REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Znów rośnie popyt na pracę dorywczą, majówka pobiła wszelkie rekordy. Jedni kupują, inni mają szansę zarobić

Pracujący dorywczo w sklepach i magazynach mogą liczyć na wynagrodzenie godzinowe 34 złote na rękę
Pracujący dorywczo w sklepach i magazynach mogą liczyć na wynagrodzenie godzinowe 34 złote na rękę
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Pracy dorywczej poszukują nie tylko studenci i ogólnie młodzi ludzie, ale także wiele osób mających zajęcie na pełen etat, które potrzebują dorobić – w dłuższej lub krótszej perspektywie. Nowe technologie, w tym zwłaszcza proste aplikacje kojarzące zleceniodawców ze zleceniobiorcami znacznie ułatwiają rozwój tego segmentu rynku pracy. A co ważne – tegoroczna majówka pokazała, że w sektorze usług jest trend wzrostowy, zajęć będzie coraz więcej.

Wraz z rosnącym popytem na pracę z pewnością wzrosną też stawki wynagrodzeń

REKLAMA

Firmy usługowe poszukują chętnych do pracy dorywczej

Polacy, w tym głównie studenci, chętnie decydowali się na pracę dorywczą w miniony długi weekend majowy, wynika z danych agencji pracy natychmiastowej Tikrow. Liczba ofert tego typu pracy wystawianych przez firmy w aplikacji Tikrow wzrosła aż o 67% względem ubiegłorocznej majówki.

REKLAMA

Po wsparcie pracowników dorywczych najchętniej sięgały sklepy, w tym duże sieci handlowe, choć nie zabrakło również ofert w obszarze logistyki czy produkcji. Stawki oferowane przez pracodawców nierzadko były istotnie wyższe od aktualnej minimalnej stawki godzinowej. 

W okresie od 30 kwietnia do 5 maja na platformie Tikrow pojawiło się ponad 1,1 tysiąca zleceń w formie dniówek. W porównaniu do tego samego przedziału czasowego w 2023 roku jest to aż blisko 70% wzrost. Statystyka ta jasno wskazuje, że przedsiębiorstwa – w tym szczególnie te działające w branży handlowej – z roku na rok coraz bardziej potrzebują dodatkowego wsparcia swoich kadr pracownikami dorywczymi.

Handel detaliczny wciąż ma niezaspokojone potrzeby na pracowników

Spośród 10 najbardziej aktywnych pod względem publikacji dniówek firm, aż 7 to przedsiębiorstwa zajmujące się handlem detalicznym.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak wyjaśnia Krzysztof Trębski, członek zarządu Tikrow, branża handlowa generalnie zmaga się ze znacznym niedoborem pracowników, co podczas długiego weekendu majowego daje się jeszcze mocniej zauważyć. Sklepy i punkty handlowe, zwłaszcza w obszarach wzmożonej aktywności turystów w czasie majówki, muszą radzić sobie z wielokrotnie większym ruchem klientów czy wydłużonymi godzinami funkcjonowania.

Ponadto, wiele osób częściej odwiedza wówczas sklepy, robiąc większe niż zazwyczaj zakupy, by zaopatrzyć się w niezbędne produkty na czas, gdy placówki będą zamknięte.

Bez dodatkowego wsparcia pracowników tymczasowych nierzadko jest to nie tyle mocno utrudnione co nawet niemożliwe. Ponadto, wielu pracowników etatowych wnioskuje o urlop w tak zwane dni międzyświąteczne, co jest oczywiście naturalnym i zrozumiałym zjawiskiem – dodaje Krzysztof Trębski.

Ogółem, propozycje pracy na godziny w sklepach i punktach handlowych stanowiły 54% wszystkich opublikowanych w tym czasie zleceń. 

Długie weekendy są zbawienne dla pracujących dorywczo

Ciekawie przedstawia się także analiza ilości dniówek wystawianych na tydzień lub nawet dwa tygodnie przed długim weekendem majowym. Tutaj także możemy mówić o znacznym przyroście, jakiego nie obserwujemy na co dzień.

W ostatnim tygodniu kwietnia na platformie Tikrow pojawiło się aż ponad 2,5 tysiąca ofert pracy dorywczej. W przedostatnim było ich z kolei niemal 1,8 tys.

Ekspert proponuje porównać te liczby z innymi, zwykłymi tygodniami, które nie poprzedzają długich weekendów. W pierwszym tygodniu kwietnia mieliśmy o 61% mniej ofert niż w ostatnim. Cofnijmy się jednak nieco dalej. Jeśli chodzi o pierwszy tydzień marca 2024 było to o 65% wystawionych zleceń mniej względem czwartego tygodnia kwietnia. Drugi tydzień marca to natomiast o 63% niższa wartość opublikowanych zleceń w porównaniu do ostatniego tygodnia przed weekendem majowym.

– Na co to wskazuje? Zdecydowanie na znaczny wzrost zapotrzebowania na pracowników dorywczych w czasie pracochłonnych i aktywnych przygotowań do majówki – twierdzi ekspert.

Wskazuje on, że w obszarach takich jak choćby zaopatrywanie sklepów, prace magazynowe i przyjmowanie oraz delegowanie towarów, ale także w samej produkcji, która w okresie przed-majówkowym znacznie przyspiesza i zwiększa swój wolumen, co niewątpliwie ma miejsce np. w branży spożywczej.

Połowa dorabiających to jednak studenci

Aż 45% wszystkich realizujących zlecenia pracy dorywczej w okresie majówki to studenci, zaś osoby zatrudnione, sięgające po możliwość dorobienia do pensji stanowiły 28% ogółu pracujących na dniówki podczas tegorocznej majówki.

Ponad połowa pracujących w tym czasie za pośrednictwem aplikacji Tikrow to osoby, które nie przekroczyły jeszcze 26 roku życia.

Maksymalna stawka godzinowa na jaką mogli liczyć studenci w okresie weekendu majowego wyniosła 34 zł na rękę i oferowano ją pracownikom sklepów oraz magazynierom.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dają duże pieniądze na remont domów. Całkiem za darmo można wymienić okna. Wielu Polaków nie ma pojęcia o tej dotacji

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Często ciepło ucieka przez nieszczelne, nienajlepsze okna. Ich wymiana w całym budynku kosztuje majątek. Można jednak nie wydać na to ani grosza. Jest szansa nie tylko na dofinansowanie inwestycji, ale także całkowite pokrycie kosztów. Jak to zrobić?

Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra biurokracja UE, w sprawie zniesienia zmian czasu

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

REKLAMA

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

REKLAMA

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

REKLAMA