REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zakupy świąteczne: Wielkanoc 2025. Zastaw się a postaw się wciąż działa i przez niekontrolowane zakupy można popaść w długi?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy przez zakupy poprzedzające Wielkanoc można wpaść w długi
Czy przez zakupy poprzedzające Wielkanoc można wpaść w długi
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Święta to czas refleksji i rodzinnych spotkań – ale też coraz częściej impuls do nieprzemyślanych wydatków. Szokować może okoliczność, iż co trzeci Polak zna kogoś, kto przez święta popadł w długi. Tylko nieliczni proszą o pomoc.

Z danych B2 Impact wynika, że choć większość Polaków deklaruje finansową ostrożność, co trzeci zna kogoś, kto z powodu świątecznych zakupów wpadł w spiralę zadłużenia. I choć rozwiązania są na wyciągnięcie ręki – zaledwie 26 proc. badanych rozważyłoby kontakt z firmą zarządzającą wierzytelnościami, by odzyskać kontrolę nad finansami.

REKLAMA

Tymczasem większość respondentów szukałaby pomocy przede wszystkim na własną rękę: 55 proc. ograniczyłoby codzienne wydatki, a 48 proc. poszukałoby dodatkowego źródła dochodu.

Wielkanocne wydatki 2025: co druga rodzina redukuje w tym roku świąteczne wydatki

REKLAMA

Jak wynika z badania “Wielkanocny portfel/wydatki Polaków” przeprowadzonego na zlecenie B2 Impact, 43 proc. respondentów stara się oszczędzać na święta, choć dopuszcza pewne ustępstwa.
Co piąty trzyma się sztywnego budżetu, a 13 proc. otwarcie deklaruje, że nie zamierza się ograniczać – bo święta to dla nich czas wyjątkowy, kiedy można sobie pozwolić na więcej. Dla nich Wielkanoc to czas, który zasługuje na wyjątkową oprawę – nawet jeśli oznacza to dodatkowe obciążenie finansowe.

Sposób planowania wydatków wielkanocnych różni się w zależności od płci, wieku i miejsca zamieszkania.
Kobiety częściej niż mężczyźni planują ścisły budżet (22 proc. wobec 18 proc.) i ogólnie są bardziej zdyscyplinowane finansowo, jeśli chodzi o świąteczne wydatki.

Dzięki takiemu podejściu Polki są w stanie zostawić sobie pewien margines na dodatkowe zakupy. Dotyczy to prawie połowy, bo 46 proc. z nich w stosunku do 39 proc. panów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Świąteczne wydatki a stare długi

REKLAMA

Powszechne jest dziś korzystanie z produktów kredytowych – aż 65 proc. respondentów zadeklarowało, że posiada jakąkolwiek formę zadłużenia.
Wśród nich ankietowani wskazali: kredyt gotówkowy (19 proc.), kartę kredytową (15 proc.), kredyt hipoteczny (11 proc.), pożyczkę od rodziny lub znajomych (7 proc.), debet w koncie (7 proc.) oraz pożyczkę zaciągniętą poza bankiem (6 proc.).

Choć nie wszystkie te zobowiązania mają bezpośredni związek ze świętami, znacząco wpływają na ogólną, codzienną kondycję finansową gospodarstw domowych.
Mimo to aż połowa zapytanych osób z aktywnymi zobowiązaniami twierdzi, że nie wpływają one w żaden sposób na decyzje zakupowe związane z Wielkanocą, a 6 proc. planuje zaciągnięcie kolejnej pożyczki właśnie z tej okazji. Pozostali stawiają w okresie przedświątecznym na wydatki z bieżących dochodów (76 proc. odpowiedzi) oraz z oszczędności (12 proc. wskazań).

Co ciekawe, im młodsza grupa wiekowa, tym większa otwartość na zaciąganie “świątecznych” pożyczek. Wśród osób w wieku 18-24 lata planuje je 17 proc. ankietowanych, a w przedziale 25-34 lata - 13 proc. konsumentów.
Zdecydowanie ostrożniejsi są Polacy w wieku 45 lat i więcej, wśród których jedynie 3 proc. myśli o zaciąganiu pożyczek na zakupy wielkanocne.

– Dane pokazują, że samo posiadanie zobowiązań finansowych nie skłania, także młodszych konsumentów, do bardziej zachowawczych decyzji w okresie świątecznym. Niepokojące jest to, że część Polaków zadeklarowała gotowość do zaciągnięcia kolejnego zobowiązania – mówi Anna Woźniak, rzeczniczka prasowa B2 Impact.
– To sygnał, że nawyki konsumenckie nadal rywalizują z refleksją finansową. W tym kontekście ważna jest edukacja finansowa oraz dostępność rzetelnych informacji o możliwościach wsparcia i skutecznego wyjścia z zadłużenia – dodaje ekspertka.

Długi – wstydliwa sprawa, to utrudnia proszenie o i skorzystanie z pomocy

Większość ankietowanych deklaruje, że świąteczne zakupy nie wpływają na ich decyzje finansowe.
Co ciekawe, już 27 proc. badanych przyznaje, że zna kogoś, komu święta przyniosły poważniejsze problemy ze spłatą zobowiązań, a dla 13 proc. były one bezpośrednim punktem zapalnym trudności finansowych.

I choć 65 proc. Polaków zgadza się, że należy ograniczać wydatki i unikać dalszego zadłużania, nadal część społeczeństwa decyduje się na zwiększenie wydatków na świąteczne zakupy mimo posiadanych zobowiązań.
Jednakże za wzięciem kredytu na święta jest tylko 7 proc. ankietowanych, o ile można go potem spłacić. Z kolei zaledwie 4 proc. nie przejmuje się zadłużeniem argumentując, że ważniejsze jest celebrowanie świąt. Tak niskie wartości mogą wskazywać na rosnącą świadomość finansową – coraz więcej osób zdaje sobie sprawę z konieczności odpowiedzialnego zarządzania budżetem, nawet w okresach wzmożonych wydatków.
Gdy pytamy, co zrobiliby w sytuacji problemów finansowych, Polacy najczęściej wskazują na ograniczenie codziennych wydatków (55 proc.) i poszukiwanie dodatkowego dochodu (48 proc.).

Dopiero co czwarty badany (26 proc.) rozważyłby kontakt z wierzycielem w celu renegocjacji warunków spłaty. Zaledwie 13 proc. wskazało firmę zarządzającą wierzytelnościami z profesjonalnymi doradcami jako realne źródło pomocy.
Badanie B2 Impact pokazuje również niską świadomość odnośnie dostępnych form wsparcia w przypadku problemów ze spłatą zobowiązań. Aż 41 proc. ankietowanych nie potrafi określić, jaka forma pomocy byłaby dla nich najbardziej odpowiednia.
Wśród wskazywanych rozwiązań najczęściej pojawiały się: przypomnienia o płatnościach (27 proc.), możliwość renegocjacji warunków spłaty (21 proc.) i kontakt z firmą windykacyjną (9 proc.). Co ciekawe, na to ostatnie rozwiązanie najbardziej otwarte są najmłodsze grupy wiekowe. Deklaruje to co czwarty ankietowany w wieku 18-24 lata.

– Wiele osób traktuje zadłużenie jako temat wstydliwy, coś z czym trzeba się mierzyć po cichu. A zadłużenie może przytrafić się każdemu. Kontakt z firmą zarządzającą wierzytelnościami jest pierwszym krokiem do uporządkowania sytuacji finansowej – mówi Anna Woźniak.
– Trzeba po prostu zacząć rozmawiać. Mamy profesjonalnych doradców, którzy w ze zrozumieniem podchodzą do tematu zadłużenia, bo dotyczy on wszystkich naszych klientów. To jest nasza codzienność - pomoc w znalezieniu optymalnego dla dwóch stron rozwiązania. – dodaje rzeczniczka prasowa B2 Impact.

Choć Polacy wykazują ostrożność w zarządzaniu domowym budżetem, wyniki badania wskazują na potrzebę zwiększenia świadomości w zakresie dostępnych metod wsparcia.
Wiedza o renegocjacji warunków spłaty czy możliwościach kontaktu z wierzycielem może w przyszłości pomóc wielu osobom uniknąć poważniejszych problemów finansowych – nie tylko w okresie świątecznym.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Dezinformacja bronią XXI wieku. 6 wskazówek jak się przed nią chronić i nie rozpowszechniać „fake newsów”

Manipulowanie informacjami i ingerencja zagraniczna są poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa. Fake newsy mogą podważać wiarygodność instytucji i procesów demokratycznych, uniemożliwiając ludziom podejmowanie świadomych decyzji lub zniechęcając ich do głosowania. Komisja Europejska w swoim wzmocnionym komunikacie przedstawia sześć wskazówek, jak wykryć i przeciwdziałać manipulacji informacjami.

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

REKLAMA

Rewolucja w płacy minimalnej i zwrot o 180 stopni: pracodawcy nadal będą mogli ustalać wynagrodzenie zasadnicze poniżej najniższej krajowej, a tysiące pracowników nie otrzyma zapowiadanych podwyżek od 1 stycznia 2026 r.

W rządzie, od sierpnia zeszłego roku, trwają prace nad projektem ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (numer w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów: UC62), w którym – w ostatnim czasie, w związku z uwagami do projektu zgłoszonymi podczas uzgodnień międzyresortowych – zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwotnie – projekt zakładał, że płaca minimalna ma zostać zrównana z wynagrodzeniem zasadniczym, a tym samym – dodatki do wynagrodzenia miały stać się prawdziwymi dodatkami, a nie elementami pozwalającymi pracodawcom na ustalanie wynagrodzenia zasadniczego poniżej najniższej krajowej. Z ostatecznego tekstu projektu ustawy, który został skierowany do rozpatrzenia przez Komitet do Spraw Europejskich wynika jednak, że tak się nie stanie, a bynajmniej – nie od 1 stycznia 2026 r.

Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę nienawiści z polityką miłości

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

12 topowych narzędzi do generowania obrazów AI – przegląd

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje tworzenie grafik, umożliwiając szybkie generowanie realistycznych obrazów, koncepcyjnych ilustracji i wizualizacji produktów – bez potrzeby angażowania grafików czy długiego procesu projektowego. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz: fotorealizmu, stylizowanych grafik koncepcyjnych, a może prostych ilustracji do mediów społecznościowych? Sprawdź 12 najlepszych generatorów obrazów AI, które pomogą Ci wybrać idealne narzędzie do Twoich kreatywnych projektów.

REKLAMA

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

Prof. Sieroszewski: Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji a poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie są wiążące dla sądów i nie rozwiewają wszystkich wątpliwości

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

REKLAMA