REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższe podwyżki dla budżetówki 2025: ponad 7% a nie 4,1%. W Radzie Dialogu Społecznego zablokował je tylko rząd, jakie decyzje ostateczne

Bój o podwyżki dla budżetówki, rząd upiera się przy waloryzacji inflacyjnej płac 4,1% a związkowcy chcą 15%
Bój o podwyżki dla budżetówki, rząd upiera się przy waloryzacji inflacyjnej płac 4,1% a związkowcy chcą 15%
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Czy uda się wywalczyć podwyżki wynagrodzeń dla pracowników strefy budżetowej. Rząd proponuje tylko waloryzację inflacyjną. W Radzie Dialogu Społecznego nie udało się uzgodnić, wyższego niż proponuje rząd, wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Rząd upiera się przy wskaźniku 4,1% choć płacę minimalną zdecydował się podwyższyć o ponad 7%.

Takiego stanowiska rządu nie potrafią zrozumieć ani związkowcy reprezentujący stronę pracowników w RDS, ani przedstawiciele pracodawców.

REKLAMA

O ile wzrosną płace w budżetówce w 2025 roku, co zdecydował rząd

Jak komentuje Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan, w ostatnich tygodniach zespół problemowy ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych Rady Dialogu Społecznego zajmował się założeniami do przyszłorocznego budżetu oraz rządową propozycją wynagrodzenia minimalnego.
Zgodnie z oczekiwaniami dyskusja skupiła się na waloryzacji wynagrodzeń w szeroko rozumianej sferze budżetowej. 
– Z niezrozumiałych przyczyn rząd proponuje wzrost wynagrodzenia minimalnego na poziomie przekraczającym 7% w skali roku, a jednocześnie „własnym” pracownikom oferuje podwyżkę równą prognozowanej na przyszły rok inflacji, tj. 4,1%. Tajemnicą poliszynela jest, że ta decyzja nie ma merytorycznego uzasadnienia – komentuje Mariusz Zielonka.

Realna dynamika wynagrodzeń (w %), w Polsce w latach 2010-2024

Realna dynamika wynagrodzeń

Realna dynamika wynagrodzeń

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych GUS, Konfederacja Lewiatan

Materiały prasowe

Jakość usług publicznych: dlaczego jest ważna dla wzrostu gospodarczego

– Tymczasem poziom usług publicznych wpływa znacząco na działalność gospodarczą, a także na atrakcyjność naszego kraju jako miejsca inwestycji. Wyższe podwyżki dla budżetówki, czego domagają się pracodawcy, to próba zatrzymania lub spowolnienia postępującego pogarszania się jakości pracy – wyjaśnia ekspert ekonomiczny Konfederacji pracy.
Mariusz Zielonka dalej wskazuje, iż propozycja rządu spowoduje, że w 2025 roku nawet nie odrobimy strat z poprzednich lat, gdy inflacja „zjadała” pensje pracowników budżetówki.

Podwyżki dla budżetówki 2025: pracodawcy wspierają pracowników

Pracodawcy wsparli związki zawodowe w walce o wzrost płac. Wiązało się to z próbą, niestety nieudaną, wypracowania wspólnego stanowiska strony społecznej.
– W ramach roboczych negocjacji pracodawcy zaproponowali, aby wzrost płac w sferze budżetowej był wyższy o 1/3 od wzrostu wynagrodzenia minimalnego. Oznaczałoby to podwyższenie pensji pracowników budżetówki o 10,1%. Związki zawodowe domagały się podwyższenia płac o 15% – mówi Mariusz Zielonka, ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan.
Warto zauważyć, iż mimo, że nie osiągnięto porozumienia, sam proces jego wypracowywania może zwiastować pewną jakościową zmianę w dialogu społecznym, który w ostatnich latach bardzo podupadł.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Renta wdowia przeszła kolejny etap. Teraz już tylko jedna decyzja

Renty wdowia przeszła przez Senat bez poprawek. Teraz pozostała już tylko jedna decyzja, czyli podpis prezydenta. Ustawa o rencie wdowiej przewiduje, że to nowe świadczenie będzie wypłacane począwszy od 1 lipca 2025 r.

ZUS wyjaśnia: Kiedy student traci ubezpieczenie zdrowotne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że każdy kto się uczy, aż do ukończenia 26. roku życia jest ubezpieczony zdrowotnie, czyli może korzystać z bezpłatnej opieki medycznej finansowanej przez NFZ. Uczeń lub student jest zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego  przez rodziców, a jeśli nie ma takiej możliwości to wówczas może to zrobić szkoła lub uczelnia. Są sytuacje, w których traci to ubezpieczenie. 

Odprowadzanie deszczówki do kanalizacji ściekowej 2024 i 2025 r.: grzywny sięgające 10 tys. zł lub kara ograniczenia wolności dla każdego właściciela nieruchomości

Miesiące letnie obfitują w intensywne opady deszczu. Stąd, wiele osób zmaga się z problemem wód opadowych gromadzących się w nadmiarze na ich posesjach. Zgodnie z prawem – zagospodarowanie wód opadowych gromadzących się na nieruchomości, leży w gestii jej właściciela. Jak zatem poradzić sobie z deszczówką, aby nie narobić sobie problemów? Właścicielowi nieruchomości odprowadzającemu deszczówkę do kanalizacji ściekowej grozi nawet 10 tys. zł kary. 

Dopłaty do używanych aut elektrycznych. Ile? Jaka będzie decyzja MKiŚ?

Ostateczną decyzję w sprawie dopłat z KPO do używanych samochodów elektrycznych podejmie resort klimatu; a raczej skłania się on ku ograniczeniu dopłat do takich aut i koncentracji na dopłatach do aut nowych. Taką informację przekazał Polskiej Agencji Prasowej wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Przypomniał, że wprowadzenie dopłat dla używanych elektryków było pomysłem KE.

REKLAMA

Renta wdowia: Wypłaty od 1 lipca 2025 r. Będzie działała wstecz. Nowela czeka na podpis prezydenta

Renta wdowia: Wypłaty od 1 lipca 2025 r. Osoby owdowiałe kilka lat temu, zyskają prawo do dodatkowych pieniędzy. Nowela czeka na podpis prezydenta. W środę wieczorem, w Senacie zakończyła się debata nad nowelizacją ustawy wprowadzającą tzw. rentę wdowią. Senatorowie zgodnie przyznali, że regulacja jest potrzebna. Nowela czeka na podpis prezydenta

1 sierpnia 2024 r.: utrudnienia komunikacyjne w Warszawie i obchody 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W czwartek, 1 sierpnia 2024 r. w wielu dzielnicach stolicy wystąpią utrudnienia komunikacyjne i zmiany tras tramwajów i autobusów spowodowane obchodami 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego oraz koncertem Taylor Swift na stadionie Narodowym. Największe utrudnienia będą w Śródmieściu - poinformował stołeczny ratusz.

Zawód dziennikarz [WYWIAD]

- Nie można porównywać dziennikarstwa starego z obecnym. Inne były kanony i oczekiwania. Dzisiejszy mistrz mający 5-8 mln odsłon w miesiącu nie zaliczyłby stażu w redakcji, a Małgorzata Szejnert, niedościgła mistrzyni reportażu wtedy, dziś zostałaby wyrzucona z pracy za lenistwo. – o śmierci klasycznego dziennikarstwa barwnie opowiada Zbigniew Biskupski, dziennikarz z 46-letnim doświadczeniem.

MF: Nie będzie podatku od paneli fotowoltaicznych, murowanych grillów, huśtawek, piaskownic ani kapliczek przydrożnych

Ministerstwo Finansów nie zamierza opodatkować tzw. obiektów małej architektury - ani związanych z kultem religijnym, ani np. wodotrysków, ogrodowych posągów, murowanych grillów, huśtawek i piaskownic - poinformował 31 lipca 2024 r. resort finansów, odnosząc się do - jak wskazano w komunikacie - wprowadzających w błąd doniesień prasowych.

REKLAMA

Pasze bez GMO w Polsce dopiero od 2030 roku. Teraz nie ma alternatywy dla śruty sojowej z importu

W dniu 30 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach, przedłożony przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Projektowana ustawa zmienia termin wejścia w życie przepisu, który zakazuje w Polsce wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych (GMO). Nowy termin wejścia w życie przepisu to 1 stycznia 2030 roku. Konieczne jest przesunięcie zakazu, ponieważ obecnie w Polsce nie ma wystarczającej ilości alternatywnych surowców wysokobiałkowych, które umożliwiłyby wyeliminowanie śruty sojowej z produkcji pasz.

Problemy z uzyskaniem świadczenia wspierającego. Wielomiesięczne opóźnienia w wydawaniu decyzji

Do ubiegania się o świadczenie wspierające niezbędne jest uzyskanie decyzji o ustaleniu poziomu potrzeby wsparcia. Decyzje wydają wojewódzkie zespoły ds. orzekania o niepełnosprawności. Niestety, rozpatrywanie wniosków o ustalenie poziomu potrzeby wsparcia trwa zbyt długo.

REKLAMA