REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak zabezpieczyć zyski z najmu? Są trzy ważne kwestie, dotyczące wynajmu mieszkania studentom

Jak zabezpieczyć zyski z najmu? Są trzy ważne kwestie, dotyczące wynajmu mieszkania studentom
Jak zabezpieczyć zyski z najmu? Są trzy ważne kwestie, dotyczące wynajmu mieszkania studentom
senivpetro
freepik.com

REKLAMA

REKLAMA

Z początkiem sierpnia studenci zaczynają szukać mieszkań na nowy rok akademicki. To moment, który ożywia cały rynek najmu – pojawia się coraz więcej szukających, ale i oferujących mieszkania na wynajem. Czy student może być wiarygodnym najemcą? Co zrobić, aby jak najlepiej zabezpieczyć swoje interesy jako właściciel mieszkania przeznaczonego na wynajem na przykład dla młodych ludzi?

Po pierwsze: weryfikacja najemcy, poprzedzająca decyzję o wynajmie

W wielu krajach weryfikacja poprzedzająca decyzję o wynajmie danej osobie lokum to rynkowy standard. Z punktu widzenia najmu mieszkania warto wziąć pod uwagę trzy kluczowe obszary:

REKLAMA

  • Potwierdzić tożsamość osoby, z którą chcemy podpisać umowę – można tego dokonać na różne sposoby. Nie tylko poprzez sprawdzenie dokumentu tożsamości, ale i za pośrednictwem przelewu bankowego czy też specjalnych systemów weryfikujących tożsamość poprzez logowanie do bankowości internetowej.
  • Sprawdzić, jakie źródła dochodu posiada – np. poprzez zaświadczenie od pracodawcy czy inne dokumenty będące potwierdzeniem źródeł dochodu.
  • Zasięgnąć informacji o potencjalnych długach – najlepiej tego dokonać w oparciu o informacje z baz danych takich jak Biuro Informacji Kredytowej oraz Krajowy Rejestr Długów.

Na polskim rynku są już dostępne narzędzia, które umożliwiają przeprowadzenie kompleksowej weryfikacji obejmującej wszystkie powyższe elementy w szybki i legalny sposób. Co więcej, taki proces można przeprowadzić zdalnie i w różnych językach – tak, aby zweryfikować można było także obcokrajowca.

Po drugie: kwestia umowa najmu mieszkania

REKLAMA

Przy podpisywaniu umowy najmu mieszkania zaleca się stosowanie formy pisemnej. Umowy ustne mogą być problematyczne, jeśli urząd skarbowy poprosi o udokumentowanie uzgodnionej wysokości czynszów. Poza tym, także dla stron najmu wersja pisemna będzie bezpieczniejsza – szczególnie w sytuacji sporu lub problemów z płaceniem czynszu. Umowa to zapis początkowych uzgodnień i warto ją mieć, na gorsze okoliczności i do spraw sądowych.  

Coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stają się umowy najmu okazjonalnego, których podstawową funkcją jest zwiększenie zabezpieczenia właściciela poprzez umożliwienie szybszego usunięcia z lokalu niepłacącego najemcy lub takiego, który nie chce opuścić go po wygaśnięciu umowy. W ramach umowy najmu okazjonalnego najemca musi wskazać adres, gdzie może zamieszkać po wygaśnięciu tejże i zobowiązać się w akcie notarialnym, że poniesie koszty wynikające z umowy najmu (łącznie z kosztami ewentualnej eksmisji) oraz wyda lokal po zakończeniu najmu. Co istotne, taką umowę można zaproponować także obcokrajowcy – na rynku są dostępne rozwiązania dla osób, które nie mają adresu do wyprowadzki w Polsce.

W przypadku najmowania mieszkania przez studentów częstym rozwiązaniem jest wynajem na pokoje. W takiej sytuacji warto zabezpieczyć się podpisując umowę z każdym najemcą. Może to być jedna umowa, ale z uwzględnieniem wszystkich najmujących. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Po trzecie: ubezpieczenie najemcy, jako ochrona i uzupełnienie kaucji

REKLAMA

Podpisując umowę z najemcą, warto zaproponować wykupienie przez niego ubezpieczenia. Ubezpieczenie najemcy stanowi kompleksową ochronę OC w życiu prywatnym, a także zabezpieczenie przed nieprzewidzianymi zdarzeniami oraz koniecznością pokrywania szkód w mieszkaniu właściciela, takich jak np. zalanie sąsiada czy uszkodzenie mebli. Tego rodzaju ochrona może stanowić uzupełnienie kaucji. Wypłata z polisy najemcy może nastąpić wielokrotnie w trakcie trwania umowy, a nie jest związana z jedną konkretną sumą pieniędzy „zamrożoną” po stronie wynajmującego, ale z sumą ubezpieczenia na polisie. W kontekście relacji najemca-właściciel mieszkania wartym uwagi rozwiązaniem jest także ubezpieczenie płatności czynszu. Filozofia działania takiej polisy jest prosta: jeśli najemca nie płaci przez maksymalnie 3 miesiące, to ubezpieczyciel wypłaca to, czego nie właściciel nie otrzymał (do określonej w umowie ubezpieczenia kwoty maksymalnej). Co więcej, niektóre polisy oferują także pomoc prawnika, w sytuacji, gdyby lokator nie chciał dobrowolnie opuścić mieszkania.

Podsumowując, istnieje wiele rozwiązań zwiększających poziom bezpieczeństwa właściciela mieszkania, który decyduje się na jego wynajem, niezależnie od tego, komu ma zostać wynajęty lokal. Co istotne, wspomniane formy zabezpieczenia niejednokrotnie pozwalają zmniejszyć kaucję, podnosząc tym samym atrakcyjność ogłoszenia. Kaucja pozostaje istotnym elementem umowy, ale przy dodatkowych zabezpieczeniach możemy być w tym obszarze bardziej elastyczni.

Filip Dykas - założyciel simpl.rent.
Związany przez 9 lat z rynkiem nieruchomości. Z wykształcenia inżynier Budownictwa ukończonego na Politechnice Krakowskiej. Od początku obecności w branży związany z jedną z największych międzynarodowych firm budowlanych Skanska, gdzie odpowiadał za wdrażanie strategii innowacji i produktów technologicznych dla budynków biurowych oraz branży budowlanej w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Już wiadomo, ile zapłacimy za gaz w 2025 roku. Zatwierdzili wyższe ceny. Rachunki ostro pójdą w górę

Inflacja, coraz wyższe ceny w sklepach,  niejeden domowy budżet zaczyna  pękać w szwach. To jednak  nie koniec drenażu naszych portfeli. Teraz są kolejne hiobowe wieści. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe gazowe taryfy dystrybucyjne.  Od stycznia dostaniemy wyższe rachunki za gaz.  

Świadczenia socjalne dla pracowników w 2025 r. [Przykłady]

Kiedy pracownik może liczyć na dopłatę do wypoczynku, bony i inne świadczenia? Przepisy dość jasno regulują zasady przyznawania takiej pomocy. Prezentujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania!

14 lutego świętem państwowym i nowym dniem wolnym od pracy w 2025 r.?

W dniu 18 grudnia br. Klub Parlamentarny Koalicja Obywatelska złożył do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy zakładający wprowadzenie nowego święta państwowego, które przypadałoby na dzień 14 lutego. Czy będzie to również dzień wolny od pracy?

TVN i Polsat będą umieszczone w wykazie podmiotów podlegających ochronie. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia

Cyfrowy Polsat, P4 - operator sieci Play, TVN, T-Mobile i WB Electronics znalazły się na liście podmiotów podlegających ochronie - poinformował premier Donald Tusk. Rada Ministrów przyjęła projekt rozporządzenia.

REKLAMA

1000 zł – takie jest dofinansowania do ferii zimowych w 2025 r. Można składać wnioski dla dzieci urodzonych od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r.

Wielkimi krokami zbliżają się nie tylko święta, ale i zimowe ferie dzieci i młodzieży. Warto wiedzieć, że rozpoczęła się już rekrutacja na wypoczynek dla dzieci urodzonych od 1stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2020 r., a niektórzy rodzice mają szansę na 1000 złotych dofinansowania.

Specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS? Premier podjął decyzję o braku publikacji wyroków Trybunału Konstytucyjnego

To oznacza, że wielka rzesza emerytów nie ma szans na ponowne przeliczenie emerytur na podstawie wyroku TK z 4 czerwca 2024 r. Wyrok daje realne szanse dla tych osób na podwyżkę emerytur bieżących oraz otrzymanie godziwych kwot z tytułu wyrównania. Niektórzy powyżej 60 000 zł. Rząd zdaje sobie sprawę ze słusznych praw tych osób. Dowodem na to jest szereg odpowiedzi na zapytania poselskie w Sejmie. Więc logicznym jest - po decyzji o niepublikowaniu wyroków TK - oczekiwanie na specustawę, która rozwiąże problem osób poszkodowanych przez przepisy emerytalne za ostatnie około 10-13 lat. I nakaże ZUS dokonanie korzystnych przeliczeń na rzecz poszkodowanych osób.

Nielegalna imigracja: Będzie ograniczenie prawa do ochrony międzynarodowej. Rząd przyjął projekty ustaw o cudzoziemcach

Rada Ministrów przyjęła pakiet projektów ustaw o cudzoziemcach, w tym projektem zakładającym możliwość czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o udzielenie ochrony międzynarodowej. Odzyskujemy kontrolę nad polskimi granicami i systemem wydawania wiz – poinformował premier Donald Tusk.

Jednostki samorządu terytorialnego: dochody, finansowanie. Jakie zmiany wprowadza ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego?

21 października 2024 r. prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o dochodach jednostek samorządu terytorialnego. Ustawa ta wprowadza do porządku prawnego regulacje, które mają zapewnić stabilny system finansowania jednostek samorządu terytorialnego.

REKLAMA

Webinar: Składka zdrowotna przedsiębiorców - jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?

Praktyczny webinar „Składka zdrowotna przedsiębiorców – jak ją rozliczać w 2025 i co wchodzi od 2026 r.?” poprowadzi Dariusz Suchorowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, ekspert INFORAKADEMII. Podczas webinaru przedstawiona zostanie kwestia rozliczania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców po zmianach od stycznia 2025 oraz 2026 roku. Każdy z uczestników otrzyma imienny certyfikat i roczny nielimitowany dostęp do retransmisji webinaru wraz z materiałami dodatkowymi.

Jaka będzie maksymalna temperatura w pomieszczeniach pracy? Jest projekt rozporządzenia

Obecnie obowiązujące przepisy w zakresie bhp określają minimalne temperatury, w których praca nie może być wykonywana. W przepisach brakuje natomiast określenia temperatury maksymalnej. Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp ma na celu uregulowanie maksymalnej temperatury zarówno w pomieszczeniu pracy, jak i przy pracy wykonywanej na otwartej przestrzeni.

REKLAMA