REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jawność wynagrodzeń, od kiedy na czym polega, komu pracodawca musi ujawnić wysokość zarobków pracownika

Jawność wynagrodzeń, już w 2026 roku pracodawca musi podawać pracownikom widełki płacowe
Jawność wynagrodzeń, już w 2026 roku pracodawca musi podawać pracownikom widełki płacowe
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.

 Ale i później nikt zarobków konkretnej osoby upubliczniał nie będzie, chodzi bowiem o ujawnienie takich danych, które pozwolą zlikwidować lukę płacową między wynagrodzeniami mężczyzn i kobiet, a każdemu pracownikowi ułatwią walkę z ewentualną dyskryminacją płacową.

REKLAMA

Jawność wynagrodzeń w Polsce od 2026 roku: czy zawsze trzeba ujawniać zarobki?

REKLAMA

Karolina Kołosowska – ekspertka Traffit wyjaśnia już na wstępie, że jawność wynagrodzeń z każdym rokiem zyskuje coraz większe znaczenie i w oczach wielu kandydatów jest wręcz informacją niezbędną na start, która determinuje chęć wzięcia udziału w procesie rekrutacyjnym.
W tym roku spojrzenie na temat jawności płac jeszcze bardziej się wyostrzyło ze względu na zmieniające się prawodawstwo europejskie i przedstawioną dyrektywę unijną do spraw. wynagrodzeń, która dziś bardzo często jest niewłaściwie interpretowana, bo nie mówi o jawności, transparentności czy sprawiedliwości, a równości – mówi Karolina Kołosowska.
Oznacza to, że wielu pracodawców będzie musiało odrobić lekcje i zweryfikować jakie działania będą musieli podjąć w najbliższych miesiącach, ale też i w roku 2025, aby działać zgodnie z prawem i ustrzec się przed karami, jakie będą na nich nakładane – dodaje.

Myślę, że transparentność płac to przyszłość, jednak dosyć daleka. Wiąże się z szeregiem pozytywnych skutków, a prym w nich wiedzie poczucie sprawiedliwości, w przypadku kiedy osoby na danym stanowisku zarabiają tyle samo, niezależnie od swoich umiejętności negocjacyjnych) – uważa z kolei Anna Sykut, Product Marketing Manager, Traffit.
– Jednak nie jest to regulacja, którą można wprowadzić nagle i za pomocą pstryknięcia palcem. Im większa organizacja i im dłużej jest na rynku, tym prawdopodobnie większe dysproporcje w zarobkach, które wypłynęłyby przy ujawnieniu płac – zauważa ekspertka.
– To niestety mogłoby skutkować falą niezadowolenia i demotywacji, a być może nawet rezygnacji z pracy lub żądań podwyżek. W dzisiejszych i tak już trudnych czasach, mało kto na takie perturbacje może sobie pozwolić – przestrzega Anna Sykut.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: na czym polega

REKLAMA

Anika Osmólska, Head of People & Culture, Traffit uważa, że w teorii, ustawa narzucająca pracodawcom ujawnianie widełek w ogłoszeniach o pracę jest dobrym krokiem w stronę osób poszukujących pracy.
Jednak wymuszenie podawania wynagrodzenia bez odpowiedniego wsparcia dla firm może przynieść wiele wyzwań. Często w organizacjach system płacowy nie jest uporządkowany i pracownicy widząc ofertę pracy na tym samym stanowisku z wyższą stawką, mogą stracić zaangażowanie i w najgorszym wypadku zacząć się zwalniać – przestrzega ekspertka.

Jeśli zobaczą, że rynkowo są niedopłaceni, zaczną szukać pracy gdzie indziej, bo to będzie jedyny sposób, aby zarabiać więcej – mówi Anika Osmólska.
– Dlatego firmy najpierw powinny uregulować kwestię płac wewnętrznie, aby móc publikować je transparentnie na zewnątrz. W takim wypadku, będą trafiać do osób, które świadomie, od samego początku, aplikują godząc się na podaną stawkę w ogłoszeniu i dwie strony zaoszczędzą czas na negocjacjach w późniejszych etapach – dodaje ekspertka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jawność wynagrodzeń: jak jest w innych krajach

Jak informuje Magdalena Sobczak, Marketing Lead, Traffit, sytuacja wygląda naprawdę różnie, jeśli chodzi o Europę. W krajach takich jak Litwa, czy Słowacja istnieje, a przynajmniej istniał, obowiązek publikowania ofert z widełkami wynagrodzeń.
– Mamy też państwa takie jak Niemcy czy Dania, w których firmy o odpowiedniej wielkości muszą publikować raporty płacowe. Są również kraje, w których pracownicy i pracowniczki mają po prostu prawo domagać się uzyskania informacji na temat wynagrodzenia (Finlandia) – wylicza ekspertka.

Większość państw europejskich ma więc swoje własne sposoby i podejście do tego tematu, jednak są one bardzo różne.
W Polsce to bardziej dopiero trend aniżeli norma.

Jawność wynagrodzeń w Polsce: czy firmy są na nią gotowe? Eksperci nie są przekonani

Magdalena Sobczak, Marketing Lead, Traffit uważa, że wprowadzenie obowiązku podawania widełek płacowych w ogłoszeniach rekrutacyjnych to krok w kierunku większej przejrzystości rynku pracy.
– Myślę jednak, że wiele firm w Polsce nie jest jeszcze gotowych na takie zmiany chociażby ze względu na  brak ustandaryzowanych siatek wynagrodzeń, obawy przed ujawnieniem wewnętrznych różnic płacowych lub konieczność dostosowania strategii rekrutacyjnej – mówi ekspertka.

Z kolei Magdalena Sobczak, Marketing Lead, Traffit przypomina, że jakiś czas temu za pomocą ankiety na LinkedIn zapytano kandydatów, co najbardziej frustruje ich w ogłoszeniach o pracę. 67 proc. z ponad 300 osób odpowiedziało – brak widełek.

Nie było to dla nas jednak zaskoczeniem. Kandydaci od lat powtarzają, że to właśnie transparentnych widełek płacowych w ogłoszeniach brakuje im najbardziej – mówi Magdalena Sobczak.

Anna Sykut, Product Marketing Manager, Traffit ujawnia natomiast:
– Sami wdrożyliśmy w Traffit jawne zarobki i ścieżki wynagrodzeń i przy 30-osobowym zespole przygotowania do tego zajęły pół roku. Doskonale zatem wiem, jak czasochłonnym i pracochłonnym procesem jest samo przygotowanie się do tego kroku.
– Myślę, że to właśnie to powstrzymuje organizacje przed samodzielnym pójściem w tym kierunku, a nie brak dobrej woli w tym kontekście. Nie jestem też entuzjastką rozwiązań systemowych i prawnego narzucania takiego obowiązku – dodaje.

Ekspertka ponadto jest zdania, że presja ze strony kandydatek i kandydatów do pracy sama wymusi naturalne zmiany na rynku pracy w tym zakresie i żadna ustawa nie jest do tego potrzebna.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny 2025: Ile kosztuje wykończenie mieszkania (pod klucz) u dewelopera?

Czy deweloperzy oferują wykończenie mieszkań pod klucz? W jakiej cenie? Jak wielu nabywców się na nie decyduje? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Unijne rozporządzenie DORA już obowiązuje. Które firmy muszą stosować nowe przepisy od 17 stycznia 2025 r.?

Od 17 stycznia 2025 r. w Unii Europejskiej zaczęło obowiązywać Rozporządzenie DORA. Objęte nim podmioty finansowe miały 2 lata na dostosowanie się do nowych przepisów w zakresie zarządzania ryzykiem ICT. Na niespełna miesiąc przed ostatecznym terminem wdrożenia zmian Europejski Bank Centralny opublikował raport SREP (Supervisory Review and Evaluation Process) za 2024 rok, w którym ze wszystkich badanych aspektów związanych z działalnością banków to właśnie ryzyko operacyjne i teleinformatyczne uzyskało najgorsze średnie wyniki. Czy Rozporządzenie DORA zmieni coś w tym zakresie? Na to pytanie odpowiadają eksperci Linux Polska.

Kandydaci na prezydenta 2025 [Sondaż]

Którzy kandydaci na prezydenta w 2025 roku mają największe szanse? Oto sondaż Opinia24. Procenty pierwszej trójki rozkładają się następująco: 35,3%, 22,1% oraz 13,2%.

E-doręczenia: 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi

E-doręczenia funkcjonują od 1 stycznia 2025 roku. Przedstawiamy 10 najczęściej zadawanych pytań i odpowiedzi ekspertki. Jakie podmioty muszą posiadać adres do e-doręczeń? Czy w przypadku braku odbioru przesyłek z e-doręczeń w określonym czasie będzie domniemanie doręczenia?

REKLAMA

Brykiety drzewne czy drewno kawałkowe – czym lepiej ogrzewać dom i ile to kosztuje? Zestawienie kaloryczności gatunków drewna

Każdy rodzaj paliwa ma swoje mocne strony. Polska jest jednym z większych producentów brykietów w Europie i znaleźć u nas można bardzo szeroką ich gamę. Brykietowanie to proces, który nadaje drewnu nową strukturę, zagęszcza je. Brykiet tej samej wielkości z trocin dębowych ma taką samą wagę jak z trocin sosnowych czy świerkowych. Co więcej, brykiet z trocin iglastych ma wyższą wartość kaloryczną, ponieważ drewno iglaste, niezależnie od lekkiej wagi, tak naprawdę jest bardziej kaloryczne od liściastego. Do tego jeśli porównamy polano i brykiet o tej samej objętości, to brykiet jest cięższy od drewna.

Ratingi ESG: katalizator zmian czy iluzja postępu?

Współczesny świat biznesu coraz silniej akcentuje znaczenie ESG jako wyznacznika zrównoważonego rozwoju. W tym kontekście ratingi ESG odgrywają kluczową rolę w ocenie działań firm na polu odpowiedzialności środowiskowe, społecznej i zarządzania. Ale czy są one rzeczywistym impulsem do zmian, czy raczej efektowną fasadą bez głębszego wpływu na biznesową rzeczywistość? Przyjrzyjmy się temu bliżej.

Transfer danych osobowych do Kanady – czy to bezpieczne? Co na to RODO?

Kanada to kraj, który kojarzy się nam z piękną przyrodą, syropem klonowym i piżamowym shoppingiem. Jednak z punktu widzenia RODO Kanada to „państwo trzecie” – miejsce, które nie podlega bezpośrednio unijnym regulacjom ochrony danych osobowych. Czy oznacza to, że przesyłanie danych na drugi brzeg Atlantyku jest ryzykowne?

Chiński model AI (DeepSeek R1) tańszy od amerykańskich a co najmniej równie dobry. Duża przecena akcji firm technologicznych w USA

Notowania największych amerykańskich firm związanych z rozwojem sztucznej inteligencji oraz jej infrastrukturą zaliczyły ostry spadek w poniedziałek, w związku z zaprezentowaniem tańszego i wydajniejszego chińskiego modelu AI, DeepSeek R1.

REKLAMA

Orzeczenie o niepełnosprawności dziecka a dokumentacja pracownicza rodzica. MRPiPS odpowiada na ważne pytania

Po co pracodawcy dostęp do całości orzeczenia o niepełnosprawności dziecka? Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej odpowiedziało na wątpliwości Rzeczniczki Praw Dziecka. Problem dotyczy dokumentowania prawa do dodatkowego urlopu wychowawczego rodzica dziecka z niepełnosprawnością.

2500 zł dla nauczyciela (nie każdego) - na zakup laptopa. MEN: wnioski do 25 lutego 2025 r. Za droższy model trzeba będzie dopłacić samemu

Nauczyciele szkół ponadpodstawowych i klas I-III szkół podstawowych mogą od poniedziałku 27 stycznia 2025 r. składać wnioski o bon na zakup sprzętu w programie "Laptop dla nauczyciela" – poinformowali ministra edukacji Barbara Nowacka i wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Na złożenie wniosków nauczyciele mają 30 dni (do 25 lutego 2025 r. – PAP), kolejne 30 dni przeznaczone będzie na ich rozpatrzenie. Bony mają być wręczane w miesiącach kwiecień-maj 2025 r., a wykorzystać je będzie można do końca 2025 roku.

REKLAMA