REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kup teraz, zapłać później. Korzystasz z tej metody płatności, sprawdź jakich pułapek unikać

Zakupy z płatnością typu kup teraz zapłacić później mogą okazać się pułapką
Zakupy z płatnością typu kup teraz zapłacić później mogą okazać się pułapką
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kupujesz teraz, a płacisz później? Sprawdź, którzy dostawcy usługi BNPL zaraportują cię do BIK-u, co może obniżyć wiarygodność finansową a nawet utrudnić zawieranie poważnych umów. Można tego uniknąć, decydując się na zmianę instytucji rozliczeniowej w trakcie finalizowania zakupu.

Zakupy online stały się integralną częścią codziennych nawyków wielu Polaków. Wraz z rozwojem e-commerce rośnie także popularność płatności odroczonych, które oferują klientom większą swobodę zakupową.

REKLAMA

Należy jednak pamiętać, że u większości, choć nie u wszystkich, podmiotów dających dostęp do takiej metody płatności odroczone mają charakter kredytu konsumenckiego.
Korzystając z usług firm, działających w takim modelu, należy mieć świadomość, że mają one obowiązek raportować transakcje do Biura Informacji Kredytowej, a w przypadku ich nieuregulowania, powoduje to obniżenie zdolności do spłaty zobowiązań finansowych.

Pułapka płatności odroczonych: dziś kupują, a jutro… lądują w BIK-u na czerwono

REKLAMA

Kup teraz, zapłać później – BNPL,  staje się coraz bardziej cenionym rozwiązaniem na polskim rynku. Dokonywanie zakupów online i przesunięcie terminu spłaty na dogodniejszy moment, to dzięki płatnościom odroczonym szansa na odciążenie finansów i lepsze zarządzanie budżetem.
Jednak w pogoni za wygodniejszym regulowaniem należności oraz potrzebą maksymalnego uproszczenia procesu płatności, polscy konsumenci mogą wpaść w pułapkę, która będzie ich wiele kosztować.

Na rynku istnieje sporo firm dających możliwość zapłaty za zakupione produkty lub usługi w modelu płatności odroczonych. Wiele z nich, oferując tego typu rozwiązanie, działa jednak na zasadach kredytu konsumenckiego. Oznacza to, że gdy użytkownik nie spłaci zobowiązania na czas, zostaje wpisany do Biura Informacji Kredytowej (BIK), co może negatywnie wpłynąć na jego zdolność kredytową, ale nie tylko.
Niski scoring w BIK przysparza również problemów m.in. z wynajmem mieszkania czy podpisaniem umowy na abonament z operatorem komórkowym.
Osoby, które często korzystają z płatności odroczonych oferowanych przez dostawców działających na zasadach kredytu konsumenckiego, mogą narazić się więc na obniżenie zdolności kredytowej i trudności finansowe.

Aby tego uniknąć, kluczowe jest zatem, by konsumenci nie tylko byli świadomi, na jakich warunkach funkcjonują tego typu rozwiązania, ale również, aby z rozwagą wybierali dostawcę samej metody.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nie każda płatność odroczona to kredyt konsumencki

Podmioty działające w modelu BNPL (ang. Buy Now, Pay Later), które przekazują informacje o Twoich transakcjach do BIK-u to m.in. PayPo, Twisto, PragmaPay czy BLIK Płacę Później.

REKLAMA

Oznacza to, że każdorazowo po dokonaniu zakupów i skorzystaniu z oferowanej przez te firmy metody płatności odroczonych, do Biura Informacji Kredytowej zostanie przesłany raport o aktywności kupującego.
 Co więcej, w przypadku niespłacenia należności na czas, naraża się on na budowanie negatywnej historii kredytowej.

Z kolei dostawcy płatności odroczonych, tacy jak Klarna nie podlegają ustawie o kredycie konsumenckim i funkcjonują na rynku na zasadzie usługi finansowej, co oznacza, że nie raportują transakcji zakupowych na zasadzie BNPL do BIK-u. Tym samym, korzystanie z formy płatności kup teraz, zapłać później od takich dostawców pozwala konsumentom na uregulowanie należności za zakupy, bez obawy o konsekwencje związane z ich negatywną oceną wiarygodności finansowej.

Zakupy z odroczoną płatnością: jakich pułapek unikać

Według raportu „Shopping Pulse” przygotowanego przez Klarnę, aż 60 proc. Polaków twierdzi, że potrafi dobrze zorganizować swoje finanse, ale tylko 45 proc. z nich rzeczywiście korzysta z technologicznych narzędzi wspierających ich kontrolowanie.

Tymczasem, to właśnie innowacyjne rozwiązania oraz firmy, które je proponują, pozwalają nie tylko na lepsze planowanie, ale również na szybsze reagowanie na zmieniające się warunki rynkowe.
Transparentność firm świadczących usługi z zakresu BNPL pozwala konsumentom świadomie zarządzać swoimi zobowiązaniami.
Zanim dokonamy wyboru podmiotu, który zapewni nam możliwość zakupów z odroczonym terminem spłaty, warto zwrócić uwagę, jakie warunki są przedstawiane, jeszcze zanim dokonamy zamówienia.
Jakie są ewentualne opłaty za opóźnienia w płatnościach, jakie limity na odroczenia oraz czy jest możliwość podziału płatności na raty.
Wybierając odpowiedzialne i przejrzyste modele płatności odroczonych, konsumenci mogą wtedy skutecznie zarządzać swoim budżetem, jednocześnie unikając zadłużenia.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

REKLAMA

Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Pensje nauczycieli za luty 28-ego a nie 1-ego. Nie płaci się za gotowość pracy [Propozycja]

Propozycja, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego).

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

REKLAMA

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

Infolinia dotycząca renty wdowiej. Przed złożeniem wniosku warto zadzwonić pod numer +48 225 926 640

+48 225 926 640 – pod tym numerem Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego uruchomiła infolinię dotyczącą renty wdowiej. Infolinia jest czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-14.00.

REKLAMA