REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wigilia 2024 dniem wolnym od pracy, ale nie ustawowo lecz za zgodą pracodawcy, wolna od 2025 roku

Wigilia 2025 dniem wolnym od pracy czy nie - w Sejmie toczy się zawzięty bój o zmiany w czasie pracy, z jakim skutkiem
Wigilia 2025 dniem wolnym od pracy czy nie - w Sejmie toczy się zawzięty bój o zmiany w czasie pracy, z jakim skutkiem
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Wigilia 2025 dniem wolnym od pracy? O wtorek 24 grudnia 2024 toczy się zawzięty bój w polskim parlamencie. Na razie Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wigilia będzie dniem wolnym od pracy ale dopiero od 2025 roku. Jednak to nie koniec, bo poprawki w ustawie może wnieść senat. I nie chodzi już o to, że jeśli będzie to formalnie dzień wolny, to świętować można będzie bez przerwy rekordowo długo w 2025 roku, od soboty 21 do czwartku 26 grudnia, ale o zasadę. Z jakim skutkiem, uda się dokonać ustawowych zmian w czasie pracy 2025?

Zamieszanie z dodatkowymi dniami ustawowo wolnymi od pracy zrobiło się ogromne. Zaczęło się od odświeżenia pomysłu dodania do funkcjonujących już około 20. ustawowo wolnych od pracy dni wigilii Bożego Narodzenia. Pomysł od razu trafił na dobry grunt. Jednak musi być dzień za dzień. Najnowszy pomysł: za Trzech Króli - wtedy mamy pracować, a Wigilia będzie dniem wolnym.

REKLAMA

Stało się tak ponieważ  ponieważ już w Sejmie poprzedniej kadencji pojawił się obywatelski projekt ustawy, która do tej listy dni wolnych miała dodać jednocześnie i Wigilię, i Wielki Piątek.

Jaka jest ostateczna decyzja: wigilia 2024 dniem wolnym od pracy czy wolna wigilia - tak, ale dopiero od 2025 roku

Z wolnego 24 grudnia cieszą się od dawna Czesi, Finowie, Portugalczycy, Litwini czy Słowacy. Dlaczego z tej radości nie mieliby korzystać polscy pracownicy? Gospodarki wymienionych krajów nie zawaliły się przez to, że Wigilia jest dniem wolnym od pracy i polska gospodarka także się od tego nie zawali. Bo koszty wprowadzenia projektu dot. wolnej Wigilii będą naprawdę znikome. Za to niejedna rodzina stanie się silniejsza i po prostu szczęśliwsza – mówiła w Sejmie ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk w Sejmie w trakcie pierwszego czytania projektu ustawy ustanawiającej Wigilię dniem wolnym od pracy.

Polacy są zgodni – ten dzień powinien być wolny według ¾ pytanych.

REKLAMA

Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zwróciła uwagę, że wiele osób Wigilię spędza nie tylko na przygotowaniach, ale też w podróży do domów rodzinnych. Nie każdy może wziąć urlop, a w efekcie spędzić ten szczególny dzień tak, jakby tego chciał.

Ustawa o wolnej od pracy Wigilii jest wyczekiwana od lat. To projekt, który ułatwi życie milionom Polek i Polaków. To szansa na to, żeby prawo zaczęło nadążać za społeczną rzeczywistością. Dziś mamy szansę oddać 24 grudnia polskim rodzinom – mówiła w Sejmie ministra pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wigilia 2024 dodatkowym ustawowo wolnym dniem od pracy w tym roku

 Projekt ustawy procedowany w Sejmie jest stosunkowo prosty i zakłada zmiany trzech ustaw: ustawy o dniach wolnych od pracy, kodeksu pracy oraz ustawy o handlu w niedzielę i święta.
Jak wskazywała ministra, przy ocenie skutków tego projektu warto przypomnieć, że Polacy są wciąż jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie. Pracujemy 40,4 godzin tygodniowo, czyli o 3 godziny dłużej niż średnio w UE, pod względem wyprzedza nas tylko Grecja. Kolejnym problemem jest work-life balance czyli równowaga pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym. Według wskaźnika OECD badającego to zagadnienie w 2022 roku Polska zajmowała trzecie od końca miejsce spośród wszystkich państw Unii Europejskiej.

Wolna Wigilia 2024 na własną rękę

Niezależnie od tego jaki ostatecznie będzie finał zabiegów o ustawowe uczynienie Wigilii dniem wolnym od pracy, pewne jest, że we wtorek 24 grudnia 2024 r., podobnie jak to było przed rokiem i wcześniej oraz będzie za rok i później, kto wolnego na to potrzebuje, by rozpocząć świętowanie wcześniej niż wskazuje świąteczny kalendarz, ten znajdzie na to sposób tak czy owak.
A co najmniej w przypadku kobiet, które ten dzień zaczną jednak w pracy zadziała sprawdzona od lat zasada, iż szefostwo zwolni je z pracy odpowiednio wcześniej nim upłynie regulaminowy czas pracy przewidziany na ten dzień.
Sposobów na wolne jest wiele. Można wziąć dzień urlopu na żądanie lub wolne w związku z działaniem siły wyższej. Można wziąć dzień wolnego na opiekę nad dzieckiem, albo wolne za wcześniej przepracowany czas w ramach godzin nadliczbowych itp. Jest urlop wypoczynkowy, a w razie jego braku – zawsze można poprosić o jeden dzień urlopu bezpłatnego.

Opcji jest wiele i niemal zawsze można znaleźć taką, która da rozwiązanie, jeśli nie ustanowi go ustawowo rząd w ramach procedur legislacyjnych.

Dopiero niedawno, gdy coraz bliżej Bożego Narodzenia, uczynienie Wigilii dniem ustawowo wolnym od pracy zapowiedziała ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Tym razem jednak już bez towarzystwa w tym projekcie Wielkiego Piątku, który odgrywa przed wiosennymi świętami taką samą rolę jak Wigilia przed Bożym Narodzeniem.

Wydawało się, że nowe prawo zostanie szybko uchwalone, bo Prezydent Andrzej Duda zadeklarował publicznie, iż podpisze ustawę ustanawiającą Wigilię kolejnym dniem wolnym od pracy.

Umowy cywilnoprawne od 1 stycznia 2025 

Wigilia dniem ustawowo wolnym od pracy: Sejm znowelizuje ustawę

Dalej zrobiło się już zamieszanie. Kolejni politycy zaczęli zgłaszać swoje uwagi i sugestie.
Do dyskusji włączyła się ministra Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, szefowa resortu funduszy regionalnych.

REKLAMA

Objawiła się ona jako przeciwniczka dodatkowego w roku dnia wolnego od pracy, argumentują, że to koszt dla gospodarki rzędu kilku miliardów złotych, na który szczególnie w obecnej sytuacji nie jest nas stać. Jeśli więc wigilia Bożego Narodzenia ma być dniem wolnym od pracy, to za cenę rezygnacji z innego dnia wolnego, który już jest na liście dni ustawowo wolnych od pracy, np. jednego z wolnych dni przewidzianych w maju, a więc za cenę skrócenia jednej z majówek.

To tylko pokazuje, że dyskusja w Sejmie nad projektem lub projektami ustaw będzie niezwykle zaciekła i kontrowersyjna, a ewentualne nowe dni wolne od pracy, jeśli pojawią się w ogóle, to skorzystać z nich będzie można jednak nie w tym, ale dopiero w przyszłym roku.

Tuż przed drugim długim weekendem listopadowym w Sejmie projekt ustawy o dniu wolnym w Wigilię skierowano do prac w komisjach.

Święta wolne od pracy: jak jest obecnie

W Polsce obowiązuje 13 ogólnopaństwowych świąt wolnych od pracy.
W 2024 roku jest 251 dni pracujących oraz 115 dni wolnych od pracy, w które wlicza się święta ustawowo wolne oraz weekendy.

W 2024 r. pracownicy otrzymali 11 ustawowych dni wolnych od pracy. Dlaczego 11, skoro przepisy przewidują 13? To dlatego, że 2 z nich przypadają w niedzielę, a zgodnie z Kodeksem pracy pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny tylko, jeśli święto przypada w każdym innym dniu niż niedziela.

Święta w 2024 roku

  • 1 stycznia – Nowy Rok (poniedziałek)
  • 6 stycznia – Święto Trzech Króli (sobota)
  • 31 marca – pierwszy dzień Wielkiej Nocy (niedziela)
  • 1 kwietnia – drugi dzień Wielkiej Nocy (poniedziałek)
  • 1 maja – Święto Państwowe (środa)
  • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (piątek)
  • 19 maja – Zielone Świątki (niedziela)
  • 30 maja – Boże Ciało (czwartek)
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny (czwartek)
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych (piątek)
  • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (poniedziałek)
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia (środa)
  •  26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia (czwartek).
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

To już pewne: dłuższe urlopy dla pięciu milionów zatrudnionych, wyższe dodatki do wynagrodzenia i nagrody. Rewolucja w stażu pracy gwarantowana przez rząd

Rzadko kiedy zmiany przepisów kodeksu pracy mają znaczenie dla osób na umowach cywilnych lub zarobkujących w każdy innym sposób niż umowa o pracę. Tym razem jest inaczej. Rewolucja w sposobie ustalania stażu pracy da korzyści zarówno samozatrudnionym, jak pracownikom etatowym. Rząd już o niej zdecydował a nawet ustalił termin wejścia w życie zmian korzystnych dla 5 mln zarobkujących Polaków.

Oni renty wdowiej nie dostaną. Tak ich załatwili prawnym kruczkiem. "To jakieś żarty, śmiech przez łzy"

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną. 

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

REKLAMA

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

Negatywnie o podwyżkach dla pracowników samorządowych. Prowadzą do spłaszczenia płac

Związek Powiatów Polskich wydał negatywną opinię do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Według samorządowców propozycja MRPiPS prowadzi m.in. do spłaszczenia wynagrodzeń pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach.

Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

REKLAMA

Zasiłek losowy w 2025, 2026 i 2027 r. [1000 zł, ZMIANY]

Pomoc w formie zasiłków losowych i inne działania interwencyjne będą kontynuowane w latach 2025-2027. Pojawi się jednak kilka zmian. Tak wynika z założeń projektów uchwały i rozporządzenia, które zostały opublikowane wykazie prac legislacyjnych rządu . Czy będzie łatwiej uzyskać pomoc?

Studia: Urlop zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Do jakich urlopów ma prawo student?

Student ma prawo do urlopów od zajęć oraz urlopów od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów. Do wymienionych urlopów zalicza się urlopy: zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Podział tych urlopów przedstawimy na przykładzie Politechniki Warszawskiej (Wydział Administracji i Nauk Społecznych15-lecie Wydziału Administracji i Nauk Społecznych).

REKLAMA