REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy choć zadowoleni z własnej płacy, zazdroszczą wynagrodzeń kolegom i ciągle wypatrują konkurencyjnych ofert

Połowa pracowników jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia, ale i tak wypatruje konkurencyjnych ofert
Połowa pracowników jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia, ale i tak wypatruje konkurencyjnych ofert
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla polskich i europejskich pracowników konkurencyjna oferta wynagrodzenia to najczęstszy powód zmiany miejsca zatrudnienia. Pracownicy w Polsce pozytywnie wyróżniają się na tle kolegów z innych krajów. Są zadowoleni z wynagrodzenia, mają pełną wiedzę o swojej płacy, ale nie rezygnują z przeglądania konkurencyjnych ofert.

Z badań przeprowadzonych przez SD Worx wynika, że choć aż połowa (51 proc.) polskich zatrudnionych jest zadowolona ze swojego pakietu wynagrodzeń, to niemal tyle samo ankietowanych nie uważa go za sprawiedliwy w porównaniu z tym, co otrzymują inni zatrudnieni w ich firmach.

REKLAMA

Pracownicy w Polsce zadowoleni z wynagrodzeń, ale i tak zazdroszczą płacy kolegom, interesują się konkurencyjnymi ofertami

SD Worx, w nowym badaniu Navigator przepytał grupę 18 tys. pracowników zatrudnionych w ponad 5 tys. firm z 18 krajów europejskich na temat ich emocji, odczuć i wiedzy dot. otrzymywanych przez nich wynagrodzeń. Z zebranych danych wynika, że polscy pracownicy są najbardziej zadowoleni z wysokości swoich świadczeń i najlepiej oceniają politykę wynagrodzeń w swoich firmach.
Jak komentuje Paulina Zasempa, People Country Lead w SD Worx Poland, aż 26,5 proc. europejskich pracowników nie ma pełnego obrazu dot. wartości wszystkich składowych swojego wynagrodzenia, co może mieć istotny wpływ na ich ocenę warunków zatrudnienia. Jedynie 40 proc. zdaje sobie sprawę z tego, ile naprawdę zarabia.
Na tym tle polskie firmy pozytywnie się wyróżniają – świadomość pełnej i realnej wartości wynagrodzenia deklaruje aż 60 proc. zatrudnionych, czyli najwięcej w Europie. 
– Z naszych badan przeprowadzonych wśród pracowników wynika, że choć to właśnie wynagrodzenie pozostaje kluczowym czynnikiem przy wyborze pracodawcy, to nawet najbardziej konkurencyjne pensje i pakiety benefitów nie zaspokoją potrzeby poczucia bezpieczeństwa i satysfakcji pracowników, jeśli nie towarzyszy im klarowna, otwarta i spójna komunikacja na temat polityki wynagradzania i nagradzania w firmie – mówi Paulina Zasempa.

Ile zarabia i dlaczego tyle: pracownicy w Polsce mają dostateczną wiedzę o swojej płacy i konstrkcji wynagrodzenia

REKLAMA

Polscy pracownicy najczęściej w Europie wskazywali też, że ich organizacja zapewnia im „dokument z zestawieniem całkowitego wynagrodzenia, podsumowaniem wartości pakietu wynagrodzeń, w tym jego składników” (57 proc.) oraz są „usatysfakcjonowani z polityki wynagrodzeń i jej transparentności” (51,3 proc.).
Wyżej od europejskiej średniej wypada również zadowolenie polskich zatrudnionych z wysokości ich wynagrodzenia na tle pensji i benefitów innych zatrudnionych w ich firmie. Tylko 43 proc. europejskich pracowników uważa swój pakiet wynagrodzenia za godziwy w porównaniu z płacami innych zatrudnionych w ich firmie, a 26 proc. z nich uważa, że są wynagradzani gorzej od innych. Z kolei w Polsce niemal połowa pracowników (48 proc.) jest zadowolona, a tylko 22,5 proc. uważa, że zarabia mniej niż inne osoby pracujące w tej samej organizacji. Jednak znacznie większe od nas poczucie sprawiedliwości mają zatrudnieni w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii i Austrii. 

– Brak poczucia sprawiedliwości wynikający z rozbieżności w wysokości wynagrodzeń albo nawet podejrzenia pracowników, że takie nierówności istnieją, mogą nie tylko nadwyrężyć zaufanie do pracodawcy, ale też odbić się na codziennym funkcjonowaniu firmy i zespołów – tłumaczy Paulina Zasempa.
–Choć jawność płac i antydyskryminacyjna, dążąca do niwelowania luki płacowej polityka firm są tym, do czego powinny dążyć wszystkie organizacje, to jednak nie rozwiążą one wszystkich problemów. Komunikacja i zaangażowanie specjalistów ds. HR w codzienny kontakt z zatrudnionymi, by na bieżąco wyjaśniać wszelkie wątpliwości, powinny być podstawą każdego procesu. Warto, by to właśnie zadania dotyczące komunikacji wewnętrznej – a nie tabelki i druczki – były na liście priorytetów działu kadr i płac – dodaje ekspertka.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dają duże pieniądze na remont domów. Całkiem za darmo można wymienić okna. Wielu Polaków nie ma pojęcia o tej dotacji

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Często ciepło ucieka przez nieszczelne, nienajlepsze okna. Ich wymiana w całym budynku kosztuje majątek. Można jednak nie wydać na to ani grosza. Jest szansa nie tylko na dofinansowanie inwestycji, ale także całkowite pokrycie kosztów. Jak to zrobić?

Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra biurokracja UE, w sprawie zniesienia zmian czasu

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

REKLAMA

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

REKLAMA

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

REKLAMA