REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 15.12.2024 to niedziela handlowa, czynny Lidl, Biedronka i galerie handlowe czy zakupy tylko w małych sklepach, jak Żabka

Czy niedziela 15.12.2024 to niedziela handlowa czy z zakazem handlu, ile i które niedziele handlowe w grudniu 2024
Czy niedziela 15.12.2024 to niedziela handlowa czy z zakazem handlu, ile i które niedziele handlowe w grudniu 2024
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Choć miniona niedziela 08.12.2024 jest trzecią poprzedzającą święta Bożego Narodzenia i jako taka ma być niedzielą handlową mocą uchwalonej niedawno przez Sejm ustawy, ale jeszcze nie w tym, ale dopiero w 2025 roku. I w latach następnych, kiedy to w grudniu będą zawsze aż trzy niedziele handlowe. Na razie spore zamieszanie - wiele osób na minioną niedzielę planowało zakupy, a musiało z tych planów zrezygnować. Jak będzie 15.12.2024?

Czy handlowa będzie także kolejna niedziela, bezpośrednio poprzedzająca Boże Narodzenie - 22.12.2024?
 

REKLAMA

Niestety w 2024 r., mimo uchwalonej na świeżo ustawy, wszystko pozostaje bez zmian. Niedziela 08.12.2024,choć  trzecia licząc od świąt Bożego Narodzenia była niedzielą objętą zakazem handlu. Na szczęście dwie kolejne: 15.12.2024 i 22.12.204 to niedziele handlowe

Czy 15 grudnia jest niedziela handlowa, a druga będzie za tydzień - 22.12.2024, ile niedziel handlowych w grudniu 2024 roku

REKLAMA

Z niedzielami handlowymi jest niemal takie samo zamieszanie jak z wolnym w wigilię. Mają być aż trzy niedziele handlowe w grudniu, le jeszcze nie w 2024 roku, ale w 2025. W sumie więc w sprawie zakupów klienci sklepów są równie zdezorientowani jak pracownicy w sprawie wolnego w wigilię.

Od razu więc postawmy sprawę jasno. W 2024 roku nie ma zmian w stosunku do sytuacji prawnej ustanowionej przez ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Handlowe są dwie niedziele i żadną z nich nie jest 08.12.2024 – pod tą datą wciąć figuruje niedziela objęta zakazem handlu.

Niedziele handlowe w grudniu 2024 roku

Zgodnie z ustawą o zakazie handlu, w roku jest tylko siedem niedziel handlowych. Dwie z nich przypadają na grudzień. S ą to niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie. W 2024 roku niedziele handlowe w grudniu to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 15.12.2024,
  • 22.12.2024.

Na duże zakupy można więc szykować się w te dwa dodatkowe dni handlowe.

Dopiero mocą uchwalonej właśnie ustawy, która ustanawia wigilię kolejnym ustawowo wolnym dniem od pracy, ale dopiero od 2025 roku, w grudniu przybędzie trzecia niedziela handlowa. A to dlatego, że rzeczona ustawa ma wejść w życie 1 lutego 2025 r., siłą rzeczy tegorocznego grudnia obejmować jeszcze nie może.
Będzie to trzecia niedziela poprzedzająca Boże Narodzenie, a więc odpowiednik tegorocznej pod datą 08.12.2024. Tegoroczna, ustalmy to jeszcze raz z pełną mocą, nie jest objęta zmianą a więc w najbliższą niedzielę obowiązuje zakaz handlu.

Czy 15.12.2024 to niedziela handlowa, czy zakupy w Lidlu, Biedronce, galeriach i centrach handlowych,  a co z niedzielą 15 grudnia

Tak, najbliższa niedziela to nareszcie niedziela handlowa. Zakupy zrobimy w każdym sklepie, w tym w Lidlu i Biedronce oraz w każdym sklepie zlokalizowanym w galerii lub centrum handlowym.

Podobnie będzie w niedzielę 22 grudnia 2024 roku.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały biznes zamiast pracy na etacie. Tyle można zarobić bez rejestracji i składek ZUS w 2025 roku

To dobra wiadomość dla tych, którzy prowadzą drobny biznes. Z nowym rokiem zmienił się limit zarobków dla działalności nierejestrowanej. Oznacza to, że bez konieczności zakładania firmy można legalnie więcej zarobić. Ile ? Łącznie, bez opłacania składek ZUS, maksymalnie  blisko 42 tysięcy złotych. 

Emerytur stażowych nie będzie, bo: rząd uważa, że państwa nie stać, a pracownicy domagają się tylko wypłaty pieniędzy z własnych składek

W Sejmie czekają na rozpatrzenie dwa projekty ustaw dotyczące emerytur stażowych: związkowy i Lewicy. Oba przewidują podobne rozwiązania: możliwość przejścia na emeryturę ZUS nie tylko po osiągnięciu ustawowego wieku emerytalnego, ale i zgromadzeniu odpowiedniego stażu ubezpieczeniowego.

Min. Dziemianowicz-Bąk: rekomenduję wyższą waloryzację emerytur i rent. Będzie inflacja +50 proc. realnego wzrostu przeciętnej płacy? Od kiedy?

Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, zarekomendowała wyższą waloryzację emerytur i rent. Zgodnie z tą rekomendacją wskaźnik waloryzacji miałby wynieść więcej niż obecnie ustalony (wskaźnik inflacji w poprzednim roku powiększony o co najmniej 20% realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia w poprzednim roku kalendarzowym). Symulacja przygotowana przez MRPiPS pokazuje, że przy uwzględnieniu 50 proc. realnego wzrostu przeciętnego wynagrodzenia zamiast 20 proc., wskaźnik waloryzacji w 2025 roku wyniósłby 8,55 proc. zamiast 5,82 proc.

Nawet 2400 zł w ramach bonu energetycznego w 2025 r.? Znamy szczegóły – dla kogo i na jakich warunkach

W dniu 12 grudnia 2024 r., na ręce Marszałka Sejmu, został złożony poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w latach 2023-2025 oraz niektórych innych ustaw, który zakłada wydłużenie bonu energetycznego na 2025 r., dwukrotne zwiększenie jego wysokości i podwyższenie progu dochodowego uprawniającego do jego otrzymania.

REKLAMA

Zmiany w KP: jest podpis Prezydenta pod ustawą. Przepisy wchodzą w życie w I kwartale 2025 r.

W dniu 12 grudnia 2024 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Będzie dodatkowy, co ważne 100% płatny urlop, dla pracowników będących rodzicami. Celem ustawy jest wprowadzenie do polskiego systemu prawnego szczególnych regulacji z zakresu urlopów dla rodziców wcześniaków i dzieci hospitalizowanych po narodzinach. Regulacja wejdzie w życie już w pierwszym kwartale 2025 r.

Resort pracy ogłosił: będzie wzór umowy o pracę, zlecenia, wypowiedzenia, porozumienia itd. Od 2025 r. będzie elektroniczny system zawierania i rozwiązywania umów

Resort pracy w ostatnich dniach oficjalnie już ogłosił, że trwają bardzo intensywne prace nad systemem elektronicznym, który w założeniu ma być ułatwieniem dla przedsiębiorców, pracowników, pracodawców. Na czym polegają te naprawdę rewolucyjne zmiany w prawie pracy i nie tylko? Warto wiedzieć, bo Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zogłasza oficjalnie, że już w 2025 r. zmiany zaczną obowiązywać!

Wigilia będzie jednak dniem wolnym od pracy, ale nie w tym roku lecz od 2025, prezydent podpisze ustawę?

Wolna od pracy wigilia, zwłaszcza jeśli wypada w środku tygodnia, pozwala wydłużać Boże Narodzenie z dwóch dni do często nawet tygodnia. W końcu będzie dniem ustawowo wolnym od pracy, o ile prezydent podpisze ustawę, ale dopiero od 2025 r. A co z wolnym w wigilię w 2024 roku?

Teraz lekcje w szkołach tylko od poniedziałku do czwartku? Czterodniowy tydzień pracy dla nauczycieli to tylko cztery dni nauki dla uczniów?

Wolne wszystkie piątki od pracy, tak jak dziś soboty, to tylko kwestia czasu gdy tak ustanowiony tydzień pracy zostanie usankcjonowany odpowiednimi zapisami w kodeksie pracy. Zmieni on nie tylko gospodarkę, ale i sferę usług publicznych, w tym oświatę. Nic więc dziwnego, że już teraz trwają analizy.

REKLAMA

Nawet kilka tysięcy kary. Miliony Polaków muszą pamiętać o tym obowiązku

Szykuje się wielka wymiana dowodów osobistych i to już niebawem. Jak podaje resort cyfryzacji, w 2025 roku po nowy  dokument musie się zgłosić blisko 3,5 mln Polaków. Co z tymi, którzy się będą ociągać i tego nie zrobią? Grozi im za to kara grzywny. Jak wysoka? Nawet 5 tysięcy złotych. 

Od kiedy dyrektywa o pracy platformowej? Jakie zmiany wprowadza? [WYWIAD]

Dyrektywa odnosi się do osób zarobkujących za pośrednictwem platform cyfrowych, łącznie ponad 28 milionów w Unii Europejskiej. - tłumaczy Veronika Bush, szefowa ds. polityki publicznej na Europę Środkowo-Wschodnią i kraje bałtyckie w Wolt. Od kiedy dyrektywa o pracy platformowej będzie obowiązywała w Polsce? Jakie zmiany wprowadza?

REKLAMA