Live shopping: Jedna z najpopularniejszych form zakupów online w Chinach i w USA zyskuje na popularności w Europie. Czym jest?

zakupy online / Live shopping: Jedna z najpopularniejszych form zakupów online w Chinach i w USA zyskuje na popularności w Europie. Czym jest? / Shutterstock

Live shopping: Jedna z najpopularniejszych form zakupów online w Chinach i w USA zyskuje na popularności w Europie. Czym jest? Z badań przeprowadzonych przez Komputronik wynika, że aż 80 proc. konsumentów w Polsce nie wie czym jest live shopping.

Dyrektor sprzedaży Omnichannel, Komputronik S.A. Marcin Mordak przekazał, że w jego ocenie, szybki rozwój handlu elektronicznego nad Wisłą sugeruje, że live shopping w najbliższym czasie może zyskiwać coraz większą rzeszę fanów. Choć obecnie tylko 22 proc. polskich konsumentów deklaruje, że nabyło produkt podczas transmisji na żywo, ten format zakupów ma ogromny potencjał rozwoju. Polska jako lider e-commerce w Europie Środkowo-Wschodniej, znajduje się w doskonałej pozycji, by w pełni wykorzystać tę rosnącą tendencję - powiedział Mordak. Dodał, że dla kluczowym dla polskich marek i sprzedawców będzie odpowiednie przygotowanie, by nie przegapić tego trendu. Zaznaczył, że live shopping nie tylko jest sposobem na zwiększenie zaangażowania konsumentów, ale także na budowanie zaufania i lojalności wśród klientów. Aby w pełni wykorzystać jego zalety, sprzedawcy muszą zrozumieć, jak angażować polskich konsumentów, tworząc doświadczenia, które będą dostosowane do ich potrzeb, oczekiwań i stylu życia. To czas, by inwestować w tę formę sprzedaży, zanim stanie się ona absolutnym standardem w polskim e-commerce – przekazał Mordak.

Live shopping w Polsce

Z danych McKinsey wynika, że w Chinach najchętniej kupowaną podczas live shoppingu kategorią produktów są artykuły spożywcze. Stanowią one 54 proc. W polce zaś, najchętniej kupowaną kategorią produktów jest elektronika. Z badania przeprowadzonego przez Komputronik S.A. wynika, że na zakup elektroniki podczas live shopinngu zdecydowało się 44 proc. uczestników transmisji.

Popularność live shoppingów dedykowanych elektronice wynika z faktu, że oferują one możliwość zakupu produktów w wyjątkowo niskich cenach. Często podczas transmisji organizowane są także konkursy, a klienci mogą zadawać pytania ekspertom, co dodatkowo zwiększa wartość tej formy zakupów. Dzięki temu, nabycie produktów premium w taki sposób staje się nie tylko opłacalnym, ale i ekskluzywnym doświadczeniem zakupowym – przekazała Marketing & Digital Development Director Komputronik Karolina Pietz-Drapińska.

Live shopping rozwijał się w Chinach i USA, następnie dotarł do Europy

W przesłanej informacji prasowej przekazano, że live shopping wywodzi się z Chin, gdzie zaczął się rozwijać na początku 2010 roku, przede wszystkim za sprawą platform takich jak Taobao Live. Dodano, że popularność tej formy sprzedaży szybko wzrosła dzięki dynamicznemu rozwojowi e-commerce oraz wpływowi influencerów. Pandemia COVID-19 także przyczyniła się do rozkwitu live shoppingu, ponieważ konsumenci spędzając więcej czasu w sieci, szukali nowych, bardziej angażujących form zakupów online. Ten trend także szybko zagościł na rynku amerykańskim. Jak podaje Statista, w zeszłym roku sprzedaż w ramach strumieniowej transmisji na żywo w Stanach Zjednoczonych osiągnęła szacunkową kwotę 50 miliardów dolarów. Prognozy wskazują, że do 2026 roku ta wartość wzrośnie o 36 proc., co będzie stanowić ponad 5 proc. procent całej sprzedaży e-commerce. W Europie wartość live shopping obecnie szacuje się na 10 miliardów dolarów, co stanowi aż 86 proc. od czasów przed pandemicznych.

oprac. Iga Leszczyńska
rozwiń więcej
Infor.pl
Śmierć bliskiej osoby, a potem pułapka podatkowa. Problem jest z terminem zgłoszenia nabycia spadku na formularzu SD-Z2
02 gru 2024

Są trudności w skorzystaniu ze zwolnienia z podatku od spadków po śmierci najbliższych. Podatnicy wskazują na brak informacji o 6-miesięcznym terminie na zgłoszenie nabycia spadku na formularzu SD-Z2. Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje do ministra finansów o wprowadzenie obowiązku pouczania o tych warunkach przez sądy i notariuszy, aby zapobiec przypadkom, gdy niewiedza prowadzi do utraty prawa do ulgi.

100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej. 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem
02 gru 2024

Już 1 stycznia 2025 r. wejdą w życie przepisy, które wprowadzają możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej z innym świadczeniem. Masz dwie opcje do wyboru 100% renty rodzinnej i 15% własnego świadczenia albo 100% własnego świadczenia i 15% renty rodzinnej.

Zmiana zasad wystawiania faktur VAT od 1 stycznia 2025 r.
02 gru 2024

Opublikowany został projekt rozporządzenia, które zmienić ma od 1 stycznia 2024 r. rozporządzenie Ministra Finansów z 29 października 2021 r. w sprawie wystawiania faktur (Dz. U. poz. 1979). Co się zmieni w fakturowaniu od nowego roku?

Kiedy dobrowolny ZUS? Jest już zapowiedź ministra: Nowe rozwiązanie miałoby polegać na możliwości zrezygnowania z więcej niż jednej składki, przez przedsiębiorcę w trudnej sytuacji
02 gru 2024

Rząd zapowiedział prace nad dobrowolnym ZUS. Minister Krzysztof Paszyk wskazał, że rozwiązanie to miałoby polegać na możliwości zrezygnowania przez przedsiębiorcę, który znajdzie się w trudnej sytuacji z więcej niż jednej składki. "Żeby mógł zrezygnować z dwóch, trzech składek. Być może to za kilka lat będzie to możliwe".

Wybory prezydenckie 2025: Można zarządzić już 15 stycznia 2025 r.
02 gru 2024

Marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie najwcześniej 15 stycznia. Ma to związek z wprowadzonym we wrześniu stanem klęski żywiołowej. Czy zagłosujemy dwa tygodnie po Sylwestrze?

Od 2025 r. przedsiębiorca może zaoszczędzić 105 zł miesięcznie! Minimalna podstawa składki ma zostać zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia
02 gru 2024

Od 2025 r. ok. 934 tys. przedsiębiorców zapłaci niższą składkę. Minimalna podstawa składki ma zostać zmniejszona do poziomu 75% minimalnego wynagrodzenia. Osoby o najniższych dochodach lub stracie zaoszczędzą dzięki temu do ok. 105 zł miesięcznie.

Zmiany w stażu pracy już od 2026 roku – co to oznacza dla pracodawców?
02 gru 2024

Od początku 2026 roku mają wejść w życie zmiany w przepisach dotyczących naliczania stażu pracy. Nowelizacja Kodeksu pracy obejmie nie tylko okresy zatrudnienia na podstawie umowy o pracę, ale także inne formy zatrudnienia, takie jak umowy zlecenia czy prowadzenie działalności gospodarczej. Te zmiany przyniosą korzyści dla pracowników, ale także dodatkowe wyzwania dla pracodawców.

Zmiany w załatwianiu spraw urzędowych od 1 stycznia 2025 r. Od nowego roku część spraw załatwisz bez opłat i wychodzenia z domu
02 gru 2024

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o zmianach w załatwianiu spraw urzędowych od 1 stycznia 2025 r. Od nowego roku część spraw załatwisz bez opłat i wychodzenia z domu. e-Doręczenia to nowy krok w cyfryzacji administracji.

Dopłaty do przewozów autobusowych. Samorządy mogą składać wnioski od 3 do 9 grudnia 2024 r.
02 gru 2024

Samorządy mogą ubiegać się o dopłaty do przewozów autobusowych. Rusza nabór wniosków o objęcie dopłatą do usług transportowych ze środków Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej. 

Sąd: Tylko 3 lata ZUS odpowiada za błąd z wyrównaniem i przeliczeniem emerytury
02 gru 2024

Tylko za 3 lata. Jest to wprost zapisane w przepisach. Maksymalnie 3-letni termin chroniący emerytów. Jest to tak skrajnie niesprawiedliwie, że 5 listopada 2024 r. Sąd Okręgowy VI Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych (sygn. akt VI U 1258/23) tłumaczył się w uzasadnieniu, że musi orzec na korzyść ZUS.

pokaż więcej
Proszę czekać...