REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Decyzja już zapadła. Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy od 1 września

Decyzja już zapadła. Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy od 1 września
Decyzja już zapadła. Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy od 1 września
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pomysł wprowadzający 35-godzinny tydzień pracy jest rozwiązaniem, które prawdopodobnie za kilka lat będzie obowiązywało w całym kraju. Tymczasem już od września tego roku pracownicy włocławskiego ratusza będą pracować siedem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu.

"35-godzinny tydzień pracy w urzędzie miasta traktuję jako rozwiązanie docelowe, a po wprowadzeniu zmian urzędnicy będą pracowali na zasadzie "suwaka" tak, żeby godziny obsługi mieszkańców były takie jak dotychczas" - poinformował prezydent Włocławka Krzysztof Kukucki. Zaznaczył, że chce też, żeby od października skrócony dzień pracy obowiązywał również w podległych jednostkach.

REKLAMA

35-godzinny tydzień pracy może być rozwiązaniem, które dobrze służy pracownikom

REKLAMA

Jego zdaniem 35-godzinny tydzień pracy to rozwiązanie, które za kilka lat będzie obowiązywało w naszym kraju. "To nie jest żaden wymysł. Przyglądam się komentarzom tym przychylnym i nieprzychylnym. Ale tak samo było przed 1918 r., kiedy lewica mówiła o konieczności wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy i bardzo podobnie było, kiedy w 1972 r. podjęto decyzję o wprowadzeniu wolnej soboty. Zawsze jest to coś nowego, zawsze towarzyszy temu może nawet pewien strach. Później okazuje się, że ten strach ma wielkie oczy, a rozwiązania dobrze służą pracownikom" - mówił Kukucki.

Prezydent Włocławka zwrócił uwagę, że w Polsce ponad 15 mln osób zatrudnionych jest na etacie, a jako naród Polacy długo pracują i są chronicznie zapracowani. "Od 30 lat słyszymy, że z jednej strony musimy zaciskać pasa jako społeczeństwo, a z drugiej strony - musimy jeszcze więcej pracować, jeszcze więcej dać z siebie. Ale to zawsze odbywa się wysokim kosztem życia rodzinnego, ogólnego dobrostanu człowieka. Mamy przecież z gigantyczny problem z wypaleniem zawodowym i z depresją wśród osób dorosłych. Jedną z wielu przyczyn jest oczywiście przepracowanie" - podkreślił.

Praca przez pięć dni w tygodniu, czy praca przez cztery dni i długi weekend - co jest lepsze w przypadku 35-godzinnego tygodnia pracy?

Kukucki został zapytany, jaki system jest lepszy w przypadku 35-godzinnego tygodnia pracy - praca przez pięć dni w tygodniu, czy praca przez cztery dni i długi weekend. Przyznał, że pracownicy włocławskiego ratusza mieli właśnie do wyboru dwa warianty - siedmiogodzinny dzień pracy oraz skrócony tydzień pracy z dłuższym weekendem. Głosy rozłożyły się prawie pół na pół, a o przyjęciu pięciodniowego systemu zdecydowała przewaga kilkunastu głosów przy 400 pracownikach.

Prezydent powiedział też, że umówił się z pracownikami, że na początku przyszłego roku przez cztery miesiące zostanie przetestowany skrócony system pracy. W tym przypadku również urzędnicy mają pracować "na suwak" - część od poniedziałku do czwartku, a część od wtorku do piątku.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Efektywność pracowników po sześciu godzinach pracy zdecydowanie spada

Kukucki zaznaczył, że argumentem przeciw skróconemu tygodniowi pracy są wyniki badań, które pokazują, że efektywność pracowników po sześciu godzinach pracy zdecydowanie spada, a w tym wariancie pracownicy musieliby pracować przez cztery dni więcej niż osiem godzin dzienni. Z kolei zwrócił uwagę, że trzydniowy weekend mógłby być impulsem rozwoju tzw. przemysłu czasu wolnego, co przysłużyłoby się gospodarce.

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Decyzja już zapadła. Wprowadzą 35-godzinny tydzień pracy od 1 września

Pomysł wprowadzający 35-godzinny tydzień pracy jest rozwiązaniem, które prawdopodobnie za kilka lat będzie obowiązywało w całym kraju. Tymczasem już od września tego roku pracownicy włocławskiego ratusza będą pracować siedem godzin dziennie przez pięć dni w tygodniu.

Masowa likwidacja porodówek? Gdzie? 1/3 nie spełnia limitu 400 porodów rocznie. Bez tego nie będzie umowy z NFZ

W sierpniu 2024 r. Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw. To element reformy szpitalnictwa, która m.in. zmienia zasady kwalifikacji szpitali do tzw. sieci. Projekt ten przewiduje, że w przypadku profilu położnictwo i ginekologia o kwalifikacji miałaby decydować minimalna liczba odebranych porodów. Resort zdrowia wstępnie określił ją na około 400 rocznie. Szpitale w "sieci" mają umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, co ma im gwarantować ciągłość i stabilność finansowania.

Już niebawem 5 mln Polaków może zyskać prawo do dłuższego urlopu – trwają prace nad zmianą kodeksu pracy

MRPiPS pracuje nad zmianą kodeksu pracy, która zakłada, że do stażu pracy, od którego zależy szereg uprawnień pracowniczych (m.in. prawo do dłuższego urlopu wypoczynkowego), mają zostać zaliczone m.in. okresy zatrudnienia na podstawie umów cywilnoprawnych oraz wykonywania własnej działalności gospodarczej. Zmiany będą miały wpływ na uprawnienia pracownicze blisko 5 mln Polaków.

Najtańsza wyprawka szkolna w Lidlu: tak wykazało badanie Dziennika Gazeta Prawna. Bez tenisówek Biedronka przegrywa nawet z Auchan

Wyprawka szkolna konieczne jest nie tylko dla pierwszoklasisty, ale także dla każdego innego ucznia. Ten i następny weekend to czas gdy rodzice będą intensywnie kompletowali zeszyty, podręczniki, piórniki i ich wyposażenie, kupowali nowe plecaki, obuwie na zmianę czy strój na wychowanie fizyczne. Najlepiej tam gdzie najtaniej.

REKLAMA

Urlop księgowej: Jak przygotować na to firmę, by nie ponieść negatywnych konsekwencji?

Zawód księgowej jest wymagający i wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Część z przedsiębiorców obawia się, że podczas nieobecności księgowej, firma znajdzie się w tarapatach. A księgowa lub księgowy mogą wybrać się na urlop nie tylko podczas wakacji szkolnych. Jak więc przygotować się do tego?

To już pewne, rząd tak chce: praca cztery dni w tygodniu lub 35 godzin. A co z handlem, jaki będzie czas pracy pracowników w sklepach

Czterodniowy tydzień pracy jest oczekiwany przez pracowników w Polsce z coraz większą niecierpliwością. Nie przez wszystkich. Co czwarty wolałby skrócenie czasu pracy do 35 godzin w tygodniu. W tym gronie szczególnie dużo jest pracowników handlu.

Zmiany w pkpir od 2025 roku [projekt]. Co nowego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów?

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 23 sierpnia 2024 r. projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2025 r. Co się zmieni w pkpir od nowego roku?

Pracownicy samorządowi załatwiający sprawy sygnalistów

Dlaczego nie oficer ds. compliance w JST. Dlaczego nie, oficer ds. compliance w JST. Postawienie znaku interpunkcyjnego zmienia sens tych dwóch krótkich zdań. Swoista zabawa z przecinkiem obrazuje jednak szerszy problem. To problem kadr w JST odpowiedzialnych za zarządzanie zgodnościami, a w szczególności za sprawy sygnalistów.

REKLAMA

Na to powinny uważać osoby żyjące w związkach partnerskich – grozi im opodatkowanie sankcyjną, 20-procentową stawką podatku

Osoby, które prowadzą wspólne gospodarstwo domowe, ale nie pozostają w związku małżeńskim – muszą uważać na dokonywane pomiędzy sobą transakcje pieniężne. W myśl przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn – nie stanowią bowiem rodziny, ani tym bardziej – nie są zaliczane do zerowej grupy podatkowej, która może skorzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn. 

Kalendarium przygotowania procedury zgłoszeń wewnętrznych dla sygnalistów

25 września 2024 r. wchodzi w życie ustawa o ochronie sygnalistów. Nakłada ona na pracodawców liczne obowiązki. Najważniejszy z nich to stworzenie procedury zgłoszeń wewnętrznych. Zgodnie z dominującym poglądem wśród ekspertów, procedurę taką pracodawcy objęci ustawą o ochronie sygnalistów powinni mieć już gotową w dniu wejścia w życie ustawy, czyli 25 września 2024 r. Poniżej przedstawiamy kalendarium działań, jakie w celu wdrożenia procedury zgłoszeń wewnętrznych powinien przeprowadzić pracodawca.

REKLAMA