REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płatności odroczone w ubiegłym roku podbiły rynek i stały się jednym z najpopularniejszych sposobów krótkoterminowego finansowania zakupów na kredyt

Płatności odroczone podbiły w 2024 roku rynek krótkoterminowego finansowania, wygrywając nawet z kartami kredytowymi
Płatności odroczone podbiły w 2024 roku rynek krótkoterminowego finansowania, wygrywając nawet z kartami kredytowymi
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe technologie nieustannie rewolucjonizują kredyty, pożyczki, karty kredytowe i inne narzędzia określane fachowo jako consumer finance. Dzięki temu konsumenci mają ułatwiony dostęp do krótkoterminowego finansowania zakupów. Ale czy korzystają z tego na miarę potencjału?

Wysoka inflacja i niepewność gospodarcza sprawiają, że potencjał instrumentów służących krótkoterminowanemu finansowaniu konsumentów nie jest wykorzystany. Prawdziwe efekty i zdecydowanie większe korzyści przyjdą jednak gdy sytuacja gospodarcza poprawi się.

REKLAMA

Cyfryzacja przyspiesza rozwój instrumentów krótkoterminowego finansowania konsumpcji

REKLAMA

Rok 2024 dla branży consumer finance był okresem dynamicznych przemian, wynikających z konieczności adaptacji do nowych warunków gospodarczych oraz zmieniających się oczekiwań konsumentów.
Sektor obejmujący kredyty konsumpcyjne, pożyczki ratalne, karty kredytowe i inne formy finansowania osobistego stanął przed licznymi wyzwaniami, ale także wykorzystał szanse wynikające z postępującej cyfryzacji i innowacji technologicznych.

W 2024 roku zaobserwowano istotne zmiany w zachowaniach konsumentów. Rosnąca świadomość finansowa oraz ostrożność w zarządzaniu domowym budżetem spowodowały wzrost zainteresowania elastycznymi formami finansowania, takimi jak kredyty z możliwością odroczenia spłaty czy rozwiązania „buy now, pay later” (BNPL).
Jak zauważa Marta Fila, członek zarządu AIQLabs, BNPL zyskuje na popularności dzięki unikalnemu modelowi kosztowemu, w którym koszty finansowania są w dużej mierze przenoszone na sprzedawców.
– BNPL to nowy model finansowania, który szczególnie odpowiada młodszym pokoleniom, dzięki przejrzystości i pełnej integracji z platformami e-commerce – podkreśla Marta Fila.
– Ten trend uwypukla rosnące preferencje konsumentów wobec krótkoterminowych i bezpiecznych opcji finansowania, zwłaszcza w obliczu utrzymującej się niepewności gospodarczej i rosnących kosztów życia.

Consumer Finance pod większą kontrolą: ma to zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów

Branża consumer finance w 2024 roku znalazła się pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), co pozytywnie wpłynęło na uporządkowanie rynku i przełożyło się na wzrost wiarygodności sektora.
Jednocześnie na rynek nałożono dodatkowe obowiązki regulacyjne. Przed branżą stoją wyzwania związane z implementacją dyrektywy CCD2, ram DORA, ustawy o dostępności oraz AI Act.

REKLAMA

Technologia odgrywała kluczową rolę w redefiniowaniu sposobu działania sektora consumer finance w 2024 roku. Rozwój zaawansowanych algorytmów scoringowych pozwolił na precyzyjniejsze dopasowanie produktów do potrzeb klientów, jednocześnie ograniczając ryzyko niewypłacalności.
Sztuczna inteligencja umożliwiła bardziej precyzyjną analizę zachowań konsumentów, co pomogło firmom lepiej prognozować potrzeby klientów i skuteczniej zarządzać relacjami z nimi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inflacja, podnosząc koszty życia, zwiększyła zapotrzebowanie na finansowanie pozabankowe. Z jednej strony firmy musiały sprostać rosnącemu popytowi, z drugiej zaś starannie selekcjonować klientów, którym udzielały finansowania, aby zapobiegać nadmiernemu zadłużaniu – zauważa Fila.
Zrównoważony rozwój stał się jednym z kluczowych elementów strategii w branży consumer finance w 2024 roku.

Firmy coraz częściej promują odpowiedzialne podejście do zadłużania się oraz oferują produkty wspierające oszczędzanie i długoterminowe cele finansowe. Popularność zdobywają programy edukacyjne z zakresu zarządzania finansami oraz zielone kredyty wspierające ekologiczne inwestycje.
– Sektor znajduje się na rozdrożu między tradycyjnymi a nowoczesnymi modelami działania. Nasza przyszłość zależy od umiejętności zachowania równowagi między cyfryzacją a bezpośrednim kontaktem z klientem oraz od zdolności szybkiego reagowania na zmieniające się warunki gospodarcze – podsumowuje Fila.

Perspektywy na 2025 rok: jakich form krótkoterminowego finansowania poszukiwać będą klienci

Patrząc w przyszłość, sektor będzie musiał zmierzyć się z dalszymi zmianami regulacyjnymi, zarządzaniem inflacją i kosztami oraz rosnącą popularnością produktów takich jak BNPL i karty kredytowe.
Spadek stóp procentowych może natomiast wpłynąć na zwiększenie dostępności finansowania, co będzie istotnym wyzwaniem dla branży.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy

Jakie mogą być przykłady siły wyższej do urlopu z art. 1481 Kodeksu pracy? Czy trzeba uzasadniać wniosek o zwolnienie od pracy z powodu działania siły wyższej? Jakie warunki musi spełniać podany powód?

Pracownik może czasem nie wykonywać pracy i zachować prawo do wynagrodzenia. W jakich przypadkach?

Wynagrodzenie jest – co do zasady - świadczeniem przysługującym w zamian za świadczoną przez pracownika pracę (czyli wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną). Za czas niewykonywania pracy pracownik ma prawo do wynagrodzenia, jeżeli wynika to z przepisów prawa pracy.

Umowa o przeniesienie autorskich praw majątkowych – co powinna zawierać?

Umowy o przeniesienie autorskich praw majątkowych kojarzą nam się głównie z branżą kreatywną, na przykład z domami produkcyjnymi, studiami graficznymi czy też filmowymi. Nie oznacza to jednak, że przedsiębiorcy zajmujący się np. handlem czy produkcją nigdy z takich umów nie skorzystają. Wręcz przeciwnie – planując rozwój swojej działalności, prędzej czy później staną oni przed koniecznością wdrożenia odpowiednich systemów informatycznych, zaprojektowania swojej marki czy stworzenia logo. We wszystkich tych sytuacjach może pojawić się właśnie umowa zawierająca elementy odnoszące się do przeniesienia autorskich praw majątkowych do utworów. Dlatego też w poniższym artykule przedstawione zostaną najważniejsze, z punktu widzenia nabywcy, elementy takiej umowy. Ich uwzględnienie pozwoli na możliwie jak najszersze korzystanie z zakupionych utworów, jednocześnie niwelując ryzyko wystąpienia roszczeń o naruszenie praw.

Czy na okresie próbnym przysługuje urlop?

Okres próbny może trwać do 3 miesięcy. Czy w tym czasie pracownik może skorzystać z urlopu wypoczynkowego? Jeśli tak to ile dni mu przysługuje? Co na to Kodeks pracy?

REKLAMA

Redukcje etatów w szkołach: dotyczy około 11 000 nauczycieli. Jest podpis B. Nowackiej pod rozporządzeniem! Ważne zmiany w polskiej edukacji od roku szkolnego 2025/2026

Zaczęły się ferie zimowe, a tu taka wiadomość! Od 1 września 2025 r. będą spore zmiany w polskiej edukacji. Pracę może stracić nawet 11 000 nauczycieli. Dlaczego? Bo zmieniono rozporządzenie. W dniu 17 stycznia 2025 r. Barbara Nowacka podpisała ważny akt prawny. Co dalej z sytuacją uczniów i nauczycieli?

Lipton, Tymbark, Coca-Cola, Żywiec Zdrój – po te napoje najchętniej sięgają konsumenci i je właśnie najczęściej można znaleźć na sklepowych półkach

Lokalizacja napojów na sklepowych półkach ma kluczowe znaczenie przy wyborze marek, po które najchętniej sięgamy. Wiedzą o tym handlowcy, a najaktywniej na wybory poprzez sposób ekspozycji napojów wpływają supermarkety i dyskonty.

Polacy wciąż niewiele wiedzą o finansach. Tylko co dwudziesty korzysta ze wsparcia doradców, a co czwarty nic nie robi gdy pojawiają się problemy

Finanse wymagają merytorycznego wsparcia. Co trzeci Polak twierdzi, że w zderzeniu z problemami finansowymi, nie chciałoby lub nie wiedziałoby, do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc. Ta bariera może prowadzić do pogłębiania kłopotów z domowym budżetem, a nawet do powstania spirali zadłużenia.

Zmiana zasad wysyłania pocztą pism (urzędowych, podatkowych, sądowych) z zachowaniem terminu. Łatwiej będzie też uzyskać oprocentowanie nadpłat

Do Sejmu trafił już rządowy projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który ma na celu dostosowania polskiego prawa do dwóch wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE). Nowe przepisy przewidują, że m.in. w procedurze podatkowej, administracyjnej, cywilnej, można będzie nadać pismo (z zachowaniem terminu) do urzędu u dowolnego operatora pocztowego, a nie jak do tej pory tylko za pośrednictwem Poczty Polskiej. Zmienione omawianą nowelizacją przepisy zapewnią też oprocentowanie nadpłat powstałych w wyniku orzeczeń TSUE lub TK za okres od dnia powstania nadpłaty do dnia jej zwrotu, niezależnie od czasu złożenia wniosku o zwrot nadpłaty.

REKLAMA

e-Doręczenia: Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna

Od 1 stycznia 2025 r. działają już e-Doręczenia. Osoby prywatne, które nie założyły skrzynki do e-Doręczeń, będą otrzymywać listy polecone z urzędu w formie papierowej. Dla obywateli usługa jest dobrowolna i bezpłatna.

Czy rząd premiera D. Tuska naprawi błędy poprzedników? [Świadczenie pielęgnacyjne i MOPS]

Chodzi o błędy rządu Prawa i Sprawiedliwości i Sejmu poprzedniej kadencji. Nie zmienili przepisów o świadczeniu wspierającym tak jak wskazał Trybunał Konstytucyjny w 2014 r. Obecny rząd odziedziczył całą sytuację i zadecyduje do końca stycznia 2025 r., czy będzie kontynuował postępowanie poprzedników, czy zlituje się nad osobami niepełnosprawnymi i ich opiekunami. Do końca stycznia 2025 r. Ministerstwo Finansów powinno zadecydować, czy stanie po stronie osób niepełnosprawnych i opiekunów i zakończy spór między Sopotem a wojewodą pomorskim o 2,5 mln zł (żądanie zwrotu dotacji). To zmieniłoby postępowanie wszystkich MOPS, które wydają seryjnie niewłaściwe decyzje o świadczeniu pielęgnacyjnym.

REKLAMA