Już wiadomo, ile zapłacimy za gaz w 2025 roku. Zatwierdzili wyższe ceny. Rachunki ostro pójdą w górę

Kuchenka gazowa / Kuchenka gazowa / Shutterstock

Inflacja, coraz wyższe ceny w sklepach,  niejeden domowy budżet zaczyna  pękać w szwach. To jednak  nie koniec drenażu naszych portfeli. Teraz są kolejne hiobowe wieści. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe gazowe taryfy dystrybucyjne.  Od stycznia dostaniemy wyższe rachunki za gaz.  

Gdzie nie spojrzeć, wszystko idzie w górę. Podwyżki cen osaczają nas z każdej strony. Teraz domowe budżety będą musiały znieść kolejne obciążenie. Od nowego roku wzrosną nasze rachunki za gaz

Urząd Regulacji Energetyki zatwierdził taryfę dystrybucyjną dla Polskiej Spółki Gazownictwa na 2025 rok.  Należąca do Orlenu spółka jest operatorem systemu dystrybucyjnego.  Za pośrednictwem stu  tysięcy kilometrów  instalacji dostarcza gaz do 7,5 mln klientów. 

Nowe gazowe taryfy dystrybucyjne  

Wedle nowej taryfy opłaty dystrybucyjne wzrosną o 24,7 proc. w stosunku do stawek z taryfy nr 12, z wyłączeniem stawek dla gazu koksowniczego. - W konsekwencji od początku 2025 roku rachunki za gaz dla najpopularniejszych grup taryfowych wzrosną od około 2 zł 60 gr do niespełna 30 zł miesięcznie - podaje Urząd. 

Z kolei taryfa na sprzedaż gazu dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny będzie obowiązywać w połowie 2025 roku.  Ta taryfa została  zatwierdzono już  czerwcu 2024 roku.

O ile  faktycznie wzrosną ceny gazu?

Jak wyjaśnia  Urząd Regulacji Energetyki,  całkowita wysokość rachunku za gaz zależy od kosztu zakupu oraz dystrybucji gazu. W 2025 roku taryfa dystrybucyjna w grupach W-1.1 (używający gazu do gotowania posiłków), W-2.1 (wykorzystujące gaz do podgrzewania wody) oraz W-3.6 (wykorzystujący gaz do ogrzewania domu) będzie odpowiadać za ok. 25-36 proc. ceny na rachunku za gaz. Ponadto od stycznia  zostaną odmrożone stawki opłaty abonamentowej.

 

Tym samym w stosunku do stawek z drugiej połowy 2024 roku, odbiorcy grupy W-1.1zapłacą o 7,84 proc. więcej, odbiorcy grupy W-2.1; 5,36 proc. więcej, a odbiorcy grupy W-3.6; 5,25 proc. Więcej - podaje Urząd.

Kiedy uwolnienie cen gazu

Jak przypomina serwis uperbiz.se.pl, taryfy będą zatwierdzane przez URE po raz ostatni na 2027 roku, wtedy ma też nastąpić uwolnienie cen gazu. Regulacji podlegać będą jedynie taryfy za korzystanie z infrastruktury gazowej.

 

 

Infor.pl
Rewolucja w składce zdrowotnej od środków trwałych w 2025 roku – sprawdź, co się zmienia!
19 gru 2024

Rok 2025 przynosi istotne zmiany dla przedsiębiorców w rozliczaniu składki zdrowotnej. Nowe przepisy wpływają na sprzedaż środków trwałych i uwzględnianie amortyzacji. Sprawdź, jak nowe zasady zmieniają Twoje rozliczenia i uniknij błędów!

System RedLight w w Starogardzie Gdańskim. Nowy odcinkowy pomiar prędkości na DK70 działa
19 gru 2024

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym poinformowało o uruchomieniu nowego systemu RedLight w Starogardzie Gdańskim oraz o włączeniu odcinkowego pomiaru prędkości na drodze krajowej nr 70 (DK70). Gdzie kierowcy nieprzestrzegający przepisów ruchu drogowego mogą liczyć się z mandatami i punktami karnymi?

JPK CIT od 2025 r. – jak przygotować księgowość. Nowa era w raportowaniu podatkowym dla firm już zaraz
19 gru 2024

Od 1 stycznia 2025r. wchodzi w życie nowy obowiązek składania JPK_CIT i będzie on skutkował koniecznością corocznego przesyłania dwóch elektronicznych raportów w formie plików XML. Mimo, że przekazanie JPK_CIT organom podatkowym nastąpi dopiero w 2026 r., systemy finansowo-księgowe powinny być dostosowane do wymogów JPK_CIT już od początku 2025 r. Podatnicy CIT, a w późniejszych latach również PIT i ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, będą musieli przygotować się do cyklicznego przekazywania ksiąg i ewidencji podatkowych do organów skarbowych.

Ferie zimowe 2025 r. [TERMINY]
19 gru 2024

Ferie zimowe 2025 r. Już w drugiej połowie stycznia rozpoczynają się ferie zimowe! Jaki jest terminarz ferii zimowych w roku szkolnym 2024/2025 r.? Do kiedy trwają ferie zimowe? Czy można je połączyć z zimową przerwą świąteczną?

Umorzenie składek ZUS [Powódź] - wnioski od 6 stycznia 2025 r.
19 gru 2024

Poszkodowani w wyniku powodzi mogą starać się o umorzenie składek ZUS. Wnioski można składać już od 6 stycznia 2025 roku. Kto jest uprawniony do skorzystania z umorzenia składek ZUS? Jakie warunki trzeba spełniać?

Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? [Gość Infor.pl]
19 gru 2024

Czy Polskę stać na kolejny dzień bez pracy? Jak wygląda dialog społeczny i czy Polacy lubią związki zawodowe? W programie Gość Infor.pl z przewodniczącym OPZZ Konfederacja Pracy Michałem Lewandowskim rozmawiała Dorota Mandes.

Zabrakło urlopu wypoczynkowego na święta? Jest na to jeden sposób – dodatkowe 2 dni wolnego, którego pracodawca nie może odmówić
19 gru 2024

Pracownicy, którzy nie wykorzystali jeszcze – w ciągu bieżącego roku kalendarzowego – tzw. 2 dni opieki na dziecko – mogą wykorzystać je w okresie świąteczno-noworocznym, tym bardziej – jeżeli nie dysponują już urlopem wypoczynkowym, a pracodawca nie będzie mógł odmówić im udzielenia zwolnienia. Jeżeli tego nie zrobią – niewykorzystane dni wolne przepadną wraz z końcem roku.

Kiedy wypłata "Aktywny rodzic" w grudniu? [Terminy]
19 gru 2024

Wypłata świadczenia "Aktywny rodzic" następuje w kolejnym miesiącu kalendarzowym. Za listopad świadczenie zostanie przesłane w grudniu. Kiedy ZUS wypłaci "Aktywnie w żłobku", a kiedy "Aktywnie w domu" oraz "Aktywni rodzice w pracy"?

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym – czym jest i co można w nim zawrzeć?
19 gru 2024

Układ w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest porozumieniem, zaakceptowanym przez sąd, między dłużnikiem a jego wierzycielami co do metod restrukturyzacji przedsiębiorstwa. Metody te zawsze muszą mieścić się w granicach prawa, a w ich ramach mogą zostać dowolnie dobrane.

Rewolucja w EU ETS: Jak Unia planuje osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku?
19 gru 2024

Unijny system EU ETS, fundament europejskiej polityki klimatycznej, osiągnął imponującą redukcję emisji, ale eksperci biją na alarm: bez radykalnych zmian po 2030 roku system może stracić swoją skuteczność. Włączenie technologii pochłaniania CO2 i utworzenie Europejskiego Centralnego Banku Węglowego to rozwiązania, które mogą zrewolucjonizować walkę z kryzysem klimatycznym i pomóc Europie osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. Jakie decyzje zapadną w najbliższych latach?

pokaż więcej
Proszę czekać...