Już po zakupach. Miało być tanio, a rodzice na wyprawkę szkolną wydali w tym roku cztery razy więcej niż planowali
REKLAMA
REKLAMA
- Wyprawka to tylko początek prawdziwych wydatków o charakterze szkolnym
- Smartfon lub laptop do wyprawki szkolnej
- Co poza wyprawką szkolną dla ucznia: biurko lub regał
- Wietrzenie szaf, by zarobić na korepetycje dla ucznia
Poza klasycznymi przyborami szkolnymi i podręcznikami, rodzice szukają tanich smartfonów i laptopów. Przeglądają też oferty tanich biurek czy regałów. Na topie sierpniowo-wrześniowych zakupów są też rowery.
REKLAMA
Wyprawka to tylko początek prawdziwych wydatków o charakterze szkolnym
REKLAMA
Potwierdzają to dane OLX. W sierpniu serwis odnotował znaczący wzrost zainteresowania elektroniką, meblami dla dzieci i... rowerami.
Koszty wyprawki szkolnej to na przełomie sierpnia i września gorący temat. Liczne szacunki, które pojawiły się w tym czasie, podgrzewają atmosferę. W tym roku prognozy były umiarkowanie optymistyczne.
Według analizy przeprowadzonej przez ekspertów z rankomat.pl wydatki związane z rozpoczęciem roku szkolnego miały się wahać od 350 złotych do przeszło 1 000 zł.
I to ta druga kwota jest bliższa realiom, ponieważ jak wynika z badania CBOS, w zeszłym roku faktyczne wydatki na wyprawkę szkolną w przypadku rodzin z jednym dzieckiem wyniosły średnio 1 221 zł.
W tym roku, w związku ze wzrostem inflacji w sierpniu, mogły one być jeszcze wyższe.
Warto jednak zwrócić uwagę na to, że wszelkie szacunki uwzględniają tylko podstawowe wyposażenie ucznia.
Tymczasem wydatki związane z powrotem do szkoły to też, np. meble, sprzęt elektroniczny, czy jak wynika z danych OLX, rowery. Na podstawie aktywności użytkowników OLX w sierpniu można też wnioskować, że Polacy do zakupów szkolnych podchodzą w sposób zaplanowany – rozkładając je w czasie, a równocześnie szukając oszczędności i sięgając po produkty z drugiej ręki.
Smartfon lub laptop do wyprawki szkolnej
REKLAMA
Jak wynika z danych OLX, spora grupa Polaków przygotowania do powrotu do szkoły rozpoczęła w sierpniu. To wówczas widoczny był znaczący wzrost zapytań o produkty, które potrzebne są uczniom.
Niezmiennie kategorią, która cieszyła się największym zainteresowaniem, była elektronika. Użytkownicy serwisu intensywnie poszukiwali telefonów (+16% mdm) i laptopów (+19% mdm).
Niewątpliwym liderem w tej kategorii od lat pozostaje iphone – w porównaniu z poprzednim miesiącem zainteresowanie tą marką wzrosło o 1/3 i dotyczyło zarówno nowych, jak i używanych sprzętów.
Jak wyjaśnia Paweł Starościak, category growth manager w OLX, sprzęt elektroniczny to dzisiaj podstawowe wyposażenie każdego ucznia, ale równocześnie znaczący wydatek w domowym budżecie.
Dlatego też podejmując decyzję o zakupach tego typu, szukamy oszczędności. Równocześnie jednak nie chcemy rezygnować z jakości.
To zaś skłania do sięgania po oferty z drugiej ręki. I decydujemy się na to rozwiązanie coraz chętniej, ponieważ rośnie nasze zaufanie do sprzedających, w tym także do profesjonalnych podmiotów handlujących elektroniką z drugiej ręki. Równocześnie stajemy się bardziej świadomymi swoich wyborów konsumentami. Ten trend przynosi nie tylko oszczędności, ale też korzyści dla środowiska – dodaje Paweł Starościak.
Co poza wyprawką szkolną dla ucznia: biurko lub regał
Ale jak pokazują dane OLX w sierpniu, Polacy poszukiwali również „analogowego” wyposażenia uczniów. Obok biurek, którymi zainteresowanie w porównaniu z lipcem wzrosło o 38%, największą popularnością cieszyły się regały (+23% mdm).
W połowie sezonu wakacyjnego znacząca grupa kupujących poszukiwała też rowerów. Ta kategoria odnotowała wzrost o 11%.
Okazuje się też, że chętnie sięgaliśmy po używane podręczniki szkolne.
Numerem jeden okazała się książka do historii „Historia i teraźniejszość 2” – jedno z ogłoszeń zgromadziło rekordowe 12 tysięcy odpowiedzi.
Drugim najchętniej poszukiwanym podręcznikiem była „Biologia na czasie 3”, a na trzecim - „Oblicza geografii 3”.
Wietrzenie szaf, by zarobić na korepetycje dla ucznia
Analizy OLX pokazują, że Polacy ostrożnie podchodzą do większych wydatków, czego potwierdzeniem jest wstrzemięźliwość przy korzystaniu z usług, np. remontowych.
Okazuje się jednak, że nie oszczędzamy na edukacji, również tej dodatkowej. Jedyną kategorią usługową, która odnotowała w sierpniu wzrost, i to aż o 41% w ujęciu miesięcznym, są korepetycje. Największą popularnością cieszyły się lekcje z matematyki (+74% mdm) oraz języka angielskiego (+93% mdm).
Wzrostowi zainteresowania poszukujących nauczycieli towarzyszyła rosnąca liczba nowych ofert. W sierpniu pojawiło się ich o 82 % więcej niż w lipcu.
Wzrost zainteresowania towarami z drugiej ręki to również doskonała okazja dla tych, którzy chcą zasilić domowy budżet dodatkowymi wpływami, pochodzącymi ze sprzedaży używanych rzeczy.
A liczba tych osób stale rośnie. Sprzedajemy elektronikę, sprzęt sportowy, książki, ubrania i zabawki.
W sierpniu najwięcej nowych ogłoszeń pojawiło się w kategorii Artykuły Szkolne (+121% rdr). Mniej spektakularne, chociaż nadal znaczące wzrosty odnotowały też: muzyka i Edukacja (+29% rdr oraz +16% mdm), Elektronika (+28% rdr) oraz Sport i Hobby – rzeczy związane z turystyką +43% rdr, gry planszowe +28% rdr.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.