REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz wszystkie weekendy zaczynające się już w czwartek są dla pracowników ważniejsze od premii i nagród w formie pieniędzy

Teraz od pracodawców oczekujemy dnia wolnego, krótszego czasu pracy i możliwości pracy zdalnej
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Zdecydowana większość pracowników oczekuje od firmy nie tylko regularnej wypłaty wynagrodzeń, ale i czegoś ekstra. Tak zwane benefity lub inaczej – świadczenia pozapłacowe jednak ewoluują. Już dano pakiet medyczny i karnet do siłowni przegrały choćby z bonem na mobilne dojazdy do pracy. Teraz zaś wszystkie bonusy, z premiami i nagrodami pieniężnymi włącznie, zdecydowanie przebija czas wolny.

W tym kontekście skrócenie tygodnia pracy do dni czterech i wszystkie weekendy w roku co najmniej trzydniowe, to benefity nie do pobicia!

REKLAMA

Dodatkowy czas wolny od pracy: wartość większa niż premia w gotówce

Konkluzja z obserwacji ekspertów rynku pracy jest jednoznaczna: coraz bardziej rozbieżne są oczekiwania pracowników i chęci przedsiębiorców w zakresie oferowania benefitów będących uzupełnieniem wynagrodzenia.

REKLAMA

Jak twierdzi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak, ekspert rynku pracy, prokurent IDEA HR Group, ponad 70% pracowników oczekuje, że poza standardowym wynagrodzeniem będzie otrzymywać od pracodawcy także benefity motywacyjne oraz nagrody np. w trybie kwartalnym. Widać jednak w tym zakresie zdecydowaną zmianę tendencji.

– Jeszcze kilka lat temu najważniejsze były pieniądze lub ewentualnie pakiet sportowy czy ubezpieczeniowy. Teraz najbardziej oczekiwany benefit jest zupełnie inny – mówi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak.

Dodatkowe dni wolne albo krótsza praca w piątek

Obserwacje ekspertów rynku pracy wynikają z dziesiątek rozmów przeprowadzonych z największymi firmami z województw: zachodniopomorskiego i lubuskiego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pracownicy oczekują od pracodawców benefitów pozapłacowych i nie jest to zaskoczeniem. Zaskakujące jest jednak to, że coraz częściej nie są już to pieniądze czy konkretne korzyści materialne. 

REKLAMA

– Pracownicy oczywiście nie narzekają, gdy nagrodą jest podwyżka, premia lub nagroda kwartalna czy roczna. Pieniądze wciąż są bardzo mile widziane i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Widzimy jednak, że to nie jest już to, czego pracownicy oczekują najbardziej. Zdecydowanie bardziej preferujemy czas wolny – podkreśla ekspertka.

Jak opowiada, jedna z dużych firm z województwa zachodniopomorskiego przeprowadziła w ostatnim czasie ankietę z której wynikało, że bardziej od kart sportowych oczekiwana jest możliwość kończenia pracy w piątki o 12:00, a nie o 16:00.
Entuzjastycznie zareagowano także na możliwość udzielenia pracownikowi dnia wolnego w dniu jego urodzin, jako dodatkowego dnia urlopowego.

Wnioski są następujące: oczekujemy dnia wolnego, oczekujemy krótszego czasu pracy i możliwości pracy zdalnej – przyznaje Dorota Siedziniewska-Brzeźniak.

Work-life-balance: idea młodych stałą się wartością wszystkich

W opinii ekspertki rynku pracy takie preferencje pracowników świadczą o pewnej ewolucji priorytetów pracowników.

Jak podkreśla, od pokolenia Z wszyscy uczą się work-life-balance w praktyce. Priorytetem nie jest już żeby pracować do utraty sił, ale żeby pracować efektywnie i mieć więcej czasu dla siebie.

– Nie ma tutaj zgody między kadrą menadżerską, a pracownikami, bo wiele firm zdecydowanie wolałoby więcej płacić swoim pracownikom, ale wciąż mieć ich na miejscu niż np. na pracy zdalnej – podkreśla Dorota Siedziniewska-Brzeźniak. 

Pracodawcy preferują premie i nagrody pieniężne, pracownicy chcą nowego

Jakie są więc preferowane przez pracowników benefity, a co chcą oferować pracodawcy? Oczekiwania pracowników się zmieniły. To przede wszystkim dzień wolny za dobre rezultaty w pracy, możliwość pracy zdalnej. Oprócz tego, niezmiennie, dodatkowe wynagrodzenie czy premia.
Pracownicy deklarują także, że zależy im na pochwałach i poczuciu docenienia przez pracodawcę.

A pracodawcy? Jak podkreśla ekspertka, dalej najchętniej premiują pracowników benefitami finansowymi. Przy czym z tych gratyfikacji pozapłacowych największym zainteresowaniem wciąż jednak cieszą się pakiety zdrowotne i ubezpieczeniowe oraz karty sportowe.

– Coraz częściej odchodzi się od osławionych owocowych czwartków czy piątków z pizzą. Widzimy także, że firmy na nowo muszą wymyślić działania teambuldingowe. Firmy z którymi rozmawialiśmy rzadziej planują wyjazdy integracyjne czy bale integracyjne jako np. nagrodę za roczne wyniki w przedsiębiorstwie. Nie ma już tendencji do wydawania dużych pieniędzy na takie spędy – twierdzi Dorota Siedziniewska-Brzeźniak.

Rynek pracy się zmienia i oczekiwania pracowników również. Przedsiębiorcy muszą być na to wyczuleni i przygotowani.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister edukacji: To już pewne – nowy przedmiot w szkołach jeszcze w 2025 r. O edukacji seksualnej będą uczyli m.in. katecheci, a rodzice będą musieli zdecydować

Zapadła decyzja i edukacja zdrowotna ma stać się nowym przedmiotem w szkołach jeszcze w 2025 r., bo począwszy od roku szkolnego 2025/2026. Będą mogli jej nauczać również katecheci i etycy – potwierdziła w rozmowie z RMF FM, minister Barbara Nowacka. Początkowo, nowy przedmiot zostanie wprowadzony do podstawy programowej jako nieobowiązkowy, a w kolejnym roku szkolnym – o zdanie na jego temat (co będzie miało wpływ na jego dalsze „losy”) – zostaną zapytani m.in. rodzice i uczniowie.

Rząd o świadczeniu pielęgnacyjnym. Niepełnosprawność przed 18 rokiem życia, czy także później [MOPS]

Decydował będzie Minister Finansów rozstrzygając spór o zasady wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego. Sopot przyznawał świadczenie pielęgnacyjne osobom niepełnosprawnym kierując się wskazówkami Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. Wojewoda pomorski w 2018 r. uznał, że tak nie można i nakazał miastu zwrot prawie 2,5 mln zł (zwrot dotacji na świadczenie pielęgnacyjnie zdaniem wojewody wypłacone niesłusznie osobom niepełnosprawnym).

Nowe technologie całkowicie odmieniają sposób działania firm ochroniarskich. Poza dbałością o bezpieczeństwo ludzi i obiektów pozwalają monitorować pracę ochroniarzy

Wiele czynności, dziś wykonywanych przez pracowników ochrony, zostanie zastąpionych (lub już jest zastępowanych) nowoczesnymi technologiami. Nie znaczy to, że branża pracowników ochrony zniknie, jednak bez wątpienia zmaleje liczba etatów.

Podatek od nieruchomości 2025. Przedsiębiorcy apelują do samorządów o stosowanie jak najniższych stawek

W wielu firmach podatek od nieruchomości to koszt rzędu kilkuset tysięcy złotych w skali roku. Najbardziej odczuwają go firmy działające w branży przemysłowej i w logistyce. Ze względu na duże powierzchnie nieruchomości podatek, który płacą liczony jest w setkach tysięcy złotych.

REKLAMA

Przejście na emeryturę w styczniu, jest korzystne czy lepiej poczekać z wnioskiem do lutego 2025 roku

Kiedy najlepiej złożyć w ZUS wniosek o emeryturę. Czy styczeń jest gorszym na to miesiącem niż luty. Kończyć pracę i przechodzić na emeryturę natychmiast po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, a może korzystniej jest łączyć emeryturę z dalszą pracą.

800 plus dla Ukraińców. Ale pod tym jednym warunkiem

800 plus dla Ukraińców powinno należeć wtedy, jeżeli Ukraińcy będą mieszkać w Polsce i płacić w Polsce podatki. Tak powiedział prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, który spotkał się z mieszkańcami Puńska w województwie podlaskim.

Dziecko wyjeżdża na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców, dziadkami czy ciocią? Nie zapomnij o tym dokumencie, którego brak może przysporzyć sporych problemów

W przypadku wyjazdu dziecka na ferie zimowe tylko z jednym z rodziców lub bez nich – np. z dziadkami, ciocią, wujkiem lub choćby przyjaciółmi rodziców, który będzie wiązał się z przekroczeniem granicy Polski – nie wystarczy tylko „wyposażenie” dziecka w dowód osobisty lub paszport (i ewentualnie – wizę). Jest jeszcze jeden istotny dokument, o którym należy pamiętać i bez którego – wyjazd może nawet nie dojść do skutku, ponieważ dziecko może nie zostać przepuszczone przez granicę lub wpuszczone na pokład samolotu.

Stanecki: maksymalne temperatury w pracy. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

Główny Inspektor Pracy Marcin Stanecki o maksymalnych temperaturach pracy: „Te rozwiązania (…) mogą i powinny być wykorzystywane, w miarę możliwości, aby łagodzić skutki zmian klimatycznych”. Zalecenia Głównego Inspektora Pracy dla pracodawców

REKLAMA

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych [TABELA]

Waloryzacja 2025 r. Wyższe emerytury jeszcze w lutym dla emerytów i rencistów. Znamy terminy wszystkich wypłat, przekazów pocztowych i bankowych. Emeryci i renciści nie muszą składać wniosku, by uzyskać zwaloryzowane świadczenia.

Dzieci powinny uczyć się edukacji zdrowotnej w szkole, czy w domu? Kotowska: To nie jest kwestia zwykłego przedmiotu, to kwestia bezpieczeństwa, zdrowia psychicznego i fizycznego dzieci.

W czwartek, 16 stycznia 2025 r. ministra edukacji Barbara Nowacka poinformowała, że w 2025 r. edukacja zdrowotna będzie przedmiotem nieobowiązkowym. Zapytaliśmy wiceprzewodniczącą Państwowej Komisji ds. pedofilii Justynę Kotowską o komentarz w tej sprawie

REKLAMA