REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dwie pod rząd handlowe niedziele w grudniu sprawiły, że klienci przypomnieli sobie o walorach galerii i centrów handlowych

Dwie niedziele handlowe w grudniu przywróciły zainteresowanie klientów galeriami handlowymi
Dwie niedziele handlowe w grudniu przywróciły zainteresowanie klientów galeriami handlowymi
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Galerie handlowe w metropoliach i pełniące podobną do nich rolę centra handlowe w innych miastach tracą na znaczeniu po wprowadzeniu ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Siedem niedziel handlowych w roku to stanowczo za mało. Dlatego grudzień to czas, gdy klienci przypominają sobie o istnieniu takich miejsc.

A w 2024 roku przed świętami galerie i centra handlowe przeżyją przedświąteczny boom. Blisko co drugi konsument zamierza je odwiedzić. Jaki termin wybrać na zakupy, by uniknąć rekordowych tłoków?

REKLAMA

Niedziele handlowe: najlepsze zakupy w galerii lub centrum handlowym?

Według najnowszego raportu, 51,2% aktywnych konsumentów zamierza przed najbliższymi świętami udać się na zakupy do galerii i centrów handlowych. W zeszłym roku 48,7% osób odpowiedzialnych za zakupy w swoich domach było przynajmniej raz w tym okresie w tego typu obiektach.
Najtłoczniej będzie w ostatnich 2 tygodniach przed Bożym Narodzeniem. Natomiast największa kumulacja wizyt nastąpi 4-6 dni przed Wigilią.

Ruch w galeriach przed świętami: będą nowe rekordy?

REKLAMA

W ub.r. w galeriach i centrach handlowych ruch wzrósł o 34% w porównaniu do referencyjnego okresu z przełomu października i listopada. Doganiały je tylko hipermarkety z wynikiem 32%.
Dyskonty i supermarkety miały zdecydowanie słabsze skoki – 10% i 7%. W tym roku galerie i centra handlowe już zanotowały wzrost ruchu o 8,5% w Black Friday w stosunku do „zwykłego”, poprzedniego piątku.

Jak wynika z raportu UCE RESEARCH i Proxi.cloud, 51,2% aktywnych konsumentów zamierza przed najbliższymi świętami udać się na zakupy do galerii i centrów handlowych. Do tego 48,7% badanych konsumentów twierdzi, że w zeszłym roku przynajmniej raz było w tym okresie na przedświątecznych zakupach w tego typu obiektach.
Raport został oparty na badaniu opinii publicznej, które przeprowadzono wśród ponad 1,5 tys. Polaków odpowiedzialnych za zakupy w swoich gospodarstwach domowych. Ich odpowiedzi pokazują, że w tym roku w galeriach i centrach handlowych przed świętami ruch może być podobny bądź nawet trochę większy niż w poprzednim roku.

Zakupy w galerii handlowej: chcesz uniknąć rekordowego tłoku, na pewno nie planuj na niedzielę 22 grudnia

– Zebrane dane pokazują również, że najczęściej konsumenci będą chcieli odwiedzić galerie i centra handlowe w okresie do 2 tygodni przed świętami. Natomiast największa kumulacja wizyt nastąpi 4-6 dni przed Wigilią, głównie w weekend, tj. 20-22 grudnia – informują analitycy z UCE RESEARCH. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Według analiz UCE RESEARCH i Proxi.cloud, w zeszłym roku wzmożony ruch w galeriach handlowych był szczególnie obserwowany w czasie trzech tygodni poprzedzających Boże Narodzenie. Sprzyjały temu dwie niedziele handlowe – 10 oraz 17 grudnia. Jednocześnie w soboty je poprzedzające nie było mniej tłoczno. W tym roku wzrost ruchu będzie skumulowany na przestrzeni dwóch tygodni poprzedzających święta, a nie trzech, jak rok temu. Będzie to wynikało z tego, że w grudniu br. niedziele handlowe przypadają 15 oraz 22 grudnia. 

– W zeszłym roku największy ruch w placówkach handlowych zanotowaliśmy 22 grudnia, a więc tuż przed samymi świętami. Świadczy to o tym, że duża część Polaków odkłada zakup prezentów na ostatnią chwilę. W tym roku spodziewamy się, że szczytowymi dniami będą sobota, 21 grudnia, oraz niedziela handlowa, 22 grudnia. Okres bezpośrednio poprzedzający święta sprzyja wzrostowi ruchu z uwagi na brak możliwości korzystania z zakupów e-commerce. Czas na dostawę takich zakupów przed świętami jest zbyt krótki – wyjaśnia Łukasz Pytlewski, współautor raportu z Proxi.cloud. 

Rok temu, w okresie trzech tygodni przed Wigilią w porównaniu do referencyjnego okresu, przyjętego od 30 października do 5 listopada 2023 roku, ruch w tego typu obiektach wzrósł średnio o 34%. W hipermarketach zwiększył się przeciętnie o 32%, w dyskontach o 10%, a w supermarketach – o 7%. 

– Z tego wynika, że najsilniejszy wzrost ruchu w okresie przedświątecznym jest obserwowany w galeriach handlowych. Świadczy to o tym, że ich oferty świąteczne, w tym prezentowe, są zdecydowanie lepiej dopasowane niż wielkopowierzchniowych sieci handlowych. Przewiduję, że tym razem w galeriach handlowych i hipermarketach ruch rdr. również wzrośnie dwucyfrowo – mówi ekspert z Proxi.cloud.

Do tego autorzy raportu dodają, że jest na to duża szansa.

Dla przykładu, w tym roku galerie i centra handlowe już zanotowały wzrost ruchu o 8,5% w Black Friday (29 listopada br.) w stosunku do „zwykłego”, poprzedniego piątku (22 listopada br.).
– Natężenie promocji oraz ich komunikacji w mediach spowodowało, że klienci chętniej odwiedzali galerie i centra handlowe tego dnia. Powyższy wzrost bez wątpienia był zauważalny przez sieci handlowe operujące w galeriach – podsumowuje Łukasz Pytlewski.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przycinanie jabłoni. Kiedy przycinać jabłonie? Czy w marcu można przycinać jabłonie?

Przycinanie jabłoni to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który wpływa na zdrowie drzewa. Odpowiednie cięcie pozwala na regulację wzrostu, poprawę nasłonecznienia korony oraz zapobieganie chorobom. Sprawdź, kiedy i jak prawidłowo przycinać jabłonie, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem i obfitymi plonami.

Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

To już pewne: dłuższe urlopy dla pięciu milionów zatrudnionych, wyższe dodatki do wynagrodzenia i nagrody. Rewolucja w stażu pracy gwarantowana przez rząd

Rzadko kiedy zmiany przepisów kodeksu pracy mają znaczenie dla osób na umowach cywilnych lub zarobkujących w każdy innym sposób niż umowa o pracę. Tym razem jest inaczej. Rewolucja w sposobie ustalania stażu pracy da korzyści zarówno samozatrudnionym, jak pracownikom etatowym. Rząd już o niej zdecydował a nawet ustalił termin wejścia w życie zmian korzystnych dla 5 mln zarobkujących Polaków.

Oni renty wdowiej nie dostaną. Wszystko przez ten jeden przepis. "To jakieś żarty, śmiech przez łzy"

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną. 

REKLAMA

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

Negatywnie o podwyżkach dla pracowników samorządowych. Prowadzą do spłaszczenia płac

Związek Powiatów Polskich wydał negatywną opinię do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Według samorządowców propozycja MRPiPS prowadzi m.in. do spłaszczenia wynagrodzeń pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach.

REKLAMA

Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Zasiłek losowy w 2025, 2026 i 2027 r. [1000 zł, ZMIANY]

Pomoc w formie zasiłków losowych i inne działania interwencyjne będą kontynuowane w latach 2025-2027. Pojawi się jednak kilka zmian. Tak wynika z założeń projektów uchwały i rozporządzenia, które zostały opublikowane wykazie prac legislacyjnych rządu . Czy będzie łatwiej uzyskać pomoc?

REKLAMA