Małżeństwa dostaną nawet 8 tysięcy złotych. Będzie nowe świadczenie. Trzeba spełnić tylko jeden warunek

Maja Retman
rozwiń więcej
związki partnerskie małżeństwo / związki partnerskie małżeństwo / shutterstock

Pięćset plus, trzysta plus, babciowe… są tacy, którzy nigdy na rządowy strumień  pieniędzy się nie załapali i swoje dzieci wychowali bez pomocy państwa.  To pokolenie rodziców z czasów PRL-u. Czy teraz i oni doczekają się jakiejś finansowej gratyfikacji z plusem? Już blisko rok temu pojawiły się mgliste obietnice dodatku dla małżonków, którzy mogą się pochwalić długim stażem bycia ze sobą na dobre i na złe.  Czy teraz te zapowiedzi zamienią się w konkrety?

Iwona i Jacek Traczykowie wychowali troje dzieci. – Należymy do rodziców z czasów PRL-u. Łatwo nie było, ale  zrobiliśmy wszystko, żeby nasza córka i synowie zdobyli wyższe wykształcenie. Trzeba było łożyć na ich utrzymanie w Warszawie. Daliśmy radę, a naszym dzieciom dobrze się powodzi– mówią małżonkowie. - Dzisiaj rodzinom jest łatwiej. Dostają 800 plus, 300 plus na wyprawkę szkolną, teraz jest jeszcze babciowe – dodają.  

Dali radę bez 800 plus

Traczykowie jak dotąd nie załapali się na żadne pieniądze od państwa. Wszystko zawdzięczają wyłącznie sobie. Czy teraz i oni wreszcie doczekają się jakiegoś świadczenie z plusem? 

Już ponad rok temu pojawiły się mgliste obietnice  dodatku dla małżonków, którzy mogą się pochwalić długim stażem bycia ze sobą na dobre i na złe. Do Senatu wpłynęła petycja z propozycją, aby nagrody za długi staż nie ograniczały się jedynie do symbolicznych podarunków  czyli dyplomu i medalu od  Prezydenta RP,  przekazywanego przez wójta czy burmistrza. 

Nawet 8 tysięcy za długi małżeński staż

Chodzi o to, żeby to były także konkretne pieniądze dla tych, którzy wytrwali ze sobą nie mniej niż 50 lat.  Za taki staż nagroda wynosiłaby 5 tysięcy złotych. Co pięć lat stawka szłaby w górę.  Tak więc za 55 lat wspólnego życia małżonkowie otrzymywaliby 5, 5 tysiąca złotych, przy stażu wynoszącym 60 lat – 6 tys. Za wytrwanie w związku przez 65 lat - 6,5 tysiąca złotych, staż liczący 70 lat byłby  nagradzany kwotą 7 tys. złotych. Przy  stażu 75 lat, nagroda urasta do 7,5 tys. zł. Rekordziści, którzy przeżyli ze sobą 80 lat otrzymaliby 8 tysięcy złotych.

Zdaniem autorów petycji pary o długim stażu małżeńskim powinny otrzymywać świadczenie rodzinne na wzór emerytury honorowej, wypłacanej co miesiąc stulatkom, z tą różnicą, że w tym przypadku pieniądze byłyby przyznawane okresowo i jednorazowo.

Kiedy obietnice zamienią się w konkret?

Jakie były losy petycji? Trafiła do senackiej komisji, która uznała, że konieczne jest zasięgnięcie opinii  resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Ówczesne kierownictwo ministerstwa, za rządów prawicy,  zaopiniowało ją negatywnie i sprawa trafiła do szuflady.  Czy teraz pod nowymi rządami nastąpi zmiana kursu?  

Sprawą znowu trafiła do zajmującej się petycjami senackiej komisji, która zebrała się w pierwszych dniach grudnia. Ale nie ruszyła z miejsca. Jak podaje "Fakt", ministerstwo rodziny nie przygotowało jednak swojej opinii, dlatego senatorowie zdecydowali się dać resortowi więcej czasu. Wedle zapewnień jednego z parlamentarzystów, z którym rozmawiał dziennik, Senat planuje złożenie wniosku o przygotowanie projektu ustawy w tej sprawie. 

Ile to może kosztować budżet państwa? 

Innym problemem mogą być pieniądze. Z pierwotnych wyliczeń resortu rodziny wynikało, że koszt nagród za długi małżeński  staż wyniósłby blisko 50 milionów złotych.

 

Infor.pl
Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko PIP
21 lut 2025

Trzynastki dla byłych wójtów i burmistrzów. Stanowisko Państwowej Inspekcji Pracy w sprawie wypłacania dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla wójtów i burmistrzów, którzy zakończyli swoją kadencję i stosunek pracy nawiązany z wyboru w kwietniu 2024 r.

Egzamin ósmoklasisty 2025 - kiedy wyniki?
21 lut 2025

Kiedy będą wyniki egzaminu ósmoklasisty w 2025 roku? Jakie były wyniki egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego w zeszłym roku w Polsce? Kiedy można spodziewać się sprawozdania CKE ze szczegółowymi wynikami egzaminu?

Orzekanie o niepełnosprawności - będą nowe zasady. MRPiPS: projekt zatwierdzony
21 lut 2025

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało 21 lutego 2025 r., że dzień wcześniej Komitet Monitorujący FERS zatwierdził projekt przebudowy modelu orzekania o niepełnosprawności oraz uporządkowania systemu świadczeń. MRPiPS dodało, że nowy system uwzględnia postulaty osób z niepełnosprawnościami, w tym orzekanie przez specjalistów z danych dziedzin.

Od 1 lipca 2026 r. obowiązkowy Centralny Rejestr Umów dla jednostek samorządu terytorialnego
21 lut 2025

Od 1 lipca 2026 r. zostanie wprowadzony obowiązek udostępniania informacji o umowach zawartych przez jednostki sektora finansów publicznych dla jednostek samorządu terytorialnego. Chodzi o Centralny Rejestr Umów

Uzupełniający urlop macierzyński. Pracownicy zyskają nowe uprawnienia, a pracodawcy dodatkowe obowiązki. Będą zmiany rozporządzeń
21 lut 2025

Zbliża się termin wejścia w życie nowelizacji Kodeksu pracy wprowadzającej uzupełniający urlop macierzyński. Nastąpi to 19 marca 2025 r. Nadchodząca zmiana przepisów sprawia, że niezbędna jest zmiana niektórych rozporządzeń wykonawczych do Kodeksu pracy. Nowe przepisy oznaczają nowe obowiązki dla pracodawców.

Podatek Belki od lat zabiera Polakom pieniądze z lokat i nie tylko. Minister finansów zapowiada zmiany, ale konkretów brak
21 lut 2025

Podatek Belki od lat uszczupla oszczędności Polaków, a jego zniesienie lub ograniczenie regularnie pojawia się w debacie publicznej. Minister finansów Andrzej Domański po raz kolejny zapowiedział reformę podatku od zysków kapitałowych, jednak nie podał żadnych szczegółów ani terminów.

Podatki 2025 - przegląd najważniejszych zmian
21 lut 2025

Rok 2025 przyniósł ze sobą dość znaczące zmiany w polskim systemie podatkowym. Aktualizacje te mają na celu dostosowanie polityki podatkowej do dynamicznie zmieniającego się otoczenia gospodarczego, zwiększenie przejrzystości procesów oraz zapewnienie większej sprawiedliwości finansowej. Poniżej przedstawiam najważniejsze zmiany, które weszły w życie od 1 stycznia 2025r.

Kolejny europejski kraj skraca czas pracy. A co z polskim projektem?
21 lut 2025

Kolejny europejski kraj skraca czas pracy. A co z polskim projektem? W zeszłym roku ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało prace nad skróceniem tygodnia pracy. Rozważane są dwa warianty skrócenia czasu pracy.

Lektury obowiązkowe - egzamin ósmoklasisty 2025
21 lut 2025

Jakie lektury są obowiązkowe na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego w 2025 roku? Egzamin odbędzie się we wtorek 13 maja. Lista obowiązkowych lektur dzieli się na utwory literackie poznawane w całości i krótkie utwory literackie albo fragmenty oraz utwory poetyckie.

Zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych: Komisja rozpatrzyła petycję i czeka na ocenę resortu zdrowia
21 lut 2025

Czy zostanie wprowadzony zakaz sprzedaży szampanów bezalkoholowych? Co z produktami bezalkoholowymi imitującymi opakowania napoi alkoholowych? Sejmowa komisja rozpatrzyła w czwartek petycję w tej sprawie.

pokaż więcej
Proszę czekać...