REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprzedają dom na przedmieściach i uciekają do centrum. Nowy trend na rynku nieruchomości

Nowy trend na rynku nieruchomości: sprzedają domu na przedmieściach i wracają do centrum miasta
Nowy trend na rynku nieruchomości: sprzedają domu na przedmieściach i wracają do centrum miasta
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy uciekają z przedmieścia i kupują mieszania w centrach miast. Tłumaczą, że nie chcą być taksówkarzami dla swoich dzieci. Takie rozwiązanie jest o tyle łatwe do sfinalizowania, że domy pod miastem nie tracą na wartości.

Kiedyś kameralne, dzisiaj pełne ludzi. Przedmieścia mają swoje zalety, ale też sporo wad.
Ucieczka przed wielkomiejskim hałasem do ciszy i zieleni coraz częściej okazuje się złudą lub co najmniej w praktyce odsłania gorszą stronę takiej lokalizacji, zwłaszcza gdy pojawią się dzieci i trzeba łączyć opiekę nad nimi czy – później – ich edukację z intensywną pracą zawodową.

REKLAMA

Ucieczka z miasta na przedmieścia okazała się pomyłką: dlaczego

REKLAMA

Coraz częściej więc dochodzi do sytuacji, gdy osoby, które wcześniej marzyły o domu za miastem, teraz marzą o tym, by wrócić bliżej centrum.
Jak informują eksperci rynku nieruchomości moda na domy i bliźniaki na przedmieściach powoli mija. Jednym z powodów są nie do końca przemyślane decyzje o wyprowadzce z aglomeracji na przedmieścia.

Dom na przedmieściach, ogródek, pół godziny drogi do centrum miasta. Wydaje się, że to pomysł na sielskie życie i stworzenie sobie okazji do funkcjonowania z jednej strony dość blisko miejsca pracy i szkoły dla dzieci, a z drugiej w otoczeniu zieleni i natury.
Okazuje się jednak, że w praktyce nie dla każdego taka formuła życia okazuje się zgodna z wyobrażeniami.

– W krótkim czasie doprowadziłem do trzech transakcji, gdy relatywnie młode rodziny z dziećmi decydowały się na sprzedaż domu lub bliźniaka za miastem, z jednoczesnym zakupem mieszkania w centrum lub blisko centrum miasta – informuje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

– Tego typu transakcje przestały już należeć do rzadkości. Widać pewną tendencję pokazującą, że dom za miastem ma szereg zalet, ale ma też wady, które potrafią mocno odbić się na życiu rodzinnym – dodaje Mirosław Król.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zieleń w ogródku to atut, który nie jest w stanie przesłonić wielu wad

REKLAMA

O jakich wadach mowa? Jak wyjaśnia ekspert, to przede wszystkim brak infrastruktury publicznej: żłobków, przedszkoli, konieczność dojeżdżania do pracy, konieczność dojeżdżania do sklepów. Klienci mówią wprost, że nie byli świadomi tego, że znaczną część życia spędzą w samochodach, a wyjazd w porannych i popołudniowych godzinach komunikacyjnych bywa często poważnym problemem – mówi Mirosław Król.

– Inna sprawa to zmiana charakteru przedmieścia. Kiedyś zwykle były kameralne, a teraz bywają sypialniami z setkami domów i z zabudową wielorodzinną. Kiedyś więc przenosząc się na przedmieścia, uciekaliśmy od ruchu samochodów i zgiełku, a teraz faktycznie wiele gmin podmiejskich jest rozbudowanych niczym centra miast – wyjaśnia Mirosław Król. 

Dom za miastem; od czego zależy wartość takiej nieruchomości

Dom za miastem jednak zawsze jest inwestycją, która pozwala na sfinansowanie zakupu mieszkania w centrum dużego miasta, a czasem nawet zostaje sporo wolnych środków.
Wszystko zależy od lokalizacji, od metrażu, standardu wykończenia, położenia obiektu raz faktu czy jest to segment, bliźniak czy dom wolnostojący.
Duże znaczenie dla kupujących ma również zieleń. Ogródek jako enklawa zieleni często jest czynnikiem decydującym o tym, czy dany dom zostanie kupiony.

Jak wyjaśnia ekspert, w cenie bliźniaka zwykle jesteśmy w stanie kupić atrakcyjne mieszkanie w centrum miasta. Po sprzedaży dużego domu, nawet dwa mieszkania lub mieszkanie i kawalerkę.
Inne rozwiązanie spotykane teraz na rynku jest takie, że rodzina nie sprzedając domu na przedmieściach kupuje mieszkanie w mieście, przeprowadza się do niego, a dom wynajmuje. Atutem takiego rozwiązania jest zachowanie domu i zagwarantowanie sobie możliwości powrotu do niego na dalsze lata życia, gdy dzieci będą już dorosłe.
Nie zawsze jednak jest to możliwe, bo – jak wyjaśnia ekspert – dom na przedmieściach łatwo jest sprzedać, ale dużo trudniej wynająć. Tym bardziej, że dynamika zawieranych transakcji na rynku nieruchomości zmalała – w drugim kwartale 2024 roku było ich dużo mniej niż rok wcześniej.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jest specustawa przeliczeniowa dla emerytów i ZUS w sprawie emerytur czerwcowych. Projekt czeka w Sejmie na szybkie uchwalenie, ale nie rządowy lecz obywatelski

Czas oczekiwania emerytów na przeliczenie emerytur czerwcowych można maksymalnie skrócić. W sejmie jest poselski projekt specustawy, a 27 grudnia kończą się jego regulaminowe konsultacje społeczne. Po tym terminie droga do uchwalenia i zastosowania ustawy przeliczeniowej jest najkrótsza.

To już koniec z paleniem w takich kominkach na drewno. Zapadł wyrok na trzaskający w domach ogień

Z tym, że mamy pospolite ruszenie w sprawie likwidacji pieców węglowych, zdążyliśmy się już oswoić. Pytanie, czy ten sam los czeka kominki na drewno? Czarne chmury zawisły nad trzaskającym w domu ogniem w województwie dolnośląskim. Dlaczego? Bo samorząd nie zamierza łagodzić przepisów ustawy antysmogowej. Jakie mogą być tego konsekwencje? 

Zakaz handlu w niedzielę: w 2025 roku rewolucji nie będzie, a jeśli to w stronę ograniczeń handlu w sobotę zamiast dodania niedziel handlowych

Miało być przywrócenie handlu w niedziele. Na razie zmiany sprowadziły się do dodania trzeciej niedzieli handlowe w grudniu. W sumie jest ich więc w roku osiem zamiast siedmiu. Tymczasem nadciąga czterodniowy tydzień pracy i sklepy mogą być zamykane nie tylko na niedziele, ale na całe soboty, a piątki - handlowe tylko w ograniczonych godzinach.

Rewolucyjne zmiany w uldze mieszkaniowej? Nie uwierzycie że to można odliczyć od podatku

Czy pieniądze wydane na suszarkę otworzyły drogę do nowej ulgi podatkowej? Okazuje się, że tego rodzaju zakup może pomóc w uniknięciu płacenia podatku PIT po sprzedaży nieruchomości. Jak to możliwe? Doprowadził do tego… kobiecy upór. 

REKLAMA

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej

Nie będzie Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). Zdaniem resortu cyfryzacji, CIE nie przyniesie oczekiwanych korzyści. Jest projekt ustawy. Czy brak CIE zmieni stan bieżący w zakresie informacji emerytalnej?

Renta wdowia – ile wynosi [obliczenia]. Różne przykłady świadczeń w zbiegu

W dniu 1 stycznia 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej.  Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Od tego dnia będzie można składać wnioski o to świadczenie ale wypłata nastąpi najwcześniej od 1 lipca przyszłego roku. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Renta wdowia od A do Z: limit, kwota, przepisy, terminy, uprawnieni, warunki, wniosek, zasady

Z początkiem 2025 roku wejdą w życie nowe przepisy ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, które dadzą prawo do tzw. renty wdowiej. Chodzi o możliwość łączenia wypłaty renty rodzinnej (nie tylko tej wypłacanej przez ZUS) z innym świadczeniem wypłacanym przez ZUS, np. emeryturą, rentą. Ile wyniesie renta wdowia i jak oblicza to świadczenie ZUS?

Szokuje liczba rannych. 200 osób w tym 40 z zagrożeniem życia. Magdeburg podał liczbę ofiar ataku na jarmarku bożonarodzeniowym

Do zamachu doszło kilka minut po godzinie 19. Napastnik wjechał w tłum ludzi, którzy przyszli na jarmark bożonarodzeniowy. Według lokalnej policji funkcjonariuszom udało się zatrzymać napastnika. Na miejsce tragedii udał się premier rządu Saksonii-Anhalt, Reiner Haseloff. W nocy były sprzeczne informacje o liczbie zabitych - od 2 do 11. Po weryfikacji nocnych informacji są już dostępne informacje bliższe rzeczywistości.

REKLAMA

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar

Wymiana tachografów w UE: Do 28 lutego 2025 r. będą pouczenia zamiast kar. Po 28 lutego 2025 r. kierowców i przewoźników czekają zmiany. Resort infrastruktury poinformował o ustaleniach na najwyższym szczeblu.

Sławomir Broniarz: W 2025 r. nauczyciele wciąż liczą na więcej niż 5% podwyżki [ZNP]

Przede wszystkim, w odniesieniu do prognozy na rok 2025 nie używałbym słowa podwyżka. To jest tylko waloryzacja i to okrojona. Związek stoi na stanowisku, że istnieje absolutna potrzeba rozmowy z Ministerstwem Edukacji Narodowej na temat podniesienia wskaźnika z 5 proc. do wyższego pułapu. Rada Dialogu Społecznego z udziałem wszystkich central związkowych wypowiedziała się w sprawie wzrostu płac na poziomie 15 proc. 

REKLAMA