REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

W tym roku polscy konsumenci będą masowo wymieniać na nowocześniejszy sprzęt RTV i AGD oraz kupować akcesoria elektroniczne

W 2025 roku gospodarstwa domowe chętniej zainwestują w wymianę zużytego sprzętu AGD i RTV
W 2025 roku gospodarstwa domowe chętniej zainwestują w wymianę zużytego sprzętu AGD i RTV
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim okresie Polacy są coraz ostrożniejsi przy zakupach elektroniki, ale rynek szykuje się na ożywienie i odrobienie strat popytowych w tym zakresie w 2025 roku. Konsumenci mają nie tylko śmielej wymieniać sprzęty domowe na nowocześniejsze, ale i sięgać po nowości elektroniki użytkowej – od smartwachy po hulajnogi elektryczne i drony.

Rok 2024 upłynął pod znakiem zachowawczych decyzji zakupowych Polaków w segmencie elektroniki. Jednak według najnowszego raportu PMR Market Experts, rok 2025 może przynieść znaczące ożywienie na rynku RTV, AGD i sprzętu elektronicznego.
Eksperci wskazują na rosnący optymizm konsumentów i sprzyjające zmiany gospodarcze, które mają potencjał odwrócić dotychczasowy trend.

REKLAMA

Zakupy telewizorów, pralek i komputerów: w ubiegłym roku wielkiego popytu nie było

Jak wynika z raportu PMR Market Experts Handel detaliczny artykułami RTV, AGD i sprzętem elektronicznym w Polsce, wartość tego segmentu w 2024 roku przekroczyła 44 mld zł, co oznacza poprawę o zaledwie 0,3% r/r. Wzrost ten, choć niewielki, wskazuje na stabilizację po okresie niepewności wywołanej zawirowaniami gospodarczymi i zachowawczymi decyzjami zakupowymi konsumentów.
– W mijającym roku 84% Polaków zakupiło produkty RTV, AGD lub sprzęt elektroniczny, co świadczy o niezmiennym zainteresowaniu tym segmentem. Jednak prawdziwy przełom może nastąpić w 2025 roku dzięki poprawie nastrojów konsumenckich oraz ustabilizowaniu sytuacji na rynku mieszkaniowym – prognozuje Karolina Szałas, Senior Analyst w PMR Market Experts.

Smartfony, hulajnogi elektryczne i inny sprzęt elektroniki użytkowej ratują rynek

REKLAMA

W 2024 roku jedną trzecią wartości rynku stanowiły produkty z kategorii elektroniki użytkowej, takie jak smartwatche, drony, hulajnogi elektryczne, drukarki, konsole czy akcesoria elektroniczne.
Eksperci przewidują, że rozwój tych segmentów utrzyma się w kolejnych latach, wspierany przez rosnące zainteresowanie konsumentów nowoczesnymi technologiami. Trend ten jest napędzany przez dynamiczne zmiany w stylu życia Polaków, coraz większą mobilność oraz rosnącą rolę rozwiązań IoT (Internet of Things).

Sieci specjalistyczne pozostają kluczowym kanałem sprzedaży elektroniki, w 2024 roku aż 47% sprzedaży detalicznej odbywało się właśnie za ich pośrednictwem. Sklepy te sukcesywnie rozszerzają swoją ofertę o dodatkowe kategorie, takie jak chemia gospodarcza czy zabawki, co pozwala konsumentom na bardziej kompleksowe zakupy.
Natomiast sklepy niespecjalistyczne, takie jak dyskonty spożywcze, coraz śmielej wkraczają na rynek małego AGD – aż 15% konsumentów w 2024 roku nabyło małe urządzenia AGD właśnie w tego typu placówkach.
Warto podkreślić, że stacjonarne sklepy specjalistyczne pozostają najważniejszym kanałem dystrybucji, odpowiadając za 40% do 60% sprzedaży w zależności od kategorii produktowej – dodaje Karolina Szałas.

Marka sprzętu RTV i AGD jest ważna, ale i tak o wyborze decyduje cena

Podczas zakupów konsumenci przykładają największą wagę do szczegółowych opisów technicznych – aż 79% osób szukało dokładnych danych przed podjęciem decyzji. Cena była kluczowym kryterium dla 71% Polaków, co potwierdza, że atrakcyjna oferta cenowa pozostaje istotnym elementem konkurencyjności.
– Jednocześnie, zaufanie do marek własnych pozostaje ograniczone – 32% konsumentów unikało produktów RTV i AGD sygnowanych marką własną, wskazując na obawy dotyczące ich jakości. – Karolina podsumowuje Szałas.
Eksperci PMR Market Experts wskazują, że kluczowym motorem wzrostu w 2025 roku będą lepsze nastroje konsumenckie oraz stabilizacja na rynku mieszkaniowym, co przełoży się na większą skłonność Polaków do inwestowania w sprzęt RTV, AGD i elektronikę użytkową.
Prognozy wskazują, że odbicie może być dynamiczne, a innowacyjne produkty oraz różnorodność kanałów sprzedaży odegrają w tym procesie kluczową rolę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo
Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Student został skreślony z listy studentów, ale nie powiedział o tym w pracy. Co ze składkami do ZUS?

Student przedstawia pracodawcy zaświadczenie o statusie studenta. Podejmuje pracę na podstawie umowy zlecenia, ale w międzyczasie zostaje skreślony z listy studentów. Jak zapobiec takiej sytuacji, gdy kontrola statusu studenta opiera się głównie na dokumentach przedstawianych przez niego?

Z Sejmu: Zasiłek chorobowy. Na zwolnieniu lekarskim student nie uczestniczy w zajęciach na uczelni

ZUS: Student zastępuje ubezpieczenie zdrowotne od rodziców ubezpieczeniem od pracodawcy albo z własnej firmy

Podstawowym sposobem korzystania przez studentów z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ jest przypisanie żaka do ubezpieczenia rodziców. W przypadku aktywności zarobkowej studenta (np. praca albo własna firma), ta podstawa ubezpieczenia wygasa. Jeżeli student nie zadbał o odnowienie ubezpieczenia po wygaśnięciu tego "od rodziców", to odbije się od drzwi przychodni albo lekarza. Mówiąc obrazowo "wyświetli się na czerwono" w systemie informatycznym z wykazem osób ubezpieczonych. Nie ma znaczenia, że ustawowo do 26 roku życia jest w praktyce ubezpieczony w NFZ.

MF podpowiada jak student rozlicza podatki za 2024 r. [F.A.Q.]

REKLAMA

Będą zmiany w wypłacie czternastej emerytury 2025. Przez ten limit jedni pieniędzy dostaną mniej, inni nie dostaną wcale

Najpierw była waloryzacja, teraz na konta emerytów trafią trzynastki, potem zacznie się oczekiwanie na czternastki. Ten kolejny zastrzyk gotówki seniorzy otrzymają w drugiej połowie roku, ale już teraz niektórzy powinni się szykować na wielkie rozczarowanie. W porównaniu z rokiem 2024, jedni dostaną mniej pieniędzy, więcej będzie tych, którzy ich wcale nie dostaną. Wszystko przez ustawowe regulacje, które zdaniem ekspertów są niesprawiedliwe. Czy rząd wprowadzi zmiany? 

KAS: Rozliczenie PIT za 2024 r. studenta i absolwenta [Pytania i odpowiedzi]

Od 15 lutego do 30 kwietnia 2025 r. studenci i absolwenci (jak wszyscy inni podatnicy) składają zeznania roczne za 2024 r. KAS przypomina zasady rozliczania podatków dla osób korzystających z ulgi dla młodych (z uwagi na limit wieku 26 lat korzysta z niech większa część studentów).

Skarbówka bez litości lustruje bankowe konta Polaków. Chodzi o ten dokument. Kary mogą być gigantyczne

Czy darowizna może się okazać miną, na której wylatuje się w powietrze w urzędzie skarbowym? Przecież istnieje powszechne przekonanie, że krewnym można swobodnie przekazywać własny majątek. Ale fiskus, który bierze pod lupę bankowe konta Polaków nie ma litości dla błędów formalnych. Tym, którzy nawet nieświadomie, rozminą się z przepisami, wlepia kary, które mogą być ogromne. 

Czy 23.02.2025 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka

W pierwszym okresie obowiązywania ustawy o zakazie handlu ostatnia niedziela miesiąca była niedzielą handlową. A jak jest dziś, 23.02.2025 r., wszak to ostatnia niedziela lutego. Czy to niedziela handlowa, czy z zakazem handlu. Gdzie dziś można zrobić zakupy. Czy czynne są sklepy Lidl, Biedronka i otwarte galerie i centra handlowe?

REKLAMA

SN: milczenie pracodawcy daje przyzwolenie pracownikowi na nadgodziny. W 2025 r. możliwe nawet do 416 godzin nadliczbowych

Nie każdy ma świadomość tego, że praca w godzinach nadliczbowych jest 100% czy 50% płatna, nawet bez polecenia pracodawcy. Milczenie pracodawcy daje przyzwolenie pracy ponad dobowy wymiar czasu pracy. Czy to sposób na dodatki dla pracowników? Tak, bo to w interesie pracodawcy jest wyrażenie sprzeciwu.

Cięcie borówki amerykańskiej. Jak i kiedy ciąć borówkę amerykańską?

Wielu początkujących ogrodników zastanawia się, kiedy i jak prawidłowo przycinać borówkę amerykańską. W tym artykule wyjaśniamy, jakie są najlepsze terminy cięcia oraz jakie techniki warto stosować, aby roślina rosła zdrowo i dawała obfite plony.

REKLAMA