REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Płatności odroczone w ubiegłym roku podbiły rynek i stały się jednym z najpopularniejszych sposobów krótkoterminowego finansowania zakupów na kredyt

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Płatności odroczone podbiły w 2024 roku rynek krótkoterminowego finansowania, wygrywając nawet z kartami kredytowymi
Płatności odroczone podbiły w 2024 roku rynek krótkoterminowego finansowania, wygrywając nawet z kartami kredytowymi
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Nowe technologie nieustannie rewolucjonizują kredyty, pożyczki, karty kredytowe i inne narzędzia określane fachowo jako consumer finance. Dzięki temu konsumenci mają ułatwiony dostęp do krótkoterminowego finansowania zakupów. Ale czy korzystają z tego na miarę potencjału?

Wysoka inflacja i niepewność gospodarcza sprawiają, że potencjał instrumentów służących krótkoterminowanemu finansowaniu konsumentów nie jest wykorzystany. Prawdziwe efekty i zdecydowanie większe korzyści przyjdą jednak gdy sytuacja gospodarcza poprawi się.

REKLAMA

Cyfryzacja przyspiesza rozwój instrumentów krótkoterminowego finansowania konsumpcji

REKLAMA

Rok 2024 dla branży consumer finance był okresem dynamicznych przemian, wynikających z konieczności adaptacji do nowych warunków gospodarczych oraz zmieniających się oczekiwań konsumentów.
Sektor obejmujący kredyty konsumpcyjne, pożyczki ratalne, karty kredytowe i inne formy finansowania osobistego stanął przed licznymi wyzwaniami, ale także wykorzystał szanse wynikające z postępującej cyfryzacji i innowacji technologicznych.

W 2024 roku zaobserwowano istotne zmiany w zachowaniach konsumentów. Rosnąca świadomość finansowa oraz ostrożność w zarządzaniu domowym budżetem spowodowały wzrost zainteresowania elastycznymi formami finansowania, takimi jak kredyty z możliwością odroczenia spłaty czy rozwiązania „buy now, pay later” (BNPL).
Jak zauważa Marta Fila, członek zarządu AIQLabs, BNPL zyskuje na popularności dzięki unikalnemu modelowi kosztowemu, w którym koszty finansowania są w dużej mierze przenoszone na sprzedawców.
– BNPL to nowy model finansowania, który szczególnie odpowiada młodszym pokoleniom, dzięki przejrzystości i pełnej integracji z platformami e-commerce – podkreśla Marta Fila.
– Ten trend uwypukla rosnące preferencje konsumentów wobec krótkoterminowych i bezpiecznych opcji finansowania, zwłaszcza w obliczu utrzymującej się niepewności gospodarczej i rosnących kosztów życia.

Consumer Finance pod większą kontrolą: ma to zwiększyć bezpieczeństwo konsumentów

Branża consumer finance w 2024 roku znalazła się pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego (KNF), co pozytywnie wpłynęło na uporządkowanie rynku i przełożyło się na wzrost wiarygodności sektora.
Jednocześnie na rynek nałożono dodatkowe obowiązki regulacyjne. Przed branżą stoją wyzwania związane z implementacją dyrektywy CCD2, ram DORA, ustawy o dostępności oraz AI Act.

REKLAMA

Technologia odgrywała kluczową rolę w redefiniowaniu sposobu działania sektora consumer finance w 2024 roku. Rozwój zaawansowanych algorytmów scoringowych pozwolił na precyzyjniejsze dopasowanie produktów do potrzeb klientów, jednocześnie ograniczając ryzyko niewypłacalności.
Sztuczna inteligencja umożliwiła bardziej precyzyjną analizę zachowań konsumentów, co pomogło firmom lepiej prognozować potrzeby klientów i skuteczniej zarządzać relacjami z nimi.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Inflacja, podnosząc koszty życia, zwiększyła zapotrzebowanie na finansowanie pozabankowe. Z jednej strony firmy musiały sprostać rosnącemu popytowi, z drugiej zaś starannie selekcjonować klientów, którym udzielały finansowania, aby zapobiegać nadmiernemu zadłużaniu – zauważa Fila.
Zrównoważony rozwój stał się jednym z kluczowych elementów strategii w branży consumer finance w 2024 roku.

Firmy coraz częściej promują odpowiedzialne podejście do zadłużania się oraz oferują produkty wspierające oszczędzanie i długoterminowe cele finansowe. Popularność zdobywają programy edukacyjne z zakresu zarządzania finansami oraz zielone kredyty wspierające ekologiczne inwestycje.
– Sektor znajduje się na rozdrożu między tradycyjnymi a nowoczesnymi modelami działania. Nasza przyszłość zależy od umiejętności zachowania równowagi między cyfryzacją a bezpośrednim kontaktem z klientem oraz od zdolności szybkiego reagowania na zmieniające się warunki gospodarcze – podsumowuje Fila.

Perspektywy na 2025 rok: jakich form krótkoterminowego finansowania poszukiwać będą klienci

Patrząc w przyszłość, sektor będzie musiał zmierzyć się z dalszymi zmianami regulacyjnymi, zarządzaniem inflacją i kosztami oraz rosnącą popularnością produktów takich jak BNPL i karty kredytowe.
Spadek stóp procentowych może natomiast wpłynąć na zwiększenie dostępności finansowania, co będzie istotnym wyzwaniem dla branży.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Socjolog: wyborcy kierują się emocjami, nikt nie czyta programów; zwycięża ten, kto umiejętnie przeplata politykę nienawiści z polityką miłości

Wyborcy deklarują, że chcą programów, ale kierują się emocjami - powiedział w Studiu PAP socjolog, dr hab., prof. Uniwersytetu Warszawskiego Przemysław Sadura. Zapytany jakich działań kandydatów można się spodziewać w miesiącu, który pozostał do wyborów, powiedział, że boi się "puszczać wodze fantazji".

Złodzieje nie świętują: zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, trwa policyjna akcja: Wielkanoc 2025

Wielkanoc 2025, podobnie jak te w latach ubiegłych jest szczególnie ważnym dla nas okresem, ale w natłoku obowiązków nietrudno o nieuwagę. Taki moment mogą szybko wykorzystać złodzieje. Policja od lat ostrzega: złodzieje nie świętują - zabezpiecz dom czy mieszkanie przed wyjazdem na Wielkanoc. Jadąc uważaj, bo jak zawsze trwa policyjna akcja: Wielkanoc na drogach.

12 topowych narzędzi do generowania obrazów AI – przegląd

Sztuczna inteligencja rewolucjonizuje tworzenie grafik, umożliwiając szybkie generowanie realistycznych obrazów, koncepcyjnych ilustracji i wizualizacji produktów – bez potrzeby angażowania grafików czy długiego procesu projektowego. Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz: fotorealizmu, stylizowanych grafik koncepcyjnych, a może prostych ilustracji do mediów społecznościowych? Sprawdź 12 najlepszych generatorów obrazów AI, które pomogą Ci wybrać idealne narzędzie do Twoich kreatywnych projektów.

Mobbing w pracy: jak rozpoznać i chronić się przed nim?

Poznaj definicję, przyczyny i formy mobbingu oraz praktyczne sposoby ochrony przed nim – wszystkie wskazówki prosto z rozmowy z ekspertką Katarzyną Bednarczykówą, autorką książki "Masz się łasić".

REKLAMA

Prof. Sieroszewski: Powyżej 24 tygodnia ciąży nie ma aborcji a poród. NRL: wytyczne Ministra Zdrowia dot. aborcji nie są wiążące dla sądów i nie rozwiewają wszystkich wątpliwości

Opinią publiczną wstrząsnęła ostatnio informacja o przerwaniu 9 miesięcznej ciąży w szpitalu w Oleśnicy. Zdarzyło się w 2024 roku ale informacja o tym fakcie dotarła do szerszej opinii publicznej w bieżącym roku. Wiele osób jest zaszokowanych tym, że zamiast doprowadzić do urodzenia dziecka, lekarz doprowadził do jego śmierci. W tej sprawie Prokuratura Okręgowej we Wrocławiu prowadzi postępowanie wyjaśniające. Sprawą zainteresował się Rzecznik Praw Obywatelskich. Natomiast Naczelna Rada Lekarska apeluje do Ministra Zdrowia o doprecyzowanie przepisów prawnych dot. dopuszczalności przerywania ciąży. O wyjaśnienia co do pojęcia przerwanie ciąży apeluje też Zarząd Główny Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników. Prezes PTGiP prof. Sieroszewski wskazuje, że słowo +aborcja+" pochodzi z łaciny; +abortus+ oznacza poronienie. Z poronieniem mamy do czynienia do 23 tygodnia ciąży i tym samym z aborcją. Powyżej 24 tygodnia nie ma żadnej aborcji, a poród" – wyjaśnia prof. Sieroszewski. W tle całej sprawy są wydane w sierpniu 2024 r. wytyczne Ministra Zdrowia w sprawie obowiązujących przepisów prawnych dotyczących dostępu do procedury przerwania ciąży.

Papież Franciszek: Egoizm ciąży bardziej niż krzyż – rozważania na Drogę Krzyżową

Watykan opublikował poruszające rozważania Drogi Krzyżowej autorstwa papieża Franciszka, który wciąż dochodzi do siebie po ciężkim zapaleniu płuc. „W świecie chłodnej kalkulacji i bezlitosnych interesów” Ojciec Święty wzywa do nawrócenia serca, współczucia i odrzucenia obojętności.

30 kwietnia 2025 r. termin rozliczenia PIT za 2024 r. KAS przypomina, że niektóre ulgi trzeba wykazać samodzielnie

Do 30 kwietnia podatnicy mają obowiązek złożenia rocznego zeznania podatkowego PIT za 2024 rok. Najwygodniejszym sposobem na dopełnienie tego obowiązku pozostaje usługa Twój e-PIT, która od kilku lat zyskuje coraz większą popularność.

Linia orzecznicza: Sądy o przeliczaniu emerytur niekorzystnie dla ZUS. Emeryci walczą o wyrok TK z 4 czerwca 2024 r.

Orzecznictwo w sprawach wniosków o ponowne przeliczenie emerytury po wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r. sygn. akt SK 140/20 jest bardzo niejednolite. Wskazana niejednolitość przejawia się na wielu płaszczyznach, przede wszystkim niektóre sądy powszechne orzekają na korzyść emerytów poprzez zmianę decyzji ZUS, inne z kolei orzekają na niekorzyść, oddalając odwołania emerytów. W artykule zostaną przedstawione zarówno wyroki korzystne, jak i niekorzystne.

REKLAMA

Luka w przepisach. W MOPS rodzina z podwójnym 20 000 zł. Świadczenie pielęgnacyjne i świadczenie wspierające

Zapadł wyrok sądu administracyjnego, z którego wynika, że opiekunka albo opiekun osoby niepełnosprawnej wcale nie musi oddawać świadczenia pielęgnacyjnego do MOPS w związku ze świadczeniem wspierającym (dla osoby niepełnosprawnej). Wydawałoby się, że wszystko jasne – jest świadczenie wspierające dla osoby niepełnosprawnej więc zwracamy świadczenie pielęgnacyjne. Ale nie. Sąd stwierdził:

IMGW ostrzega: burze, trąby powietrzne, wiatr do 100 km/h i gwałtowne wzrosty stanów wody

IMGW alarmuje. Trąby powietrzne mogą wystąpić w pasie od Lubelszczyzny po Kujawy. Tam też zostało wydane ostrzeżenie II stopnia przed burzami, którym może towarzyszyć wiatr do 100 km/h. IMGW wydał również ostrzeżenia I stopnia przed burzami. Na południu kraju intensywne opady deszczu mogą powodować podtopienia.

REKLAMA