REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca dorywcza: coraz więcej osób potrzebuje pilnie dorobić, ofert jest jeszcze więcej niż chętnych

Coraz więcej osób ma pilną potrzebę pracy dorywczej, ofert nie brakuje i dorobić można niemal w każdej branży
Coraz więcej osób ma pilną potrzebę pracy dorywczej, ofert nie brakuje i dorobić można niemal w każdej branży
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Potrzebę pracy dorywczej zgłasza co szósty pracownik. I nie ma z tym problemu, bo gospodarka potrzebuje rąk do pracy – także na zasadzie krótkich zleceń – niemal w każdej branży. W ostatnim kwartale roku w ofertach mogą przebierać – jest ich więcej niż chętnych.

Jaka jest główna motywacja dla badanych osób? To wysokie ceny i koszty codziennego życia i utrzymania. W czerwcu na ten argument wskazywało 42%, dzisiaj już 53% badanych. w poprzednim wydaniu Wskaźnika najczęściej wskazywaną przyczyną podejmowania pracy dorywczej, była potrzeba zdobycia pieniędzy na dodatkowe wydatki, która obecnie spadła już na drugą pozycję (51%). 

REKLAMA

Praca dorywcza: kto zgłasza się po zlecenia

REKLAMA

Obecnie, chęć realizacji zleceń deklaruje 16% badanych – to o 1 p.p. mniej niż przed trzema miesiącami. Jest to mało pozytywna informacja dla biznesów, które tej siły roboczej będą potrzebować w zwiększonym stopniu.
O ile wcześniej mogły one polegać na licznym wsparciu studentów, o tyle teraz nie wygląda to już tak optymistycznie. Ponownie jak w III kwartale, najliczniej reprezentowaną grupę chętnych do pracy tymczasowej stanowią osoby w wieku od 18 do 24 lat. Jednak, pośród tej grupy pracę dorywczą chce podjąć już tylko 25% osób, co jest wartością dużo mniejszą niż w III kwartale 2024, gdy odsetek ten wyniósł 41%. Trend ten jest zasadny w korelacji z powrotem studentów na uczelnie.

Wzrost zainteresowania zleceniami dorywczymi widać wśród osób pracujących na umowę o pracę i umowę o zlecenie.
W przypadku pierwszej grupy, w IV kw. 2024 wykonywać „dniówki” zamierza 20% - poprzednio było ich 18%. Jeśli chodzi zaś o pracujących na zlecenie, to aktualnie zamiar podjęcia pracy dorywczej deklaruje 29%, podczas gdy w III kw. było to 23%.
Największy wzrost odnotowano w grupie pracujących na umowę o dzieło. Trzy miesiące temu tylko 7% osób z tej grupy zamierzało pracować tymczasowo, dziś jest ich już aż 36%.
Zlecenia pracy dorywczej przyciągną w ostatnim kwartale więcej prowadzących własną działalność – to wzrost z 14% do 22%. 

Praca dorywcza: dlaczego coraz więcej ofert ze strony firm

Firmy postawią na pracowników dorywczych w ostatnim kwartale roku. Powody? Wzrost obłożenia pracą i problemy ze znalezieniem stałej kadry.
Jak wynika z najnowszej odsłony przygotowywanego przez Tikrow Wskaźnika Pracy Dorywczej na IV kwartał b.r., po wsparcie pracowników tymczasowych sięgnie 63% polskich przedsiębiorstw. To o 2 p.p. więcej niż w edycji Wskaźnika z prognozami na III kwartał.

Największe zainteresowanie zatrudnieniem pracowników dorywczych wyraziła branża handlowa.
Dokładnie 2/3 przedsiębiorstw z tego sektora (66%), o 4.p.p. więcej niż w III kw., planuje wspomóc się pracą tymczasową w takim samym lub większym stopniu.
Handel najbardziej powiększy grono pracowników dorywczych w ostatnich miesiącach roku, choć po większą ich liczbę sięgnie także produkcja. Obserwujemy także bardzo wysoki przyrost popularności testowania elastycznego modelu pracy w logistyce.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Praca dorywcza: handel do zlecenie każdemu chętnemu

REKLAMA

Najwyższe zainteresowanie pracą dorywczą w tej branży podyktowane jest przede wszystkim spodziewanym w listopadzie i grudniu wzrostem zamówień oraz estymowanym zwiększeniem liczby kupujących odwiedzających sklepy. Mowa tutaj m.in. o Black Friday i Cyber Monday czy przedświątecznej gorączce zakupów.
Dziś, wzrost zamówień stanowi najważniejszy argument za sięgnięciem po wsparcie pracowników dorywczych dla niemal połowy przedsiębiorstw handlowych. Przed trzema miesiącami był istotny dla znacznie mniejszej grupy respondentów z tego sektora, dokładnie dla 36% firm.
Blisko 40% firm handlowych zwróciło także uwagę na rosnące koszty zatrudnienia stałych pracowników. Również najwięcej firm z tego sektora chce powiększyć dotychczasowe zatrudnienie pracowników tymczasowych – taki zamiar deklaruje 31% respondentów z tej branży. W przypadku produkcji odsetek ten wyniósł 24% zaś logistyki 23%. 

– Wyniki Wskaźnika Pracy Dorywczej Q4 potwierdzają trend rosnącego zainteresowania pracą dorywczą w ostatnich trzech miesiącach roku. Wiemy, że to czas znacznego zintensyfikowania działań sprzedażowych, mających na celu sprostanie oczekiwaniom klientów – tłumaczy Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow.
–  Pod koniec listopada oraz w grudniu w sklepach potrzebna jest niekiedy nawet dwukrotnie liczniejsza załoga niż zazwyczaj. Nie inaczej wygląda to w branży logistycznej czy produkcyjnej, gdzie obsłużyć trzeba wielokrotnie większy ruch przesyłek niż w „spokojnych miesiącach”. Mimo, iż przed nami sezon wybitnie zakupowy, trudno czasem przewidzieć w jakich dniach potrzebna będzie liczniejsza załoga. Dlatego, firmy dużo chętniej korzystają z możliwości pozyskania pracowników dorywczych z dnia na dzień czy nawet w ciągu paru godzin – dodaje ekspert.

Praca dorywcza: firmy produkcyjne drugie w kolejności z ofertami

Zapotrzebowanie na pracowników dorywczych nie maleje także w firmach produkcyjnych. Po wsparcie pracowników tymczasowych sięgnie w ostatnim kwartale roku 58% przedsiębiorstw wytwórczych. Te, które powiększą w IV kwartale 2024 kadrę personelu dorywczego stanowią 24% badanych. To 3 p.p. więcej niż w wydaniu Wskaźnika z III kwartału.
Wszystko dlatego, że tu także będzie dużo więcej do zrobienia - 35% przedsiębiorstw tego typu spodziewa się wzrostu zamówień w ostatnim kwartale roku. Przed 3 miesiącami takich firm produkcyjnych było 27%, co jest dowodem na to, że w produkcji IV kwartał roku oznacza pracę na podwyższonych obrotach. 

Najczęściej wskazywanym argumentem za wsparciem się pracownikami tymczasowymi są trudności z pozyskaniem pracowników fizycznych lub niewymagających specjalistycznych kompetencji – wskazało na to niemal 40% firm.
– Więcej firm wskazuje na problem z pozyskaniem pracowników niespecjalistycznych. Z racji na większe obłożenie pracą zainteresowanie pracownikami tymczasowymi oczywiście się wtedy zwiększy, jednak później - w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2025 roku – nie spodziewam się istotnego spadku. Realizując badanie Wskaźnik Pracy Dorywczej od roku nie zauważyliśmy, ażeby firmom udało się jakkolwiek rozwiązać problem z zatrudnianiem niespecjalistycznych pracowników na stałe – dodaje Krzysztof Trębski.

Praca dorywcza teraz: dużo zleceń z logistyki

W przypadku branży logistycznej, 65% wszystkich firm planuje zwiększyć lub pozostawić aktualny poziom zatrudnienia pracowników dorywczych. To spadek o jedynie 1 p.p. w porównaniu do Wskaźnika Pracy Dorywczej Q3.
Dokładnie tyle samo przedsiębiorstw co w ubiegłym kwartale (15%) nie planuje sięgać po tego typu wsparcie.

W logistyce najczęściej wskazywanym powodem dla zatrudnienia pracowników tymczasowych jest wzrost kosztów pozyskania stałych pracowników. Takiego zdania jest dziś 40% przedsiębiorstw z tej branży. Dość duża część z nich (33%) wskazuje też na spodziewany wzrost zamówień, jako przyczynę do pozyskania pracowników dorywczych.
Co ciekawe, ponad dwa razy więcej firm logistycznych przyznało, że chce wypróbować elastyczny model zatrudniania – 3 miesiące temu taką wolę deklarowało jedynie 16% przedsiębiorstw, dziś jest ich już 33%. Praca natychmiastowa sprawdziła się już w wielu firmach tego sektora więc kolejne są zainteresowane sprawdzeniem wydajności tego rozwiązania u siebie.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja w VAT dla małych podatników: nowe zwolnienie podmiotowe daje korzyść w obrotach z zagranicą

To będzie rewolucyjna nowelizacja ustawy VAT. Teraz nawet niewielka sprzedaż zagranicę np. przez platformę internetową wymusza płacenie VAT – formalnie nawet od osób nie prowadzących działalność gospodarczą i fiskus może skutecznie podatku dochodzić.

Rewolucja w L4: ma płacić ZUS, a nie pracodawca i to 90 albo nawet 100% wynagrodzenia. Niektórzy na tym stracą

Resort pracy zapowiada gruntowną reformę ubezpieczenia chorobowego – zasiłek chorobowy miałby być wypłacany, od pierwszego dnia niezdolności pracownika do pracy wskutek choroby, przez ZUS, w miejsce wynagrodzenia chorobowego, wypłacanego przez pracodawcę za pierwszych 33 dni (lub odpowiednio – 14 dni) zwolnienia. Na takim rozwiązaniu – nie wszyscy pracownicy zyskają. Chyba, że rząd wywiąże się również z obietnicy zwiększenia kwoty zasiłku chorobowego do 100%. 

Praca dorywcza: coraz więcej osób potrzebuje pilnie dorobić, ofert jest jeszcze więcej niż chętnych

Potrzebę pracy dorywczej zgłasza co szósty pracownik. I nie ma z tym problemu, bo gospodarka potrzebuje rąk do pracy – także na zasadzie krótkich zleceń – niemal w każdej branży. W ostatnim kwartale roku w ofertach mogą przebierać – jest ich więcej niż chętnych.

WSA: Z kapitału emerytalnego w OFE i subkoncie ZUS można regulować ..... zobowiązania. Nie chcesz, aby ta możliwość była aktywna

Ta szczególna sytuacja wiąże się z wydarzeniem, który każdy z nas chce przesunąć jak najdalej na przyszłość. Jest to śmierć. Dopiero po śmierci można "ruszyć" pieniądze z OFE i subkonta ZUS. I mogą to zrobić spadkobiercy. WSA w Rzeszowie potwierdził słuszność oczekiwań ZUS, że spadkobiercy "wyjmą" pieniądze z OFE i subkonta. I spłacą zaległości spadkowe zmarłego. Zarówno ZUS jak i sąd nie widziały w tym nic szczególnego. W przeciwieństwie do spadkobierców, którzy oczekiwali zwolnienia z obowiązku zapłaty zaległych składek.

REKLAMA

Zmiana zasad obliczania stażu pracy. Do okresu zatrudnienia będą wliczane okresy prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na podstawie umowy zlecenia

Zmienią się przepisy dotyczące zasad obliczania okresu zatrudnienia. Pracownicy zyskają m.in. dłuższe okresy wypowiedzenia, dłuższe urlopy wypoczynkowe czy prawo do wyższych odpraw. Wszystko to dzięki propozycji wliczania do stażu pracy m.in. okresów prowadzenia działalności gospodarczej czy świadczenia pracy na podstawie umowy zlecenia. Zakłada się, że zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r.

Dodatkowy urlop, obniżenie czasu pracy, zakaz delegowania, pracy w porze nocnej i inne. Rewolucja w prawie pracy [trwają prace nad projektem]

Szykuje się ogromna zmiana w prawie pracy. Na czym ma polegać? Chodzi o regulacje w zakresie: wydłużenia czasu usprawiedliwionej i płatnej nieobecności pracownika w pracy; urlopu na żądanie w ramach urlopu wypoczynkowego: 8 dni w związku z powodzią; urlopu wypoczynkowego w wymiarze godzinowym, do 5 dni; obniżenie wymiaru czasu pracy  do ½ etatu; zakazu zatrudniania w godzinach nadliczbowych i delegowania poza stałe miejsce pracy; zawieszenia okresowych badań lekarskich; elektronicznych szkoleń z zakresu BHP; nierozpoczęcia czy zawieszenia terminu na odwołanie od wypowiedzenia, rozwiązania bez wypowiedzenia, żądania przywrócenia, odszkodowania czy żądanie nawiązania umowy o pracę; pozwolenia na handel w niedziele. W myśl projektu nie obowiązuje zakaz handlu w niedziele w zakresie wykonywania czynności związanych z handlem na obszarze gmin poszkodowanych, polegających na rozładowywaniu, przyjmowaniu i ekspozycji towarów pierwszej potrzeby, oraz powierzania pracownikowi lub zatrudnionemu wykonywania takich czynności.

Podatek katastralny i od pustostanów - stanowisko Ministerstwa Finansów

Czy resort finansów planuje wprowadzenie podatku katastralnego oraz tzw. podatku od pustostanów? Z takimi pytaniami posłowie zwrócili się do resortu finansów. W interpelacji parlamentarzyści poprosili ministra finansów o rozwianie wątpliwości związanych z planowanymi zmianami w systemie podatkowym dotyczącymi nieruchomości.

Ministerstwo Finansów: VAT, PIT, CIT - rozwiązania dla przedsiębiorców poszkodowanych w powodzi

Ministerstwo Finansów przygotowało przepisy, które zawierają rozwiązania przeznaczone dla poszkodowanych w trakcie powodzi. Poszkodowani przedsiębiorcy mają wydłużone terminy płatności podatków i dodatkowe ulgi podatkowe. Przewidziano także stawkę VAT 0 proc. dla darowizn towarów i usług.

REKLAMA

Minister Finansów wydłuża terminy dot. kas fiskalnych dla poszkodowanych w powodzi

Ministerstwo Finansów chce wydłużyć terminy, w którym podatnicy poszkodowani w czasie powodzi muszą raportować zdarzenia dotyczące kas fiskalnych – wynika z projektów rozporządzeń, opublikowanych 26 września 2024 r. na stronach Rądowego Centrum Legislacji.

PPK a podział majątku po rozwodzie - czy możliwy jest zwrot części pieniędzy w formie pieniężnej?

Jeśli oboje małżonkowie są uczestnikami PPK i przy rozwodzie dzielą się zgromadzonymi w tym programie oszczędnościami, otrzymane przez każdego z nich środki są zwolnione z podatku dochodowego. Jeśli w PPK oszczędza tylko jedno z nich, to otrzymane przez drugiego z małżonków - w wyniku podziału majątku wspólnego - środki mogą być również zwolnione z opodatkowania, ale nie muszą. Zależy to m.in. od sposobu ich przekazania i wieku osoby je otrzymującej.

REKLAMA