Zabiorą nam ten długi weekend w 2025 roku. Czy to naprawdę może się stać?

Maja Retman
rozwiń więcej
Zabiorą nam wolny, długi weekend w maju? Sprawa już trafiła do Senatu / Sprawa już trafiła do Senatu / ShutterStock

To już pewne. W przyszłym roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Ale na tym nie koniec. Pojawiła się też propozycja, żebyśmy nie musieli pracować w Wielki Piątek. Do Senatu w tej sprawie wpłynęła już petycja. Jest haczyk. W to miejsce zlikwidowano by wolne w święto Konstytucji 3 Maja. A to dla niektórych byłoby nie do przyjęcia, bo oznaczałoby koniec długiego majowego weekendu. 

To już przesądzone. W przyszłym roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Teraz pojawiła się propozycja wolnego także w Wielki Piątek. Do Senatu wpłynęła już w tej sprawie petycja anonimowego obywatela.

Wielki Piątek dniem wolnym od pracy 

Jakie padają argumenty? Wielki Piątek to święto obchodzone równocześnie w kościele katolickim, prawosławnym, ewangelickim i w kościele protestanckim. Dzieci w szkołach mają już w Wielki Piątek dzień wolny od zajęć dydaktycznych, co jest problemem dla rodziców, którzy muszą zapewnić opiekę w domu nad niepełnoletnim dziećmi - pisze autor petycji cytowanej przez fakt.pl. - Niestety nie zawsze da się wywalczyć ten dzień urlopu, gdy chętnych do pracy jest bardzo dużo, co prowadzi do konfliktów między pracownikami w tym ważnym dla Chrześcijan dniu. 

W petycji wspomniano również, że Wielki Piątek jest aktualnie dniem wolnym od pracy w Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Estonii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Łotwie, na Słowacji i na Malcie.

Koniec wolnego długiego weekendu w maju

Ale coś za coś. Autor petycji proponuje, żeby w zamian z katalogu dni wolnych od pracy wykreślić święto Konstytucji 3 Maja, bo jak przypomina, historyczny dokument nie obowiązuje już od ponad dwustu lat, a dzień uchwalenia obecnie obowiązującej konstytucji - 2 kwietnia - nie jest w Polsce dniem wolnym od pracy.

Problem w tym, że przyjęcie takiego rozwiązania oznaczałoby w praktyce likwidację długiego weekendu, a to niekoniecznie spodoba się zapracowanym Polakom. 

To nie koniec mieszania w kalendarzu dni wolnych od pracy 

Jak podaje gazeta.pl, inny obywatel bezzasadność dnia wolnego widzi z kolei w Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, czyli tak zwanych Zielonych Świątkach. W uzasadnieniu pisze, że ten dzień i tak "wypada w niedzielę w związku z tym większość osób i tak tego dnia nie pracuje". Dlatego domaga się jego likwidacji. Rzeczywiście, Zielone Świątki wypadają w niedzielę i w przeciwieństwie do dni wolnych, które przypadają w soboty, nie można za nie odebrać dodatkowego dnia wolnego – zauważa portal. 

 Przy tej okazji warto przypomnieć aktualną listę 14 dni wolnych od pracy w 2025 roku

  • 1 stycznia (środa) – Nowy Rok,
  • 6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli,
  • 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
  • 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
  • 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
  • 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja,
  • 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
  • 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
  • 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,
  • 24 grudnia (środa) – Wigilia (od 2025 roku, pierwszy raz jako dzień wolny),
  • 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie,
  • 26 grudnia (piątek) – Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.

 

Infor.pl
Święta w firmie: jak rozliczyć podatkowo upominki i spotkanie wigilijne
20 gru 2024

W okresie świątecznym wielu przedsiębiorców decyduje się na organizację wigilijnego spotkania dla pracowników. Choć firmowa wigilia wiąże się z dodatkowymi wydatkami, wcale nie musi obciążać pracodawcy. Wystarczy spełnić warunki wliczenia tej imprezy w koszty. Ważną kwestią jest także dobór prezentów dla pracowników. Podpowiadamy, w jaki sposób najlepiej rozliczyć świąteczne wydatki.

Zmiany w programie Czyste Powietrze = demontaż kominków. Czy ktoś pomyślał nad konsekwencjami?
20 gru 2024

Problem dotyczy od 6 do 8 mln mieszkańców Polski, czyli ok. 3.5 mln gospodarstw domowych. W tylu gospodarstwach mamy urządzenia - miejscowy ogrzewacz pomieszczeń, kominki, piece, piecokuchnie, które ewentualnie mogłyby podlegać wymianie w ramach Programu Czyste Powietrze. A mają być zdemontowane – grzmią eksperci.

Część urzędników będzie pracować w Wigilię, ale część będzie miała dzień wolny
20 gru 2024

Zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Mimo nadchodzących świąt wielu urzędników będzie musiało tego dnia stawić się w pracy. Jednak już w tym roku pracownicy licznych samorządów będą mieć wolne w Wigilię.

ZUS wypłacił ponad 214 mln zł – rodzice nie dostali tych pieniędzy
20 gru 2024

W grudniu ZUS wypłacił 151,2 tys. świadczeń „Aktywnie w żłobku”. Pieniądze nie wpłynęły na konta rodziców. Ponad 214,4 mln zł wpłynęło na rachunki bankowe żłobków.

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r.
20 gru 2024

Procedura SME w Polsce od 1 stycznia 2025 r. Czym jest? Kto będzie obsługiwał sprawy polskich podatników dotyczących procedury szczególnej SME od 1 stycznia 2025 r.? A kto zajmie się obsługą podatników z innych państw członkowskich?

Więcej podatników skorzysta ze zwolnienia od VAT ze względu na wysokość obrotów. Już od 1 stycznia 2025 roku. W życie wchodzą nowe przepisy
20 gru 2024

Od 1 stycznia 2025 r. większa grupa podatników będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od VAT z uwagi na wysokość obrotów. Aby z niego skorzystać, nie trzeba będzie składać formularza rejestracyjnego. Wystarczy odpowiedni numer identyfikacyjny.

10 dni płatnego urlopu za staż pracy. Naprzemiennie. 36 dni urlopu. Potem 26 dni. I znów 36 dni urlopu. Za 10 lat pracy. Będzie nowelizacja?
20 gru 2024

To propozycja przywileju, ale tylko dla jednej grupy zawodowej. Dla asystentów rodziny. Oprócz bonusu urlopowego jest jeszcze dodatek terenowy i korzystny ryczałt. Propozycja tych przywilejów – w trybie petycji (patrz koniec artykułu) – trafiła do rządu. Powinna być załatwiona pozytywnie albo negatywnie do połowy lutego 2025 r. W przypadku "Tak" nowe przepisy powinny stać się obowiązującym prawem w 2026 r. Wtedy po raz pierwszy asystencie mieliby 36 dni urlopu wypoczynkowego.

Dodatek emerytalny dla krwiodawcy, po oddaniu 20 litrów krwi. Podobnie jak dla sołtysa
20 gru 2024

Jest postulat wprowadzenia dodatku emerytalnego dla krwiodawców. Miałby on przysługiwać osobom, które oddały co najmniej 20 litrów krwi lub odpowiadającą tej objętości ilość jej składników. Analogicznie jak w przypadku np. sołtysów. Co na to struktury rządowe?

24 i 31 grudnia 2024 r. placówki i infolinia ZUS będą czynne krócej
20 gru 2024

24 i 31 grudnia 2024 r. placówki i infolinia ZUS będą czynne krócej. W jakich godzinach będzie można udać się do placówki ZUS w dniach okołoświątecznych? Czy będzie można korzystać z platformy PUE/eZUS?

Granice swobody umów. Przepisy, orzecznictwo
20 gru 2024

Jest wiele różnych rodzajów umów w polskim prawie. To strony zawierające umowę decydują o jej treści. Niemniej jednak kształtując konkretną treść postanowień umownych muszą one przestrzegać pewnych zasad ich tworzenia. Nie mogą także przekroczyć określonych granic.

pokaż więcej
Proszę czekać...