REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć zyski z najmu? Są trzy ważne kwestie, dotyczące wynajmu mieszkania studentom

Jak zabezpieczyć zyski z najmu? Są trzy ważne kwestie, dotyczące wynajmu mieszkania studentom
Jak zabezpieczyć zyski z najmu? Są trzy ważne kwestie, dotyczące wynajmu mieszkania studentom
senivpetro
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Z początkiem sierpnia studenci zaczynają szukać mieszkań na nowy rok akademicki. To moment, który ożywia cały rynek najmu – pojawia się coraz więcej szukających, ale i oferujących mieszkania na wynajem. Czy student może być wiarygodnym najemcą? Co zrobić, aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy jako właściciel mieszkania przeznaczonego na wynajem na przykład dla młodych ludzi?

Po pierwsze: weryfikacja najemcy, poprzedzająca decyzję o wynajmie

W wielu krajach weryfikacja poprzedzająca decyzję o wynajmie danej osobie lokum to rynkowy standard. Z punktu widzenia najmu mieszkania warto wziąć pod uwagę trzy kluczowe obszary:

REKLAMA

  • Potwierdzić tożsamość osoby, z którą chcemy podpisać umowę – można tego dokonać na różne sposoby. Nie tylko poprzez sprawdzenie dokumentu tożsamości, ale i za pośrednictwem przelewu bankowego czy też specjalnych systemów weryfikujących tożsamość poprzez logowanie do bankowości internetowej.
  • Sprawdzić, jakie źródła dochodu posiada – np. poprzez zaświadczenie od pracodawcy czy inne dokumenty będące potwierdzeniem źródeł dochodu.
  • Zasięgnąć informacji o potencjalnych długach – najlepiej tego dokonać w oparciu o informacje z baz danych takich jak Biuro Informacji Kredytowej oraz Krajowy Rejestr Długów.

Na polskim rynku są już dostępne narzędzia, które umożliwiają przeprowadzenie kompleksowej weryfikacji obejmującej wszystkie powyższe elementy w szybki i legalny sposób. Co więcej, taki proces można przeprowadzić zdalnie i w różnych językach – tak, aby zweryfikować można było także obcokrajowca.

Po drugie: kwestia umowa najmu mieszkania

REKLAMA

Przy podpisywaniu umowy najmu mieszkania zaleca się stosowanie formy pisemnej. Umowy ustne mogą być problematyczne, jeśli urząd skarbowy poprosi o udokumentowanie uzgodnionej wysokości czynszów. Poza tym, także dla stron najmu wersja pisemna będzie bezpieczniejsza – szczególnie w sytuacji sporu lub problemów z płaceniem czynszu. Umowa to zapis początkowych uzgodnień i warto ją mieć, na gorsze okoliczności i do spraw sądowych.  

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają się umowy najmu okazjonalnego, których podstawową funkcją jest zwiększenie zabezpieczenia właściciela poprzez umożliwienie szybszego usunięcia z lokalu niepłacącego najemcy lub takiego, który nie chce opuścić go po wygaśnięciu umowy. W ramach umowy najmu okazjonalnego najemca musi wskazać adres, gdzie może zamieszkać po wygaśnięciu tejże i zobowiązać się w akcie notarialnym, że poniesie koszty wynikające z umowy najmu (łącznie z kosztami ewentualnej eksmisji) oraz wyda lokal po zakończeniu najmu. Co istotne, taką umowę można zaproponować także obcokrajowcy – na rynku są dostępne rozwiązania dla osób, które nie mają adresu do wyprowadzki w Polsce.

W przypadku najmowania mieszkania przez studentów częstym rozwiązaniem jest wynajem na pokoje. W takiej sytuacji warto zabezpieczyć się podpisując umowę z każdym najemcą. Może to być jedna umowa, ale z uwzględnieniem wszystkich najmujących. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzecie: ubezpieczenie najemcy, jako ochrona i uzupełnienie kaucji

REKLAMA

Podpisując umowę z najemcą, warto zaproponować wykupienie przez niego ubezpieczenia. Ubezpieczenie najemcy stanowi kompleksową ochronę OC w życiu prywatnym, a także zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi zdarzeniami oraz koniecznością pokrywania szkód w mieszkaniu właściciela, takich jak np. zalanie sąsiada czy uszkodzenie mebli. Tego rodzaju ochrona może stanowić uzupełnienie kaucji. Wypłata z polisy najemcy może nastąpić wielokrotnie w trakcie trwania umowy, a nie jest związana z jedną konkretną sumą pieniędzy „zamrożoną” po stronie wynajmującego, ale z sumą ubezpieczenia na polisie. W kontekście relacji najemca-właściciel mieszkania wartym uwagi rozwiązaniem jest także ubezpieczenie płatności czynszu. Filozofia działania takiej polisy jest prosta: jeśli najemca nie płaci przez maksymalnie 3 miesiące, to ubezpieczyciel wypłaca to, czego nie właściciel nie otrzymał (do określonej w umowie ubezpieczenia kwoty maksymalnej). Co więcej, niektóre polisy oferują także pomoc prawnika, w sytuacji, gdyby lokator nie chciał dobrowolnie opuścić mieszkania.

Podsumowując, istnieje wiele rozwiązań zwiększających poziom bezpieczeństwa właściciela mieszkania, który decyduje się na jego wynajem, niezależnie od tego, komu ma zostać wynajęty lokal. Co istotne, wspomniane formy zabezpieczenia niejednokrotnie pozwalają zmniejszyć kaucję, podnosząc tym samym atrakcyjność ogłoszenia. Kaucja pozostaje istotnym elementem umowy, ale przy dodatkowych zabezpieczeniach możemy być w tym obszarze bardziej elastyczni.

Filip Dykas - założyciel simpl.rent.
Związany przez 9 lat z rynkiem nieruchomości. Z wykształcenia inżynier Budownictwa ukończonego na Politechnice Krakowskiej. Od początku obecności w branży związany z jedną z największych międzynarodowych firm budowlanych Skanska, gdzie odpowiadał za wdrażanie strategii innowacji i produktów technologicznych dla budynków biurowych oraz branży budowlanej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

Przejście na emeryturę w styczniu, jest korzystne czy lepiej poczekać z wnioskiem do lutego 2025 roku

Kiedy najlepiej złożyć w ZUS wniosek o emeryturę. Czy styczeń jest gorszym na to miesiącem niż luty. Kończyć pracę i przechodzić na emeryturę natychmiast po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, a może korzystniej jest łączyć emeryturę z dalszą pracą.

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

REKLAMA

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

REKLAMA

Czy doszło do naruszeń praw pracowniczych w resorcie pracy? Pracownicy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oczekiwali podpisania dokumentu: Polityka rozwiązywania konfliktów oraz przeciwdziałania mobbingowi, dyskryminacji i naruszaniu dóbr osobistych w miejscu pracy

W dniu 17 stycznia 2025 r. resort pracy wydał interesujący komunikat dotyczący bezpośrednio pracy i warunków zatrudnienia w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Czy 19.01.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Nawet jeśli świąteczne zapasy zgromadzone w lodówkach i domowych spiżarniach dawały do tej pory oddech od większych zakupów, to już teraz, w połowie stycznia, zapasy trzeba odnowić. Szykują się więc duże zakupy. Czy jednak trzeba poświęcić na nie czas w sobotę 18 stycznia, czy można temat odłożyć o dzień. Słowem - czy 19.01.2025 r. to niedziela handlowa lub niestety niedziela z zakazem handlu.

REKLAMA