REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Deep Tech Talent Initiative: od ucznia, po seniora – szansa na zdobycie nowego zawodu związanego ze sztuczną inteligencją i jej podobnymi technologiami

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Sztuczna inteligencja i inne technologie: ich znajomość, nowe kwalifikacje, to wstęp do atrakcyjnych zawodów
Sztuczna inteligencja i inne technologie: ich znajomość, nowe kwalifikacje, to wstęp do atrakcyjnych zawodów
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Dla osób rozpoczynających karierę zawodową wskazówki powinny być potrzeby rynku. Podobnie dla tych, którzy już pracują, ale nie widzą dobrej perspektywy w swoich zawodach h. Według niektórych prognoz w pespektywie kilkunastu miesięcy swoje kwalifikacje będzie musiał zmienić lub uzupełnić nawet co drugi pracownik.

Dla obu tych grup drogę do zawodowej przyszłości może otworzyć udział w EIT Deep Tech Talent Initiative, program Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (organu Unii Europejskiej), umożliwiający rozwój kompetencji w obszarze deep tech.

REKLAMA

Pracownik z umiejętnością analizy danych pilnie poszukiwany

REKLAMA

Błyskawicznie postępująca cyfryzacja oraz rozwój sztucznej inteligencji przetestowały potrzeby rynku pracy. Dzisiaj jego największym problemem jest niedobór talentów. Jak wynika z analizy EY, wskazało na niego 67% przedstawicieli dużych organizacji. Sytuacja ta rodzi konieczność przekwalifikowania się osób aktywnych zawodowo.
Analizy wskazują, że do końca 2025 roku kwalifikacje będzie musiał zmienić nawet co drugi pracownik . Ale potrzeby rynku powinny być też podstawową wskazówką dla osób rozpoczynających karierę zawodową.
Dane nie pozostawiają wątpliwości. Europa cierpi na niedobór wykwalifikowanych pracowników. Sytuacja ta dotyczy również Polski, bo chociaż mamy rekordowo niskie bezrobocie, to znalezienie pracowników posiadających umiejętności, np. z obszaru IT i analizy danych jest niezwykle trudne – problem ten sygnalizuje 23% polskich organizacji.

To konsekwencja niskiego poziomu umiejętności cyfrowych wśród pracujących zawodowo osób. W 2023 roku blisko połowa Polaków potwierdzała, że ich przypadku kształtują się one na poziomie podstawowym.
Równocześnie, jak wynika z badania European AI Barometer, chociaż aż 73% pracowników miała styczność ze sztuczną inteligencją, to zaledwie 44% z nich podnosi swoje umiejętności w tym zakresie.

Sytuację tę może zmienić fakt, że na rynek pracy wkracza najmłodsze pokolenie, dla którego nowoczesne technologie są naturalnym środowiskiem. Z drugiej jednak strony sporą grupę tych osób stanowią absolwenci kierunków, po których trudno znaleźć pracę.
Potwierdzają to dane GUS, który regularnie przeprowadza badania dotyczące polskiego i europejskiego rynku pracy. Zgodnie z nimi brak pracy odpowiadającej wykształceniu dotyka aż 53% aktywnych zawodowo Polaków. Jednocześnie 7% osób wykorzystuje wiedzę i umiejętności ze studiów w zakresie mniejszym niż oczekiwali.

Kompetencje deep tech: dlaczego tak są ważne

REKLAMA

Wnioski nasuwają się same. Polski system szkolnictwa nie nadąża za oczekiwaniami rynku, a zważywszy na tempo rozwoju dziedzin z obszaru nowych technologii, przypuszczać można, że problem ten będzie się pogłębiał – na rynek pracy wchodzili będą absolwenci, których wiedza i wykształcenie będą odległe od potrzeb gospodarki.
Wydaje się, że w takiej rzeczywistości rozwiązaniem problemu jest nabywanie przez obecnych i przyszłych pracowników kompetencji przyszłości. Należą do nich między innymi te związane z deep tech, sektorem, który będzie motorem napędowym europejskiej gospodarki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

A szansę taką daje udział w EIT Deep Tech Talent Initiative, projekcie, którego celem jest przeszkolenie do końca 2025 roku miliona Europejczyków w dziedzinie deep tech.
– To inicjatywa, która stanowi wymierne wsparcie dla szkolnictwa wyższego – wyjaśnia dr Marta Maternska-Samek z Uniwersytetu Jagiellońskiego, członkini Advisory Board w EIT Deep Tech Talent Initiative.

12 tysięcy osób z Polski wzięło dotychczas udział w szkoleniach z obszaru deep tech, dostępnych w ramach EIT Deep Tech Talent Initiative.
To znacząca liczba, jeśli porównamy ją ze statystykami innych krajów z Europu Środkowej – przykładowo 6 700 Węgrów, 135 mieszkańców Rumunii oraz 45 Czechów. Polacy najczęściej szkolili się z tematów związanych ze sztuczną inteligencją i jej wykorzystaniem w różnych sektorach, innowacjami oraz przedsiębiorczością w deep tech oraz biotechnologii i dziedzinach definiowanych jako „life science”.

EIT Deep Tech Talent: co daje udział w szkoleniach

EIT Deep Tech Talent Initiative umożliwia zdobywanie nowych kompetencji zarówno przez tych, którzy chcą podnieść swoje kwalifikacje, jak i tych, którzy chcą je zmienić. Zatem z oferowanych szkoleń korzystać mogą studenci, absolwenci, jak i osoby już aktywne zawodowo. Równocześnie niezwykle istotnym jest, że wśród autorów szkoleń znajdują się firmy oraz podmioty prowadzące działalność w obszarze nowych technologii.
– To oznacza, że szkolenia które oferują są odpowiedzią na wyzwania rynku pracy i koncentrują się rozwijaniu kompetencji, których ten rynek potrzebuje – komentuje Natalie Cernecka, Manager w EIT Manufacturing.

O tym, że EIT Deep Tech Talent Initiative może być początkiem nowej drogi zawodowej pokazuje zainteresowanie szkoleniami z obszarów związanych ze sztuczną inteligencją. To odpowiedź  na jej gwałtowny wzrost, który równocześnie wygenerował liczne potrzeby związane z cyberbezpieczeństwem.
Jak prognozuje Gartner, wydatki przedsiębiorstw na bezpieczeństwo cyfrowych danych w 2025 roku mają sięgnąć 212 mld dolarów, co w ujęciu rok do roku oznaczałoby wzrost o 15,1%. A tak znaczące inwestycje oznaczają zapotrzebowanie na specjalistów z tego obszaru. I szansę tę dostrzegają osoby korzystające z oferty EIT Deep Tech Talent Initiative – cyberbezpieczeństwo i ochrona danych to obok sztucznej inteligencji obszary najchętniej wybierane przez uczestników szkoleń.

EIT Deep Tech Talent Initiative to pionierski program, którego celem jest przeszkolenie 1 miliona osób w europejskich dziedzinach technologii głębokich do końca 2025 roku. W ramach tej inicjatywy EIT oraz jego Wspólnoty Wiedzy i Innowacji wdrażają paneuropejskie programy szkoleniowe i rozwojowe, które są dostępne dla wszystkich mieszkańców Europy – od uczniów szkół, przez studentów wyższych uczelni, aż po profesjonalistów i przedsiębiorców. Programy szkoleniowe dostępne są na platformie EIT Deep Tech Talent Initiative i obejmują 15 obszarów deep tech.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Osoby z niepełnosprawnościami. Co może się zmienić w 2026 r.? [FAQ]

Co już wiemy o projektach ustaw kierowanych do osób z niepełnosprawnościami? Czy w 2026 r. wzrosną kwoty świadczeń? Prezentujemy odpowiedzi na ważne pytania. Pamiętajmy, iż aktualne przepisy mogą się jeszcze zmienić, o czym będziemy informowali na bieżąco.

Stopy procentowe NBP w dół o 0,5% w maju, w sumie 1-1,25% do końca 2025 roku. Taki scenariusz proponuje członek RPP Przemysław Litwiniuk

Są warunki do obniżki stóp proc. o 50 pb. (punktów bazowych) na posiedzeniu RPP w maju, kolejne cięcia możliwe byłyby na jesieni, w całym 2025 r. łącznie o 100-125 pb. - uważa członek RPP Przemysław Litwiniuk. Jak poinformował 24 kwietnia 2025 r., jeżeli na majowym posiedzeniu RPP nie padnie wniosek o obniżkę stóp, to złoży go sam.

Renta wdowia: Mąż powinien wstać i umrzeć ponownie

Do redakcji Infor.pl wpływają kolejne listy osób wykluczonych z renty wdowiej. Śmierć nastąpiła za wcześnie. Strasznie to językowo brzmi, ale takie kryterium prawne wprowadził rząd. Wszystkie listy dotyczą limitu wieku wdowy (55 lat) albo wdowca (60 lat). Warunkiem przyznania renty jest to, aby śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy drugi małżonek przekracza te limity wieku. Zasada ta jest niezrozumiała dla wdów i wdowców.

Cyfrowe prawo jazdy: nadchodzą rewolucyjne zmiany dla kierowców w UE [Nowe przepisy]

Będzie cyfrowe prawo jazdy. Nadchodzą rewolucyjne zmiany w przepisach dla kierowców UE. Utrata prawa jazdy w jednym państwie rozciąga się na całą Unię Europejską. 17-letni kierowcy będą jeździli z opiekunami. Początkujący kierowcy otrzymają wyższe kary za łamanie przepisów. Co jeszcze się zmieni? Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?

REKLAMA

Z aplikacją mObywatel na wybory prezydenckie. Warto skorzystać z e-usługi Wybory

Aplikacja mObywatel odegra istotną rolę w nadchodzących wyborach prezydenckich. Użytkownicy mogą za jej pomocą sprawdzić miejsce głosowania, dodać termin wyborów do kalendarza, a przede wszystkim potwierdzić swoją tożsamość w lokalu wyborczym.

Sprzedałeś 30 rzeczy przez internet w roku? Twoje dane trafiły do urzędu skarbowego. MF i KAS walczą z szarą strefą w handlu internetowym i unikaniem opodatkowania

Ministerstwo Finansów (MF) i Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wdrożyły unijną dyrektywę (DAC7), która nakłada na operatorów platform handlu internetowego obowiązki sprawozdawcze. Dyrektywa jest kolejnym elementem uszczelnienia systemów podatkowych państw członkowskich UE. Dyrektywa nie wprowadza nowych podatków. Do 31 stycznia 2025 r. operatorzy platform mieli obowiązek składać raporty do Szefa KAS za lata 2023 i 2024. 82 operatorów platform przekazało za ten okres informacje o ponad 177 tys. unikalnych osobach fizycznych oraz ponad 115 tys. unikalnych podmiotach.

Urlop adopcyjny 2025. Adopcja dziecka i wszystkie urlopy przysługujące rodzicom

Urlop adopcyjny to skrótowa nazwa urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego. To urlop macierzyński na dziecko adoptowane lub przyjęte na wychowanie w ramach rodziny zastępczej (nie dotyczy zawodowych rodzin zastępczych). Oto wszystkie urlopy, które w 2025 r. należą się po adopcji dziecka lub dzieci. Gwarantuje je Kodeks pracy.

Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r. CZĘŚĆ III

Matura 2025 r. Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.: Witold Gombrowicz, Ferdydurke (fragmenty), Tadeusz Borowski, Proszę państwa do gazu, Gustaw Herling-Grudziński, Inny świat (fragmenty),Hanna Krall, Zdążyć przed Panem Bogiem, Albert Camus, Dżuma, George Orwell, Rok 1984, Sławomir Mrożek, Tango, Marek Nowakowski, Górą „Edek”, Andrzej Stasiuk, Miejsce, Olga Tokarczuk, Profesor Andrews w Warszawie, Ryszard Kapuściński, Podróże z Herodotem (fragmenty).

REKLAMA

Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r. CZĘŚĆ I

Matura 2025 r. Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.: Biblia (fragmenty), Jan Parandowski, Mitologia (cz. I Grecja), Homer, Iliada (fragmenty), Sofokles, Antygona, Rozmowa Mistrza Polikarpa ze Śmiercią (fragmenty), Pieśń o Rolandzie (fragmenty), William Szekspir, Makbet, Molier, Skąpiec, Ignacy Krasicki, wybrana satyra, Adam Mickiewicz, Romantyczność oraz wybrane ballady, Adam Mickiewicz, Dziady część III

Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r. CZĘŚĆ II

Matura 2025 r. Zadania jawne obowiązujące w części ustnej egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2025 r.: Bolesław Prus, Lalka, Henryk Sienkiewicz, Potop (fragmenty), Fiodor Dostojewski, Zbrodnia i kara, Stanisław Wyspiański, Wesele, Władysław Stanisław Reymont, Chłopi (fragmenty), Stefan Żeromski, Przedwiośnie.

REKLAMA