REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedają dom na przedmieściach i uciekają do centrum. Nowy trend na rynku nieruchomości

Nowy trend na rynku nieruchomości: sprzedają domu na przedmieściach i wracają do centrum miasta
Nowy trend na rynku nieruchomości: sprzedają domu na przedmieściach i wracają do centrum miasta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy uciekają z przedmieścia i kupują mieszania w centrach miast. Tłumaczą, że nie chcą być taksówkarzami dla swoich dzieci. Takie rozwiązanie jest o tyle łatwe do sfinalizowania, że domy pod miastem nie tracą na wartości.

Kiedyś kameralne, dzisiaj pełne ludzi. Przedmieścia mają swoje zalety, ale też sporo wad.
Ucieczka przed wielkomiejskim hałasem do ciszy i zieleni coraz częściej okazuje się złudą lub co najmniej w praktyce odsłania gorszą stronę takiej lokalizacji, zwłaszcza gdy pojawią się dzieci i trzeba łączyć opiekę nad nimi czy – później – ich edukację z intensywną pracą zawodową.

REKLAMA

Ucieczka z miasta na przedmieścia okazała się pomyłką: dlaczego

REKLAMA

Coraz częściej więc dochodzi do sytuacji, gdy osoby, które wcześniej marzyły o domu za miastem, teraz marzą o tym, by wrócić bliżej centrum.
Jak informują eksperci rynku nieruchomości moda na domy i bliźniaki na przedmieściach powoli mija. Jednym z powodów są nie do końca przemyślane decyzje o wyprowadzce z aglomeracji na przedmieścia.

Dom na przedmieściach, ogródek, pół godziny drogi do centrum miasta. Wydaje się, że to pomysł na sielskie życie i stworzenie sobie okazji do funkcjonowania z jednej strony dość blisko miejsca pracy i szkoły dla dzieci, a z drugiej w otoczeniu zieleni i natury.
Okazuje się jednak, że w praktyce nie dla każdego taka formuła życia okazuje się zgodna z wyobrażeniami.

– W krótkim czasie doprowadziłem do trzech transakcji, gdy relatywnie młode rodziny z dziećmi decydowały się na sprzedaż domu lub bliźniaka za miastem, z jednoczesnym zakupem mieszkania w centrum lub blisko centrum miasta – informuje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

– Tego typu transakcje przestały już należeć do rzadkości. Widać pewną tendencję pokazującą, że dom za miastem ma szereg zalet, ale ma też wady, które potrafią mocno odbić się na życiu rodzinnym – dodaje Mirosław Król.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zieleń w ogródku to atut, który nie jest w stanie przesłonić wielu wad

REKLAMA

O jakich wadach mowa? Jak wyjaśnia ekspert, to przede wszystkim brak infrastruktury publicznej: żłobków, przedszkoli, konieczność dojeżdżania do pracy, konieczność dojeżdżania do sklepów. Klienci mówią wprost, że nie byli świadomi tego, że znaczną część życia spędzą w samochodach, a wyjazd w porannych i popołudniowych godzinach komunikacyjnych bywa często poważnym problemem – mówi Mirosław Król.

– Inna sprawa to zmiana charakteru przedmieścia. Kiedyś zwykle były kameralne, a teraz bywają sypialniami z setkami domów i z zabudową wielorodzinną. Kiedyś więc przenosząc się na przedmieścia, uciekaliśmy od ruchu samochodów i zgiełku, a teraz faktycznie wiele gmin podmiejskich jest rozbudowanych niczym centra miast – wyjaśnia Mirosław Król. 

Dom za miastem; od czego zależy wartość takiej nieruchomości

Dom za miastem jednak zawsze jest inwestycją, która pozwala na sfinansowanie zakupu mieszkania w centrum dużego miasta, a czasem nawet zostaje sporo wolnych środków.
Wszystko zależy od lokalizacji, od metrażu, standardu wykończenia, położenia obiektu raz faktu czy jest to segment, bliźniak czy dom wolnostojący.
Duże znaczenie dla kupujących ma również zieleń. Ogródek jako enklawa zieleni często jest czynnikiem decydującym o tym, czy dany dom zostanie kupiony.

Jak wyjaśnia ekspert, w cenie bliźniaka zwykle jesteśmy w stanie kupić atrakcyjne mieszkanie w centrum miasta. Po sprzedaży dużego domu, nawet dwa mieszkania lub mieszkanie i kawalerkę.
Inne rozwiązanie spotykane teraz na rynku jest takie, że rodzina nie sprzedając domu na przedmieściach kupuje mieszkanie w mieście, przeprowadza się do niego, a dom wynajmuje. Atutem takiego rozwiązania jest zachowanie domu i zagwarantowanie sobie możliwości powrotu do niego na dalsze lata życia, gdy dzieci będą już dorosłe.
Nie zawsze jednak jest to możliwe, bo – jak wyjaśnia ekspert – dom na przedmieściach łatwo jest sprzedać, ale dużo trudniej wynająć. Tym bardziej, że dynamika zawieranych transakcji na rynku nieruchomości zmalała – w drugim kwartale 2024 roku było ich dużo mniej niż rok wcześniej.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zakaz smartfonów w szkołach? Ekspert proponuję inne rozwiązanie [WYWIAD]

Czy wprowadzenie zakazu używania smartfonów w szkołach ma sens? W jaki sposób social media wykorzystują nasze słabości i kradną naszą uwagę? Co mają wspólnego z hazardem? Jak możemy oswoić nowe technologie?

Nawet 5 470 zł dla osób z cukrzycą – w zależności od wieku chorego, typu choroby oraz jej zaawansowania

Osobom chorym na cukrzycę – zarówno dzieciom, jak i dorosłym – przysługuje z NFZ refundacja określonych wyrobów medycznych wspomagających kontrolę glikemii. Wysokość wsparcia, jakie mogą otrzymać diabetycy, zależy od wybranego systemu monitorowania glikemii, jak również m.in. od wieku chorego, typu choroby, jej zaawansowania oraz wymaganych sposób leczenia. Na najwyższą kwotę – sięgającą nawet 5 470 zł – mogą liczyć osoby w wieku od 18 do 26 roku życia, które zdecydują się na nowoczesny system monitorowania glikemii CGM-RT.

Ruszyła lawina kontroli w polskich domach. Wlepiają 10 tysięcy kary za ten błąd. Niektórzy nie mają o tym pojęcia

Wtłaczają dym do studzienki kanalizacyjnej, a potem sprawdzają czy znajduje ujście w przydomowych rynnach. W ten sposób wodociągowe firmy kontrolują nielegalne odprowadzanie deszczówki do kanalizacji sanitarnej.  Tym, którzy zostaną na tym przyłapani grozi dotkliwa kara. To nawet 10 tysięcy złotych. 

Przycinanie jabłoni. Kiedy przycinać jabłonie? Czy w marcu można przycinać jabłonie?

Przycinanie jabłoni to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych, który wpływa na zdrowie drzewa. Odpowiednie cięcie pozwala na regulację wzrostu, poprawę nasłonecznienia korony oraz zapobieganie chorobom. Sprawdź, kiedy i jak prawidłowo przycinać jabłonie, aby cieszyć się ich pięknym wyglądem i obfitymi plonami.

REKLAMA

Korekta roczna VAT 2025 (za 2024 rok): proporcja, preproporcja, termin, zasady. Jak ustalić proporcję na 2025 rok?

W deklaracji JPK_V7 za styczeń 2025 r. podatnicy, którzy stosowali proporcję lub preproporcję albo zmienili przeznaczenie środków trwałych, będą wykazywać kwotę korekty rocznej za 2024 r. Można zrezygnować z jej dokonania, ale nie wszyscy podatnicy mają taką możliwość.

To już pewne: dłuższe urlopy dla pięciu milionów zatrudnionych, wyższe dodatki do wynagrodzenia i nagrody. Rewolucja w stażu pracy gwarantowana przez rząd

Rzadko kiedy zmiany przepisów kodeksu pracy mają znaczenie dla osób na umowach cywilnych lub zarobkujących w każdy innym sposób niż umowa o pracę. Tym razem jest inaczej. Rewolucja w sposobie ustalania stażu pracy da korzyści zarówno samozatrudnionym, jak pracownikom etatowym. Rząd już o niej zdecydował a nawet ustalił termin wejścia w życie zmian korzystnych dla 5 mln zarobkujących Polaków.

Oni renty wdowiej nie dostaną. Wszystko przez ten jeden przepis. "To jakieś żarty, śmiech przez łzy"

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną. 

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

REKLAMA

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

REKLAMA