REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 15.12.2024 to niedziela handlowa, czynny Lidl, Biedronka i galerie handlowe czy zakupy tylko w małych sklepach, jak Żabka

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Czy niedziela 15.12.2024 to niedziela handlowa czy z zakazem handlu, ile i które niedziele handlowe w grudniu 2024
Czy niedziela 15.12.2024 to niedziela handlowa czy z zakazem handlu, ile i które niedziele handlowe w grudniu 2024
shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Choć miniona niedziela 08.12.2024 jest trzecią poprzedzającą święta Bożego Narodzenia i jako taka ma być niedzielą handlową mocą uchwalonej niedawno przez Sejm ustawy, ale jeszcze nie w tym, ale dopiero w 2025 roku. I w latach następnych, kiedy to w grudniu będą zawsze aż trzy niedziele handlowe. Na razie spore zamieszanie - wiele osób na minioną niedzielę planowało zakupy, a musiało z tych planów zrezygnować. Jak będzie 15.12.2024?

Czy handlowa będzie także kolejna niedziela, bezpośrednio poprzedzająca Boże Narodzenie - 22.12.2024?
 

REKLAMA

Niestety w 2024 r., mimo uchwalonej na świeżo ustawy, wszystko pozostaje bez zmian. Niedziela 08.12.2024,choć  trzecia licząc od świąt Bożego Narodzenia była niedzielą objętą zakazem handlu. Na szczęście dwie kolejne: 15.12.2024 i 22.12.204 to niedziele handlowe

Czy 15 grudnia jest niedziela handlowa, a druga będzie za tydzień - 22.12.2024, ile niedziel handlowych w grudniu 2024 roku

REKLAMA

Z niedzielami handlowymi jest niemal takie samo zamieszanie jak z wolnym w wigilię. Mają być aż trzy niedziele handlowe w grudniu, le jeszcze nie w 2024 roku, ale w 2025. W sumie więc w sprawie zakupów klienci sklepów są równie zdezorientowani jak pracownicy w sprawie wolnego w wigilię.

Od razu więc postawmy sprawę jasno. W 2024 roku nie ma zmian w stosunku do sytuacji prawnej ustanowionej przez ustawę o zakazie handlu w niedzielę. Handlowe są dwie niedziele i żadną z nich nie jest 08.12.2024 – pod tą datą wciąć figuruje niedziela objęta zakazem handlu.

Niedziele handlowe w grudniu 2024 roku

Zgodnie z ustawą o zakazie handlu, w roku jest tylko siedem niedziel handlowych. Dwie z nich przypadają na grudzień. S ą to niedziele bezpośrednio poprzedzające Boże Narodzenie. W 2024 roku niedziele handlowe w grudniu to:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  • 15.12.2024,
  • 22.12.2024.

Na duże zakupy można więc szykować się w te dwa dodatkowe dni handlowe.

Dopiero mocą uchwalonej właśnie ustawy, która ustanawia wigilię kolejnym ustawowo wolnym dniem od pracy, ale dopiero od 2025 roku, w grudniu przybędzie trzecia niedziela handlowa. A to dlatego, że rzeczona ustawa ma wejść w życie 1 lutego 2025 r., siłą rzeczy tegorocznego grudnia obejmować jeszcze nie może.
Będzie to trzecia niedziela poprzedzająca Boże Narodzenie, a więc odpowiednik tegorocznej pod datą 08.12.2024. Tegoroczna, ustalmy to jeszcze raz z pełną mocą, nie jest objęta zmianą a więc w najbliższą niedzielę obowiązuje zakaz handlu.

Czy 15.12.2024 to niedziela handlowa, czy zakupy w Lidlu, Biedronce, galeriach i centrach handlowych,  a co z niedzielą 15 grudnia

Tak, najbliższa niedziela to nareszcie niedziela handlowa. Zakupy zrobimy w każdym sklepie, w tym w Lidlu i Biedronce oraz w każdym sklepie zlokalizowanym w galerii lub centrum handlowym.

Podobnie będzie w niedzielę 22 grudnia 2024 roku.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedałeś nieruchomość nabytą w drodze spadku? Urząd Skarbowy może upomnieć się o ponad 92 tysięcy złotych, nawet jeśli zostałeś zwolniony z podatku od spadków i darowizn. Możesz temu zapobiec, ale pozostało już niewiele czasu

Każdy kto w 2024 roku dokonał odpłatnego zbycia nieruchomości przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego w którym nabył nieruchomość (dotyczy to także przypadków nabycia nieruchomości w drodze spadku) – podlega z tego tytułu opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Do 30 kwietnia należy złożyć PIT-39. Istnieją jednak przesłanki pozwalające uniknąć zapłaty podatku.

MRPiPS: 5070 zł dla każdego od 1 stycznia 2026 r., ale jest „haczyk” – bo nie dla tych co otrzymują premie i nagrody oraz inne dodatki do wynagrodzenia

Czeka nas rewolucja w zakresie płacy minimalnej – w rządzie trwają obecnie prace nad całkowitą zmianą ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Ostateczna wersja projektu zakłada, że pensja minimalna ma opiewać na 55% wysokości przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej, co – zgodnie z aktualnymi prognozami – dałoby pensję minimalną na poziomie 5070 zł brutto. Jak się okazuje – nie wszyscy będą mogli jednak liczyć na podwyżkę od 1 stycznia 2026 r., bo MRPiPS wycofało się z pomysłu zrównania płacy minimalnej z wynagrodzeniem zasadniczym.

Pracę dają od ręki. Płacą nawet... 19 tysięcy miesięcznie! Nie trzeba mieć matury ani studiów

Kalendarz ma wypełniony na kilka miesięcy do przodu, ludzie ustawiają się do niego w kolejce. Tak się dobrze kręci biznes właścicielowi stolarskiej firmy, który z wykształcenia jest… historykiem. Dziesięć lat temu schował do kieszeni uniwersytecki dyplom i został fachowcem na wagę złota. Ma zawód, który jest na rynkowym topie. Na tej liście są też cieśle, ślusarze, stolarze, elektrycy, murarze czy brukarze.

WZON: Tylko 43 punkty po 25 latach na wózku. Tylko 61 punktów dla niewidomej. W ZUS bez świadczeń także stopień znaczny niepełnosprawności

Otrzymaliśmy kilka listów od osób niepełnosprawnych (orzeczenia stałe, stopień znaczny niepełnosprawności), które zostały przez WZON wykluczone ze świadczenia wspierającego. W artykule ich opinie:

REKLAMA

Arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!!!
Wielkanoc to szczególny okres w roku. We współczesnych czasach zapominamy jednak o pewnych tradycjach i zwyczajach świątecznych, które kultywowali nasi przodkowie. Poniżej arcytrudny test ze zwyczajów wielkanocnych – czy dasz radę? 5/8 to już sukces!
Odprawy pracownicze w 2025 r.

Odprawy pracownicze w 2025 r. są bardzo różnorodne. Kwoty i zasady wypłaty świadczeń finansowych różnią się oczywiście od sytuacji, w jakiej znajdzie się pracownik, ale też od zawodu jaki wykonuje. Poniżej opis kilku przykładowych odpraw, jakie może uzyskać pracownik.

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

Rząd kręci bat na właścicieli domów. Będzie limit osób, a nawet metrów dla rodziny? Szykują się wielkie zmiany w przepisach

Hałas, bójki, parkujące, gdzie się da samochody, śmieci i bezsilność sąsiadów – tak można streścić skargi, które leją się lawiną do posłów oraz resortu rozwoju i technologii od tych, którzy stali się ofiarą nowej, polskiej plagi. Domy jednorodzinne zamieniane są w hotele robotnicze. Rząd chce z tym walczyć i kręci bat na ten „biznes”. Szykuje się rewolucja w przepisach?

REKLAMA

Dezinformacja bronią XXI wieku. 6 wskazówek jak się przed nią chronić i nie rozpowszechniać „fake newsów”

Manipulowanie informacjami i ingerencja zagraniczna są poważnym zagrożeniem dla społeczeństwa. Fake newsy mogą podważać wiarygodność instytucji i procesów demokratycznych, uniemożliwiając ludziom podejmowanie świadomych decyzji lub zniechęcając ich do głosowania. Komisja Europejska w swoim wzmocnionym komunikacie przedstawia sześć wskazówek, jak wykryć i przeciwdziałać manipulacji informacjami.

Cyfrowe wykluczenie w miejscu pracy: cicha forma mobbingu. Czy za wysyłanie memów przez pracowników na WhatsAppie odpowiada pracodawca?

Cyfrowe wykluczenie stanowi często bagatelizowany aspekt mobbingu. Prawo nie nadąża za zmieniającym się środowiskiem pracy. Coraz częściej występująca praca zdalna, powszechne używanie komunikatorów, sprawiają że mobbing nie jest już tylko zjawiskiem bezpośrednim – doświadczalnym i widzialnym przez wszystkich, ale staje się cichy i trudny do udowodnienia dla osób nękanych. Według badań ponad 40 proc. pracowników przyznaje, że doświadcza mobbing.1

REKLAMA