REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wigilia 2024 dniem wolnym od pracy, ale nie ustawowo lecz za zgodą pracodawcy, wolna od 2025 roku

Wigilia 2025 dniem wolnym od pracy czy nie - w Sejmie toczy się zawzięty bój o zmiany w czasie pracy, z jakim skutkiem
Wigilia 2025 dniem wolnym od pracy czy nie - w Sejmie toczy się zawzięty bój o zmiany w czasie pracy, z jakim skutkiem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wigilia 2025 dniem wolnym od pracy? O wtorek 24 grudnia 2024 toczy się zawzięty bój w polskim parlamencie. Na razie Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wigilia będzie dniem wolnym od pracy ale dopiero od 2025 roku. Jednak to nie koniec, bo poprawki w ustawie może wnieść senat. I nie chodzi już o to, że jeśli będzie to formalnie dzień wolny, to świętować można będzie bez przerwy rekordowo długo w 2025 roku, od soboty 21 do czwartku 26 grudnia, ale o zasadę. Z jakim skutkiem, uda się dokonać ustawowych zmian w czasie pracy 2025?

Zamieszanie z dodatkowymi dniami ustawowo wolnymi od pracy zrobiło się ogromne. Zaczęło się od odświeżenia pomysłu dodania do funkcjonujących już około 20. ustawowo wolnych od pracy dni wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł od razu trafił na dobry grunt. Jednak musi być dzień za dzień. Najnowszy pomysł: za Trzech Króli - wtedy mamy pracować, a Wigilia będzie dniem wolnym.

REKLAMA

Stało się tak ponieważ  ponieważ już w Sejmie poprzedniej kadencji pojawił się obywatelski projekt ustawy, która do tej listy dni wolnych miała dodać jednocześnie i Wigilię, i Wielki Piątek.

Jaka jest ostateczna decyzja: wigilia 2024 dniem wolnym od pracy czy wolna wigilia - tak, ale dopiero od 2025 roku

Z wolnego 24 grudnia cieszą się od dawna Czesi, Finowie, Portugalczycy, Litwini czy Słowacy. Dlaczego z tej radości nie mieliby korzystać polscy pracownicy? Gospodarki wymienionych krajów nie zawaliły się przez to, że Wigilia jest dniem wolnym od pracy i polska gospodarka także się od tego nie zawali. Bo koszty wprowadzenia projektu dot. wolnej Wigilii będą naprawdę znikome. Za to niejedna rodzina stanie się silniejsza i po prostu szczęśliwsza – mówiła w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Sejmie w trakcie pierwszego czytania projektu ustawy ustanawiającej Wigilię dniem wolnym od pracy.

Polacy są zgodni – ten dzień powinien być wolny według ¾ pytanych.

REKLAMA

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwróciła uwagę, że wiele osób Wigilię spędza nie tylko na przygotowaniach, ale też w podróży do domów rodzinnych. Nie każdy może wziąć urlop, a w efekcie spędzić ten szczególny dzień tak, jakby tego chciał.

Ustawa o wolnej od pracy Wigilii jest wyczekiwana od lat. To projekt, który ułatwi życie milionom Polek i Polaków. To szansa na to, żeby prawo zaczęło nadążać za społeczną rzeczywistością. Dziś mamy szansę oddać 24 grudnia polskim rodzinom – mówiła w Sejmie ministra pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wigilia 2024 dodatkowym ustawowo wolnym dniem od pracy w tym roku

 Projekt ustawy procedowany w Sejmie jest stosunkowo prosty i zakłada zmiany trzech ustaw: ustawy o dniach wolnych od pracy, kodeksu pracy oraz ustawy o handlu w niedzielę i święta.
Jak wskazywała ministra, przy ocenie skutków tego projektu warto przypomnieć, że Polacy są wciąż jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Pracujemy 40,4 godzin tygodniowo, czyli o 3 godziny dłużej niż średnio w UE, pod względem wyprzedza nas tylko Grecja. Kolejnym problemem jest work-life balance czyli równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Według wskaźnika OECD badającego to zagadnienie w 2022 roku Polska zajmowała trzecie od końca miejsce spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Wolna Wigilia 2024 na własną rękę

Niezależnie od tego jaki ostatecznie będzie finał zabiegów o ustawowe uczynienie Wigilii dniem wolnym od pracy, pewne jest, że we wtorek 24 grudnia 2024 r., podobnie jak to było przed rokiem i wcześniej oraz będzie za rok i później, kto wolnego na to potrzebuje, by rozpocząć świętowanie wcześniej niż wskazuje świąteczny kalendarz, ten znajdzie na to sposób tak czy owak.
A co najmniej w przypadku kobiet, które ten dzień zaczną jednak w pracy zadziała sprawdzona od lat zasada, iż szefostwo zwolni je z pracy odpowiednio wcześniej nim upłynie regulaminowy czas pracy przewidziany na ten dzień.
Sposobów na wolne jest wiele. Można wziąć dzień urlopu na żądanie lub wolne w związku z działaniem siły wyższej. Można wziąć dzień wolnego na opiekę nad dzieckiem, albo wolne za wcześniej przepracowany czas w ramach godzin nadliczbowych itp. Jest urlop wypoczynkowy, a w razie jego braku – zawsze można poprosić o jeden dzień urlopu bezpłatnego.

Opcji jest wiele i niemal zawsze można znaleźć taką, która da rozwiązanie, jeśli nie ustanowi go ustawowo rząd w ramach procedur legislacyjnych.

Dopiero niedawno, gdy coraz bliżej Bożego Narodzenia, uczynienie Wigilii dniem ustawowo wolnym od pracy zapowiedziała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Tym razem jednak już bez towarzystwa w tym projekcie Wielkiego Piątku, który odgrywa przed wiosennymi świętami taką samą rolę jak Wigilia przed Bożym Narodzeniem.

Wydawało się, że nowe prawo zostanie szybko uchwalone, bo Prezydent Andrzej Duda zadeklarował publicznie, iż podpisze ustawę ustanawiającą Wigilię kolejnym dniem wolnym od pracy.

Umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2025 

Wigilia dniem ustawowo wolnym od pracy: Sejm znowelizuje ustawę

Dalej zrobiło się już zamieszanie. Kolejni politycy zaczęli zgłaszać swoje uwagi i sugestie.
Do dyskusji włączyła się ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, szefowa resortu funduszy regionalnych.

REKLAMA

Objawiła się ona jako przeciwniczka dodatkowego w roku dnia wolnego od pracy, argumentują, że to koszt dla gospodarki rzędu kilku miliardów złotych, na który szczególnie w obecnej sytuacji nie jest nas stać. Jeśli więc wigilia Bożego Narodzenia ma być dniem wolnym od pracy, to za cenę rezygnacji z innego dnia wolnego, który już jest na liście dni ustawowo wolnych od pracy, np. jednego z wolnych dni przewidzianych w maju, a więc za cenę skrócenia jednej z majówek.

To tylko pokazuje, że dyskusja w Sejmie nad projektem lub projektami ustaw będzie niezwykle zaciekła i kontrowersyjna, a ewentualne nowe dni wolne od pracy, jeśli pojawią się w ogóle, to skorzystać z nich będzie można jednak nie w tym, ale dopiero w przyszłym roku.

Tuż przed drugim długim weekendem listopadowym w Sejmie projekt ustawy o dniu wolnym w Wigilię skierowano do prac w komisjach.

Święta wolne od pracy: jak jest obecnie

W Polsce obowiązuje 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy.
W 2024 roku jest 251 dni pracujących oraz 115 dni wolnych od pracy, w które wlicza się święta ustawowo wolne oraz weekendy.

W 2024 r. pracownicy otrzymali 11 ustawowych dni wolnych od pracy. Dlaczego 11, skoro przepisy przewidują 13? To dlatego, że 2 z nich przypadają w niedzielę, a zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny tylko, jeśli święto przypada w każdym innym dniu niż niedziela.

Święta w 2024 roku

  • 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek)
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (sobota)
  • 31 marca – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
  • 1 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
  • 1 maja – Święto Państwowe (środa)
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek)
  • 19 maja – Zielone Świątki (niedziela)
  • 30 maja – Boże Ciało (czwartek)
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek)
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek)
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek)
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa)
  •  26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek).
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w nocy w styczniu 2025 roku

Jaka jest wysokość dodatku za pracę w nocy w styczniu 2025 roku. Dodatek jest wyższy niż w grudniu 2024 roku za sprawą podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak liczy się wynagrodzenie za pracę w porze nocnej? W jakich godzinach jest pora nocna?

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

REKLAMA

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Pensje nauczycieli za luty 28-ego a nie 1-ego. Nie płaci się za gotowość pracy [Propozycja]

Propozycja, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego).

REKLAMA

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

REKLAMA