Czy 13.04.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Niedziela handlowa przed Wielkanocą: czy tylko 13.04.2025 r. / Shutterstock

W kwietniu są dwie niedziele handlowe, ale nie przed Wielkanocą. Taka jest tylko jedna – najbliższa, 13.04.2025 roku. Druga niedziela handlowa w kwietniu to 27.04.2025 roku i z pewnością nie jest to dzień na zakupy dla spóźnialskich.

By wykorzystać niedzielna czas wolny na przedświąteczne zakupy trzeba skorzystać z Niedzieli Palmowej, a więc poprzedzającej święta Wielkanocy.

Czy 13.04.2025 to niedziela handlowa, ile niedziel bez zakazu handlu w kwietniu 2025

Kto tego nie chce i wolałby uniknąć sobotnich scen dantejskich przed kasami supermarketów i dyskontów, ten powinien zarezerwować czas od poniedziałku do czwartku 14-17 kwietnia.
Mając na uwadze okoliczność, że rodacy tradycyjnie w dalszym ciągu odkładają zakupy na ostatnią chwilę i dantejskie sceny z soboty 12 kwietnia w tym okresie będą miały swoje nieustanne powtórki.

Ile niedziel handlowych w kwietniu 2025: czy na pewno prawo o zakazie handlu jest przed Wielkanocą logiczne

Paradoksalnie, poza grudniem kwiecień jest jedynym miesiącem w roku, w którym jest więcej niż jedna niedziela handlowa. W większość miesięcy wszystkie niedziele są z zakazem handlu, a w grudniu, od 2025 roku dopiero zresztą, będą aż trzy niedziele handlowe.
Biorąc pod uwagę, iż w całym kalendarzowym roku ustawa o zakazie handlu w niedzielę dopuszcza otwieranie sklepów, poza stałymi wyjątkami, tylko w osiem w sumie niedziel, grudzień i zaraz po nim kwiecień są miesiącami wyjątkowymi.
O ile jednak w grudniu wszystkie niedziele handlowe poprzedzają święta – Boże Narodzenie, o tyle w kwietniu mamy prawnego dziwoląga. Niedziela handlowe są dwie, ale tylko jedna poprzedza święta, na dodatek jest to Niedziela Palmowa, o szczególnym dla chrześcijan znaczeniu.

Druga niedziela handlowa jest już po Wielkanocy, 27.04.2025 roku. Jaki jest jej sens, nie wiedzą – podejrzewam – nawet autorzy ustawy o zakazie handlu w niedzielę.
Już szybciej racjonalni ekonomiści podpowiedzą, że zez względu na przygotowania do pierwszej w roku majówki, która zawsze jest okresem totalnego lenistwa i odpoczywania, nawet większym niż tradycyjne święta Wielkanocne.

Niedziela 13.04.2025 – handlowa czy z zakazem handlu: jakie i gdzie zakupy w najbliższą niedzielę

Kto musi zrobić zakupy przedświąteczne koniecznie w niedzielę, bo nie może ich zrobić ani wcześniej, ani odkładać na ostatnią chwilę, ten w najbliższa niedzielę będzie miał pełne pole do działania – czynne będą wszystkie sklepy, od osiedlowych po dyskonty i sklepy w galeriach oraz centrach handlowych.
Co ważne, sieci i sklepy szykują się na ten dzień, można więc się spodziewać, że wzmożona konkurencja przyniesie dodatkowe oferty promocyjne. Na szczęście informacje o takich specjalnych promocjach pojawiają się w tej chwili zarówno w tradycyjnych gazetkach jak i na stronach internetowych.

Dla osób, które mają w swoim zasięgu – geograficznym lub czasowym – większą ilość sieci: Lidl, Biedronka, Stokrotka, Dino, Kaufland, Aldi, Carreforur, Auchan i inne – to dodatkowa sposobność na zaoszczędzenie za zakupach, co w sytuacji gdy ceny żywności urosły w porównaniu do ubiegłego roku o 10 procent, przy inflacji i połowę niższej i podobnych budżetach domowych, które rodziny mogą przeznaczyć na wielkanocne wydatki, stwarza możliwość kupienia na wielkanocny stół nieco więcej produktów niż byłoby to możliwe bez promocji.
Oferty więc warto przeanalizować, a w najpopularniejszych dyskontach – Lidlu i Biedronce oraz Stokrotce będą one w Internecie dostępne już w środowy wieczór – by opracować plan zakupów, umożliwiający odniesienie największych korzyści z tych specjalnych promocji.

Infor.pl
W Polsce skrócenie tygodnia pracy i dłuższe urlopy (postulaty). W Azji wymiar tygodniowej pracy 64 godziny
13 kwi 2025

W Azji pracownicy z 64 godzinami pracy w tygodniu. Takie zasady wprowadzono w dziale badań i rozwoju jednego ze światowych koncernów. Tydzień pracy z 52 godzin tygodniowo zwiększono do 64 godzin. Zdarzenie jest dzisiaj szeroko komentowane w polskim Internecie. Jeżeli informacja jest prawdziwa, to ten model pracy stoi w opozycji do dyskusji w Europie o stopniowej redukcji tygodniowego czasu pracy tak, aby normą stał się czterodniowy tydzień pracy (albo 5 dni pracy po 7h dziennie, czyli 35 h tygodniowo). Alternatywnym pomysłem na skrócenie czasu pracy w Europie miało było wydłużanie urlopu wypoczynkowego (W Polsce zamiast 26 dni do 36 dni dla pracowników ze stażem 25 lat).

Jak szybko wypłacić pieniądze z konta zmarłego bez postępowania spadkowego. To może być nawet 160 tys. złotych. Jest na to sposób
13 kwi 2025

Jak nie przysporzyć bliskim finansowych kłopotów po własnej śmierci? Niektórzy już za życia wykazują się dużą zapobiegliwością. Nie tylko stawiają sobie nagrobki, ale także wydają dyspozycje dotyczące bankowego konta, dzięki czemu, bez postępowania spadkowego, rodzina zyskuje szybki dostęp do dużej sumy pieniędzy. Nie wszyscy o takiej możliwości wiedzą. Jak to zrobić?

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram MF. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły
13 kwi 2025

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

„W piątek w naszej szkole odbyła się Droga Krzyżowa. (…) Społeczność szkolna idąc w skupieniu stacja po stacji rozważała Mękę Pańską” – czy szkoła jest właściwym miejscem dla organizacji obrządków religijnych?
13 kwi 2025

W okolicy świąt Wielkanocnych – rokrocznie – powraca temat rekolekcji i związanych z nimi obrządków religijnych, organizowanych przez niektóre szkoły i na terenie tychże szkół. Wiele osób (uczniów i rodziców) – zwłaszcza tych, którzy są innego wyznania lub nie wyznają żadnej religii – zadaje sobie wówczas pytanie czy odbywa się to zgodnie z prawem i czy nie stanowi to przejawu ich dyskryminacji z powodu religii lub przekonań w sprawach religii przez instytucje wykonujące zadania publiczne, jakimi są szkoły, w państwie świeckim, jakim jest Polska.

Skarbówka prześwietla absolutnie wszystkich. Ruszyły gigantyczne kontrole i kary. Nikt się od tego nie wywinie! Nikt się przed fiskusem nie ukryje
13 kwi 2025

Niepokój zapanował wśród handlujących w sieci. Skarbówka bierze pod lupę tych wszystkich, którzy regularnie sprzedają w internecie, ale zyskami z fiskusem się nie dzielą. Na baczność muszą się mieć także streamerzy. Skończyło się dla nich eldorado z darowiznami. I jedni i drudzy, jeśli nie rozliczają się z dochodów z internetu, mogą zostać wezwani do zapłaty podatku.

W Sejmie rząd o drugim dodatku do renty. Tym razem dla niezdolnych do pracy
12 kwi 2025

Od pół roku osoby niepełnosprawne, renciści i ich rodziny stale pytają wszędzie, gdzie to ma sens o dodatek dopełniający dla rencistów z tytułu niezdolności do pracy. Kierują pisma do rządu, Sejmu, Senatu i także naszej redakcji Infor.pl. Jest to drugi dodatek dla rencistów. Pierwszym jest dodatek do renty socjalnej. Niestety przedłużają się analizy wewnątrz rządu co do kształtu projektu odpowiedniej ustawy dla drugiego dodatku (tym razem do renty chorobowej). I trwają negocjacje z Ministerstwem Finansów skąd wziąć pieniądz na drugi dodatek, które prawdopodobnie zgłasza ograniczenia budżetowe na najbliższe 2– 3 lata. Pytania o drugi dodatek do renty formułują posłowie w Sejmie pytając o to rząd. W artykule omawiamy najnowszą odpowiedź Ministerstwa Rodziny na takie zapytanie.

Obowiązki rodzinne a spadek i zachowek. Przepisy po zmianach
11 kwi 2025

Niedopełnianie obowiązków rodzinnych może wpływać na późniejsze kwestie dotyczące dziedziczenia. Niekiedy jednak odsunięcie krewnych od spadku nie należy do najłatwiejszych. Trzeba pamiętać o szeregu wymogów.

Życie z długami. Polacy zmagają się z długami niemal przez całe życie, od młodości aż po czasy seniora
11 kwi 2025

Nie tylko z powodu wieloletnich kredytów hipotecznych na zakup mieszkania lub budowę domu, Polacy żyją z długami przez całe życie. Największe obciążenia przypadają przy tym na okres dojrzałego etapu życia, gdy konieczność ich spłaty pozbawia wielu przyjemności życia.

Wysokość wynagrodzenia i rodzaj przysługujących benefitów są dla Zetek najważniejszym miernikiem ich wartości
11 kwi 2025

Pracownicy z pokolenia Z przywiązują dużą wagę do wysokości wynagrodzenia i dodatkowych świadczeń z umowy o pracę ze względów nie tylko materialnych. Bezpieczne ekonomicznie i spokojne życie to oczywiście ważna dla nich wartość. Jednak wysokość pensji i inne benefity są jednocześnie miernikiem poczucia własnej wartości, a może nawet i szacunku do nich.

Edukacja seksualna i prorodzinna. Rozporządzenie MEN wejdzie w życie 1 września 2025 r. Będą spotkania informacyjne dla rodziców i pełnoletnich uczniów już od roku szkolnego 2025/2026
11 kwi 2025

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie treści dotyczących życia seksualnego, rodziny i prokreacji w podstawie programowej. Ma ono wejść w życie 1 września 2025 r. Będą spotkania informacyjne dla rodziców uczniów niepełnoletnich i dla uczniów pełnoletnich.

pokaż więcej
Proszę czekać...