Jednak będzie jeszcze jeden dodatkowy w roku dzień wolny od pracy, co prezydent zdecyduje w sprawie święta 1 sierpnia

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Czy prezydent wystąpi z inicjatywą legislacyjną, by 1 sierpnia było jeszcze jedno święto narodowe i 15. w roku dodatkowy dzień ustawowo wolny od pracy / Shutterstock

Wolne w wigilię, wolne w wielki Piątek, ale na tym nie koniec dodatkowych dni ustawowo wolnych od pracy, będzie nowe święto 1 sierpnia? Do prezydenta trafiła petycja o dopisanie do listy  dni ustawowo wolnych od pracy jeszcze jednego – 1 sierpnia tytułem święta narodowego.

Jednak będzie jeszcze jeden dodatkowy w roku dzień wolny od pracy, co prezydent zdecyduje w sprawie święta 1 sierpnia

Wolne w wigilię, wolne w wielki Piątek, ale na tym nie koniec dodatkowych dni ustawowo wolnych od pracy, będzie nowe święto 1 sierpnia?
Do prezydenta trafiła petycja o dopisanie do listy  dni ustawowo wolnych od pracy jeszcze jednego – 1 sierpnia tytułem święta narodowego.

Ustawa o dniu wolnym w Wigilię czeka na podpis prezydenta

Na biurku prezydenta czeka na podpisanie ustawa, która poszerza listę dni ustawowo wolnych od pracy o wigilię. Prezydent waha się czy złożyć pod nią podpis, bo jednocześnie ustawa zwiększa listę niedziel handlowych w grudniu z dwóch do trzech. I to drugie rozwiązanie nie ma akceptacji prezydenta Andrzeja Dudy.

 

Warto przypomnieć, że w polskim parlamencie dobiegają końca prace, które dodatkowym dniem wolnym od pracy czynić mają także Wielki Piątek poprzedzający święta Wielkanocne. Tym razem jednak nie wydłużając listę dni ustawowo wolnych od pracy, ale za cenę skreślenia z niej jednego wolnego teraz dnia w maju.
Okazuje się jednak, że na tym nie koniec. Do prezydenta Andrzeja Dudy trafiła bowiem petycja, by do listy dni ustawowo wolnych od pracy dopisać jednak olejny – 1 sierpnia, tytułem jeszcze jednego święta narodowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

14 czy 15 dni ustawowo wolnych w roku

Przypomnijmy, że obecnie 1 sierpnia jest Narodowym Dniem Pamięci Powstania - za sprawą Lecha Kaczyńskiego, nie jest to jednak dzień ustawowo wolny od pracy,  tego chcą autorzy petycji, oczekując od Andrzeja Dudy inicjatywy legislacyjnej w tej sprawie.
Gdyby 1 sierpnia został dopisany do listy dni ustawowo wolnych od pracy, byłaby to już piętnasta pozycja na tej liście. Aktualnie, od 1 lutego 2025 r. ma ją uzupełnić wigilia 24 grudnia.
Pierwotnie miała to być wymiana z innym dniem teraz ustawowo wolnym od pracy, jak ma to miejsce z Wielkim Piątkiem. Ostatecznie jednak ceną na dopisanie do listy jest wydłużenie listy niedziel handlowych.

Infor.pl
Ile kosztuje drewno opałowe do kominka? Jak je suszyć i sezonować? Jak rozpoznać suche drewno?
11 gru 2024

Odpowiednio przygotowane drewno do kominka to klucz do efektywnego i ekonomicznego ogrzewania domu. Suszenie i sezonowanie drewna pozwala nie tylko zwiększyć jego kaloryczność, ale także zmniejszyć ilość sadzy i zanieczyszczeń osadzających się w kominie. Jak to zrobić? Oto kilka prostych zasad. 

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc
11 gru 2024

Nowy fotoradar sieje postrach w Warszawie. Ponad 7840 zarejestrowanych wykroczeń w niecały miesiąc. Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) poinformowało o najświeższych statystykach dotyczących wykroczeń przekroczenia dozwolonej prędkości.

Praca w porze nocnej w 2025 r. – dodatek do wynagrodzenia czy ryczałt?
11 gru 2024

Za każdą godzinę pracy w porze nocnej pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia. Wynosi on 20 proc. stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zamiast dodatku dopuszczalne jest stosowanie ryczałtu za pracę w nocy.

Jakie prawa obowiązują w przypadku uszkodzonego bagażu po podróży samolotem? Wizz Air z zarzutami Prezesa UOKiK
11 gru 2024

Prezes UOKiK postawił zarzuty liniom lotniczym Wizz Air. Chodzi o niestosowanie się do 14-dniowego terminu odpowiadania na reklamacje i wprowadzanie w błąd podróżnych odnośnie do ograniczenia odpowiedzialności przewoźnika. Jakie prawa obowiązują w przypadku uszkodzonego bagażu po podróży samolotem? 

Zasiłek pogrzebowy 2025 r. i 2026 r.
11 gru 2024

W momencie poniesienia kosztów pogrzebu – warto sprawdzić, czy można wystąpić o zasiłek pogrzebowy. Trwają prace nad nowelizacją ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz  niektórych innych ustaw. Co przewiduje nowela?

System kaucyjny a VAT. Nowe zasady rozliczania od 2025 roku
11 gru 2024

System kaucyjny na opakowania na napoje zacznie działać 1 października 2025 r. Na jakich zasadach będzie rozliczany VAT od kaucji? Kiedy podatek VAT będzie wpłacany do urzędu skarbowego?

Świąteczne promocje u deweloperów. Można liczyć na duże rabaty i atrakcyjne bonusy przy zakupie mieszkania
11 gru 2024

Świąteczne promocje u deweloperów. Jakie bonusy przygotowali deweloperzy dla swoich klientów? Czy kupując mieszkanie na koniec roku można liczyć na duży rabat? Duża podaż mieszkań to szansa na atrakcyjny zakup. 

ZUS: renta wdowia – dla kogo? Sprawdź, czy masz uprawnienia [Ankieta ZUS]
11 gru 2024

Renta wdowia to połączenie wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem (np. emeryturą własną). Prawo do tzw. renty wdowiej zależy od łącznego spełnienia kilku warunków. Aby się o tym przekonać, można wypełnić specjalną ankietę opublikowaną na stronie internetowej ZUS.

Pożyczka od najbliższych z 20 proc. podatkiem – fiskus wygrał przed NSA. Teraz masowo ruszą kontrole, które mogą znacznie uszczuplić portfele podatników
11 gru 2024

Fiskus wygrał spór o dokumentowanie pożyczek otrzymanych od najbliższej rodziny – wynika z wyroku NSA z dnia 3.12.2024 r., o sygn. akt III FSK 512/23. Jego skutki mogą być „opłakane” dla wielu podatników, którzy zaciągnęli pożyczki u najbliższej rodziny, pieniądze otrzymali w gotówce i samodzielnie dokonali ich wpłaty na własne rachunki bankowe. Jeżeli taka pożyczka przekracza kwotę 36 120 zł – mogą nie uniknąć opodatkowania 20 proc. sankcyjnym podatkiem od jej wartości.

Ulga dla krwiodawców w 2025 roku – co warto wiedzieć o odliczeniu darowizny?
11 gru 2024

Czy w tym roku honorowo oddałeś krew lub jej składniki? Sprawdź, jak skorzystać z ulgi podatkowej dla krwiodawców w rozliczeniu w 2025 roku! Dowiedz się, ile możesz odliczyć, jakie warunki musisz spełnić oraz jak poprawnie udokumentować darowiznę w swoim zeznaniu podatkowym PIT.

pokaż więcej
Proszę czekać...