REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

System kaucyjny od 1 października: Czy Polacy są gotowi na chaos i frustrację?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który zmieni sposób, w jaki pozbywamy się opakowań po napojach
1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który zmieni sposób, w jaki pozbywamy się opakowań po napojach
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Już 1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który może wywołać ogromne trudności dla konsumentów. Choć wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z zasad działania nowego systemu, eksperci ostrzegają, że początkowe błędy i frustracja są nieuniknione. W tym artykule sprawdzimy, jakie wyzwania czekają na nas w związku z tą zmianą i jak przygotować się na możliwy chaos.

1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który zmieni sposób, w jaki pozbywamy się opakowań po napojach. Choć pomysł ten ma na celu poprawę stanu środowiska, nie wszyscy Polacy są gotowi na nadchodzące zmiany. Zaledwie co trzeci obywatel wie, jak system będzie działać, a obawy dotyczące jego funkcjonowania są powszechne. Eksperci przestrzegają, że początkowe trudności i frustracja mogą być nieuniknione, zwłaszcza wśród młodszych osób. Jakie wyzwania czekają nas w związku z nowymi zasadami? Czy nowy system okaże się rzeczywiście skuteczny, czy stanie się źródłem problemów?

REKLAMA

Co czwarty Polak nie wie, że system kaucyjny zacznie obowiązywać od 1 października 2025 roku

REKLAMA

Z opublikowanego w styczniu raportu Interzero „W pułapkach jednorazowości – czekając na kaucję” wynika, że co czwarty Polak nie wie o tym, że system kaucyjny zacznie obowiązywać w październiku 2025 roku. 77 proc. ma tego świadomość, ale tylko co trzeci wskazał trafnie, jak on będzie działać – że butelki z tworzywa sztucznego będzie można po prostu oddać do punktu czy automatu, bez konieczności np. zgniatania (22 proc. badanych było zdania, że jest to konieczne), odrywania nakrętek (15 proc.) czy ściągania etykiety (11 proc.). Co ciekawe, błędne odpowiedzi dominowały wśród najmłodszych uczestników badania.

Polacy, jak wynika ze statystyk, naprawdę chcą tego systemu, ale jak już rozbierzemy te statystyki na części, to widać, że osoby powyżej pięćdziesiątki bardzo chcą, a osoby do 30. roku życia niekoniecznie są tym zainteresowane – mówi agencji Newseria Paweł Lesiak, wiceprezes zarządu Interzero Polska.

Czy nowy systemem będzie uciążliwy? Czego najbardziej obawiają się Polacy?

Polacy obawiają się jednak związanych z nowym systemem kaucyjnym uciążliwości. Przykładowo tego, że:

  • nie będą mogli oddać opakowań do każdego sklepu (42 proc. wskazań),
  • będą musieli okazać paragon (mimo że system ma być bezparagonowy) lub
  • będą mieli daleko do najbliższego punktu zwrotu kaucjonowanych opakowań (po ok. 41 proc.).
Ważne

Problem z przechowywaniem opakowań

Co piąty badany wskazał, że trudno mu będzie znaleźć miejsce na przetrzymywanie opakowań do oddania w ramach systemu kaucyjnego.

– Myślę, że nasze podejście jako mieszkańców w niczym się nie zmieni, dlatego że do tej pory zbieraliśmy i segregowaliśmy plastiki odrębnie i wynosiliśmy do śmietników w zależności od częstotliwości odbiorów. W tej chwili myślę, że system będzie dla nas ułatwieniem, bo będziemy mogli się pozbyć opakowań z taką częstotliwością, z jaką wybierzemy się na zakupy. Częstotliwość odbiorów niejednokrotnie do tej pory była bardzo rzadka, więc nasze składowanie w domu zostanie ograniczone – prognozuje Paweł Lesiak.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polacy oczekują, że system kaucyjny będzie prosty, czytelny, a kaucja odpowiednio wysoka

Jednocześnie wielu respondentów optymistycznie postrzega system kaucyjny i widzi w nim szansę na poprawę czystości środowiska naturalnego. Ci, którzy zetknęli się z podobnymi systemami za granicą, uważają to w większości za pozytywne doświadczenie, chociaż niewielki odsetek takich osób korzystał z tych systemów regularnie i przez dłuższy czas. Badani podkreślali, że oczekują, iż polski system kaucyjny będzie prosty, czytelny, a kaucja odpowiednio wysoka, by skutecznie motywować do zwrotu opakowań.

Ważne

Wysokość kaucji za zwrot opakowania: butelki i puszki

Zgodnie z planem w przypadku szklanych butelek wielokrotnego użytku do 1,5 l kaucja wyniesie 1 zł, a w przypadku jednorazowych butelek PET do 3 l oraz metalowych puszek do 1 l będzie to 50 gr.

Kwota 50 groszy ma być zwiększana docelowo, żeby pobudzić nasze gospodarstwa i nas jako obywateli do zaniesienia tej butelki do sklepu – mówi wiceprezes Interzero. – To, co jest bardzo ważne, to nie możemy ulegać własnej frustracji, dlatego że w momencie kiedy system kaucyjny wejdzie, to wyłącznie oznakowana w odpowiedni sposób butelka będzie do tego systemu przynależeć i tylko taką butelkę będziemy mogli odnieść. Możemy więc na pierwszym etapie mieć taką sytuację, że wydaje nam się, że wszystkie butelki powinny być w systemie, a tak naprawdę one będą bardzo stopniowo wprowadzane. Na początku będą wykorzystane zapasy butelek, a nowa produkcja będzie już oznakowana w odpowiedni sposób dający nam możliwość uzyskania zwrotu w supermarkecie.

System kaucyjny może na początku przysparzać różnych trudności konsumentom

REKLAMA

Jak podkreśla, choć system kaucyjny na początku działania może przysparzać różnych trudności konsumentom. Ważne jest, żeby podejść do niego jako do wypracowanego wstępnego kompromisu, który będzie w przyszłości modyfikowany na potrzeby biznesu i mieszkańców.

– Na chwilę obecną jesteśmy na etapie testu, nie można powiedzieć jednoznacznie, że ta konstrukcja systemu już jest korzystna. Dużą korzyścią dla nas i dla środowiska jest to, że wdrażamy ten system, natomiast co do jego jakości dużo zależy też od nas jako mieszkańców, jak my do tego podejdziemy – podkreśla Paweł Lesiak.

System kaucyjny w Polsce rusza 1 października br. A w pełni w 2026 roku i będzie powoli budowany

Zgodnie z przyjętymi przepisami system kaucyjny zacznie obowiązywać w Polsce 1 października br. Wszystkie jednostki handlowe, niezależnie od ich powierzchni, jeżeli oferują napoje w opakowaniach objętych systemem, będą pobierały kaucję. Z kolei obowiązek zbierania opakowań objętych systemem nałożony jest na sklepy powyżej 200 mkw., a mniejsze sklepy mogą dobrowolnie przystępować do systemu. Ustawa wprowadza wymóg utworzenia co najmniej jednego stacjonarnego punktu odbierania opakowań i odpadów opakowaniowych objętych systemem kaucyjnym w każdej gminie.

– Sankcja karna za niewprowadzenie tego systemu w ostatnim kwartale roku jest tak niska, czyli 10 gr do tony, że mam wrażenie, że większość wprowadzających produktów w opakowaniach nie będzie chciała partycypować w kosztach budowania systemu, ale będzie wolała zapłacić sankcję karną. Generalnie można powiedzieć, że bardziej się opłaca wprowadzającemu w ostatnim kwartale zapłacić za to daninę do państwa, niż faktycznie ponieść koszty związane z tym, żeby ten system rozpocząć budować – ocenia wiceprezes Interzero. – Mam więc pewność, że ten system wystartuje w pełni w 2026 roku i będzie powoli budowany.

Tabela: Najważniejsze informacje dotyczące systemu kaucyjnego w Polsce

InformacjaSzczegóły dotyczące systemu kaucyjnego w Polsce

Data rozpoczęcia

1 października 2025 roku

Obowiązek pobierania kaucji

Wszystkie sklepy oferujące napoje w opakowaniach objętych systemem będą pobierały kaucję

Obowiązek zbierania opakowań

Sklepy powyżej 200 m², mniejsze sklepy mogą dobrowolnie przystępować do systemu

Kaucja za szklane butelki (do 1,5 l)

1 zł

Kaucja za butelki PET (do 3 l) i metalowe puszki

50 gr

Punkty odbioru opakowań

Co najmniej jeden stacjonarny punkt odbioru w każdej gminie

Zmiany w systemie

System będzie stopniowo rozwijany, pełne wdrożenie planowane na 2026 rok

Sankcje za niewprowadzenie systemu

Niska sankcja karna: 10 gr za tonę opakowań nieobjętych systemem w ostatnim kwartale 2025 roku

Źródło: Na podstawie informacji agencji Newseria

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na Internet – kto może skorzystać i jak to zrobić krok po kroku?

Koszty życia rosną, a dostęp do Internetu stał się nie tylko wygodą, ale często koniecznością – zarówno w pracy, jak i w codziennym życiu. Na szczęście polskie prawo podatkowe przewiduje ulgę podatkową z tytułu użytkowania sieci Internet, dzięki której możesz odliczyć część wydatków poniesionych w danym roku podatkowym. Kto może skorzystać z ulgi, jak to zrobić i na jakich zasadach? Sprawdź ten praktyczny poradnik!

Pudrowanie trupa w Ordynacji podatkowej? Ekspert: Fiskus dalej będzie mógł naciągać terminy przedawnienia

Ministerstwo Finansów chce znowu „poprawiać” Ordynację podatkową – ale zamiast reform, może tylko cementować nadużycia. Ekspert MDDP ostrzega: projektowane zmiany wciąż pozwalają skarbówce przedłużać postępowania latami, wykorzystując postępowania karne skarbowe jako narzędzie, a nie cel.

ZUS wypłaci trzynastą emeryturę jeszcze przed Wielkanocą. Kwoty otrzymanego świadczenia mogą być różne

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi ZUS wypłaci trzynastą emeryturę. Nie trzeba składać wniosku, żeby otrzymać dodatkowe pieniądze z ZUS.

Niepełnosprawność powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. To jest niezgodne z prawem

Okazuje się, że niepełnosprawność jest często powodem odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. Takie działanie dyrektora przedszkola jest niezgodne z prawem. Należy zgłaszać takie przypadki.

REKLAMA

Lider w oczach pracowników. Dlaczego kadra zarządzająca powinna rozwijać kompetencje miękkie?

Sposób, w jaki firma buduje zespół i rozwija wiedzę oraz umiejętności swoich pracowników, to dzisiaj jeden z najważniejszych czynników decydujących o jej przewadze konkurencyjnej. Konieczna jest tu nie tylko adaptacja do szybkich zmian technologicznych i rynkowych, lecz także nieustanny rozwój kompetencji miękkich, które okazują się kluczowe dla firm i ich liderów.

Kupujesz mieszkanie, wynajmujesz, a pieniądze same lecą? Nic bardziej mylnego. Dlaczego boimy się wynajmować? Jak może pomóc najem instytucjonalny?

- Nie jest sztuką zrobić zdjęcia kuchni, łazienki i pokoju telefonem, a następnie wrzucić do Internetu i liczyć na to, że mieszkanie zarówno w ujęciu krótko jak i długoterminowym będzie na siebie pracować. Klienci oczekują, że oferta będzie jasna i czytelna, a wynajmujący chciałby być spokojny o stan swojej nieruchomości i nie martwić się o bieżące zarządzanie obiektem. Najem instytucjonalny w polskim prawie jest relatywnie nowym pojęciem, a w obecnej sytuacji z roku na rok dynamicznie zyskuje na popularności. Polska w tym zakresie staje się europejskim czempionem, choć oczywiście ten wzrost mógłby być jeszcze bardziej dynamiczny – mówi Daniel Makowski, ekspert rynku nieruchomości.

Rodzice proszą nauczycieli o prace domowe. Mija rok od zmiany przepisów. Czy będzie powrót do starych zasad?

Mija rok od zmiany przepisów zakazującej zadawania uczniom prac domowych. Okazuje się, że rodzice proszą nauczycieli o zadawanie prac domowych. Czy szykuje się powrót do starych zasad?

Bezpieczniej na budowie dzięki sztucznej inteligencji. Wykryje brak kasku i nietrzeźwego pracownika

Kilkaset wypadków rocznie. To bilans branży budowlanej. Z danych Państwowej Inspekcji Pracy wynika, że w ich wyniku w 2024 r. w poszkodowanych zostało 463 pracowników, z czego 49 zmarło. Okazuje się, że poprawić bezpieczeństwo na budowie może sztuczna inteligencja. W jaki sposób?

REKLAMA

System kaucyjny od 1 października: Czy Polacy są gotowi na chaos i frustrację?

Już 1 października 2025 roku w Polsce zacznie obowiązywać system kaucyjny, który może wywołać ogromne trudności dla konsumentów. Choć wielu Polaków nie zdaje sobie sprawy z zasad działania nowego systemu, eksperci ostrzegają, że początkowe błędy i frustracja są nieuniknione. W tym artykule sprawdzimy, jakie wyzwania czekają na nas w związku z tą zmianą i jak przygotować się na możliwy chaos.

Ceny nowych rowerów – wiosna 2025 r. Dla dzieci i dorosłych, górskie, szosowe, miejskie, elektryczne - zestawienie

Żeby kupić nowy rower w 2025 roku dla dorosłej osoby trzeba mieć ok. 1000 zł. Najtańsze są rowery dla dzieci kosztujące od 699 zł, ale są i takie za ponad 10 tys. zł. Dla dorosłych rowerzystów najtańszą opcją zakupową jest kategoria rowerów miejskich w dyskoncie sportowym, gdzie wystarczy już 999 zł. Co najmniej 3-4 razy tyle trzeba wydać za najtańszy rower elektryczny. W całym zestawieniu przygotowanym przez Rankomat.pl najdroższe są rowery szosowe aerodynamiczne, bo najtańszy model kosztuje 8499 zł. Cena rośnie aż do 107,5 tys. zł w zależności od rodzaju sprzętu, materiału i jakości podzespołów.

REKLAMA