REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy choć zadowoleni z własnej płacy, zazdroszczą wynagrodzeń kolegom i ciągle wypatrują konkurencyjnych ofert

Połowa pracowników jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia, ale i tak wypatruje konkurencyjnych ofert
Połowa pracowników jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia, ale i tak wypatruje konkurencyjnych ofert
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla polskich i europejskich pracowników konkurencyjna oferta wynagrodzenia to najczęstszy powód zmiany miejsca zatrudnienia. Pracownicy w Polsce pozytywnie wyróżniają się na tle kolegów z innych krajów. Są zadowoleni z wynagrodzenia, mają pełną wiedzę o swojej płacy, ale nie rezygnują z przeglądania konkurencyjnych ofert.

Z badań przeprowadzonych przez SD Worx wynika, że choć aż połowa (51 proc.) polskich zatrudnionych jest zadowolona ze swojego pakietu wynagrodzeń, to niemal tyle samo ankietowanych nie uważa go za sprawiedliwy w porównaniu z tym, co otrzymują inni zatrudnieni w ich firmach.

REKLAMA

Pracownicy w Polsce zadowoleni z wynagrodzeń, ale i tak zazdroszczą płacy kolegom, interesują się konkurencyjnymi ofertami

SD Worx, w nowym badaniu Navigator przepytał grupę 18 tys. pracowników zatrudnionych w ponad 5 tys. firm z 18 krajów europejskich na temat ich emocji, odczuć i wiedzy dot. otrzymywanych przez nich wynagrodzeń. Z zebranych danych wynika, że polscy pracownicy są najbardziej zadowoleni z wysokości swoich świadczeń i najlepiej oceniają politykę wynagrodzeń w swoich firmach.
Jak komentuje Paulina Zasempa, People Country Lead w SD Worx Poland, aż 26,5 proc. europejskich pracowników nie ma pełnego obrazu dot. wartości wszystkich składowych swojego wynagrodzenia, co może mieć istotny wpływ na ich ocenę warunków zatrudnienia. Jedynie 40 proc. zdaje sobie sprawę z tego, ile naprawdę zarabia.
Na tym tle polskie firmy pozytywnie się wyróżniają – świadomość pełnej i realnej wartości wynagrodzenia deklaruje aż 60 proc. zatrudnionych, czyli najwięcej w Europie. 
– Z naszych badan przeprowadzonych wśród pracowników wynika, że choć to właśnie wynagrodzenie pozostaje kluczowym czynnikiem przy wyborze pracodawcy, to nawet najbardziej konkurencyjne pensje i pakiety benefitów nie zaspokoją potrzeby poczucia bezpieczeństwa i satysfakcji pracowników, jeśli nie towarzyszy im klarowna, otwarta i spójna komunikacja na temat polityki wynagradzania i nagradzania w firmie – mówi Paulina Zasempa.

Ile zarabia i dlaczego tyle: pracownicy w Polsce mają dostateczną wiedzę o swojej płacy i konstrkcji wynagrodzenia

REKLAMA

Polscy pracownicy najczęściej w Europie wskazywali też, że ich organizacja zapewnia im „dokument z zestawieniem całkowitego wynagrodzenia, podsumowaniem wartości pakietu wynagrodzeń, w tym jego składników” (57 proc.) oraz są „usatysfakcjonowani z polityki wynagrodzeń i jej transparentności” (51,3 proc.).
Wyżej od europejskiej średniej wypada również zadowolenie polskich zatrudnionych z wysokości ich wynagrodzenia na tle pensji i benefitów innych zatrudnionych w ich firmie. Tylko 43 proc. europejskich pracowników uważa swój pakiet wynagrodzenia za godziwy w porównaniu z płacami innych zatrudnionych w ich firmie, a 26 proc. z nich uważa, że są wynagradzani gorzej od innych. Z kolei w Polsce niemal połowa pracowników (48 proc.) jest zadowolona, a tylko 22,5 proc. uważa, że zarabia mniej niż inne osoby pracujące w tej samej organizacji. Jednak znacznie większe od nas poczucie sprawiedliwości mają zatrudnieni w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii i Austrii. 

– Brak poczucia sprawiedliwości wynikający z rozbieżności w wysokości wynagrodzeń albo nawet podejrzenia pracowników, że takie nierówności istnieją, mogą nie tylko nadwyrężyć zaufanie do pracodawcy, ale też odbić się na codziennym funkcjonowaniu firmy i zespołów – tłumaczy Paulina Zasempa.
–Choć jawność płac i antydyskryminacyjna, dążąca do niwelowania luki płacowej polityka firm są tym, do czego powinny dążyć wszystkie organizacje, to jednak nie rozwiążą one wszystkich problemów. Komunikacja i zaangażowanie specjalistów ds. HR w codzienny kontakt z zatrudnionymi, by na bieżąco wyjaśniać wszelkie wątpliwości, powinny być podstawą każdego procesu. Warto, by to właśnie zadania dotyczące komunikacji wewnętrznej – a nie tabelki i druczki – były na liście priorytetów działu kadr i płac – dodaje ekspertka.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
PFRON odsłonił karty na 2025 r. Dopłaty do żłobka, edukacji, prądu, samochodu, komputerów, prawa jazdy i wiele innych [Dokument programowy]

Zarząd PFRON opublikował dokument "Kierunki działań oraz warunki brzegowe obowiązujące realizatorów programu „Aktywny samorząd” w 2025 r." PFRON zwaloryzował maksymalne kwoty dofinansowania o 5% w zadaniach modułu I: Obszar A Zadania: 1-4, Obszar B Zadania 1-5, Obszar C Zadania: 1, 2 i 5, Obszar D, jak też w module II.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Zasiłek pogrzebowy. "Koszyk usług funeralnych mocno niekompletny. To pokazuje brak zaangażowania praktyków". PIBP krytycznie o projekcie nowelizacji zasiłku pogrzebowego. Co należy zmienić?

Od maja 2024 r. trwają prace nad nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw, która zakłada m.in. zwiększenie zasiłku pogrzebowego, a także usystematyzowanie zasad przyznawania zasiłku celowego z pomocy społecznej na pokrycie kosztów związanych z pogrzebem.

Świetna wiadomość dla podatników. Chodzi o odsetki z urzędu skarbowego

Odsetki od nadpłat podatkowych będą naliczane już od dnia ich powstania aż do momentu zwrotu – taką zmianę przewiduje projekt nowelizacji ordynacji podatkowej przyjęty przez rząd. Co jeszcze ulegnie zmianie?

REKLAMA

Rodzice i dzieci w tym roku tłumnie szykują się na zimowe wyjazdy na ferie, głównie w kraju, ale co trzeci ma w planach wypoczynek za granicą

20 stycznia rozpoczynają się ferie w pierwszych województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim. Rozpoczynające się ferie zimowe będą dla Polaków czasem nie tylko wypoczynku, ale także finansowych kompromisów.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r.

Zasiłek opiekuńczy na dziecko zdrowe w 2025 r. Przez ile dni można pobierać? Jakie warunki muszą być spełnione? Co warto wiedzieć o zasiłku opiekuńczym na zdrowe dziecko? Ile wynosi wysokość zasiłku opiekuńczego?

Renta wdowia. 15 pytań i odpowiedzi, które warto znać

Renta wdowia jako nowe świadczenie wzbudza wiele pytań. Przygotowaliśmy kompendium wiedzy w postaci 15 pytań i odpowiedzi, które pomogą zrozumieć, komu i na jakich zasadach przysługuje to świadczenie. Sprawdź, jakie dokumenty są wymagane, gdzie złożyć wniosek i kiedy można liczyć na wypłatę.

1700 złotych miesięcznie. To świadczenie zastąpi 800 plus i 300 plus. Ma być przyznawane bez względu na wiek i dochód

1700 złotych miesięcznie bezwarunkowego świadczenia dla wszystkich. Bez względu na wiek, dochód i sytuację zawodową. Jednak konsekwencją będzie likwidacja innych programów pomocowych, w tym 800 plus. Czy to się opłaci Polakom?

REKLAMA

Od 19 marca 2025 r. nowe dokumenty i nowe obowiązki dla pracodawców

W marcu wejdzie w życie nowelizacja Kodeksu pracy wprowadzająca uzupełniający urlop macierzyński. W związku z tym zmienią się też niektóre rozporządzenia wykonawcze do Kodeksu pracy. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, ale dla pracodawców oznacza to dodatkowe obowiązki związane z dokumentacją pracowniczą.

Zasiłek pielęgnacyjny. Jaka kwota w 2025 i 2026 r.? Znamy stawki

Zasiłek pielęgnacyjny. Jaka kwota w 2025 i 2026 r.? Znamy stawki. Komu przysługuje zasiłek pielęgnacyjny? Jak odbywa się weryfikacja tego świadczenia?

REKLAMA