Coraz więcej osób poszukuje pracy. Jak to możliwe skoro bezrobocie jest najniższe w historii
REKLAMA
REKLAMA
- Nowe oferty pracy, sięgają po nie osoby mające już etat - dlaczego?
- Dużo ofert: dlaczego pracodawcy poszukują pracowników a pracownicy masowo odpowiadają na anonse
- Niezadowolenie z dotychczasowego miejsca pracy: wynagrodzenie to nie jedyna przyczyna
Handel jest najlepszym tego przykładem. Właśnie w tej branży zarobki w ostatnich latach zdecydowanie poprawiły się, ale z jednej strony wciąż brakuje w branży rąk do pracy, a z drugiej nie wszystkie firmy są w stanie podjąć wyzwanie liderów płacowych. Dlatego na każdą ofertę pracy w handlu spływa najwięcej odpowiedzi spośród chętnych do obsadzenia wolnego etatu.
REKLAMA
Nowe oferty pracy, sięgają po nie osoby mające już etat - dlaczego?
REKLAMA
Niedawno Główny Urząd Statystyczny potwierdził szacunki Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wskazujące, że stopa bezrobocia rejestrowanego w końcu czerwca br. była rekordowo niska. Wyniosła ona 4,9%. Bez pracy pozostawało 762,2 tys. osób.
Po raz ostatni mniej bezrobotnych było zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lipca 1990 r.
Ale niskie bezrobocie nie oznacza, że Polacy przestali szukać pracy, również tej dodatkowej. Jak wynika z danych OLX liczba aplikacji wysłanych do pracodawców wzrosła w ciągu roku o 8%.
Jak podaje GUS, w pierwszym półroczu 2024 roku zatrudnienie w Polsce utrzymywało się na poziomie niższym, niż w porównywalnym okresie poprzedniego roku.
Tendencję tę potwierdzają dane OLX Praca. Wynika z nich, że pracodawcy zgłaszali niższe zapotrzebowanie w sektorach – dla niewtajemniczonych: personelu średniego szczebla oraz white – czyli białych kołnierzyków, kadry zarządzającej, w ujęciu rok do roku.
W tych też sektorach najbardziej widoczne są dysproporcje między liczbą ogłoszeń a odpowiedziami na nie. Ofert pracy pojawiło się o 5% mniej, zaś odpowiedzi wzrosły średnio o 13%, wyraźnie szybciej, niż w segmencie pracowników fizycznych.
Wynika z tego, że bieżącym roku, w porównaniu do pierwszego półrocza 2023 roku, pracodawcy z obszaru gray oraz white dostali o 20% więcej aplikacji na jedną ofertę pracy. Dla porównania w segmencie blue – szeregowych pracowników wzrost ten wyniósł zaledwie 3%. Niewielkie wzrosty odnotowano również w odpowiedziach na oferty pracy dodatkowej (+2% rok do roku w pierwszym półroczu).
Dane te pokazują więc, że niskie bezrobocie nie zmniejszyło aktywności Polaków na rynku pracy. W OLX Praca liczba przesłanych odpowiedzi rośnie średnio o 8% w ujęciu rok do roku, a w zestawieniu dwuletnim nawet o 38%.
Dużo ofert: dlaczego pracodawcy poszukują pracowników a pracownicy masowo odpowiadają na anonse
Tę nietypową sytuację syata się wyjaśnić Konrad Grygo, senior business analyst w OLX. Uważa on, że jeśli chcielibyśmy oceniać kondycję rynku pracy tylko w oparciu o wskaźnik bezrobocia, to nie otrzymamy pełnego obrazu.
Mamy do czynienia z sytuacją, w której zatrudnienie jest niższe niż w porównywalnym okresie ubiegłego roku, a uczestnicy rynku pracy wciąż aktywnie szukają zatrudnienia.
Analityk uważa, że przyczyn należy upatrywać w wielu czynnikach, a jednym z nich może być rewolucja AI, której wpływ najwyraźniej widać w firmach technologicznych.
– W ujęciu rok do roku odnotowaliśmy 30-procentowy spadek liczby ofert. Wydawać mogłoby się zatem, że pracodawcy są w stanie stosunkowo łatwo znaleźć kompetentnych pracowników. Okazuje się jednak, że sytuacja nie jest prosta. Firmy oferujące zatrudnienie, także z sektora blue, zwracają uwagę na lukę kompetencyjną – mówi Konrad Grygo.
– W praktyce oznacza to, że nowi kandydaci do pracy nie są w stanie zastąpić osób, posiadających wysokie kompetencje, które z rynku pracy odchodzą. Pokazuje to jak wielowymiarowy charakter ma rynek pracy i jak wiele czynników, poza bezrobociem, ma na niego wpływ – dodaje analityk.
Niezadowolenie z dotychczasowego miejsca pracy: wynagrodzenie to nie jedyna przyczyna
Jak wskazuje ekspert OLX, przyczyn aktywnego poszukiwania pracy można też upatrywać w chęci rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji. Co ciekawe, jak wynika z badań Randstad, po raz pierwszy w historii wysokość wynagrodzenia znalazła się na trzecim miejscu wśród powodów zmiany pracodawcy, wyprzedzona przez chęć rozwoju zawodowego i niezadowolenie z obecnego miejsca pracy.
Łączna liczba aplikacji przesłanych w odpowiedzi na ogłoszenia zamieszczone przez pracodawców na OLX wzrosła o 8% (rok do roku). Pięć najpopularniejszych kategorii odpowiada za aż 47% wszystkich przesłanych odpowiedzi. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy były to (wzrosty liczone rok do roku):
- Sprzedaż +26%,
- Pracownik sklepu +9%,
- Gastronomia +19%,
- Administracja biurowa +20%,
- Kierowca +1%.
Szybszy wzrost przesłanych aplikacji obserwowany jest szczególnie dla segmentu grey collar (administracja biurowa, sprzedaż).
Pomimo spadku liczby dodanych ofert w grey (-5%; wszystkie dane – rok do roku), liczba aplikacji rośnie dynamiczniej (+13%) niż dla pracowników fizycznych (liczba aplikacji +5%), zaś liczba dodanych ogłoszeń +2%).
W przeliczeniu na jedno ogłoszenie aplikacji jest zaś o 20% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA