REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Praca 2024. Wysokie zarobki to wciąż najlepsza motywacja, komu aktywność zawodowa sprawia przykrość, a kto realizuje pasję

Istnieje wiele różnych sposobów skutecznego radzenia sobie z wypaleniem zawodowym; ważne jest, aby zacząć od ustalenia, dlaczego czujesz się wypalony
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Wypalenie zawodowe, na które ostatnio tak mocno zwraca się uwagę w badaniach postaw pracowników jest trendem stosunkowo nowym. Niezmienne natomiast pozostają motywacje do pracy. Niemal wszyscy traktujemy ją jako obowiązek, ale już połowa tę, którą wykonuje uznaje za satysfakcjonującą a nawet jako robienie tego co lubią. Są jednak tacy, którzy idą lub jadą do pracy dzień w dzień z przykrością.

Od czego zależy jak traktujemy pracę i zarabianie i dlaczego połowa Polaków doświadczyła wypalenia zawodowego.

REKLAMA

Co drugi Polak narzeka na przepracowanie

REKLAMA

Choć większość lubi swoją pracę i dostrzega jej sens, aż 36% aktywnych zawodowo Polaków i 41% Polek czuje się przepracowanych. Aby poradzić sobie z kryzysem, najczęściej idziemy na urlop lub zaczynamy dbać o swoje zdrowie psychiczne – wynika z badania autorów serwisu CVeasy.pl przeprowadzonego we współpracy z Elephate.

Ankieta przeprowadzona w grudniu 2023 r. na grupie 724 osób z całej Polski wykazała, że do pracy najbardziej motywuje nas wysokość wynagrodzenia, dobra atmosfera w zespole oraz zakres zadań. Dopiero w dalszej kolejności plasują się odnoszone sukcesy czy perspektywa awansu. Przeważa jednak opinia, że możliwość rozwoju jest równie ważna co pieniądze.

Praca to obowiązek: przykry czy do zniesienia

Swoją pracę najczęściej (80%) traktujemy jak obowiązek. Połowa Polek i Polaków widzi w niej swoją pasję, a aż 40% – misję. I choć tylko co 7 osoba obejmuje wymarzone stanowisko, łącznie połowa zdołała zrealizować swoje zawodowe aspiracje. Nieco częściej są to mężczyźni (53%) niż kobiety (49%). Najwięcej spełnionych osób znajdziemy wśród kierowników, prezesów i dyrektorów wyższego szczebla.

Jak się okazuje, aktywność zawodowa jest dla nas ważnym elementem tożsamości. W większości (69%) zgadzamy się, że nasza praca świadczy o nas. Daną ścieżkę kariery wybieramy jednak ze względu na różne czynniki. Swoje zajęcie głównie jako źródło zarobku traktują najczęściej pracownicy usług i handlu – mowa o prawie połowie z nich. Z kolei pracownicy techniczni najliczniej deklarują, że ich profesja stanowi dla nich przykry obowiązek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Nawet jeśli dostrzegamy sens i przydatność naszej pracy, a w dodatku przynosi nam ona radość, możemy z czasem stracić do niej motywację. Dowodem na to jest fakt, że blisko połowa respondentów doświadczyła wypalenia zawodowego. Problem ten dotyka znacznie częściej mieszkańców dużych miast niż wsi.

Eksperci wypowiadający się w raporcie zauważają, że istotne jest reagowanie na pierwsze oznaki kryzysu w chwili ich wystąpienia, a nie dopiero, gdy sytuacja stanie się nie do zniesienia.

Motywacja do pracy

Motywacja do pracy

 

Materiały prasowe

– Warto zwrócić uwagę na takie symptomy, jak: brak motywacji, zniechęcenie, większa drażliwość czy poczucie wyczerpania. Praca to nie tylko sposób zarobku, ale często styl życia, który prowadzimy – mówi psycholog Michał Murgrabia.

Kiedy utrata motywacji przechodzi w wypalenie zawodowe

– Warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czy to, że np. pracuję online rzeczywiście mi służy, jeśli czerpię radość i energię z bezpośrednich spotkań z ludźmi, a może preferuję zadania wymagające skupienia, a warunki pracy w zatłoczonym biurze mnie w tym nie wspierają? – dodaje ekspert.

Eksperci nie mają wątpliwości: istnieje wiele różnych sposobów skutecznego radzenia sobie z wypaleniem zawodowym. Ważne jest, aby zacząć od ustalenia, dlaczego czujesz się wypalony, by móc podjąć odpowiednie kroki.

– Należy pamiętać, że zwykła zmiana pracy nie wyleczy wypalenia zawodowego, jeśli jego przyczyna wykracza poza obecne środowisko pracy – tłumaczy Amanda Augustine, ekspertka ds. kariery w CVeasy.pl.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dają duże pieniądze na remont domów. Całkiem za darmo można wymienić okna. Wielu Polaków nie ma pojęcia o tej dotacji

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Często ciepło ucieka przez nieszczelne, nienajlepsze okna. Ich wymiana w całym budynku kosztuje majątek. Można jednak nie wydać na to ani grosza. Jest szansa nie tylko na dofinansowanie inwestycji, ale także całkowite pokrycie kosztów. Jak to zrobić?

Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra biurokracja UE, w sprawie zniesienia zmian czasu

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

REKLAMA

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

REKLAMA

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

REKLAMA