REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce - jak wypada na tle innych państw UE? Gdzie w UE pracuje się najdłużej, a gdzie najkrócej?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
czterodniowy tydzień pracy, 35-godzinny tydzień pracy, czas pracy, kodeks pracy
Czterodniowy tydzień pracy w Polsce - jak wypada na tle innych państw UE? Gdzie w UE pracuje się najdłużej, a gdzie najkrócej?
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Aktualnie, w Polsce obowiązuje przeciętnie 40-godzinny tydzień pracy. Resort pracy analizuje jednak możliwość skrócenia tygodniowego czasu pracy do 35 godzin lub odpowiednio – czterodniowego tygodnia pracy. Na jakim etapie są obecnie prace MRPiPS i jak pomysł skróconego tygodnia pracy przedstawia się na tle innych krajów UE? Gdzie pracuje się najdłużej, a gdzie najkrócej?

Minimalne wymagania w zakresie czasu pracy ustalone na poziomie unijnym 

REKLAMA

W krajach Unii Europejskiej, minimalne wymagania w zakresie bezpieczeństwa i ochrony zdrowia w odniesieniu do organizacji czasu pracy (w tym m.in. maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy), uregulowane są w Dyrektywie 2003/88/WE dotyczącej niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.U. UE L 2003.299.9). Każde państwo członkowskie UE ma obowiązek implementować jej przepisy do krajowego porządku prawnego, ustalając własne przepisy prawa pracy w zakresie organizacji czasu pracy, które będą zgodne z minimalnymi wymaganiami, narzucanymi przez dyrektywę.

REKLAMA

Zgodnie z art. 6 Dyrektywy – średni tygodniowy wymiar czasu pracy, którego państwa członkowskie UE nie mogą przekraczać  w przepisach prawa krajowego, wynosi 48 godzin, w ciągu maksymalnie czteromiesięcznego okresu rozliczeniowego. Ponadto, pracownicy powinni mieć zagwarantowane co najmniej 11 godz. nieprzerwanego odpoczynku na dobę oraz 24 godz. nieprzerwanego odpoczynku w czasie każdych siedmiu dni.

Jakie normy czasu pracy obowiązują w Polsce?

Czas pracy jest czasem, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy.

Zgodnie z art. 129 kodeksu pracy – w przyjętym przez pracodawcę okresie rozliczeniowym, w którym jest dokonywane rozliczenie czasu pracy (np. 1 lub 3-miesięcznym), czas pracy pracownika – co do zasady – nie może przekraczać odpowiednio:

  • 8 godzin na dobę (norma dobowa) i 

  • przeciętnie 40 godzin na tydzień (norma tygodniowa). 

REKLAMA

Okres rozliczeniowy czasu pracy u pracodawcy, u którego funkcjonuje zakładowa organizacja związkowa, ustalany jest przez pracodawcę wraz z ww. organizacją w zakładowym układzie zbiorowym pracy. Jeżeli natomiast, u danego pracodawcy, nie działa zakładowa organizacją związkowa – okres rozliczeniowy czasu pracy, ustalany jest samodzielnie przez pracodawcę w regulaminie pracy lub w drodze obwieszczenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W kodeksie pracy zostały przewidziane wyjątki od powyższych norm czasu pracy, które nie obowiązują w przypadku określonych systemów czasu pracy (m.in. systemu równoważnego czasu pracy, systemu pracy w ruchu ciągłym, systemu skróconego tygodnia pracy oraz systemu pracy weekendowej, które przy spełnieniu określonych warunków – dopuszczają wydłużenie dobowej normy czasu pracy). Normy czasu pracy mogą być również modyfikowane przez przepisy szczególne (np. zgodnie z art. 202 kodeksu pracy – czas pracy młodocianego pracownika w wieku do lat 16, nie może przekraczać 6 godzin na dobę, zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 27.08.1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych natomiast – czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności, nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo). 

Na podstawie dobowych i tygodniowych norm czasu pracy, pracodawca ustala liczbę godzin i dni do przepracowania przez danego pracownika w przyjętym okresie rozliczeniowym, czyli wymiar czasu pracy pracownika.

Oblicza się go:

  • mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym, a następnie

  • dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku.

Na poziomie regulacji kodeksowej, zostało ponadto uregulowane:

  • prawo pracownika do dobowego odpoczynku, który musi wynosić co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdej dobie, jak również 

  • prawo do tygodniowego odpoczynku, który musi wynosić co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku w każdym tygodniu. 

I w tym przypadku, ustawodawca przewidział oczywiście kilka wyjątków od powyższych reguł. 

Czterodniowy tydzień pracy w Polsce?

Aktualnie, w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej prowadzone są analizy pod kątem zmiany przepisów w zakresie wymiaru czasu pracy. Rozważane są dwa rozwiązania: 

  • skrócenie czasu pracy z przeciętnie 40 godzinowego w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy do 35 godzin lub

  • wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy.

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk poinformowała, że celem podjęcia decyzji jaki system czasu pracy byłby najkorzystniejszy i najbardziej optymalny dla pracodawcy i pracownika, resort wystąpił do Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego oraz Instytutu Medycyny Pracy o stanowisko w sprawie efektywnego wykorzystywania czasu pracy pracownika oraz o informację ile czasu w ciągu doby pracownik jest w stanie efektywnie świadczyć pracę, a także do Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych – o wskazanie kosztów ekonomicznych i gospodarczych skrócenia tygodnia pracy do czterech dni. 

Na podstawie wyników wszystkich badań – MRPiPS ma dokonać szczegółowej oceny skutków ewentualnych zmian przepisów w zakresie czterodniowego tygodnia czasu pracy na sektor finansów publicznych, konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców oraz na rynek pracy. Planowane rozwiązania mają również zostać poddane szerokiej dyskusji, m.in. z partnerami społecznymi, tj. przedstawicielami reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych w Radzie Dialogu Społecznego.

Na chwilę obecną, ze strony resortu pracy, nie padły żadne konkretne daty, kiedy miałyby się rozpocząć prace legislacyjne w powyższym zakresie.

Ile godzin pracuje się w innych krajach UE?

W związku z rozważaniami rządu – warto jednak „rzucić okiem” jak sytuacja przedstawia się w innych krajach UE, a co za tym idzie – czy wprowadzenie w Polsce 35-godzinowego lub odpowiednio – czterodniowego tygodnia pracy, biorąc pod uwagę praktykę naszych sąsiadów, jest rzeczywiście realne?

Jedynym krajem w UE, który – na chwilę obecną – zdecydował się na wprowadzenie 35-godzinowego tygodnia pracy, jest Francja. Zmiana ta została wprowadzona we Francji w 2005 r. Warto jednak zaznaczyć, że powyższy, skrócony wymiar czasu pracy dotyczy tylko określonych grup pracowników (zwłaszcza pracowników fizycznych). Dla innych grup (m.in. kadry menadżerskiej, przedstawicieli handlowych) – skrócone normy czasu pracy nie obowiązują. Poza tym, we Francji, maksymalny wymiar czasu pracy nie może przekraczać 10 godzin na dobę i 48 godzin tygodniowo.1

W dalszej kolejności – najkrócej pracuje się w Danii, w której – co do zasady – czas pracy określany jest w umowie o pracę i w zdecydowanej większości przypadków uzgadniany jest na poziomie 37 godzin tygodniowo.2

Pod względem nieco krótszego czasu pracy, wyróżnia się również Belgia, w której maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy wynosi 38 godzin lub średnio 38 godzin w danym okresie rozliczeniowym. Maksymalny dobowy czas pracy natomiast – 8 godzin dziennie.3

Dalej, plasuje się grupa aż 22 Państw, w których normy czasu pracy – co do zasady – kształtują się na „standardowym” poziomie 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo. Zaliczają się do niej:

  1. Bułgaria, w której tydzień pracy wynosi 5 dni, normalny tygodniowy wymiar czasu pracy nie przekracza 40 godzin, a normalna długość dnia pracy – 8 godzin.4

  2. Czechy, w których tygodniowy czas pracy wynosi 40 godzin.5

  3. Niemcy, w których podstawowy, maksymalny dobowy wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin i może zostać wydłużony do 10 godzin, jeżeli czas pracy jest zrównoważony w taki sposób, aby w okresie 6 miesięcy nie zostało przekroczonych średnio 8 godzin dziennie.6

  4. Estonia, w której podstawowy wymiar czasu pracy na pełen etat wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin w okresie siedmiu dni. Maksymalny wymiar tygodniowego czasu pracy nie powinien natomiast przekraczać 48 godzin, a w przypadku porozumienia pracodawcy z pracownikiem – 52 godzin.7

  5. Irlandia, w której maksymalny, przeciętny tydzień pracy dla większości pracowników nie może przekraczać 48 godzin.8

  6. Grecja, w której podstawowy, tygodniowy wymiar czasu pracy wynosi 40 godzin, a podstawowy dobowy wymiar czasu pracy – 8 godzin.9

  7. Hiszpania, w której średni tygodniowy wymiar czasu pracy w ciągu jednego roku wynosi 40 godzin, a maksymalny dobowy czas pracy – 9 godzin.10

  8. Chorwacja, w której maksymalny tygodniowy wymiar czasu pracy wynosi 40 godzin.11

  9. Włochy, w których podstawowy, tygodniowy czas pracy wynosi 40 godzin. Krótsze  normy czasu pracy mogą zostać ustalone w układach zbiorowych pracy, średni czas pracy nie może jednak w żadnym wypadku przekraczać 48 godzin, (łącznie z godzinami nadliczbowymi,) w każdym 7-dniowym okresie rozliczeniowym.12

  10. Cypr, na którym maksymalny tygodniowy czas pracy nie może przekraczać średnio 48 godzin (wliczając w to godziny nadliczbowe).13

  11. Łotwa, w której czas pracy nie może przekraczać 8 godzin dziennie lub 40 godzin tygodniowo.

  12. Luksemburg, w którym standardowy wymiar czasu pracy to 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo.14

  13. Węgry, w których zatrudnienie w pełnym wymiarze czasu pracy oznacza 8-godzinny dzień pracy, który może zostać wydłużony do maksymalnie 12 godzin w przypadku pracowników pozostających w gotowości do pracy lub jeżeli pracownik jest krewnym właściciela.15

  14. Malta, na której w podstawowy tygodniowy czas pracy wynosi 40 godzin. W zależności od sektora – norma ta może zostać wydłużona, jednak w żadnym przypadku nie może przekraczać średnio 48 godzin tygodniowo, w 17-miesięczym okresie rozliczeniowym.16 

  15. Austria, w której podstawowy wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.17

  16. Portugalia, w której podstawowy wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.18

  17. Rumunia, w której normalny czas pracy wynosi 8 godzin dziennie i 40 godzin tygodniowo.19

  18. Słowenia, w której podstawowy, tygodniowy wymiar czasu pracy wynosi 40 godzin tygodniowo. W miejscach pracy, w których występuje zwiększone ryzyko urazów lub problemów zdrowotnych, może on natomiast zostać skrócony do mniej niż 36 godzin tygodniowo.20

  19. Słowacja, w której maksymalny, tygodniowy wymiar czasu pracy wynosi 40 godzin. Przeciętny tygodniowy wymiar czas pracy (łącznie z nadgodzinami) natomiast – 48 godzin.21

  20. Finlandia, w której podstawowy czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. W okresie rozliczeniowymi nieprzekraczającym 2 tygodni – tygodniowy wymiar czasu pracy może ponadto zostać rozplanowany w taki sposób, aby średnio nie przekraczał on 40 godzin, przy czym powinna również zostać zachowana 8-godzinna norma dobowa.22

  21. Szwecja, w której podstawowy czas pracy nie może przekraczać 40 godzin tygodniowo. Jeżeli jednak jest to konieczne ze względu na charakter pracy lub ogólne warunki pracy – w maksymalnie 4-tygodniowym okresie rozliczeniowym, czas pracy może wynosić średnio 40 godzin.23

  22. Litwa, w której tygodniowy czas pracy nie może przekraczać 40 godzin (wraz z nadgodzinami – 48 godzin, a wraz z nadgodzinami i pracą dodatkową – 60 godzin).24

Najdłużej pracuje się natomiast w Niderlandach, gdzie maksymalny wymiar czasu pracy wynosi odpowiednio 12 godzin na dobę i 60 godzin tygodniowy (w praktyce, średnio Holendrzy pracują natomiast od 36-40 godzin tygodniowo). 60 godzin nie można jednak pracować w każdym tygodniu. W okresie 16 tygodni, średnia liczba godzin pracy nie może bowiem przekroczyć 48 godzin tygodniowo, a w okresie 4 tygodni – 55 godzin tygodniowo.25

Biorąc pod uwagę powyższe zestawienie – wprowadzenie w Polsce 35-godzinnego (lub odpowiednio – 4 dniowego) tygodnia pracy, uplasowałoby nas na pierwszym miejscu rankingu (ex aequo z Francją), czyniąc tym samym – najkrócej pracującymi Europejczykami.

https://grand-est.dreets.gouv.fr/sites/grand-est.dreets.gouv.fr/IMG/pdf/document_information_travailleurs_saisonniers_versionpolonaise-2.pdf

https://businessindenmark.virk.dk/guidance/employment-and-dismissal/working-hours/

https://employment.belgium.be/en/themes/international/posting/working-conditions-be-respected-case-posting-belgium/working-time-and

https://egov.bg/wps/portal/egov/nachalo

https://portal.gov.cz/en/informace/working-hours-and-rest-periods-INF-12   

6 https://verwaltung.bund.de/leistungsverzeichnis/en/rechte-und-pflichten/102837994

7 https://www.eesti.ee/en/work-and-labor-relations/working-and-rest-time/working-time-and-rest-periods-overtime

8 https://www.gov.ie/en/service/dbd16-a-guide-to-working-in-ireland/#working-hours

9 https://www.gov.gr/en/sdg/employees/terms-of-employment-stipulated-by-law-or-statutory-instrument/general/working-time

10 https://administracion.gob.es/pag_Home/en/Tu-espacio-europeo/derechos-obligaciones/ciudadanos/trabajo-jubilacion/condiciones-trabajo/jornada-permisos.html#-488e2841e18d

11 https://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2014_07_93_1872.html

12 https://www.lavoro.gov.it/en/single-digital-gateway/terms-and-conditions-employment/working-hours

13 https://www.mlsi.gov.cy/mlsi/sdg/sdg.nsf/0/66d0a727e69264c9c225863a0024e38b?OpenDocument&ExpandSection=1#_Section1

14 https://guichet.public.lu/en/entreprises/ressources-humaines/conditions-travail/gestion/organisation.html 

15 https://eures.europa.eu/living-and-working/living-and-working-conditions/living-and-working-conditions-hungary_en

16 https://dier.gov.mt/en/Employment-Conditions/Hours%20of%20Work/Pages/Normal-Hours-of-Work.aspx

17 https://www.usp.gv.at/en/mitarbeiter-und-gesundheit/urlaub-und-arbeitszeit/normalarbeitszeit.html

18 https://eportugal.gov.pt/en/cidadaos-europeus-viajar-viver-e-fazer-negocios-em-portugal/trabalho-e-reforma-em-portugal/trabalhar-em-portugal

19 https://www.e-guvernare.ro/en/informations/2-companies/19-employees/28-human-resources/108-employment-issues

20 https://spot.gov.si/en/info/employees/working-hours/

21 https://www.slovensko.sk/en/life-situation/life-situation/_working-time/

22 https://tyosuojelu.fi/en/employment-relationship/working-hours

23 https://www.av.se/en/work-environment-work-and-inspections/acts-and-regulations-about-work-environment/about-the-working-hours-act

24 https://socmin.lrv.lt/en/activities/labour-and-employment/labour-law/work-and-rest-time/

25 https://business.gov.nl/running-your-business/staff/health-and-safety-at-work/working-hours-act/#art:statutory-working-hours

Podstawa prawna:

  • Dyrektywa 2003/88/WE dotycząca niektórych aspektów organizacji czasu pracy (Dz.U. UE L 2003.299.9)

  • Ustawa z dnia 26.06.1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 2023 r., poz. 1465)

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Najemca nie płaci za czynsz, niszczy mieszkanie. Jakie prawa ma wynajmujący Jak eksmitować nierzetelnego lokatora? MRiT rozważy zmianę przepisów

W odpowiedzi na interpelację poselską, minister rozwoju i technologii poinformował, że w przypadku podjęcia prac legislacyjnych nad zmianami w ustawie o ochronie praw lokatorów, rozważy zmianę procedury wypowiadania umowy najmu z powodu zalegania z opłatami z tytułu czynszu i opłat niezależnych od właściciela oraz niszczenia lokalu przez lokatora.

Co Ty wiesz o PRL-u... QUIZ dla osób pamiętających tamte czasy
Minęło już kilka dziesięcioleci od upadku Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Mimo to dla wielu osób ze starszego pokolenia pozostaje ona piękną krainą młodości. Dla ich dzieci PRL to ojczyzna absurdów rodem z kultowego "Misia" Stanisława Barei. A co Ty wiesz o Polsce Ludowej? Zaczynamy!
Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

Szokująca statystyka. Tylko czterech na stu Polaków jest dumnych z poziomu rozwoju Polski

Umiejętność dostrzegania potencjału Polski i Polaków rośnie wraz z wiekiem – 84 proc. osób z generacji tzw. baby boomers jest przekonanych, że nasz kraj ma duży potencjał rozwojowy. Zupełnie inaczej uważają najmłodsi Polacy, którzy nie widzą powodów do dumy.

REKLAMA

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

4 razy droższe OC dla młodego kierowcy niż dla seniora. Jest na to sprawdzony sposób

Młodzi kierowcy muszą więcej płacić za OC. W I kwartale 2025 roku średnia cena OC dla 19-latka wyniosła aż 2 619 zł, podczas gdy 61-latek zapłacił za to samo ubezpieczenie zaledwie 578 zł. To prawie czterokrotna różnica! Jak pokazuje najnowsze badanie Rankomat.pl, ponad połowa Polaków (55%) uważa, że młodzi kierowcy płacą za dużo. Tylko 23% badanych uznaje taką politykę firm ubezpieczeniowych za uzasadnioną. Jednym z najbardziej efektywnych sposobów na tańsze OC dla młodych kierowców jest rejestracja pojazdu wraz z osobą posiadającą wypracowane zniżki, np. z rodzicem.

Dobrostan zaczyna się w pracy. Znaczenie integracji życia zawodowego i osobistego dla kondycji psychicznej pracowników

Coraz więcej firm przekonuje się, że dbałość o dobrostan pracowników nie jest tylko modnym hasłem, ale realnym czynnikiem wpływającym na zaangażowanie, zaufanie i wyniki biznesowe. Na znaczeniu zyskuje także integracja życia zawodowego i osobistego. Jak zatem stworzyć kulturę organizacyjną, w której pracownicy mają przestrzeń do dbania o swoje zdrowie psychiczne?

Osoby niepełnosprawne: Co się należy za I, II i III stopień niepełnosprawności?

Zgodnie z ustawą o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wyróżniamy trzy stopnie niepełnosprawności: lekki, umiarkowany i znaczny. Osoby, które uzyskają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, będą mieć dostęp do najszerszej gamy form wsparcia oraz ulg.

REKLAMA

Ceny OC i AC w 2025 roku. W których miastach i województwach najdrożej, a gdzie najtaniej? Co wpływa na wysokość składek kierowców?

Multiagencja ubezpieczeniowa CUK Ubezpieczenia opublikowała 8 kwietnia 2025 r. raport dotyczący cen ubezpieczeń AC i OC dla kierowców. Raport dotyczy I kwartału 2025 r. ale zawiera też prognozy na dalszą część roku.

Granty w wysokości od 5 000 do 20 000 zł dla szkół. Nabór wniosków do 14 kwietnia

Do programu „Pomoc ma znaczenie”, w ramach którego przewidziano 26 grantów o łącznej wartości 300 000 zł mogą zgłaszać się publiczne placówki edukacyjne oraz organizacje pozarządowe z wybranych miast na terenie całej Polski, w których na co dzień funkcjonują oddziały Grupy Cichy-Zasada.

REKLAMA