REKLAMA
Zarejestruj się
REKLAMA
Rynek pracy potrzebuje nowej ustawy? Tak uważa ministerstwo pracy, a Rada Ministrów podzieliła zdanie resortu. Rząd w Wigilię 24.12.2024 r. przyjął projekt ustawy autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To ma być prawdziwa rewolucja.
Nie odbierają listów poleconych wysyłanych przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, podają nazwiska ludzi zza granicy, tak namierzeni przez fotoradary kierowcy unikają płacenia mandatów. Resort Infrastruktury mówi temu dość i od 2025 roku wprowadzi nowe mechanizmy ścigania sprawców łamania przepisów drogowych. Skóra cierpnie, włos się jeży od nowych zasad karania mandatami.
Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje?
Zwolniona z podatku darowizna przekazana na przykład przez rodziców dzieciom może się skończyć kłopotami ze skarbówką? Okazuje się, że tak. Bo fiskus nie ma litości dla błędów formalnych. Tym, którym błąd się trafi, urząd wlepia kary, które mogą być ogromne.
REKLAMA
Rewolucja wkracza do szkoły. Dotyczy to nie tylko programu nauczania. Ministerstwo od edukacji zabrało się za porządkowanie terminów zimowych ferii. Turnusów będzie mniej. Takie zmiany zostaną wprowadzone w przyszłym roku. W tym będzie jeszcze po staremu. Już wiadomo, z których regionów dzieci będą wypoczywać jako pierwsze.
Szykuje się wielka wymiana dowodów osobistych i to już niebawem. Jak podaje resort cyfryzacji, w 2025 roku po nowy dokument musie się zgłosić blisko 3,5 mln Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych.
To dobra wiadomość dla tych, którzy prowadzą drobny biznes. Z nowym rokiem zmienił się limit zarobków dla działalności nierejestrowanej. Oznacza to, że bez konieczności zakładania firmy można legalnie więcej zarobić. Ile ? Łącznie, bez opłacania składek ZUS, maksymalnie blisko 42 tysięcy złotych.
Jak to jest z tymi pieniędzmi na koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, kiedy ktoś przeniesie się na tamten świat? Czy współmałżonek albo dzieci mogą je dziedziczyć. Okazuje się, że tak. To może być nawet blisko 30 tysięcy. I mało kto o tym wie.
REKLAMA
Ustawa, która zmieniła status 24 grudnia z dnia roboczego w dzień ustawowo wolny od pracy odbyła już niemal całą drogę legislacyjną. By stała się prawem powszechnie obowiązującym musi być jeszcze jedynie podpisana przez prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. Jednak nie jest wcale pewne czy tak się stanie.
Szykuje się wprowadzenie jawności wynagrodzeń do Kodeksu pracy. Jest obywatelski projekt ustawy, który przewiduje m.in. podawanie wysokości płacy w ogłoszeniach o pracę, a także informowanie pracowników o średnich pensjach dla danej grupy etatowców w firmie.
Wolna wigilia to za mało, jeszcze pięć dni choćby z urlopu na żądanie 2024 i 2025, a będą pełne dwa tygodnie nieprzerwanego odpoczynku w okresie Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Oto jak łatwo to zorganizować korzystając zarówno z urlopu wypoczynkowego, opiekuńczego, urlopu na żądanie czy wolnego na działanie siły wyższej.
Wolne w wigilię, wolne w wielki Piątek, ale na tym nie koniec dodatkowych dni ustawowo wolnych od pracy, będzie nowe święto 1 sierpnia? Do prezydenta trafiła petycja o dopisanie do listy dni ustawowo wolnych od pracy jeszcze jednego – 1 sierpnia tytułem święta narodowego.
Pukają do drzwi, zanim pojawi się ksiądz. W ten sposób ministranci anonsują kapłana, który chodzi po kolędzie. Utarło się, że otrzymują kieszonkowe. To kwoty rzędu dziesięć, nawet dwadzieścia złotych od rodziny. Czy teraz skończy się takie zarobkowanie? Nowe zasady już wprowadził proboszcz parafii w Żorach.
Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór.
Takiej podwyżki progów dochodowych i kwot samych świadczeń nie było od lat. Nadchodzi znacząca zmiana w pomocy społecznej, która ma przynieść realną poprawę sytuacji najbardziej potrzebujących. Od stycznia nie tylko więcej osób będzie się mogło ubiegać o pomoc państwa. Wyższe będą też kwoty samych świadczeń.
Nie trzeba kończyć kosztownych, długich i wymagających dużego wkładu w naukę studiów, by zagwarantować sobie na lata pewną pracę. Niekoniecznie wymagającą wielkiego wysiłku. Ze stale rosnącymi zarobkami i niezmiennie konkurencyjną na rynku.
Płaca minimalna zostanie zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym. Oznacza to, że poziom minimalnego wynagrodzenia za pracę ma osiągać płaca zasadnicza, bez wliczania np. nagród czy premii. Obecnie przy ustalaniu minimalnej płacy uwzględniane są również inne składniki. Zmiany mają zostać przyjęte już w 2025 r.
Wigilia 2025 dniem wolnym od pracy? O wtorek 24 grudnia 2024 toczy się zawzięty bój w polskim parlamencie. Na razie Sejm uchwalił ustawę, zgodnie z którą wigilia będzie dniem wolnym od pracy ale dopiero od 2025 roku. Jednak to nie koniec, bo poprawki w ustawie może wnieść senat. I nie chodzi już o to, że jeśli będzie to formalnie dzień wolny, to świętować można będzie bez przerwy rekordowo długo w 2025 roku, od soboty 21 do czwartku 26 grudnia, ale o zasadę. Z jakim skutkiem, uda się dokonać ustawowych zmian w czasie pracy 2025?
Jak zawsze przed świętami w wielu rodzinach pęka w szwach domowy budżet. Ta wiadomość sprawi, że niektórzy odetchną z ulgą. Zakład Ubezpieczeń Społecznych zdecydował o przyspieszeniu grudniowych wypłat świadczenia 800 plus w trzech terminach. Ma to pomóc rodzinom w organizacji przedświątecznych zakupów.
Pięćset plus, trzysta plus, babciowe… są tacy, którzy nigdy na rządowy strumień pieniędzy się nie załapali i swoje dzieci wychowali bez pomocy państwa. To pokolenie rodziców z czasów PRL-u. Czy teraz i oni doczekają się jakiejś finansowej gratyfikacji z plusem? Już blisko rok temu pojawiły się mgliste obietnice dodatku dla małżonków, którzy mogą się pochwalić długim stażem bycia ze sobą na dobre i na złe. Czy teraz te zapowiedzi zamienią się w konkrety?
Inflacja, coraz wyższe ceny w sklepach, niejeden domowy budżet zaczyna pękać w szwach. To jednak nie koniec drenażu naszych portfeli. Teraz są kolejne hiobowe wieści. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nowe gazowe taryfy dystrybucyjne. Od stycznia dostaniemy wyższe rachunki za gaz.
To już pewne. W przyszłym roku Wigilia będzie dniem wolnym od pracy. Ale na tym nie koniec. Pojawiła się też propozycja, żebyśmy nie musieli pracować w Wielki Piątek. Do Senatu w tej sprawie wpłynęła już petycja. Jest haczyk. W to miejsce zlikwidowano by wolne w święto Konstytucji 3 Maja. A to dla niektórych byłoby nie do przyjęcia, bo oznaczałoby koniec długiego majowego weekendu.
Już nie jedna, ale trzy rewolucje w kodeksie pracy są zapowiedziane. Sam rząd najbliżej jest tej, która ma skrócić czas pracy. Zamiast osiem godzin dziennie, 40 tygodniowo mamy pracować 40 godzin a może nawet tylko cztery dni w tygodniu. Z kolei wydłużenie urlopów wypoczynkowych - nawet o 9 dni, to postulat związkowców.
Dla polskich i europejskich pracowników konkurencyjna oferta wynagrodzenia to najczęstszy powód zmiany miejsca zatrudnienia. Pracownicy w Polsce pozytywnie wyróżniają się na tle kolegów z innych krajów. Są zadowoleni z wynagrodzenia, mają pełną wiedzę o swojej płacy, ale nie rezygnują z przeglądania konkurencyjnych ofert.
Od 1 stycznia 2025 r. pracownicy wykonujący swoje obowiązki w godzinach nocnych dostaną wyższy dodatku do wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nocnych. To efekt wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę. Ile wyniesie podwyżka, jaka będzie nowa stawka, kto dostanie dodatek i od czego zależy jego wysokość.
To prawdziwa rewolucja w ustalaniu stażu pracy. Na zmienionych przepisach kodeksu pracy skorzystają przede wszystkim osoby, które zarobkują na podstawie umów innych niź kodeksowe umowy o pracę. Urlopy, premie, nagrody. Co ważne ta zmiana w kodeksie pracy nastąpi najszybciej, jako pierwsza, wyprzedzając czterodniowy tydzień pracy i 35-dniowe urlopy.
Czy pracownicy powinni się naprawdę bać, bo w 2025 roku nad rynkiem pracy rozpętają się burze wywołane przez czarne chmury, które zbierały się nad nim przez cały bieżący, 2024 rok? Nie brakuje ekonomistów, którzy rynek pracy w nadchodzącym roku widzą w czarnych kolorach.
Kto w tym roku potrzebuje pilnie dorobić przed końcem roku, raczej nie powinien wybrzydzać. Jeśli przyjmie ofertę z handlu, gastronomii lub firmy kurierskiej, praca będzie praktycznie od ręki, na dowolny czas i w dowolnych godzinach, a także w pożądanej liczbie godzin i planowanego dodatkowego dochodu.
Rząd ma w perspektywie trzy wielkie reformy kodeksu pracy i kilka pomniejszych. Czy zmiany dokonają się już w 2025 roku. Kto skorzysta na nich najbardziej. Czy firmy i pracodawcy są w stanie udźwignąć ich koszty?
Organy podatkowe biorą pod lupę tzw. fikcyjne samozatrudnienie, traktując umowy B2B jako unikanie opodatkowania. Zawieranie takich kontraktów z byłymi pracodawcami może oznaczać dla pracodawcy konieczność zapłaty zaległych podatków i składek ZUS. A ukarani przedsiębiorcy mogą próbować odzyskać pieniądze na drodze sądowej od pracowników.
W przypadku zwolnień grupowych z przyczyn niedotyczących pracowników, przepisy polskiego prawa przewidują obowiązek wypłacenia odprawy pieniężnej osobom tracącym zatrudnienie. Wysokość odprawy zależy od długości zatrudnienia u danego pracodawcy, jednakże nie może ona przekroczyć 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.
Wzrost minimalnego wynagrodzenia za pracę powoduje, że wrasta też wiele wskaźników i stawek pochodnych o najniższej krajowej. Jedną z nich jest kwota wolna od zajęcia komorniczego na koncie bankowym. Za kilka tygodni, od 1 stycznia 2025 r. wzrośnie ona z 3 225 zł – tyle wynosi aktualnie – do 3 499,50 zł.
Reforma płacy minimalnej to zupełnie nowe reguły wyliczania. Proponowane zmiany przepisów zakładają bowiem, że wysokość najniższej krajowej będzie funkcjonowała jak wynagrodzenie zasadnicze. Przyjęto też rozwiązanie, które zakłada powiązanie najniższej krajowej z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej. Zwiększą się również kary dla pracodawców.
Czy szkoły przejdą na czterodniowy tydzień nauki, a nastąpi to w ślad za wprowadzeniem do kodeksu pracy czterodniowego dnia pracy. Jak wtedy będzie zorganizowana nauka dla uczniów i regulamin pracy dla nauczyciel jako pracownika - zatrudnionego w oparciu o Kartę Nauczyciela lub o kodeks pracy.
Europejska dyrektywa o jawności wynagrodzeń powinna być wdrożona przez państwa członkowskie do 2026 roku. Oznacza to, że Polsce już został praktycznie rok na zastosowanie się do tej dyrektywy. Na początek wynagrodzenia powinny być jawne w ogłoszeniach rekrutacyjnych.
41 proc. Polaków korzysta ze zwolnień lekarskich. Zdecydowanie częściej na L4 są najmłodsi pracowW 2023 roku czterech na dziesięciu Polaków wzięło zwolnienie lekarskie. Z tego prawa zdecydowanie częściej korzystają najmłodsi pracownicy, do 30 r.ż., niż bardziej doświadczeni koledzy pow. 50 r.ż. (55 proc. vs 36 proc.).
Istnieje duże prawdopodobieństwo, że część pracowników otrzyma podwyżki przekraczające początkowe prognozy. Obecnie trwają prace legislacyjne nad ustawą budżetową na rok 2025, która ma mieć istotny wpływ na wynagrodzenia. Oto szczegóły.
Aktualnie trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Nowe regulacje mają obowiązywać od 2026 r. Ustawodawca zakłada m.in., że wysokość płacy minimalnej będzie funkcjonowała jako wynagrodzenie zasadnicze, co oznacza, że pracodawca nie będzie mógł już jej uzupełniać za pomocą premii, nagród i innych dodatków.
Na posiedzeniu, które odbyło się dziś w czwartek 13 czerwca Rada Ministrów zgodziła się na płacę minimalną od 1 stycznia 2025 r. w wysokości 4626 zł, co oznacza podwyżkę o 326 zł w stosunku do stawki obowiązującej od 1 lipca br. Minimalna stawka godzinowa to 30,2 zł.
Pewne jest, że na przygotowanie się do wdrożenia czterodniowego tygodnia pracy są przynajmniej dwa lata. Jednak to będzie z pewnością prawdziwa rewolucja nie tylko dla pracowników, ale i dla całych rodzin i społeczeństwa w ogóle. Cztery dni nauki w szkołach zamiast pięciu to wyzwanie większe niż w jakiejkolwiek branży gospodarczej.
Spór o kontrole w firmach. Ministra Agnieszka Dziemianowicz-Bąk zaczyna reformę i ośmiesza inną, która się jeszcze nawet nie zaczęła. Brak porozumienia między ministrami staje się specjalnością tego rządu. Nie jest to jednak śmieszne, ale skandaliczne, bo za pieniądze podatników.
Dla pracujących zdalnie benefity pracownicze mają zupełnie inny wymiar. Dotyczy to także prezentów od pracodwcy dla pracownika. Będą one bardzo motywujące, ale pod pewnymi warunkami.
Ochrona przedemerytalna pracownika przed zwolnieniem z pracy nie zawsze działa. Skąd więc brak środki finansowe na utrzymanie, jeśli wynagrodzenia za pracę już nie ma, a na emeryturę za wcześnie, bo do osiągnięcia ustawowego wieku emerytalnego sporo brakuje?
Praca cztery dni w tygodniu: tak, nawet jeśli dniówka wydłużona do 10 godzin, tego chce zdecydowana większość zatrudnionych. Rząd wkrótce zdecyduje o wariancie krótszego czasu pracy. Polacy, podobnie jak pracownicy w krajach, w których już takie rozwiązania wprowadzono, zdecydowanie opowiadają się za tym, by po zmianach każdy weekend zaczyał się już po południu w czwartek.
Maleją szanse na to, by wróciły wszystkie neidziele handlowe. projekt ustawy przywracający handel w większość niedziel roku utknął w Sejmie. Dodatkową przeszkodą są planowane zmiany w Kodeksie pracy, których efektem mam być krótszy czas pracy. Czterodniowy czy nawet tylko 35-godzinny tydzień pracy w handlu to sklepy zamknięte nie tylko w niedziele, ale i w soboty, a być może nawet i piątki?
Krewni zmarłego pominięci w testamencie są przekonani, że prawo gwarantuje im pieniądze tytułem zachowku. Tymczasem w prawie zaszły kluczowe zmiany i nawet najbliżsi krewni mocno mogą się rozczarować gdy po otwarciu testamentu zażądają pieniędzy od uwzględnionych w nim spadkobierców. Teraz łatwiej ich wydziedziczyć lub wnieść do sądu o pozbawienie prawa do zachowku.
Cztery dni w tygodniu czy 35 godzin? To pytanie zadają sobie dziś rządzący, którzy usilnie pracują nad projektem nowelizacji Kodeksu pracy w zakresie skrócenia wymiaru czasu pracy. Jak zwykle w takich przypadkach, opinie, iż nie jest to możliwe uzasadnia się trybem pracy w opiece zdrowotnej, komunikacji czy pracą nauczycieli.
Pojawią się nowe przepisy o minimalnej stawki godzinowej. Zmiany spowodują, że pracodawcy będą bardziej karani. Wzrośnie bowiem kara grzywny (będzie wynosiła od 1500 zł do 45000 zł) za wypłatę niższą niż aktualnie obowiązująca minimalna stawka godzinowa, a także za sam brak wypłaty wynagrodzenia.
Rząd pracuje nad zmianami w minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Pracodawcy nie są z tego powodu wcale szczęśliwi, a pracownicy już powinni się cieszyć. Nowe regulacje zakładają bowiem m.in. powiązanie płacy minimalnej z przeciętnym wynagrodzeniem, a także z wynagrodzeniem zasadniczym. Zmiany dotyczą także przepisów w zakresie minimalnej stawki godzinowej.
Od lipca tego roku można zarobić do 3225 zł miesięcznie (i przy nieprzekraczaniu tego limitu do 38 700 zł rocznie) bez potrzeby rejestracji działalności gospodarczej. Kto może skorzystać z tzw. działalności nieewidencjonowanej, jak rozliczyć osiągane dochody, i z jakich dodatkowych ulg można skorzystać?
REKLAMA