Zabiorą nam ten długi weekend w 2025 roku. Czy to naprawdę może się stać?
REKLAMA
REKLAMA
- Wielki Piątek dniem wolnym od pracy
- Koniec wolnego długiego weekendu w maju
- To nie koniec mieszania w kalendarzu dni wolnych od pracy
To już przesądzone. W przyszłym roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Teraz pojawiła się propozycja wolnego także w Wielki Piątek. Do Senatu wpłynęła już w tej sprawie petycja anonimowego obywatela.
REKLAMA
Wielki Piątek dniem wolnym od pracy
REKLAMA
Jakie padają argumenty? Wielki Piątek to święto obchodzone równocześnie w kościele katolickim, prawosławnym, ewangelickim i w kościele protestanckim. Dzieci w szkołach mają już w Wielki Piątek dzień wolny od zajęć dydaktycznych, co jest problemem dla rodziców, którzy muszą zapewnić opiekę w domu nad niepełnoletnim dziećmi - pisze autor petycji cytowanej przez fakt.pl. - Niestety nie zawsze da się wywalczyć ten dzień urlopu, gdy chętnych do pracy jest bardzo dużo, co prowadzi do konfliktów między pracownikami w tym ważnym dla Chrześcijan dniu.
W petycji wspomniano również, że Wielki Piątek jest aktualnie dniem wolnym od pracy w Austrii, Danii, Finlandii, Hiszpanii, Holandii, Estonii, Niemczech, Portugalii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, na Łotwie, na Słowacji i na Malcie.
Koniec wolnego długiego weekendu w maju
Ale coś za coś. Autor petycji proponuje, żeby w zamian z katalogu dni wolnych od pracy wykreślić święto Konstytucji 3 Maja, bo jak przypomina, historyczny dokument nie obowiązuje już od ponad dwustu lat, a dzień uchwalenia obecnie obowiązującej konstytucji - 2 kwietnia - nie jest w Polsce dniem wolnym od pracy.
Problem w tym, że przyjęcie takiego rozwiązania oznaczałoby w praktyce likwidację długiego weekendu, a to niekoniecznie spodoba się zapracowanym Polakom.
To nie koniec mieszania w kalendarzu dni wolnych od pracy
Jak podaje gazeta.pl, inny obywatel bezzasadność dnia wolnego widzi z kolei w Uroczystości Zesłania Ducha Świętego, czyli tak zwanych Zielonych Świątkach. W uzasadnieniu pisze, że ten dzień i tak "wypada w niedzielę w związku z tym większość osób i tak tego dnia nie pracuje". Dlatego domaga się jego likwidacji. Rzeczywiście, Zielone Świątki wypadają w niedzielę i w przeciwieństwie do dni wolnych, które przypadają w soboty, nie można za nie odebrać dodatkowego dnia wolnego – zauważa portal.
Przy tej okazji warto przypomnieć aktualną listę 14 dni wolnych od pracy w 2025 roku
- 1 stycznia (środa) – Nowy Rok,
- 6 stycznia (poniedziałek) – Święto Trzech Króli,
- 20 kwietnia (niedziela) – Wielkanoc,
- 21 kwietnia (poniedziałek) – Poniedziałek Wielkanocny,
- 1 maja (czwartek) – Święto Pracy,
- 3 maja (sobota) – Święto Konstytucji 3 Maja,
- 8 czerwca (niedziela) – Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki),
- 19 czerwca (czwartek) – Boże Ciało,
- 15 sierpnia (piątek) – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada (sobota) – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada (wtorek) – Narodowe Święto Niepodległości,
- 24 grudnia (środa) – Wigilia (od 2025 roku, pierwszy raz jako dzień wolny),
- 25 grudnia (czwartek) – Boże Narodzenie,
- 26 grudnia (piątek) – Drugi dzień świąt Bożego Narodzenia.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.