REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jest jasna decyzja: każdy weekend ma się zaczynać w czwartek, skoro rząd planuje skrócić czas pracy, ma to być czterodniowy tydzień pracy

Czterodniowy tydzień pracy to zmiana kluczowa czasu pracy w kodeksie pracy: każdy weekend zacznie się w czwartek i będzie długi
Czterodniowy tydzień pracy to zmiana kluczowa czasu pracy w kodeksie pracy: każdy weekend zacznie się w czwartek i będzie długi
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czterodniowy tydzień pracy czy każda dniówka skrócona o godzinę? Ocena pracowników jest jednoznaczna. Różnica jest tak ogromna, że nie ma już wątpliwości: pracownicy, którzy wolą opcję czterodniowego tygodnia pracy zamiast wariantu pięciu dniówek, z których każda jest o godzinę krótsza, są w zdecydowanej przewadze!

Prawie co drugi pracownik uważa przy tym, że takie rozwiązanie do doprowadzi ani do utraty dochodów firmy, która go zatrudnia, ani jego własnych.

REKLAMA

Czas pracy będzie skrócony: cztery dnia czy 35 godzin w tygodniu

Prawie 70 proc. Polaków wybrałoby 4-dniowy tydzień pracy zamiast skrócenia jej godzin w trakcie 5 dni. Najnowsze badanie ClickMeeting.
Nawet 40 proc. Polaków uważa, że dochody zarówno pracowników jak i firm w 4-dniowym tygodniu pracy pozostaną bez zmian.

Polska platforma do webinarów, przeprowadziła badanie na temat możliwości wprowadzenia 4-dniowego modelu pracy. Zdaniem 54 proc. ankietowanych, jeżeli nie będzie to możliwe, rozwiązaniem mogłaby być większa ilość pracy zdalnej / hybrydowej. Z kolei 12 proc. badanych wskazuje w pytaniu wielokrotnego wyboru, że skutkiem skrócenia tygodnia pracy byłyby mniejsze dochody zarówno przedsiębiorców jak i pracowników. 

Rewolucja w kodeksie pracy: 35-godzinny czy 4-dniowy tydzień pracy

Polska plasuje się w czołówce krajów, w których pracuje się najwięcej w Europie. Według szacunków Eurostatu zajmujemy drugie miejsce w Unii Europejskiej pod względem liczby przepracowanych godzin w tygodniu ze średnią 40,4 godz.
Dla porównania: we Francji od 2002 roku obowiązuje 35-godzinny model pracy, a Holendrzy pracują 33,2 godz. tygodniowo. ClickMeeting postanowił sprawdzić, jak na wyzwania związane z ewentualnym skróceniem czasu zapatrują się Polacy.

Zdecydowanie za czterodniowym tygodniem pracy w zmienionym kodeksie pracy

REKLAMA

Zdaniem 68 proc. Polaków wprowadzenie 4-dniowego tygodnia pracy po 8 godzin dziennie byłoby lepszym rozwiązaniem, niż 5 dni po 6,4 godziny. To drugie rozwiązanie wybrałoby 23 proc. osób, a 9 proc. nie ma na ten temat wyrobionej opinii.
Ankietowani zostali również zapytani w pytaniu wielokrotnego wyboru o ewentualne skutki wprowadzenia 4-dniowego modelu pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Respondenci odpowiedzieli, że ich zdaniem dochody zarówno pracowników jak i firm pozostaną na tym samym poziomie (40 proc. wskazań), pracownicy zarobią mniej (15 proc.), zarówno pracownicy jak i pracodawcy zarobią więcej (14 proc.), obie grupy otrzymają mniej (12 proc.), nie ma zdania na ten temat (11 proc.), pracodawcy zarobią mniej (10 proc.), większe dochody osiągną wyłącznie przedsiębiorcy (8 proc.). Z kolei 7 proc., twierdzi, że 4-dniowy tydzień pracy zwiększy jedynie zarobki pracowników. 

Pracownicy do właścicieli firm: nie bójcie się lecz sięgnijcie po nowe technologie!

REKLAMA

Wprowadzenie skróconego tygodnia pracy może być kluczowe w kwestii poprawy efektywności pracowników w firmach. Aby stało się to jednak możliwe, istotne jest korzystanie z nowoczesnych technologii oraz narzędzi do automatyzacji.
Ankietowani w badaniu ClickMeeting wskazali, że jeżeli nie byłoby możliwości wprowadzenia 4-dniowego tygodnia pracy, to dodatkową motywacją byłoby oferowanie pracy zdalnej / hybrydowej (54 proc.), 28 proc. nie ma zdania na ten temat, a 18 proc. uważa, że nie motywowałoby ich to bardziej do wykonywania obowiązków.

Respondenci zostali zapytani również o to, czy Polacy chętnie wykorzystują nowoczesne, cyfrowe narzędzia do pracy. Nawet 68 proc. sądzi, że tak, 16 proc. nie ma wyrobionej opinii na ten temat, 10 proc. uważa, że niechętnie, a 6 proc. twierdzi, że nie mamy możliwości i czasu, aby się tym zająć.
Jak komentuje Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager ClickMeeting, w dyskusji na temat wprowadzenia czterodniowego tygodnia pracy musimy brać pod uwagę efektywność, wysokość dochodów firm oraz wpływ tego rozwiązania na konkretne branże. Naukowcy z University of Cambridge i z Boston College w USA przeprowadzili badanie, które objęło 61 organizacji i firm w Wielkiej Brytanii, zatrudniających około 2,9 tys. osób. Wyniki pokazały, że skrócenie tygodnia pracy spowodowało u 71 proc. pracowników mniejsze wypalenie zawodowe, a liczba absencji z powodu chorób zmniejszyła się o 65 proc.
–  Dodatkowym plusem było to, że przychody firm objętych badaniem nie spadły, po pół roku nawet nieznacznie się zwiększyły, średnio o 1,4 procent – dodaje Martyna Grzegorczyk, Marketing Operations Manager ClickMeeting.

– Celem przedsiębiorstw powinno być zapewnianie jak największej wydajności pracy. Z pewnością jest to prostsze z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi – wskazuje ekspertka.
W omawianym badaniu pracownicy potwierdzają, iż w odpowiedniej efektywności oraz sprawności działań w firmach pomocne mogłoby być korzystanie z nowych technologii.
Zdaniem 68 proc. respondentów wykorzystywanie narzędzi do spotkań online poprawiłoby wydajność pracy, a 23 proc. osób twierdzi, że nie miałoby to wpływu na ich produktywność. Z kolei 12 proc. uważa, że pogorszyłoby to jakość ich pracy. 

Na koniec przypomnijmy deklarację rządu, iż do końca tej jego kadencji zostanie zmieniony Kodeks pracy w zakresie czasu pracy - aktualnie analizowane są dwa warianty nowych rozwiązań: czterodniowy tydzień pracy lub 35-godzinny tydzień pracy.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy warto założyć fotowoltaikę off-grid - nie przyłączoną do sieci energetycznej? Zalety i wady takiej instalacji

Systemy fotowoltaiczne off-grid to rozwiązania zapewniające samowystarczalność energetyczną, szczególnie w miejscach pozbawionych dostępu do sieci elektrycznej. Dzięki nim można zasilać domy położone w trudno dostępnych lokalizacjach, takich jak górskie schroniska, działki rekreacyjne czy tereny narażone na częste przerwy w dostawach prądu.

Szkoła z internatem szansą na edukację w renomowanej placówce

W dzisiejszych czasach dostęp do wysokiej jakości edukacji jest kluczowy dla przyszłego sukcesu. Nic dziwnego, że szkoły oferujące możliwość zamieszkania w internacie stają się coraz bardziej atrakcyjną opcją dla uczniów z całej Polski. Dzięki takiemu rozwiązaniu, utalentowana młodzież, niezależnie od miejsca zamieszkania, może realizować swoje marzenia o nauce w renomowanych placówkach.

Rada ds. reformy edukacji: Trzy etapy edukacyjne w podstawie programowej dla szkoły podstawowej

Rada ds. monitorowania wdrażania reformy edukacji rekomenduje w nowej podstawie programowej dla szkoły podstawowej podział na trzy etapy edukacyjne: klasy I–III, klasy IV–VI i klasy VII–VIII. Rada przyjęła stanowisko w sprawie nowego formatu przygotowywanej podstawy programowej.

Dzieci z tymi zaburzeniami, niezgodnie z prawem, są pozbawiane 3 287 zł miesięcznie. Może to dotyczyć nawet 1 na 36 dzieci

Zgodnie z aktualnymi danymi – zaburzenia ze spektrum autyzmu stwierdzane się u ok. 1 na 36 dzieci. Co więcej – ASD (z ang. – autism spectrum disorder) to nie tylko autyzm dziecięcy, ale również zespół Aspergera (choć podział na nie – w związku z nową klasyfikacją ICD-11 – zostanie niebawem zniesiony), jak i szereg innych zaburzeń, które świadczą o tym, że układ nerwowy takiego dziecka, funkcjonuje w odmienny sposób, niż układ nerwowy dzieci neurotypowych. Dzieci te – choć często nie są samodzielne – niejednokrotnie są pozbawiane prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, co – jak się okazuje – nie zawsze jest zgodne z prawem.

REKLAMA

Czy opłaca się zakładać fotowoltaikę przyłączoną do sieci energetycznej (on-grid) w 2025 r.? Ile to kosztuje?

W dobie rosnących cen energii oraz globalnych zmian w polityce energetycznej coraz więcej konsumentów i przedsiębiorstw zastanawia się nad inwestycją w odnawialne źródła energii. Fotowoltaika przyłączona do sieci (tzw. on-grid) to jedno z najpopularniejszych rozwiązań. Czy rzeczywiście jest to inwestycja, która się opłaca? Jak wygląda rozliczanie energii i jakie korzyści oraz wyzwania niesie za sobą taka instalacja? W niniejszym artykule przeanalizuję te kwestie z perspektywy zarówno konsumentów indywidualnych, jak i firm.

Egzamin ósmoklasisty 2025. Terminy, czas trwania, ogłoszenie wyników

W 2025 r. egzamin ósmoklasisty rozpocznie się 13 maja. W tym roku czas przeznaczony na poszczególne egzaminy zostanie wydłużony.

Możesz negocjować cenę mieszkania od dewelopera w 2025 r. Oto 5 porad, jak robić to skutecznie [PORADNIK]

Sytuacja na rynku mieszkaniowym w 2025 roku sprzyja negocjacji ceny mieszkania. Jak skutecznie wynegocjować niższą cenę mieszkania lub inne benefity od dewelopera? Oto 5 porad od samego dewelopera.

W rok zadowolenie z pracy menadżerów i specjalistów spadło aż o siedem procent, co to oznacza dla rynku pracy

Najlepiej wynagradzani na rynku pracownicy – menadżerowie oraz specjaliści nie są zadowoleni z obecnych warunków kontraktowych. Na spadek zadowolenia złożyły się przede wszystkim mniej satysfakcjonujące płace. Mimo, że w dużej skali rosły one w rok o kilkanaście procent przy inflacji o połowę niższej, to odczuwają oni spadek płacy realnej.

REKLAMA

Dopłata do elektryka 2025 dla osób fizycznych i JDG [WARUNKI]

Dopłata do elektryka w 2025 roku odbywa się w ramach programu NaszEauto. Zastąpił on program "Mój elektryk". W tym roku o dopłaty do elektryka mogą starać się osoby fizyczne i osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Jakie warunki trzeba spełnić? Ile dofinansowania można otrzymać?

Gość Infor.pl: Dzieci uzależnione od smartfonów to lenistwo rodziców?

Czy powinno się zakazać używania smartfonów w szkołach? Jak media społecznościowe wykorzystują słabości naszego mózgu? Jak zbudować zdrową relację z technologiami? Czy gry komputerowe to sztuka? Gościem Infor.pl jest Krzysztof M. Maj z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

REKLAMA