Czy 18.08.2024 r. to niedziela handlowa, handel bez zakazu, zakupy w Lidlu i Biedronce, w galeriach, wszystkie sklepy otwarte czy tylko Żabka
REKLAMA
REKLAMA
- Niedziela 18,08.2024 roku: czy można zrobić duże zakupy
- Niedziela handlowa czy z zakazem handlu: co z galeriami i centrami handlowymi w niedzielę 18.08.2024 r.
- Zakaz handlu w niedzielę 18.08.2024: sklepy, w których dziś można zrobić zakupy
- Niedziele handlowe w 2024 roku: ile ich jest, które [wykaz]
- Niedziela z zakazem handlu: od kiedy będzie więcej niedziel handlowych
Niestety, Sejm udał się na wakacje nie kończąc pracy nad zmianami w ustawie o zakazie handlu w niedzielę. To oznacza, że w dalszym ciagu obowiązuje kalendarz siedmiu niedziel handlowych na 2024 rok, czy figuruje na nim niedziela 18 sierpnia - nie. Na zakupy w niedzielę musimy poczekać jeszcze tydzień, bo wśród wspomnianych siedmiu niedziel handlowych jest właśnie niedziela 25.08.2024.
Wtedy też można planować duże zakupy, w tym wyprawek szkolnych bo z pewnością będzie to czas ogromnych promocji i wielu okazji
REKLAMA
Niedziela 18,08.2024 roku: czy można zrobić duże zakupy
Gdyby już obowiązywały przepisy znowelizowanej ustawy o zakazie handlu w niedzielę, dziś byłaby na pewno niedziela handlowa i moglibyśmy swobodnie robić zakupy w dowolnym sklepie - także w Biedronce, Lidlu, Stokrotce, Kauflandzie i innych dyskontach czy we wszystkich sklepach - od butików po Carrefoury - w galeriach i centrach handlowych. Nowe przepisy ograniczają bowiem niedziele z zakazem handlu do dwóch pierwszych niedziel w miesiącu. Dziś zaś jest niedziela trzecia sierpnia, po zmianie przepisów ma więc to być niedziela handlowa.
Na razie musimy wykazać się cierpliwością - wkrótce, jeszcze w czasie wakacji nawet według starych przepisów ustawy o zakazie handlu w niedzielę przewidziana jest niedziela handlowa - przecież rzadkość, bo w sumie w całym roku jest ich ledwie siedem - jednak będzie to dopiero ostatnia niedziela sierpnia, a więc 25 sierpnia.
Niedziela handlowa czy z zakazem handlu: co z galeriami i centrami handlowymi w niedzielę 18.08.2024 r.
REKLAMA
Do galerii handlowej czy centrum, które są obecne w wielu mniejszych polskich miastach, można dziś 18.08.2024 r. oczywiście się wybrać i nie będzie to wyprawa na próżno. W związku z działaniem ustawy o zakazie handlu, która kilka lat temu zaskoczyła zwłaszcza inwestorów, którzy zaangażowali się w galerie i centra handlowe, sukcesywnie zmieniają one swój modeli biznesowy – kolejne sklepy zastępują punkty usługowe, które zakazem handlu nie są objęte.
Choć więc nie zrobimy tam dziś zakupów w dużym sklepie – spożywczych w Carrefour czy ekskluzywnych w modnych butikach, to z pewnością miło spędzimy czas na zajęciach sportowych czy w salonach gier – dzieci, by potem na koniec zjeść obiad czy kolację w jednej z rozlicznych restauracji, barów czy pubów.
Galerie i centra handlowe wykorzystują też wszelkie możliwe okazje, w tym te przypadające w niedziele z zakazem handlu, by przyciągnąć do siebie klientów. Dziś więc niemal w ciemno można tam się udać – trwające i nabierające tempa wakacje to okazja do wielu atrakcji, które czekają tam na klientów.
Zakaz handlu w niedzielę 18.08.2024: sklepy, w których dziś można zrobić zakupy
REKLAMA
Jak już też o tym była mowa, na nowe przepisy, którymi już na serio zajmuje się Sejm przyjdzie jeszcze poczekać, Dziś obowiązuje ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2023 r. poz. 158 i 2626), zgodnie z którą w niedzielę 26maja 2024 roku handel jest zabroniony – nie jest to niedziela handlowa bo nie ma jej na liście niedziel, w które handel jest dozwolony.
Nie oznacza to oczywiście, że zakupów nie zrobimy w ogóle – przepisy pozwalają na handel w sklepach, w których nie są zatrudniani pracownicy. W związku z tym bez trudu znajdziemy mały sklep osiedlowy czy nawet sieciowy – Żabka, Carrefour Express itd., które są dziś, 14.07.2024 r.. czynne.
Jak to możliwe, że nawet sklepy dyskontowe? Sieci dyskontowe często zawierają umowy franczyzowe z kupcami – udostępniają im markę oraz know-how, a kupcy prowadzą biznes sami lub ze wsparciem członków rodziny. W takim przypadku nie obowiązuje ich zakaz handlu w niedziele i mogą mieć otwarte sklepy kiedy tyko zechcą.
Mało tego, jeśli chcą handlować w każdą niedzielę w placówce o średnim formacie, mogą prowadzić biznes jako wspólnicy spółki cywilnej; jeśli jest ich np. trzech i do tego otrzymają wsparcie członków rodziny, to zgodnie z przepisami mogą dziś zapraszać klientów do sklepu o nawet sporym formacie.
Ponadto jak zwykle czynne są sklepy na stacjach benzynowych. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje też m.in. cukierni, kwiaciarni i oczywiście punktów gastronomicznych. Zamówienia mogą ponadto realizować sklepy internetowe, a są takie, które zakupy spożywcze dostarczą nawet tego samego dnia czyli można w praktyce zrobić w nich zakupy także dziś, w niedzielę 18 sierpnia 2024 roku.
Niedziele handlowe w 2024 roku: ile ich jest, które [wykaz]
Jak już się rzekło niedziel bez zakazu handlu wciąż jest tylko siedem w roku. Choć politycy obiecali zliberalizowanie przepisów dopuszczających do handlu bądź we wszystkie niedziele, bądź czyniących więcej niedziel handlowych, to na razie takie zmiany jeszcze nie są powszechnie obowiązującym prawem.
Sięgając po przepisy prawne i oceniając obecny stan prawny musimy stwierdzić, że kolejny rok z rzędu bez zakazu handlu w kalendarzu jest siedem niedziel:
- 28 stycznia,
- 24 marca,
- 28 kwietnia,
- 30 czerwca,
- 25 sierpnia,
- 15 grudnia,
- 22 grudnia.
Na próżno więc na tej liście szukać dzisiejszej niedzieli, 18.08.2024 roku.
Jak już się rzekło, na kolejną trzeba będzie znów poczekać, tym razem jednak niezbyt długo – do 25 sierpnia 2024 roku. A potem już w drugiej połowie roku zostaną tylko dwie niedziele handlowe., obie w grudniu 2024 roku.
Niedziela z zakazem handlu: od kiedy będzie więcej niedziel handlowych
Odpowiedz jest prosta: gdy Sejm uchwali ustawę i zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wtedy od kolejnego miesiąca zakaz obejmował będzie tylko pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. W pozostałe handel będzie dozwolony na dowolnych zasadach.
Ponadto więcej niedziel handlowych będzie tradycyjnie w miesiące świąteczne: marzec lub kwiecień (Wielkanoc) i grudzień (Boże Narodzenie).
Pracownicy Lidla, Biedronki, Stokrotki, Auchan, Kaufland, Aldi, Dino – czy innych sieci, którzy teraz korzystają z prawie wszystkich wolnych niedziel w związku z obowiązywaniem przepisów o zakazie handlu w niedziele w obecnym kształcie, zyskają ochronę – za pracę w niedziele dostaną podwójne wynagrodzenie oraz inny dzień wolny, a poza wszystkim gwarancję co najmniej dwóch niedziel w miesiącu bez pracy.
Takie są zapisy w krótkiej i treściowej ustawie nowelizacyjnej, która z komisji sejmowych trafić ma lada moment do pierwszego czytania na forum całego Sejmu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.