Dadzą małżeństwom nawet 8 tysięcy złotych. Będzie nowe świadczenie za bycie ze sobą na dobre i na złe

Maja Retman
rozwiń więcej
związki partnerskie małżeństwo / związki partnerskie małżeństwo / shutterstock

Pięćset plus, trzysta plus, babciowe… są tacy, którzy nigdy na rządowy strumień  pieniędzy się nie załapali i swoje dzieci wychowali bez pomocy państwa.  To pokolenie rodziców z czasów PRL-u. Czy teraz i oni doczekają się jakiejś finansowej gratyfikacji z plusem? Już blisko rok temu pojawiły się mgliste obietnice dodatku dla małżonków, którzy mogą się pochwalić długim stażem bycia ze sobą na dobre i na złe.  Czy teraz te zapowiedzi zamienią się w konkrety?

Iwona i Jacek Traczykowie wychowali troje dzieci. – Należymy do rodziców z czasów PRL-u. Łatwo nie było, ale  zrobiliśmy wszystko, żeby nasza córka i synowie zdobyli wyższe wykształcenie. Trzeba było łożyć na ich utrzymanie w Warszawie. Daliśmy radę, a naszym dzieciom dobrze się powodzi– mówią małżonkowie. - Dzisiaj rodzinom jest łatwiej. Dostają 800 plus, 300 plus na wyprawkę szkolną, teraz jest jeszcze babciowe – dodają.  

Dali radę bez 800 plus

Traczykowie jak dotąd nie załapali się na żadne pieniądze od państwa. Wszystko zawdzięczają wyłącznie sobie. Czy teraz i oni wreszcie doczekają się jakiegoś świadczenie z plusem? 

Już ponad rok temu pojawiły się mgliste obietnice  dodatku dla małżonków, którzy mogą się pochwalić długim stażem bycia ze sobą na dobre i na złe. Do Senatu wpłynęła petycja z propozycją, aby nagrody za długi staż nie ograniczały się jedynie do symbolicznych podarunków  czyli dyplomu i medalu od  Prezydenta RP,  przekazywanego przez wójta czy burmistrza. 

Nawet 8 tysięcy za długi małżeński staż

Chodzi o to, żeby to były także konkretne pieniądze dla tych, którzy wytrwali ze sobą nie mniej niż 50 lat.  Za taki staż nagroda wynosiłaby 5 tysięcy złotych. Co pięć lat stawka szłaby w górę.  Tak więc za 55 lat wspólnego życia małżonkowie otrzymywaliby 5, 5 tysiąca złotych, przy stażu wynoszącym 60 lat – 6 tys. Za wytrwanie w związku przez 65 lat - 6,5 tysiąca złotych, staż liczący 70 lat byłby  nagradzany kwotą 7 tys. złotych. Przy  stażu 75 lat, nagroda urasta do 7,5 tys. zł. Rekordziści, którzy przeżyli ze sobą 80 lat otrzymaliby 8 tysięcy złotych.

Zdaniem autorów petycji pary o długim stażu małżeńskim powinny otrzymywać świadczenie rodzinne na wzór emerytury honorowej, wypłacanej co miesiąc stulatkom, z tą różnicą, że w tym przypadku pieniądze byłyby przyznawane okresowo i jednorazowo.

Kiedy obietnice zamienią się w konkret?

Jakie były losy petycji? Trafiła do senackiej komisji, która uznała, że konieczne jest zasięgnięcie opinii  resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Ówczesne kierownictwo ministerstwa, za rządów prawicy,  zaopiniowało ją negatywnie i sprawa trafiła do szuflady.  Czy teraz pod nowymi rządami nastąpi zmiana kursu?  

Sprawą znowu trafiła do zajmującej się petycjami senackiej komisji, która zebrała się w pierwszych dniach grudnia. Ale nie ruszyła z miejsca. Jak podaje "Fakt", ministerstwo rodziny nie przygotowało jednak swojej opinii, dlatego senatorowie zdecydowali się dać resortowi więcej czasu. Wedle zapewnień jednego z parlamentarzystów, z którym rozmawiał dziennik, Senat planuje złożenie wniosku o przygotowanie projektu ustawy w tej sprawie. 

Ile to może kosztować budżet państwa? 

Innym problemem mogą być pieniądze. Z pierwotnych wyliczeń resortu rodziny wynikało, że koszt nagród za długi małżeński  staż wyniósłby blisko 50 milionów złotych.

 

Infor.pl
Student został skreślony z listy studentów, ale nie powiedział o tym w pracy. Co ze składkami do ZUS?
23 lut 2025

Student przedstawia pracodawcy zaświadczenie o statusie studenta. Podejmuje pracę na podstawie umowy zlecenia, ale w międzyczasie zostaje skreślony z listy studentów. Jak zapobiec takiej sytuacji, gdy kontrola statusu studenta opiera się głównie na dokumentach przedstawianych przez niego?

ZUS: Student zastępuje ubezpieczenie zdrowotne od rodziców ubezpieczeniem od pracodawcy albo z własnej firmy
23 lut 2025

Podstawowym sposobem korzystania przez studentów z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ jest przypisanie żaka do ubezpieczenia rodziców. W przypadku aktywności zarobkowej studenta (np. praca albo własna firma), ta podstawa ubezpieczenia wygasa. Jeżeli student nie zadbał o odnowienie ubezpieczenia po wygaśnięciu tego "od rodziców", to odbije się od drzwi przychodni albo lekarza. Mówiąc obrazowo "wyświetli się na czerwono" w systemie informatycznym z wykazem osób ubezpieczonych. Nie ma znaczenia, że ustawowo do 26 roku życia jest w praktyce ubezpieczony w NFZ.

Będą zmiany w wypłacie czternastej emerytury 2025. Przez ten limit jedni pieniędzy dostaną mniej, inni nie dostaną wcale
23 lut 2025

Najpierw była waloryzacja, teraz na konta emerytów trafią trzynastki, potem zacznie się oczekiwanie na czternastki. Ten kolejny zastrzyk gotówki seniorzy otrzymają w drugiej połowie roku, ale już teraz niektórzy powinni się szykować na wielkie rozczarowanie. W porównaniu z rokiem 2024, jedni dostaną mniej pieniędzy, więcej będzie tych, którzy ich wcale nie dostaną. Wszystko przez ustawowe regulacje, które zdaniem ekspertów są niesprawiedliwe. Czy rząd wprowadzi zmiany? 

KAS: Rozliczenie PIT za 2024 r. studenta i absolwenta [Pytania i odpowiedzi]
23 lut 2025

Od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 r. studenci i absolwenci (jak wszyscy inni podatnicy) składają zeznania roczne za 2024 r. KAS przypomina zasady rozliczania podatków dla osób korzystających z ulgi dla młodych (z uwagi na limit wieku 26 lat korzysta z niech większa część studentów).

Skarbówka bez litości lustruje bankowe konta Polaków. Chodzi o ten dokument. Kary mogą być gigantyczne
23 lut 2025

Czy darowizna może się okazać miną, na której wylatuje się w powietrze w urzędzie skarbowym? Przecież istnieje powszechne przekonanie, że krewnym można swobodnie przekazywać własny majątek. Ale fiskus, który bierze pod lupę bankowe konta Polaków nie ma litości dla błędów formalnych. Tym, którzy nawet nieświadomie, rozminą się z przepisami, wlepia kary, które mogą być ogromne. 

Czy 23.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
23 lut 2025

W pierwszym okresie obowiązywania ustawy o zakazie handlu ostatnia niedziela miesiąca była niedzielą handlową. A jak jest dziś, 23.02.2025 r., wszak to ostatnia niedziela lutego. Czy to niedziela handlowa, czy z zakazem handlu. Gdzie dziś można zrobić zakupy. Czy czynne są sklepy Lidl, Biedronka i otwarte galerie i centra handlowe?

SN: milczenie pracodawcy daje przyzwolenie pracownikowi na nadgodziny. W 2025 r. możliwe nawet do 416 godzin nadliczbowych
22 lut 2025

Nie każdy ma świadomość tego, że praca w godzinach nadliczbowych jest 100% czy 50% płatna, nawet bez polecenia pracodawcy. Milczenie pracodawcy daje przyzwolenie pracy ponad dobowy wymiar czasu pracy. Czy to sposób na dodatki dla pracowników? Tak, bo to w interesie pracodawcy jest wyrażenie sprzeciwu.

Cięcie borówki amerykańskiej. Jak i kiedy ciąć borówkę amerykańską?
23 lut 2025

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, kiedy i jak prawidłowo przycinać borówkę amerykańską. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są najlepsze terminy cięcia oraz jakie techniki warto stosować, aby roślina rosła zdrowo i dawała obfite plony.

pokaż więcej
Proszę czekać...