Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że teraz można to sobie odliczyć od podatku

Maja Retman
rozwiń więcej
podatek, podatki, PIT / podatek, podatki, PIT / Shutterstock

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

To jak mała rewolucja. Czy szykuje się zwolnienie z PIT na nowych zasadach? Okazuje się, że ci, którzy sprzedali mieszkania lub domy mogą uniknąć płacenia podatku, w sytuacji, kiedy pieniądze zarobione na transakcji przeznaczą na "własne cele mieszkaniowe".

Jak to możliwe? Chodzi o zmianę w interpretacji przepisów. Jak podaje „Rzeczpospolita” Szef Krajowej Administracji Skarbowej wydał istotną, z prawnego punktu widzenia, decyzję, która była konsekwencją… kobiecego uporu.

Gdzie diabeł nie może tam babę pośle

To stare porzekadło jak ulał pasuje do opisanej przez dziennik historii kobiety, która chcąc uniknąć płacenia podatku PIT, sięgnęła po ulgę mieszkaniową. Pieniądze ze sprzedaży mieszkania zostały przez nią wydane między innymi na zakup suszarki do ubrań i mikrofali. Problem w tym, że wyposażenie nowego domu aprobaty fiskusa nie zyskało. Możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej skarbówka odrzuciła. To było nieco ponad dwa lata temu. Kobieta jednak nie odpuściła. Wystąpiła do szefa Krajowej Administracji Skarbowej z prośbą o interpretację indywidualną. 

Jej determinacja okazała się skuteczna. Wydana przez urzędnika decyzja w znaczący sposób, zmienia wykaz tego, co w ramach ulgi mieszkaniowej można odliczyć. Jaka padła argumentacja? Ulga jest na rzeczy zapewniające możliwość zamieszkiwania i funkcjonowania w danym lokalu, czyli normalną ludzką egzystencję. Zalicza się do nich także sprzęt AGD umożliwiający realizację podstawowych potrzeb życiowych - wskazał w dokumencie urzędnik, podaje „Rzeczpospolita”. Jak przekonuje Szef KAS , suszarka do ubrań zalicza się do "dużego AGD" i zakup ten kwalifikuje się do ulgi mieszkaniowej, a więc zwolnienia z PIT. W wyjaśnieniu pada stwierdzenie, że samo suszenie ubrań to nic innego, jak kolejny etap prania.

Polecamy: KOMPLET PODATKI 2025

Co z mikrofalówką i ekspresem do kawy?

Czy można pójść za ciosem i w ramach ulgi mieszkaniowej odliczyć pieniądze wydane na kuchenkę mikrofalową? Fiskus nie okazał się aż tak łaskawy. W opinii szefa KAS to "małe AGD", które nie jest "przedmiotem elementarnym" , a więc nie jest niezbędne. Urzędnik wyjaśnia, że mikrofalówka, ekspres do kawy, czy toster nie są przedmiotami wyposażenia "bez których pomieszczenie kuchenne utraciłoby częściowo swą funkcjonalność". Właśnie ten podział stoi za częściowym uznaniem odwołania się kobiety od odrzucenia przez fiskusa możliwości skorzystania z ulgi mieszkaniowej. 

Warto podkreślić, że z tego rodzaju ulgi mogą skorzystać wyłącznie ci podatnicy, którzy nabyli lub otrzymali nieruchomość nie dłużej niż pięć lat przed jej sprzedażą. Aby uwzględnić tę ulgę, należy złożyć deklarację PIT-39.

Zgodnie z przytoczoną interpretacją ogólną, pojęcie sprzętu umożliwiającego realizację podstawowych potrzeb życiowych nie obejmuje małego AGD, takiego jak ekspres do kawy, toster czy kuchenka mikrofalowa. Warto podkreślić, że z ulgi mieszkaniowej mogą skorzystać wyłącznie podatnicy, którzy nabyli lub otrzymali nieruchomość nie dłużej niż pięć lat przed jej sprzedażą. Aby uwzględnić tę ulgę, należy złożyć deklarację PIT-39.

 

Infor.pl
Nie zawsze trzeba czekać dwa lata na wyrok. Sąd wyda wyrok szybciej. Nie można jednak zepsuć pozwu
08 sty 2025

Sposobem na skrócenie czasu oczekiwania na wyrok sądu w Polsce jest doprowadzenie do sytuacji, kiedy nie ma potrzeby przeprowadzania rozprawy. Sąd wydaje wyrok w czasie posiedzenia niejawnego (na podstawie dostarczonych przez nas dokumentów). Nie przeszkodzi złożyć wniosku o wydanie wyroku na takim posiedzeniu. Ale prawdziwym warunkiem jest to, aby w pozwie nie było wniosku o wysłuchanie - ten wniosek z automatu zmusza sędziego do przeprowadzenia rozprawy. Brzmie skomplikowanie, ale nie jest takie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców
08 sty 2025

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

Kiedy złożyć wiosek, aby odzyskać pieniądze z ZUS i OFE po śmierci osoby ubezpieczonej w 2025?
08 sty 2025

Jak odzyskać pieniądze z ZUS i OFE po śmierci osoby ubezpieczonej w 2025 roku? Nie jest to trudne, zwykle wystarczy jeden wniosek, a pieniądze przy spełnieniu podstawowych warunków są gwarantowane. W latach ubiegłych było to przeciętnie 30 000 zł przeciętnie.

Przekształcenie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o. a składki ZUS. Tylko jednoosobowy wspólnik musi płacić składki
08 sty 2025

Przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą często decydują się na przekształcenie jej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Główne przesłanki uzasadniające takie postępowanie to potrzeba optymalizacji podatkowej oraz chęć ograniczenia odpowiedzialności za zobowiązania. Ponadto, w przeciwieństwie do przedsiębiorcy jednoosobowego, wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie opłaca składek na ubezpieczenia społeczne oraz składki zdrowotnej, pod warunkiem, że w spółce występuje co najmniej dwóch wspólników. W tym artykule przedstawimy Państwu zasady objęcia obowiązkowymi ubezpieczeniami społecznymi jedynego wspólnika spółki z o.o. powstałej w wyniku przekształcenia jednoosobowej działalności gospodarczej.

Min. A. Bodnar przed TSUE: Żaden z sędziów powołanych do SN po 2018 roku nie spełnia wymogów niezawisłego i bezstronnego sądu
08 sty 2025

Polski rząd chce, aby Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał opinię co do możliwości przenoszenia sędziów Sądu Najwyższego pomiędzy izbami bez ich zgody. W dniu 8 stycznia przed TSUE rozpatrywane były pytania prejudycjalne, które dotyczyły czasowego przenoszenia sędziów Sądu Najwyższego do innych izb, bez ich zgody na podstawie art. 35 § 3 Ustawy o SN. W posiedzeniu wziął udział m.in. Minister Sprawiedliwości Adam Bodnar, który przedstawił stanowisko rządu

Zakaz palenia w miejscu pracy, na dworcu, lotnisku i na plaży. Polska poparła unijną rekomendację. Od kiedy zaczną obowiązywać zakazy?
08 sty 2025

Palenie w miejscach publicznych nieustająco rozgrzewa opinię publiczną. I choć o wprowadzenie w tym zakresie zmian nie jest łatwo, to jednak Polska poparła unijną rekomendację dotyczącą zakazu palenia w miejscach publicznych i wychowania pokolenia całkowicie wolnego od tytoniu.

Mały ZUS plus 2025 – zgłoszenia tylko do końca stycznia. Kalkulator obniżonych składek przedsiębiorców na zus.pl
08 sty 2025

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina przedsiębiorcom, prowadzącym działalność gospodarczą na małą skalę, że do końca stycznia 2025 r. mogą zgłosić się do „małego ZUS plus”, aby opłacać w nowym roku niższe składki liczone od dochodu. Nowego zgłoszenia nie muszą czynić przedsiębiorcy, którzy korzystali z ulgi w grudniu 2024 r. i chcą ją kontynuować.

Każą zwracać dotacje z odsetkami za pięć lat wstecz. Kontrole w mieszkaniach i domach osób, które skorzystały z programu Czyste Powietrze
08 sty 2025

Program Czyste Powietrze został zawieszony i wciąż nie wiadomo kiedy – a nawet na jakich zasadach – będzie można ponownie ubiegać się o pieniądze na wymianę nieekologicznych pieców czy termomodernizację. Nie zostały za to zawieszone kontrole zasadności przyznanych dotacji.

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzony katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia
08 sty 2025

Emerytura olimpijska. Od 1 kwietnia 2025 r. rozszerzeniu ulegnie katalog osób uprawnionych do pobierania tego świadczenia. Nowelizacja z podpisem prezydenta Andrzeja Dudy. Czym jest tzw. emerytura olimpijska?

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r.
08 sty 2025

Minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego w 2025 r. Czym jest? 1 stycznia 2025 r. zmianie uległa wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, ze zmianie także uległa minimalna podstawa wymiaru zasiłku chorobowego.

pokaż więcej
Proszę czekać...