Praca zdalna: nowy wymiar prezentów firmowych. Dobrze sformatowany to dużo więcej niż skuteczny benefit

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
W czasach pracy zdalnej prezenty od pracodawcy nabierają dodatkowego znaczenia / Shutterstock

Dla pracujących zdalnie benefity pracownicze mają zupełnie inny wymiar. Dotyczy to także prezentów od pracodwcy dla pracownika. Będą one bardzo motywujące, ale pod pewnymi warunkami.

Praca zdalna, podobnie jak wykonywana w firmie wymaga motywacji

Z zeszłorocznego raportu Zaangażowanie 2023 Enpulse wynika, że 40 proc. Polaków nie czuje się emocjonalnie związana ze swoim miejscem pracy. Tymczasem praca zdalna została z nami na dłużej i nie wygląda na to, by miało się to zmienić.

Praca z domu czasami okazuje się także zagrażająca dla zachowania work-life balance – niektórzy pracownicy mają problem z rozdzieleniem tych dwóch sfer życia. Pracując z domu, trudniej o uczucie fizycznego odcięcia się od pracy, dlatego wiele osób pracuje poza wyznaczonymi godzinami lub przez cały dzień pozostaje w niej “głową”, sprawdzając służbowego maila czy telefon również poza godzinami pracy.

Z danych Eurostatu wynika, że Polacy zajmują niemal podium w rankingach narodów pracujących najdłużej. Nasz wynik: średnio 40,5 godziny tygodniowo prześcignęli tylko Grecy.
Tegoroczny raport opublikowany w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej Bliżej Siebie wskazuje, że ponad połowa pracowników czuje się przeciążona emocjonalnie, a co czwarty pracownik wskazał, że to poczucie braku docenienia przez pracodawcę ma największy wpływ na kondycję psychiczną i samopoczucie w pracy.
– Tymczasem wypaleni pracownicy są mniej efektywni, a ich większa rotacja tworzy nowe koszty dla firmy. Z kolei według Randstad Workmonitor 2023 co trzeci pracownik z dobrą równowagą pomiędzy pracą a życiem prywatnym planuje zostać w swojej obecnej pracy na dłużej – komentuje Dominika Adeszko. B2B Managerka w firmie Super Prezenty.

Spersonalizowany prezent to bardzo ceniony benefit pracowniczy

W takich realiach pracodawcy muszą odpowiedzieć na rzucane przez pracę zdalną wyzwanie: jak nawiązać więź z pracownikiem pomimo dystansu? Jak go docenić?
Dobrym sposobem mogą okazać się odpowiednio dobrane benefity pracownicze – w tym prezenty wysyłane z okazji rocznic, urodzin czy świąt.
Mowa np. o prezentach w formie przeżyć, które można łatwo spersonalizować, np. wybierając atrakcje z miasta, w którym mieszka dany pracowników lub oferując zestaw podarunkowy z różnymi atrakcjami do wyboru przez samego obdarowanego.

Możliwość wyboru prezentu przez pracownika zwielokrotnia jego wartość

Dowolność w wyborze benefitów jest formą bardzo atrakcyjną dla co piątego pracownika – według. Raportu Siła Doceniania HRM Institute.
Co więcej, na rynek pracy stopniowo napływają Zetki. Jest to pokolenie, które zmienia trendy na rynku pracy i lubi czerpać z życia garściami i rozwijać swoje pasje, jednak nie lubi, gdy ktoś ingeruje w ich wybory.

Z tego powodu prezenty, które łatwo dostosować do zainteresowań pracownika oraz te niezwiązane bezpośrednio z pracą, a pozwalające się od niej oderwać, okazują się obecnie strzałem w dziesiątkę. 

Infor.pl
Rynek pracy: narasta nowy konflikt między pracownikami - Zetki chcą ustalać nowe porządki
13 lis 2024

Choć osoby z pokolenia Z oraz starsi mają skrajnie różne poglądy na pracę, zależy im w gruncie rzeczy na tym samym. Chcą robić to co lubią, z ludźmi, którzy będą dla nich inspiracją, w miejscu, do którego będą co rano przychodzić z uśmiechem na twarzy. Dlaczego więc walczą ze sobą?

Ważna zmiana w prawie: 3499,50 zł co miesiąc można zarobić bez rejestrowania działalności gospodarczej w 2025 roku
13 lis 2024

Działalność nierejestrowana czyli bez obowiązku wpisu do CEIDG – Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej ma tę unikalną zaletę, że nie trzeba płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne i składki zdrowotnej. To duża ulga, zwłaszcza więc dla osób chcących dorobić działalność nierejestrowana to wygodne rozwiązanie.

Wielki QUIZ z polskich rzek. Już 15/20 to świetny wynik
13 lis 2024
Znasz się na polskich rzekach? Ich nazwy z pewnością nie są Ci obce, ale czy potrafisz po jednej wskazówce odgadnąć, o jaką rzekę chodzi? Sprawdź się w naszym niełatwym quizie historyczno-geograficznym.
Coraz mniejsze szanse na wolną Wigilię w 2024 r. Marszałek Sejmu nie pozostawia złudzeń. Zdaniem pracodawców – byłoby to wręcz „szkodliwe dla gospodarki”
13 lis 2024

Nad wolną Wigilią, jeszcze w tym roku, „zawisły czarne chmury”. Projekt ustawy, który miałby ją wprowadzić, wymaga jeszcze rozpatrzenia przez dwie komisje, zanim w ogóle dojdzie do jego drugiego czytania w Sejmie, a sam Marszałek Sejmu stwierdził, że „w tym roku może być to trudne do wykonania”. Ponadto pomysłowi wolnych Wigilii przeciwni są przedsiębiorcy i pracodawcy – chcą odebrać pracownikom inne dzień wolny i mają poparcie niektórych polityków. 

Czy regulamin serwisu internetowego jest niezbędny? Jak stworzyć regulamin serwisu internetowego, który chroni użytkowników i biznes i uniknąć kar?
13 lis 2024

Czy regulamin serwisu internetowego jest konieczny? Jak stworzyć regulamin serwisu internetowego, który chroni użytkowników i biznes i uniknąć kar? Co powinien zawierać taki regulamin? Podpowiadamy. 

Premier Tusk: nie będzie likwidacji ani ograniczenia 800 plus. Ale nie każde dziecko mieszkające w Polsce dostaje to świadczenie: o 20 tysięcy mniej od początku roku
12 lis 2024

Mimo pojawiających się tu i ówdzie pogłosek o likwidacji lub przynajmniej ograniczeniu świadczenia wychowawczego (zwanego potocznie 800 plus), nikt z obecnie rządzącej koalicji nie informuje o takich planach. Co więcej zaprzecza temu wyraźnie premier Donald Tusk. Mimo, że większość Polaków chce albo likwidacji albo zmniejszenia liczby beneficjentów 800 plus. Tym niemniej od początku roku liczba dzieci, na które jest pobierane to świadczenie zmniejszyła się o 20 tysięcy. Taką informację przekazała 7 listopada 2024 r. w Sejmie wiceminister edukacji Joanna Mucha. Jak wskazała (...), więc wiemy, że wprowadzenie obowiązku szkolnego, połączenie go z 800 plus spowodowało już pierwszą weryfikację pobierania tego zasiłku".

To już pewne: takie będą wszystkie nowe terminy dotyczące obowiązku e-fakturowania. Jest nowa ustawa o KSeF
13 lis 2024

5 listopada Ministerstwo Finansów opublikowało rządowy projekt ustawy dotyczący obowiązkowego wystawiania faktur w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).  W ten sposób realizuje część reformy z Krajowego Planu Odbudowy i Wzmacniania Odporności - KPO. Znane są już wszystkie terminy wdrożenia fakturowania w systemie KSeF.

Praca zdalna: nowy wymiar prezentów firmowych. Dobrze sformatowany to dużo więcej niż skuteczny benefit
12 lis 2024

Dla pracujących zdalnie benefity pracownicze mają zupełnie inny wymiar. Dotyczy to także prezentów od pracodwcy dla pracownika. Będą one bardzo motywujące, ale pod pewnymi warunkami.

Mrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych w 2025 r. Premier Donald Tusk zwrócił się do MF o pilne przedstawienie projektu w tej sprawie
12 lis 2024

Jest szansa na zamrożenie cen energii dla odbiorców indywidualnych w 2025 roku. Sam premier Donald Tusk interweniuje w tej sprawie do swojego ministra finansów, by jak najszybciej przedstawił propozycję projektu. Czy w przyszłorocznym budżecie znajdą się na to pieniądze?

pokaż więcej
Proszę czekać...