System kaucyjny od 1 października: Czy Polacy są gotowi na chaos i frustrację?

1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który zmieni sposób, w jaki pozbywamy się opakowań po napojach / shutterstock

Już 1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który może wywołać ogromne trudności dla konsumentów. Choć wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z zasad działania nowego systemu, eksperci ostrzegają, że początkowe błędy i frustracja są nieuniknione. W tym artykule sprawdzimy, jakie wyzwania czekają na nas w związku z tą zmianą i jak przygotować się na możliwy chaos.

1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który zmieni sposób, w jaki pozbywamy się opakowań po napojach. Choć pomysł ten ma na celu poprawę stanu środowiska, nie wszyscy Polacy są gotowi na nadchodzące zmiany. Zaledwie co trzeci obywatel wie, jak system będzie działać, a obawy dotyczące jego funkcjonowania są powszechne. Eksperci przestrzegają, że początkowe trudności i frustracja mogą być nieuniknione, zwłaszcza wśród młodszych osób. Jakie wyzwania czekają nas w związku z nowymi zasadami? Czy nowy system okaże się rzeczywiście skuteczny, czy stanie się źródłem problemów?

Co czwarty Polak nie wie, że system kaucyjny zacznie obowiązywać od 1 października 2025 roku

Z opublikowanego w styczniu raportu Interzero „W pułapkach jednorazowości – czekając na kaucję” wynika, że co czwarty Polak nie wie o tym, że system kaucyjny zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku. 77 proc. ma tego świadomość, ale tylko co trzeci wskazał trafnie, jak on będzie działać – że butelki z tworzywa sztucznego będzie można po prostu oddać do punktu czy automatu, bez konieczności np. zgniatania (22 proc. badanych było zdania, że jest to konieczne), odrywania nakrętek (15 proc.) czy ściągania etykiety (11 proc.). Co ciekawe, błędne odpowiedzi dominowały wśród najmłodszych uczestników badania.

Polacy, jak wynika ze statystyk, naprawdę chcą tego systemu, ale jak już rozbierzemy te statystyki na części, to widać, że osoby powyżej pięćdziesiątki bardzo chcą, a osoby do 30. roku życia niekoniecznie są tym zainteresowane – mówi agencji Newseria Paweł Lesiak, wiceprezes zarządu Interzero Polska.

Czy nowy systemem będzie uciążliwy? Czego najbardziej obawiają się Polacy?

Polacy obawiają się jednak związanych z nowym systemem kaucyjnym uciążliwości. Przykładowo tego, że:

  • nie będą mogli oddać opakowań do każdego sklepu (42 proc. wskazań),
  • będą musieli okazać paragon (mimo że system ma być bezparagonowy) lub
  • będą mieli daleko do najbliższego punktu zwrotu kaucjonowanych opakowań (po ok. 41 proc.).
Ważne

Problem z przechowywaniem opakowań

Co piąty badany wskazał, że trudno mu będzie znaleźć miejsce na przetrzymywanie opakowań do oddania w ramach systemu kaucyjnego.

– Myślę, że nasze podejście jako mieszkańców w niczym się nie zmieni, dlatego że do tej pory zbieraliśmy i segregowaliśmy plastiki odrębnie i wynosiliśmy do śmietników w zależności od częstotliwości odbiorów. W tej chwili myślę, że system będzie dla nas ułatwieniem, bo będziemy mogli się pozbyć opakowań z taką częstotliwością, z jaką wybierzemy się na zakupy. Częstotliwość odbiorów niejednokrotnie do tej pory była bardzo rzadka, więc nasze składowanie w domu zostanie ograniczone – prognozuje Paweł Lesiak.

Polacy oczekują, że system kaucyjny będzie prosty, czytelny, a kaucja odpowiednio wysoka

Jednocześnie wielu respondentów optymistycznie postrzega system kaucyjny i widzi w nim szansę na poprawę czystości środowiska naturalnego. Ci, którzy zetknęli się z podobnymi systemami za granicą, uważają to w większości za pozytywne doświadczenie, chociaż niewielki odsetek takich osób korzystał z tych systemów regularnie i przez dłuższy czas. Badani podkreślali, że oczekują, iż polski system kaucyjny będzie prosty, czytelny, a kaucja odpowiednio wysoka, by skutecznie motywować do zwrotu opakowań.

Ważne

Wysokość kaucji za zwrot opakowania: butelki i puszki

Zgodnie z planem w przypadku szklanych butelek wielokrotnego użytku do 1,5 l kaucja wyniesie 1 zł, a w przypadku jednorazowych butelek PET do 3 l oraz metalowych puszek do 1 l będzie to 50 gr.

Kwota 50 groszy ma być zwiększana docelowo, żeby pobudzić nasze gospodarstwa i nas jako obywateli do zaniesienia tej butelki do sklepu – mówi wiceprezes Interzero. – To, co jest bardzo ważne, to nie możemy ulegać własnej frustracji, dlatego że w momencie kiedy system kaucyjny wejdzie, to wyłącznie oznakowana w odpowiedni sposób butelka będzie do tego systemu przynależeć i tylko taką butelkę będziemy mogli odnieść. Możemy więc na pierwszym etapie mieć taką sytuację, że wydaje nam się, że wszystkie butelki powinny być w systemie, a tak naprawdę one będą bardzo stopniowo wprowadzane. Na początku będą wykorzystane zapasy butelek, a nowa produkcja będzie już oznakowana w odpowiedni sposób dający nam możliwość uzyskania zwrotu w supermarkecie.

System kaucyjny może na początku przysparzać różnych trudności konsumentom

Jak podkreśla, choć system kaucyjny na początku działania może przysparzać różnych trudności konsumentom. Ważne jest, żeby podejść do niego jako do wypracowanego wstępnego kompromisu, który będzie w przyszłości modyfikowany na potrzeby biznesu i mieszkańców.

– Na chwilę obecną jesteśmy na etapie testu, nie można powiedzieć jednoznacznie, że ta konstrukcja systemu już jest korzystna. Dużą korzyścią dla nas i dla środowiska jest to, że wdrażamy ten system, natomiast co do jego jakości dużo zależy też od nas jako mieszkańców, jak my do tego podejdziemy – podkreśla Paweł Lesiak.

System kaucyjny w Polsce rusza 1 października br. A w pełni w 2026 roku i będzie powoli budowany

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny zacznie obowiązywać w Polsce 1 października br. Wszystkie jednostki handlowe, niezależnie od ich powierzchni, jeżeli oferują napoje w opakowaniach objętych systemem, będą pobierały kaucję. Z kolei obowiązek zbierania opakowań objętych systemem nałożony jest na sklepy powyżej 200 mkw., a mniejsze sklepy mogą dobrowolnie przystępować do systemu. Ustawa wprowadza wymóg utworzenia co najmniej jednego stacjonarnego punktu odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym w każdej gminie.

– Sankcja karna za niewprowadzenie tego systemu w ostatnim kwartale roku jest tak niska, czyli 10 gr do tony, że mam wrażenie, że większość wprowadzających produktów w opakowaniach nie będzie chciała partycypować w kosztach budowania systemu, ale będzie wolała zapłacić sankcję karną. Generalnie można powiedzieć, że bardziej się opłaca wprowadzającemu w ostatnim kwartale zapłacić za to daninę do państwa, niż faktycznie ponieść koszty związane z tym, żeby ten system rozpocząć budować – ocenia wiceprezes Interzero. – Mam więc pewność, że ten system wystartuje w pełni w 2026 roku i będzie powoli budowany.

Tabela: Najważniejsze informacje dotyczące systemu kaucyjnego w Polsce

InformacjaSzczegóły dotyczące systemu kaucyjnego w Polsce

Data rozpoczęcia

1 października 2025 roku

Obowiązek pobierania kaucji

Wszystkie sklepy oferujące napoje w opakowaniach objętych systemem będą pobierały kaucję

Obowiązek zbierania opakowań

Sklepy powyżej 200 m², mniejsze sklepy mogą dobrowolnie przystępować do systemu

Kaucja za szklane butelki (do 1,5 l)

1 zł

Kaucja za butelki PET (do 3 l) i metalowe puszki

50 gr

Punkty odbioru opakowań

Co najmniej jeden stacjonarny punkt odbioru w każdej gminie

Zmiany w systemie

System będzie stopniowo rozwijany, pełne wdrożenie planowane na 2026 rok

Sankcje za niewprowadzenie systemu

Niska sankcja karna: 10 gr za tonę opakowań nieobjętych systemem w ostatnim kwartale 2025 roku

Źródło: Na podstawie informacji agencji Newseria

oprac. Adam Kuchta
rozwiń więcej
Infor.pl
MEN chce by egzamin ósmoklasisty znowu odbywał się w kwietniu. Liczne zmiany w prawie oświatowym [projekt]
14 kwi 2025

W dniu 14 kwietnia 2025 r. opublikowano założenia obszernej i wielowątkowej nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Wśród proponowanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej zmian są m.in.: powrót do kwietniowego terminu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty, możliwość zatrudnienie w publicznym przedszkolu osoby niebędącej nauczycielem do wszystkich zajęć, czy rezygnacja z określania wymiaru godzin wychowania fizycznego.

Nowe taryfy na prąd dla gospodarstw domowych od 1 października 2025 r. [projekt] Będzie drożej, czy jednak nie
14 kwi 2025

Rząd planuje, by nowe taryfy na energię elektryczną dla gospodarstw domowych miałyby obowiązywać 1 października 2025 r., a nie 1 lipca br. Tak wynika z opublikowanych w poniedziałek założeń do zmiany ustawy o ochronie odbiorców energii.

ZUS: Dodatek do renty dla niepełnosprawnego Piotra na wózku. Brak dodatku dla Katarzyny niewidomej od 30. roku życia
14 kwi 2025

Piotr i Katarzyna są ciężko poszkodowani przez los, znaczne stopnie niepełnosprawności i niesamodzielności. Nie wiadomo dlaczego rodzaj świadczeń dla nich jest zależny od wieku nabycia niepełnosprawności. Piotr o kulach od 17. roku życia, to renta socjalna albo stare świadczenie pielęgnacyjne. Paweł o kulach od 30-ego roku to renta z tytułu niezdolności do pracy.

ZUS: Wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią. 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety. Kiedy decyzja ws. renty wdowiej? Postępowanie wyjaśniające. Jakie dokumenty przygotować?
14 kwi 2025

W lipcu rozpoczną się pierwsze wypłaty tzw. renty wdowiej. Z Danych ZUS wynika, że od 1 stycznia 2025 r. wpłynęło 694 359 wniosków o rentę wdowią, z czego 90 proc. wszystkich wniosków stanowiły wnioski złożone przez kobiety.

Edukacja zdrowotna w szkołach – na uczelniach studia podyplomowe dla nauczycieli
14 kwi 2025

Edukacja zdrowotna to nowy przedmiot w szkołach, który zostanie wprowadzony od 1 września 2025 r. W związku z tym na 11 uczelniach zostaną uruchomione studia podyplomowe w zakresie edukacji zdrowotnej. Studia nadadzą nauczycielom kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu.

Employee advocacy na LinkedIn. Jak skutecznie angażować pracowników w budowanie marki pracodawcy?
14 kwi 2025

Employee advocacy to strategia, w której pracownicy aktywnie angażują się w promocję swojej firmy. Na LinkedIn – największej platformie biznesowej na świecie – nabiera to szczególnego znaczenia. Pracownicy mogą budować nie tylko markę organizacji, lecz także własny wizerunek jako ekspertów.

Emerycie, rencisto, nie dostałeś z ZUS-u deklaracji PIT za 2024 rok? Możesz dostać duplikat - jak to załatwić?
14 kwi 2025

Jesteś emerytem lub rencistą i nie masz deklaracji podatkowej PIT? A może otrzymałeś PIT ale go zgubiłeś lub jest zniszczony? Wyjaśniamy czy możesz otrzymać duplikat tego dokumentu z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Umiarkowany stopień niepełnosprawności. Co z orzeczeniem? [LISTA]
14 kwi 2025

Osoby z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności często zastanawiają się nad tym, z jakiego rodzaju form wsparcia mogą korzystać. Na jakie przywileje w pracy można liczyć? Ile wynosi dofinansowanie z PFRON w 2025 r.? Jakie zasiłki z MOPS przysługują z orzeczeniem? Oto najważniejsze świadczenia i aktualne kwoty!

Dłużnik nie płaci? Jak rozpoznać sygnały ostrzegawcze i zacząć działać
14 kwi 2025

Każdy przedsiębiorca, niezależnie od branży, może napotkać problemy płatnicze, dotykające go bezpośrednio lub pojawiające się w wyniku współpracy z kontrahentem, którego stabilność finansowa uległa zachwianiu. Czy istnieją sygnały, które wysyła nasz partner biznesowy, mówiące o tym, że oczekiwana wpłata nigdy nie nastąpi?

PIE: do 2035 r. na polskim rynku pracy ubędzie 2,1 mln pracowników. Kogo zatrudniać zamiast obywateli Ukrainy?
14 kwi 2025

Zgodnie z danymi Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) do 2035 r. z polskiego rynku pracy ubędzie aż 2,1 mln pracowników. Czy pracownicy z Ukrainy odejdą? Kogo można tanio zatrudnić na te miejsca?

pokaż więcej
Proszę czekać...