REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ludzie kradną w sklepach, kiedy ceny szaleją. Jest to najczęściej: alkohol, kawa, słodycze

Ludzie kradną w sklepach, kiedy ceny szybko rosną. Jest to najczęściej alkohol, kawa i słodycze
Ludzie kradną w sklepach, kiedy ceny szybko rosną. Jest to najczęściej alkohol, kawa i słodycze
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Rosnące ceny podstawowych produktów spożywczych przed świętami Wielkanocnymi nie tylko uderzają w portfele konsumentów, ale także prowadzą do wzrostu kradzieży w sklepach. Wśród najczęściej wynoszonych towarów znajdują się alkohol, kawa i słodycze – produkty, których ceny w ostatnich miesiącach poszybowały w górę.

Przedświąteczny wzrost cen kluczowych produktów spożywczych, takich jak jajka, kakao czy kawa, powoduje nie tylko większe obciążenie dla konsumentów, ale także rosnącą falę kradzieży w sklepach. Alkohol, słodycze i kawa należą do najczęściej wynoszonych towarów, a detaliści muszą mierzyć się z coraz większymi stratami. Zjawisko to nasila się szczególnie wtedy, gdy ceny rosną gwałtownie, co sprawia, że niektórzy konsumenci sięgają po nielegalne rozwiązania. W odpowiedzi na ten problem sklepy inwestują w nowoczesne zabezpieczenia, takie jak etykiety RFID czy specjalne opakowania antykradzieżowe. Jakie jeszcze kroki podejmuje branża, by ograniczyć straty i zapewnić bezpieczeństwo produktów?

REKLAMA

Ceny żywności szaleją – ile zapłacimy za czekoladę i kawę?

REKLAMA

Ceny kakao na światowych rynkach w ciągu ostatniego roku wzrosły trzykrotnie i utrzymują się na wysokim poziomie. Przyczyną tego są m.in. niekorzystne warunki pogodowe w krajach produkujących kakao, takich jak Ghana i Wybrzeże Kości Słoniowej. Do tego producenci potrafią przed świętami podnieść ceny słodyczy nawet o 186%! Przykładowo, na przestrzeni tylko dwóch lat średnia cena tabliczki czekolady wzrosła o 100% – z 4 zł za 100 gramów do 8 zł.

To wszystko prowadzi do wzrostu cen czekolady i wyrobów cukierniczych. Rekordy cen bije też kawa, której cena sięga już niemal 6000 USD za tonę. Wiele mówi się także o wzroście cen jaj, których wysoka cena przełoży się na ceny wielu innych produktów, do których są one wykorzystywane, np. wyroby cukiernicze, makarony czy majonezy, co będzie szczególnie odczuwalne w okresie świątecznym. Skutki rosnących cen odczujemy zatem wszyscy – nie tylko przyrządzając domową jajecznicę, ale kupując ciastko do (coraz droższej) kawy, gotując obiad czy przygotowując sałatkę.

Kradzieże produktów wielkanocnych: czekolada i kawa jest na celowniku złodziei

REKLAMA

Wzrost cen czekolady i kawy prowadzi nie tylko do obciążenia portfeli konsumentów, ale także do zwiększenia ryzyka kradzieży tych produktów w sklepach. W Nowej Zelandii odnotowano przypadek, w którym kobieta została aresztowana za kradzież 66 tabliczek czekolady ze sklepu spożywczego. W Wielkiej Brytanii mężczyzna podróżował po kraju i ukradł z supermarketów czekoladę, słodycze i inne produkty o wartości ponad 5000 funtów (około 25000 zł).

Nie jest to jednak tylko domena innych krajów. Jedna z największych sieci handlowych w Polsce zdecydowała się na umieszczanie drogich czekolad w pudełkach antykradzieżowych, które po zakupie muszą być odbezpieczone przez pracowników. Pokazuje to, że problem jest doskonale znany polskim detalistom. Z kolei w Stanach Zjednoczonych zorganizowane grupy przestępcze podszywają się pod firmy transportowe, aby ukraść całe ładunki kawy, co jest efektem rekordowo wysokich cen tego surowca.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W naszym kraju może nie kradnie się całych transportów, jednak menadżer jednej z sieci handlowych mówi wprost – ludzie kradną w sklepach, kiedy ceny szybko rosną, a wśród najczęściej kradzionych towarów znajduje się alkohol, kawa i słodycze. W kontekście zbliżającego się lanego poniedziałku warto zwrócić uwagę na tradycję polewania się wodą, która w niektórych regionach ewoluowała w polewanie się perfumami. To z kolei może prowadzić do wzrostu kradzieży tych produktów w okresie świątecznym.

Jak sklepy walczą z kradzieżami przed Wielkanocą?

Aby przeciwdziałać potencjalnym zagrożeniom, sprzedawcy detaliczni coraz częściej stawiają na zaawansowane rozwiązania technologiczne, które pomagają w zabezpieczaniu towarów przed kradzieżą, a jednocześnie przynoszą dodatkowe korzyści w postaci optymalizacji zarządzania sklepem. Systemy monitoringu wizyjnego przestały już wystarczać. Coraz częściej wprowadza się technologie RFID, które umożliwiają precyzyjne śledzenie produktów w czasie rzeczywistym, a także systemy analityczne, które identyfikują podejrzane zachowania klientów.

Ponadto, w dobie rosnącej konkurencji i coraz bardziej wymagających konsumentów, sklepy muszą dostosować oferowane doświadczenia zakupowe, oferując bardziej spersonalizowane usługi i łatwiejszy dostęp do produktów, co zwiększa satysfakcję i lojalność klientów. Klient nie może mieć poczucia, że jest z góry traktowany jak potencjalny złodziej.

Nowoczesne zabezpieczenia – jak chronić czekoladę, kawę i jajka?

Dla zabezpieczenia przed kradzieżą produktów o metalizowanych opakowaniach, takich jak np. czekolada czy kawa, idealnym rozwiązaniem jest etykieta RF Metal. Jest ona również skuteczna przy ochronie puszek. W przypadku tego typu opakowań sklepy często borykały się z problemem znalezienia skutecznych rozwiązań właśnie przez ich metalowe elementy. Teraz rodzaj opakowania nie jest już przeszkodą w zabezpieczeniu przeciwkradzieżowym. Już niedługo na rynku zadebiutuje także zupełnie nowe zabezpieczenie Alpha Chocolate Keeper przeznaczone do ochrony czekolad. Do zabezpieczenia produktów świeżych przeznaczone jest rozwiązanie RFreshID, które nie tylko chroni towar przed kradzieżą, ale także skutecznie monitoruje ich datę przydatności do spożycia, co pozwala na zmniejszenie strat związanych z przeterminowaniem towarów.

- Ekonomiczne i społeczne uwarunkowania kradzieży to wciąż spory problem w Polsce. Pokazały to badania Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie, których wyniki publikowane były pod koniec ubiegłego roku. W obliczu rosnących cen najbardziej podstawowych produktów spożywczych rośnie ryzyko kradzieży w okresie przedświątecznym. Rozwiązania, takie jak etykiety RF Metal, Alpha i RFreshID, stanowią skuteczne narzędzie w walce z nieuczciwymi praktykami. Dodatkowo, oferują one możliwość przeprowadzania zautomatyzowanej inwentaryzacji oraz śledzenia zapasów w czasie rzeczywistym, co pozwala na bieżące reagowanie na potrzeby konsumentów i minimalizację strat związanych z przeterminowaniem produktów. Inwestycja w tego typu rozwiązania nie jest zatem jedynie inwestycją w zabezpieczenia antykradzieżowe. To także inwestycja w zmniejszenie strat, wyższą wydajność operacyjną czy znacząco lepsze doświadczenia zakupowe konsumentów oraz w uwolnienie czasu i potencjału pracowników – przekonuje Robert Głażewski, Business Unit Director w Checkpoint Systems Polska.

Podsumowanie: Jak zatem uniknąć droższych zakupów?

Rosnące ceny kluczowych produktów spożywczych przed świętami Wielkanocnymi stanowią wyzwanie zarówno dla konsumentów, jak i dla branży handlu detalicznego. Okres przedświąteczny wymaga szczególnej uwagi i zastosowania skutecznych rozwiązań zabezpieczających. Nowe technologie mogą znacząco przyczynić się do redukcji ryzyka kradzieży, optymalizacji zarządzania zapasami oraz zapewnienia świeżości produktów, co jest kluczowe dla utrzymania zaufania klientów i marży. Pamiętajmy bowiem, że im więcej kradzieży, tym większe widzimy potem ceny na sklepowych półkach – sprzedawca nie jest w stanie wziąć wszystkich strat na siebie i „przerzuci je” ostatecznie na uczciwych konsumentów.

Źródła wykorzystane w tym artykule to następujące pozycje:

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dają duże pieniądze na remont domów. Całkiem za darmo można wymienić okna. Wielu Polaków nie ma pojęcia o tej dotacji

Jak zmniejszyć koszty ogrzewania domu? Często ciepło ucieka przez nieszczelne, nienajlepsze okna. Ich wymiana w całym budynku kosztuje majątek. Można jednak nie wydać na to ani grosza. Jest szansa nie tylko na dofinansowanie inwestycji, ale także całkowite pokrycie kosztów. Jak to zrobić?

Czy to już koniec przestawiania zegarków? Polska prezydencja kontra biurokracja UE, w sprawie zniesienia zmian czasu

Czy to już koniec przestawiania naszych zegarków? Polska prezydencja w Unii Europejskiej podejmuje próbę przełamania impasu w sprawie zniesienia zmian czasu. Choć Komisja Europejska popiera ten pomysł, to brukselska biurokracja wciąż blokuje postępy. Dlaczego Europa nadal tkwi w czasowym chaosie i czy polski rząd zdoła zmienić bieg wydarzeń?

Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

800 plus w 2025 i 2026 r. - termin na wniosek do ZUS

800 plus w 2025 i 2026 r. - nowy okres świadczeniowy rozpoczyna się 1 czerwca. Kiedy najlepiej złożyć elektroniczny wniosek do ZUS? Termin zapewniający ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego niedługo mija.

REKLAMA

Żołnierze do premiera: Mamy prawo do drugiej emerytury obok tej mundurowej. Każdy z nas ma na koncie w FUS składki powiększane corocznie o wskaźnik waloryzacji

Mundurowi, którzy rozpoczęli służbę przed 1999 r. nie mają prawa - nawet w przypadku 25 lat pracy cywilnej i odprowadzania składek z tego tytuł do ZUS - do emerytury cywilnej pobieranej obok mundurowej. Inną sytuację prawną mają mundurowi, którzy rozpoczęli służbę po 1999 r. - mają prawo do drugiej emerytury z tytułu składek wypracowanych z pracy w cywilu po zakończeniu służby. W grudniu 2024 r. żołnierze wysłali w tej sprawie list do premiera D. Tuska.

Obowiązkowe odpisy i dobrowolne zwiększenia na ZFŚS. Ile wynoszą w 2025 r. i w jakim terminie je wpłacić?

Do 31 maja 2025 r. pracodawca tworzący zakładowy fundusz świadczeń socjalnych musi wpłacić na rachunek funduszu kwotę stanowiącą co najmniej 75 proc. równowartości dokonanych odpisów. Pozostałą kwotę dokonanych odpisów i zwiększeń należy przekazać na rachunek bankowy ZFŚS w terminie do 30 września 2025 r. Jaka jest wysokość odpisów i zwiększeń na ZFŚS w 2025 r.?

Nie będzie zakazu używania kominków. Na pewno? MKiŚ odpowiada na kontrowersje dotyczące programu Czyste Powietrze

Nowe zasady programu „Czyste Powietrze”, które mają na celu poprawę jakości powietrza i zwiększenie efektywności energetycznej budynków, wzbudzają kontrowersje. Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, w tym kwestie dotyczące kominków i źródeł ciepła, stały się przedmiotem gorącej dyskusji. W odpowiedzi na te kontrowersje, minister Krzysztof Bolesta zapewnia, że nie wprowadzi się zakazu używania kominków, a zmiany w regulaminie są wynikiem szerokich konsultacji społecznych i ekspertów. Problemem pozostaje jednak interpretacja zapisów przez urzędników, co budzi obawy o przyszłość bezpieczeństwa energetycznego Polaków.

Banki likwidują bankomaty. Czy koniec gotówki staje się faktem na naszych oczach?

Banki zaczynają likwidować bankomaty. To zaś rodzi sprzeciw społeczeństwa i niepokoi Rzecznika Praw Obywatelskich, który zwraca uwagę na ryzyko wykluczenia finansowego. Może to wpłynąć szczególnie na osoby starsze i mieszkańców wsi – ale nie tylko. Jakie jeszcze konsekwencje rodzi dalsze ograniczanie gotówki, które postępuje już od pewnego czasu?

REKLAMA

Podatek migracyjny: 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Czy Polska go zapłaci, czy będą kary?

Pakt migracyjny Unii Europejskiej, który wejdzie w życie w 2026 roku, nakłada na państwa członkowskie obowiązek przyjmowania migrantów lub płacenia tzw. „podatku migracyjnego” w wysokości 20 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę. Polska, pomimo apeli Brukseli, konsekwentnie odmawia implementacji tych przepisów, co może doprowadzić do poważnych konsekwencji finansowych i politycznych. Jakie będą efekty tego stanowiska?

Nie każda wdowa z rentą rodzinną dostanie rentę wdowią. Dlaczego? ZUS: tak jest w przepisach

Renta wdowia to możliwość pobierania dwóch świadczeń jednocześnie, przykładowo emerytury oraz renty rodzinnej po zmarłym współmałżonku. Korzystniejsze świadczenie ZUS wypłaci od lipca 2025 r. pełnej wysokości, a drugie w wymiarze 15 proc. Okazuje się jednak, że nie każda wdowa i każdy wdowiec, którym ZUS wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej „załapie się” na dobrodziejstwo wynikające z renty wdowiej.

REKLAMA