Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Rekordowo niskie bezrobocie nie wpływa na to, że wyjątkowo dużo osób szuka pracy, zwłaszcza w handlu / Shutterstock

Miarą ożywienia na rynku ofert pracy jest liczba odpowiedzi na anonse pracodawców poszukujących pracowników. A branże, które budzą największe zainteresowanie mogą wskazywać, że w ostatnim czasie odbywały się tam spore ruchy płacowe. Teraz płacą lepiej niż wcześniej, ale nie wszystkie firmy w porę dostosowały się do nowego trendu.

Handel jest najlepszym tego przykładem. Właśnie w tej branży zarobki w ostatnich latach zdecydowanie poprawiły się, ale z jednej strony wciąż brakuje w branży rąk do pracy, a z drugiej nie wszystkie firmy są w stanie podjąć wyzwanie liderów płacowych. Dlatego na każdą ofertę pracy w handlu spływa najwięcej odpowiedzi spośród chętnych do obsadzenia wolnego etatu.

Pracy szuka coraz więcej osób mających etat, dlaczego

Niedawno Główny Urząd Statystyczny potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazujące, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca br. była rekordowo niska. Wyniosła ona 4,9%. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.
Po raz ostatni mniej bezrobotnych było zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca 1990 r. 
Ale niskie bezrobocie nie oznacza, że Polacy przestali szukać pracy, również tej dodatkowej. Jak wynika z danych OLX liczba aplikacji wysłanych do pracodawców wzrosła w ciągu roku o 8%.

Jak podaje  GUS, w pierwszym półroczu 2024 roku zatrudnienie w Polsce utrzymywało się na poziomie niższym, niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku.
Tendencję tę potwierdzają dane OLX Praca. Wynika z nich, że pracodawcy zgłaszali niższe zapotrzebowanie w sektorach – dla niewtajemniczonych: personelu średniego szczebla oraz white – czyli białych kołnierzyków, kadry zarządzającej, w ujęciu rok do roku.
W tych też sektorach najbardziej widoczne są dysproporcje między liczbą ogłoszeń a odpowiedziami na nie. Ofert pracy pojawiło się  o 5% mniej, zaś odpowiedzi wzrosły średnio o 13%, wyraźnie szybciej, niż w segmencie pracowników fizycznych. 

Wynika z tego, że bieżącym roku, w porównaniu do pierwszego półrocza 2023 roku, pracodawcy z obszaru gray oraz white dostali o 20% więcej aplikacji na jedną ofertę pracy. Dla porównania w segmencie blue – szeregowych pracowników wzrost ten wyniósł zaledwie 3%. Niewielkie wzrosty odnotowano również w odpowiedziach na oferty pracy dodatkowej (+2% rok do roku w pierwszym półroczu).
Dane te pokazują więc, że niskie bezrobocie nie zmniejszyło aktywności Polaków na rynku pracy. W OLX Praca liczba przesłanych odpowiedzi rośnie średnio o 8% w ujęciu  rok do roku, a w zestawieniu dwuletnim nawet o 38%. 

Dużo ofert: dlaczego pracodawcy poszukują pracowników a pracownicy masowo odpowiadają na anonse

Tę nietypową sytuację syata się wyjaśnić Konrad Grygo, senior business analyst w OLX. Uważa on, że jeśli chcielibyśmy oceniać kondycję rynku pracy tylko w oparciu o wskaźnik bezrobocia, to nie otrzymamy pełnego obrazu.
Mamy do czynienia z sytuacją, w której zatrudnienie jest niższe niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, a uczestnicy rynku pracy wciąż aktywnie szukają zatrudnienia.
Analityk uważa, że przyczyn należy upatrywać w wielu czynnikach, a jednym z nich może być rewolucja AI, której wpływ najwyraźniej widać w firmach technologicznych.
– W ujęciu rok do roku odnotowaliśmy 30-procentowy spadek liczby ofert. Wydawać mogłoby się zatem, że pracodawcy są w stanie stosunkowo łatwo znaleźć kompetentnych pracowników. Okazuje się jednak, że sytuacja nie jest prosta. Firmy oferujące zatrudnienie, także z sektora blue, zwracają uwagę na lukę kompetencyjną – mówi Konrad Grygo.
– W praktyce oznacza to, że nowi kandydaci do pracy nie są w stanie zastąpić osób, posiadających wysokie kompetencje, które z rynku pracy odchodzą. Pokazuje to jak wielowymiarowy charakter ma rynek pracy i jak wiele czynników, poza bezrobociem, ma na niego wpływ – dodaje analityk.

Niezadowolenie z dotychczasowego miejsca pracy: wynagrodzenie to nie jedyna przyczyna

Jak wskazuje ekspert OLX, przyczyn aktywnego poszukiwania pracy można też upatrywać w chęci rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji. Co ciekawe, jak  wynika z badań Randstad, po raz pierwszy w historii wysokość wynagrodzenia znalazła się na trzecim miejscu wśród powodów zmiany pracodawcy, wyprzedzona przez chęć rozwoju zawodowego i niezadowolenie z obecnego miejsca pracy.
Łączna liczba aplikacji przesłanych w odpowiedzi na ogłoszenia zamieszczone przez pracodawców na OLX wzrosła  o 8% (rok do roku). Pięć najpopularniejszych kategorii odpowiada za aż 47% wszystkich przesłanych odpowiedzi. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy były to (wzrosty liczone rok do roku):

  • Sprzedaż +26%,
  • Pracownik sklepu +9%,
  • Gastronomia +19%,
  • Administracja biurowa +20%,
  • Kierowca +1%.

Szybszy wzrost przesłanych aplikacji obserwowany jest szczególnie dla segmentu grey collar (administracja biurowa, sprzedaż).
Pomimo spadku liczby dodanych ofert w grey (-5%; wszystkie dane – rok do roku), liczba aplikacji rośnie dynamiczniej (+13%) niż dla pracowników fizycznych (liczba aplikacji +5%), zaś liczba dodanych ogłoszeń +2%).
W przeliczeniu na jedno ogłoszenie aplikacji jest zaś o 20% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.

Infor.pl
Kredyt 0% pod dużym znakiem zapytania – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?
28 sie 2024

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0%. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? 

Eksport i import towarów rolno-spożywczych wymaga określonych procedur. Co koniecznie trzeba wiedzieć?
28 sie 2024

Jak podaje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, udział eksportu rolno-spożywczego w wartości całego polskiego eksportu nieco się zwiększył – z 14,4 proc. w pierwszym kwartale 2023 r. do 14,6 proc. w analogicznym okresie 2024 r. – Nadal nie wszystkie firmy z branży spożywczej radzą sobie z procedurami. Najczęściej spotykamy się z niewłaściwie wypełnionymi dokumentami przez nadawcę, co opóźnia odprawę celną – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

Lista przedmiotów. Liczba godzin: Klasa I-III, V, VI, VII i VIII [Szkoła podstawowa, rok szkolny 2024/2025]
28 sie 2024

W artykule fragmenty rozporządzenia regulujące liczbą godzin oraz przedmioty we wszystkich klasach szkoły podstawowej.

ZUS udostępnił kalkulator emerytalny. Sprawdź, ile dostaniesz emerytury
28 sie 2024

ZUS wprowadza nowe możliwości w aplikacji mZUS. Jedną z nich jest kalkulator emerytalny, który pozwala na wyliczenie prognozowanej wysokości emerytury. Aby korzystać z wszystkich nowych udogodnień, jakie daje aplikacja mobilna mZUS, konieczne jest jej zaktualizowanie.

Podwyżki dla całej budżetówki (w tym nauczycieli) tylko o 5%. Ustawa budżetowa na 2025 r. przyjęta przez Radę Ministrów
28 sie 2024

W dniu 28 sierpnia 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na 2025 r. Podwyżki dla całej budżetówki (w tym nauczycieli) tylko o 5%. 

Związek Miast Polskich: program "Aktywny Rodzic" jest przeznaczony wyłącznie dla rodziców; gminy nie zarobią na nim nic
28 sie 2024

Związek Miast Polskich zabrał głos w sprawie rządowego programu "Aktywny Rodzic". ZMP wskazał, że jest on przeznaczony wyłącznie dla rodziców. Gminy nie zarobią na tym programie. Odniósł się także do podnoszenia opłat za żłobki.

Od 1 września 2024 r. 7 zmian od MEN (i rządu) w szkołach. Jedna nowość od MS [Kalendarz roku szkolnego 2024/2025]
28 sie 2024

Nowości w szkołach: wykaz lektur, nauka pierwszej pomocy, grupy na lekcjach religii, mniej dokumentów składanych przez maturzystów, więcej uczniów z Ukrainy w szkołach, standardy ochrony małoletnich.

Dodatkowy urlop dla pracowników młodocianych? Ile dni przysługuje tej grupie pracowników
28 sie 2024

Dodatkowy urlop dla pracowników młodocianych? Ile dni przysługuje tej grupie pracowników? Kim jest pracownik młodociany? W jakim wymiarze czasu pracy może być zatrudniony? Jakie normy czasu pracy obowiązują w przypadku zatrudniania pracowników młodocianych?

Kalendarz roku szkolnego 2024/2025 [terminy rozpoczęcia i zakończenia zajęć, przerwy świąteczne, ferie, wakacje]
28 sie 2024

Kończą się wakacje i uczniowie szykują się do powrotu do szkoły. Rok szkolny 2024/2025 rozpocznie się już 2 września 2024 r., a zakończy dopiero 27 czerwca 2025 r. Jak będzie wyglądała organizacja nadchodzącego roku szkolnego?

12 symboli przyczyn niepełnosprawności. Co oznaczają i czy będą zmiany w orzeczeniach?
28 sie 2024

Symbol przyczyny niepełnosprawności jest ważnym elementem orzeczeń wydawanych osobom z niepełnosprawnościami. Ile takich kodów może znaleźć się w dokumencie? Czy w najbliższym czasie planowane są zmiany w tym zakresie?

pokaż więcej
Proszę czekać...