REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć zyski z najmu? Są trzy ważne kwestie, dotyczące wynajmu mieszkania studentom

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jak zabezpieczyć zyski z najmu? Są trzy ważne kwestie, dotyczące wynajmu mieszkania studentom
Jak zabezpieczyć zyski z najmu? Są trzy ważne kwestie, dotyczące wynajmu mieszkania studentom
senivpetro
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Z początkiem sierpnia studenci zaczynają szukać mieszkań na nowy rok akademicki. To moment, który ożywia cały rynek najmu – pojawia się coraz więcej szukających, ale i oferujących mieszkania na wynajem. Czy student może być wiarygodnym najemcą? Co zrobić, aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy jako właściciel mieszkania przeznaczonego na wynajem na przykład dla młodych ludzi?

Po pierwsze: weryfikacja najemcy, poprzedzająca decyzję o wynajmie

W wielu krajach weryfikacja poprzedzająca decyzję o wynajmie danej osobie lokum to rynkowy standard. Z punktu widzenia najmu mieszkania warto wziąć pod uwagę trzy kluczowe obszary:

REKLAMA

  • Potwierdzić tożsamość osoby, z którą chcemy podpisać umowę – można tego dokonać na różne sposoby. Nie tylko poprzez sprawdzenie dokumentu tożsamości, ale i za pośrednictwem przelewu bankowego czy też specjalnych systemów weryfikujących tożsamość poprzez logowanie do bankowości internetowej.
  • Sprawdzić, jakie źródła dochodu posiada – np. poprzez zaświadczenie od pracodawcy czy inne dokumenty będące potwierdzeniem źródeł dochodu.
  • Zasięgnąć informacji o potencjalnych długach – najlepiej tego dokonać w oparciu o informacje z baz danych takich jak Biuro Informacji Kredytowej oraz Krajowy Rejestr Długów.

Na polskim rynku są już dostępne narzędzia, które umożliwiają przeprowadzenie kompleksowej weryfikacji obejmującej wszystkie powyższe elementy w szybki i legalny sposób. Co więcej, taki proces można przeprowadzić zdalnie i w różnych językach – tak, aby zweryfikować można było także obcokrajowca.

Po drugie: kwestia umowa najmu mieszkania

REKLAMA

Przy podpisywaniu umowy najmu mieszkania zaleca się stosowanie formy pisemnej. Umowy ustne mogą być problematyczne, jeśli urząd skarbowy poprosi o udokumentowanie uzgodnionej wysokości czynszów. Poza tym, także dla stron najmu wersja pisemna będzie bezpieczniejsza – szczególnie w sytuacji sporu lub problemów z płaceniem czynszu. Umowa to zapis początkowych uzgodnień i warto ją mieć, na gorsze okoliczności i do spraw sądowych.  

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają się umowy najmu okazjonalnego, których podstawową funkcją jest zwiększenie zabezpieczenia właściciela poprzez umożliwienie szybszego usunięcia z lokalu niepłacącego najemcy lub takiego, który nie chce opuścić go po wygaśnięciu umowy. W ramach umowy najmu okazjonalnego najemca musi wskazać adres, gdzie może zamieszkać po wygaśnięciu tejże i zobowiązać się w akcie notarialnym, że poniesie koszty wynikające z umowy najmu (łącznie z kosztami ewentualnej eksmisji) oraz wyda lokal po zakończeniu najmu. Co istotne, taką umowę można zaproponować także obcokrajowcy – na rynku są dostępne rozwiązania dla osób, które nie mają adresu do wyprowadzki w Polsce.

W przypadku najmowania mieszkania przez studentów częstym rozwiązaniem jest wynajem na pokoje. W takiej sytuacji warto zabezpieczyć się podpisując umowę z każdym najemcą. Może to być jedna umowa, ale z uwzględnieniem wszystkich najmujących. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzecie: ubezpieczenie najemcy, jako ochrona i uzupełnienie kaucji

REKLAMA

Podpisując umowę z najemcą, warto zaproponować wykupienie przez niego ubezpieczenia. Ubezpieczenie najemcy stanowi kompleksową ochronę OC w życiu prywatnym, a także zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi zdarzeniami oraz koniecznością pokrywania szkód w mieszkaniu właściciela, takich jak np. zalanie sąsiada czy uszkodzenie mebli. Tego rodzaju ochrona może stanowić uzupełnienie kaucji. Wypłata z polisy najemcy może nastąpić wielokrotnie w trakcie trwania umowy, a nie jest związana z jedną konkretną sumą pieniędzy „zamrożoną” po stronie wynajmującego, ale z sumą ubezpieczenia na polisie. W kontekście relacji najemca-właściciel mieszkania wartym uwagi rozwiązaniem jest także ubezpieczenie płatności czynszu. Filozofia działania takiej polisy jest prosta: jeśli najemca nie płaci przez maksymalnie 3 miesiące, to ubezpieczyciel wypłaca to, czego nie właściciel nie otrzymał (do określonej w umowie ubezpieczenia kwoty maksymalnej). Co więcej, niektóre polisy oferują także pomoc prawnika, w sytuacji, gdyby lokator nie chciał dobrowolnie opuścić mieszkania.

Podsumowując, istnieje wiele rozwiązań zwiększających poziom bezpieczeństwa właściciela mieszkania, który decyduje się na jego wynajem, niezależnie od tego, komu ma zostać wynajęty lokal. Co istotne, wspomniane formy zabezpieczenia niejednokrotnie pozwalają zmniejszyć kaucję, podnosząc tym samym atrakcyjność ogłoszenia. Kaucja pozostaje istotnym elementem umowy, ale przy dodatkowych zabezpieczeniach możemy być w tym obszarze bardziej elastyczni.

Filip Dykas - założyciel simpl.rent.
Związany przez 9 lat z rynkiem nieruchomości. Z wykształcenia inżynier Budownictwa ukończonego na Politechnice Krakowskiej. Od początku obecności w branży związany z jedną z największych międzynarodowych firm budowlanych Skanska, gdzie odpowiadał za wdrażanie strategii innowacji i produktów technologicznych dla budynków biurowych oraz branży budowlanej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rewolucja płacowa w całej UE od 2026 roku. Pracodawcy będą musieli ujawniać kwoty wynagrodzenia pracownikom i kandydatom do pracy

Wynagrodzenia przestaną być tematem tabu. Od czerwca 2026 roku pracodawcy będą mieli obowiązek ujawniania informacji o płacach, zarówno kandydatom do pracy, jak i zatrudnionym pracownikom. Czy to koniec nierówności i początek nowego rozdania na rynku pracy?

Deregulacja Brzoski 2025: najważniejsze zmiany i korzyści dla Polaków [LISTA]

Deregulacja Rafała Brzoski nabiera tempa. To pierwsza na tak dużą skalę współpraca przedsiębiorców z rządem nastawiona na szybkie wprowadzenie zmian w przepisach prawa. Oto lista najważniejszych zmian i korzyści dla Polaków.

Żałoba narodowa a flaga państwowa. Jak ją prawidłowo wywiesić?

Jaka jest podstawa prawna wprowadzenia żałoby narodowej na terytorium kraju? Kto może ją wprowadzić? Jak prawidłowo wywiesić flagę państwową na czas żałoby narodowej? 26 kwietnia 2025 r. na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie obowiązywała żałoba narodowa.

Brzoska: reguła 1 in 2 out. Deregulacja [SprawdzaMY]

Rafał Brzoska proponuje stałą regułę tworzenia nowego prawa: 1 in 2 out. Chodzi o to, że każdy nowy akt prawny ma powodować wyeliminowanie 2 innych. Ma to na celu pozbycie się najstarszych, nieobowiązujących lub nieprzystających od obecnych czasów przepisów. To byłby największy skok jakościowy w historii polskiej legislacji od 1989 roku.

REKLAMA

Cytomegalia wrodzona. Przełomowe badanie z honorowym patronatem Ministerstwa Zdrowia

Wirus cytomegalii u kobiet w ciąży może stanowić zagrożenie dla zdrowia a nawet życia dziecka. W Klinice Położnictwa i Ginekologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie realizowany jest projekt POL PRENATAL CMV. To pierwsze badanie w Polsce i drugie na świecie dotyczące zakażenia wewnątrzmacicznego u ciężarnych z pierwotną infekcją wirusem cytomegalii. Jest to przełomowe badanie niekomercyjne, finansowane przez Agencję Badań Medycznych, nad którym honorowy patronat objęła Minister Zdrowia Izabela Leszczyna.

25 kwietnia 2025: jutro zakończenie roku szkolnego maturzystów. Kiedy pierwsze matury? Harmonogram [Tabela]

Już jutro w piątek 25 kwietnia 2025 r. jest zakończenie roku szkolnego dla maturzystów. Kończą szkołę 2 miesiące wcześniej od reszty uczniów szkół średnich (27 czerwca 2025 r.). Kiedy zaczynają się pierwsze egzaminy maturalne? Harmonogram matur ustnych i pisemnych w tabeli podaje CKE.

Szybka powtórka przed maturą z polskiego. Sprawdź, czy zdasz [QUIZ]
Już niedługo maturzyści będą zdawać egzamin z języka polskiego. W tym quizie można sprawdzić swoją wiedzę z tego przedmiotu. To co? Zaczynamy?
Sejm na żywo 24 kwietnia: Komisja śledcza ds. Pegasusa. Zbigniew Ziobro nie stawił się na przesłuchanie

Na dziś wezwano na przesłuchanie Zbigniewa Ziobrę, ministra sprawiedliwości w latach 2015-2023, prokuratora generalnego w latach 2016-2023. Został on wezwany w celu złożenia zeznań.

REKLAMA

Liczba ludności w Polsce [dane GUS]

Główny Urząd Statystyczny podał dane dotyczące liczby ludności w Polsce na koniec I kwartału 2025 r.

Liczba ludności Polski na koniec I kwartału 2025 r. spadła o - podał GUS.

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki?

Wyższe wynagrodzenie dla pracowników samorządowych. Wyrównanie od 1 marca 2025 r. Kiedy podwyżki? Co zakłada projekt rozporządzenia Rady Ministrów zmieniający rozporządzenie w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych (RD172). Projekt jest po uzgodnieniach, opiniowaniu i konsultacjach publicznych. Projekt uwzględnia m.in. uwagi samorządowców w zakresie wyodrębnienia nowej podgrupy w ramach stanowiska marszałka województwa – marszałka województwa w województwie powyżej 3 mln mieszkańców.

REKLAMA