REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Totalny atak hakerów na smartfony: jak się przed nim uchronić, jakie modele komórek są najbardziej zagrożone hakowaniem

Hakerzy przejmują kontrolę nad smarfonami, jakie typy komóek są zagrożone najbardziej
Hakerzy przejmują kontrolę nad smarfonami, jakie typy komóek są zagrożone najbardziej
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Jaki jest koszt ataku hakerskiego na smartfon? Czasami kończy się to jedynie drobnymi niedogodnościami związanymi z obsługą urządzenia, ale przy niesprzyjających okolicznościach, można stracić pieniądze, wrażliwe informacje, a nawet reputację. 

Niestety, wciąż wiele osób nie zdaje sobie sprawy z zagrożeń, jakie niesie ze sobą naruszenie bezpieczeństwa telefonu komórkowego. 

REKLAMA

Ataki hakerów na smartfony: jak to działa

REKLAMA

Smartfon jest jednym z najlepszych przyjaciół człowieka, a przy okazji skarbnicą danych osobowych - od kontaktów, wiadomości, zdjęć osobistych, aż po dane finansowe.
Przy stosunkowo niewielkim nakładzie czasu i środków finansowych hakerzy mogą przejąć kontrolę nad smartfonem. Z tego powodu nękają użytkowników telefonów komórkowych licznymi atakami. 

Właściciele smartfonów coraz częściej są bezradni wobec działań cyberprzestępców. Dzieje się tak z kilku przyczyn: różnorodności zagrożeń, wyrafinowanych wektorów ataków oraz niestosowania przez użytkowników odpowiednich zabezpieczeń.
– Decydują też pewne niuanse. Na przykład w smartfonie widać mniejszy pasek adresu w przeglądarce w porównaniu z komputerem PC, dlatego użytkownicy telefonów są wyjątkowo podatni na phishing – wyjaśnia Michał Łabęcki, Marketing Manager G DATA Polska

Hakerzy wykorzystują różne metody dostępu do smartfonów i przechwytują pocztę głosową, rozmowy telefoniczne, wiadomości tekstowe, a nawet mikrofon i kamerę, oczywiście wszystko odbywa się bez zgody i wiedzy użytkownika. 
– Napastnicy są beneficjentami szybkiego tempa ewolucji zachodzącej w segmencie urządzeń mobilnych. Wraz z rozwojem technologii zmienia się krajobraz potencjalnych zagrożeń, co wymaga od użytkowników i organizacji zachowania ciągłej czujności i proaktywnych działań – dodaje Michał Łabęcki.

Smartfon zagrożony hakowaniem: jakie smartfony najchętniej atakują hakerzy

REKLAMA

Komputery pracujące pod kontrolą systemu Windows są częściej celem cyberprzestępców aniżeli osoby korzystający z Linuxa czy MacOS’a.
Wynika to z wyraźnej dominacji „okienek” w segmencie systemów operacyjnych dla pecetów. Ze zrozumiałych względów napastnicy uderzają w duże społeczności, a do takowych należą użytkownicy Windowsa. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Analogiczna sytuacja występuje w przypadku smartfonów. Szacuje się, że obecnie około 70 procent użytkowników posiada urządzenia z systemem operacyjnym Android, zaś 29 procent stanowią właściciele iPhone’ów.
W rezultacie telefony z Androidem są bardziej narażone na ataki niż urządzenia Apple’a. Hakerzy polubili system operacyjny z zielonym ludzikiem z kilku powodów. Poza jego dużą popularnością ważnym czynnikiem jest otwarty charakter platformy, a także dość łagodne podejście Google’a do twórców zamieszczających aplikacje w sklepie Google Play.
Badacze z Microsoftu wykryli na tej platformie aplikacje podatne na ataki, które odnotowały łącznie ponad 4 miliardy pobrań. Rekordzistą jest tutaj Xiaomi’s File Manager z ponad miliardem pobrań.

Jak tłumaczy ekspert, polityka Apple’a w zakresie umieszczania aplikacji na AppStore jest dużo bardziej restrykcyjna, choć tuż też czasami trafia malware. Poza tym istnieją inne kanały dystrybucji złośliwego oprogramowania, a wbrew obiegowym opiniom właściciele iPhone’ów nie mogą spać spokojnie.
W ubiegłym roku odnotowano gwałtowny wzrost odmian złośliwego oprogramowania (MacStealer, Atomic Stealer MetaStealer, GoSorry) wykradających ze smartfonów z jabłuszkiem wrażliwe dane, takie jak nazwy użytkowników, hasła uwierzytelniające czy portfele kryptowalut. Co ciekawe, wymienione programy są dostępne w modelu „malware as a service” i są sprzedawane w Darknecie.

Innym poważnym problemem, z którym muszą się zmierzyć użytkownicy iPhone’ów jest tak zwane najemne oprogramowanie szpiegujące. Jego dostawcy sprzedają swoje produkty organizacjom rządowym i organom ścigania.
Niestety, zdarza się, że decydenci nielegalnie używają tych narzędzi wobec dziennikarzy, polityków, dysydentów i własnych obywateli. Najbardziej znanym, choć nie jedynym, przedstawicielem tej grupy programów jest Pegasus. 

Ataki hakerów na smartfony: czy można się przed nimi zabezpieczyć

Użytkownicy smartfonów nie pozostają bezbronni w walce z hakerami. Istnieje co najmniej kilka praktycznych i wykonalnych praktyk, które można zastosować w celu poprawy ochrony urządzeń mobilnych.
Wiele incydentów jest następstwem nieaktualizowania protokołów bezpieczeństwa, braku czujności właścicieli urządzeń, a także niestosowania przez właścicieli urządzeń mechanizmów ochronnych. 

Producenci stosunkowo często wydają aktualizacje, aby naprawić luki w zabezpieczeniach. Opóźnianie bądź bagatelizacja uaktualnień powoduje, że urządzenia narażone są na ataki, w których hakerzy wykorzystują doskonale znane im podatności.
Dlatego tak ważne jest włączanie automatycznych aktualizacji zarówno dla systemu operacyjnego, jak i aplikacji, aby mieć pewność co do korzystania z najnowszych i najbezpieczniejszych wersji.
Nie mniej istotne dla użytkowników smartfonów jest używanie unikalnych haseł, najlepiej w połączeniu z uwierzytelnianiem wieloskładnikowym, które tworzy dodatkową warstwę ochrony. 

– Użytkownicy smartfonów powinni też stosować zabezpieczenia w postaci oprogramowania antywirusowego. Niektóre antywirusy oprócz ochrony przed złośliwym oprogramowaniem i innymi zagrożeniami, chronią również przed konsekwencjami zgubienia lub kradzieży sprzętu. Koszty inwestycji w antywirusa dla smartfona są naprawdę niewielkie w porównaniu ze szkodami, jakie mogą wyrządzić cyberprzestępcy po włamaniu się do urządzenia – mówi Michał Łabęcki.
W obecnych czasach, kiedy tysiące aplikacji są dostępne praktycznie na wyciągnięcie ręki, trzeba zachować wyjątkową czujność nie tylko podczas ich instalacji, ale weryfikacji uprawnień.

Wiele programów żąda od użytkownika przyznania uprawnień, które przekraczają ich potrzeby funkcjonalne, potencjalnie zagrażając bezpieczeństwu i prywatności danych.
Regularne przeglądanie i zarządzanie uprawnieniami może powstrzymać wiele potencjalnych ataków. Warto też sobie uzmysłowić, że choć smartfony są urządzeniami kieszonkowymi, to zagrożenia jakie czyhają na ich właścicieli, wcale nie mają kieszonkowych rozmiarów.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
QUIZ. Podajemy trzy słowa, odgadnij zawód. Schody zaczynają się dopiero na 4. pytaniu
W tym quizie po trzech podanych przez nas wyrazach, Ty zgadujesz zawód, o który chodzi. Niektóre zagadki są banalne, ale nad kilkoma trzeba się zastanowić. Schody zaczynają się na 4. pytaniu. Zdobędziesz komplet punktów?
System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o zmianach

System kaucyjny od 1 października 2025 r. Ekspert pozytywnie o poprawkach przyjętych przez podkomisję nadzwyczajną dotyczącą nowelizacji ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Chodzi m.in. o wyłączenie z systemu kaucyjnego opakowań mleka i produktów mlecznych.

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet

Przerwijmy MILCZENIE – Fundacja Czas Kobiet rusza z kampanią na rzecz uruchomienia pierwszej w Polsce infolinii wsparcia 24/7 dla kobiet, które doświadczyły przemocy seksualnej.

System kaucyjny dopiero od 1 października 2025 r. Przedsiębiorcy nie są gotowi, a przepisy trzeba doprecyzować

W Sejmie trwają prace, które mają na celu przesunięcie startu systemu kaucyjnego na 1 października 2025 r. Projekt ustawy w tej sprawie, poza zmianą terminu startu kaucji, wprowadza szereg zmian usprawniających działanie tego systemu.

REKLAMA

W Tatrach ratownicy ogłosili zagrożenie lawinowe pierwszego stopnia

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego ogłosili w czwartek ratownicy TOPR. Obowiązuje od wysokości 1800 m n.p.m. Mogą samoistnie schodzić małe i średnie lawiny. 

FPP: Zwiększenie kwoty dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych – inicjatywa legislacyjna

Federacja Przedsiębiorców Polskich podjęła inicjatywę legislacyjną na forum Rady Dialogu Społecznego. Inicjatywa dotyczy zwiększenia kwoty dofinansowań do wynagrodzeń pracowników z niepełnosprawnościami, wypłacanego przez PFRON.

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami [Projekt ustawy]

Właściciele mieszkań nie będą mogli chronić się przed ptakami. Już jutro posłowie zajmą się propozycją nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt. Co zakłada projekt nowelizacji? Jakie przepisy regulują ochronę ptaków w Polsce?

Rewolucja w kodeksie pracy 2025. Jakie korzystne dla pracowników zmiany: czterodniowy tydzień pracy, dłuższe urlopy. Czy pracodawcy są gotowi na dodatkowe koszty

Rząd ma w perspektywie trzy wielkie reformy kodeksu pracy i kilka pomniejszych. Czy zmiany dokonają się już w 2025 roku. Kto skorzysta na nich najbardziej. Czy firmy i pracodawcy są w stanie udźwignąć ich koszty?

REKLAMA

Filmowi księgowi – znasz ich historie? Rozwiąż quiz!
Księgowi na ekranie to nie tylko liczby i dokumenty, ale też intrygi, emocje i zaskakujące zwroty akcji. Jak dobrze znasz filmy, w których bohaterowie związani są z tym zawodem? Rozwiąż quiz i sprawdź swoją wiedzę o najciekawszych produkcjach z księgowymi w roli głównej!
MSWiA: Policjanci negocjują nowe świadczenie. W wojsku jest warte od 248 000 zł do 500 000 zł

Policja też chce mieć odprawę mieszkaniową: 250 000 zł dla kilku tysięcy policjantów? Jak w 2023 r. średnio 238 000 zł w wojsku dla żołnierzy 

REKLAMA