REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polacy choć zadowoleni z własnej płacy, zazdroszczą wynagrodzeń kolegom i ciągle wypatrują konkurencyjnych ofert

Połowa pracowników jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia, ale i tak wypatruje konkurencyjnych ofert
Połowa pracowników jest zadowolona ze swojego wynagrodzenia, ale i tak wypatruje konkurencyjnych ofert
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla polskich i europejskich pracowników konkurencyjna oferta wynagrodzenia to najczęstszy powód zmiany miejsca zatrudnienia. Pracownicy w Polsce pozytywnie wyróżniają się na tle kolegów z innych krajów. Są zadowoleni z wynagrodzenia, mają pełną wiedzę o swojej płacy, ale nie rezygnują z przeglądania konkurencyjnych ofert.

Z badań przeprowadzonych przez SD Worx wynika, że choć aż połowa (51 proc.) polskich zatrudnionych jest zadowolona ze swojego pakietu wynagrodzeń, to niemal tyle samo ankietowanych nie uważa go za sprawiedliwy w porównaniu z tym, co otrzymują inni zatrudnieni w ich firmach.

REKLAMA

Pracownicy w Polsce zadowoleni z wynagrodzeń, ale i tak zazdroszczą płacy kolegom, interesują się konkurencyjnymi ofertami

SD Worx, w nowym badaniu Navigator przepytał grupę 18 tys. pracowników zatrudnionych w ponad 5 tys. firm z 18 krajów europejskich na temat ich emocji, odczuć i wiedzy dot. otrzymywanych przez nich wynagrodzeń. Z zebranych danych wynika, że polscy pracownicy są najbardziej zadowoleni z wysokości swoich świadczeń i najlepiej oceniają politykę wynagrodzeń w swoich firmach.
Jak komentuje Paulina Zasempa, People Country Lead w SD Worx Poland, aż 26,5 proc. europejskich pracowników nie ma pełnego obrazu dot. wartości wszystkich składowych swojego wynagrodzenia, co może mieć istotny wpływ na ich ocenę warunków zatrudnienia. Jedynie 40 proc. zdaje sobie sprawę z tego, ile naprawdę zarabia.
Na tym tle polskie firmy pozytywnie się wyróżniają – świadomość pełnej i realnej wartości wynagrodzenia deklaruje aż 60 proc. zatrudnionych, czyli najwięcej w Europie. 
– Z naszych badan przeprowadzonych wśród pracowników wynika, że choć to właśnie wynagrodzenie pozostaje kluczowym czynnikiem przy wyborze pracodawcy, to nawet najbardziej konkurencyjne pensje i pakiety benefitów nie zaspokoją potrzeby poczucia bezpieczeństwa i satysfakcji pracowników, jeśli nie towarzyszy im klarowna, otwarta i spójna komunikacja na temat polityki wynagradzania i nagradzania w firmie – mówi Paulina Zasempa.

Ile zarabia i dlaczego tyle: pracownicy w Polsce mają dostateczną wiedzę o swojej płacy i konstrkcji wynagrodzenia

REKLAMA

Polscy pracownicy najczęściej w Europie wskazywali też, że ich organizacja zapewnia im „dokument z zestawieniem całkowitego wynagrodzenia, podsumowaniem wartości pakietu wynagrodzeń, w tym jego składników” (57 proc.) oraz są „usatysfakcjonowani z polityki wynagrodzeń i jej transparentności” (51,3 proc.).
Wyżej od europejskiej średniej wypada również zadowolenie polskich zatrudnionych z wysokości ich wynagrodzenia na tle pensji i benefitów innych zatrudnionych w ich firmie. Tylko 43 proc. europejskich pracowników uważa swój pakiet wynagrodzenia za godziwy w porównaniu z płacami innych zatrudnionych w ich firmie, a 26 proc. z nich uważa, że są wynagradzani gorzej od innych. Z kolei w Polsce niemal połowa pracowników (48 proc.) jest zadowolona, a tylko 22,5 proc. uważa, że zarabia mniej niż inne osoby pracujące w tej samej organizacji. Jednak znacznie większe od nas poczucie sprawiedliwości mają zatrudnieni w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Irlandii i Austrii. 

– Brak poczucia sprawiedliwości wynikający z rozbieżności w wysokości wynagrodzeń albo nawet podejrzenia pracowników, że takie nierówności istnieją, mogą nie tylko nadwyrężyć zaufanie do pracodawcy, ale też odbić się na codziennym funkcjonowaniu firmy i zespołów – tłumaczy Paulina Zasempa.
–Choć jawność płac i antydyskryminacyjna, dążąca do niwelowania luki płacowej polityka firm są tym, do czego powinny dążyć wszystkie organizacje, to jednak nie rozwiążą one wszystkich problemów. Komunikacja i zaangażowanie specjalistów ds. HR w codzienny kontakt z zatrudnionymi, by na bieżąco wyjaśniać wszelkie wątpliwości, powinny być podstawą każdego procesu. Warto, by to właśnie zadania dotyczące komunikacji wewnętrznej – a nie tabelki i druczki – były na liście priorytetów działu kadr i płac – dodaje ekspertka.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

Negatywnie o podwyżkach dla pracowników samorządowych. Prowadzą do spłaszczenia płac

Związek Powiatów Polskich wydał negatywną opinię do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Według samorządowców propozycja MRPiPS prowadzi m.in. do spłaszczenia wynagrodzeń pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach.

REKLAMA

Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń 2025 r. – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Zasiłek losowy w 2025, 2026 i 2027 r. [1000 zł, ZMIANY]

Pomoc w formie zasiłków losowych i inne działania interwencyjne będą kontynuowane w latach 2025-2027. Pojawi się jednak kilka zmian. Tak wynika z założeń projektów uchwały i rozporządzenia, które zostały opublikowane wykazie prac legislacyjnych rządu . Czy będzie uzyskać pomoc?

Studia: Urlop zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Do jakich urlopów ma prawo student?

Student ma prawo do urlopów od zajęć oraz urlopów od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów. Do wymienionych urlopów zalicza się urlopy: zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Podział tych urlopów przedstawimy na przykładzie Politechniki Warszawskiej (Wydział Administracji i Nauk Społecznych15-lecie Wydziału Administracji i Nauk Społecznych).

Poradnik NFZ dla studentów: Ubezpieczenie, gdy studiujesz w Polsce i za granicą

Student możesz korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, jeśli zgłosi go do ubezpieczenia zdrowotnego rodzina albo uczelnia. Po podjęciu pracy na podstawie umowy o pracę, to do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza studenta pracodawca.

REKLAMA

Kalendarz roku akademickiego 2024/205. Przerwy świąteczne i semestralne. Sesje egzaminacyjne. Dodatkowe dni wolne od zajęć

Kalendarz roku akademickiego 2024/205 na przykładzie Uniwersytetu Jagiellońskiego

Komunikat ZUS: Kto zgłasza studenta do ubezpieczenia zdrowotnego?

ZUS przypomina, że studenci mają bezpłatne świadczenia zdrowotne (w tym wizyty u lekarza rodzinnego), jeśli zgłosi go do ubezpieczenia zdrowotnego rodzina albo uczelnia.

REKLAMA