REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 7.07.2024 r. to niedziela handlowa, zakupy bez zakazu w Lidlu, Biedronce - we wszystkich sklepach, galeriach i centrach handlowych

Czy 7 lipca to niedziela handlowa, czy z zakazem handlu. W jakich sklepach na sto procent zrobimy zakupy
Czy 7 lipca to niedziela handlowa, czy z zakazem handlu. W jakich sklepach na sto procent zrobimy zakupy
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Czy dziś jest niedziela handlowa, w jakim sklepie można na sto procent zrobić zakupy, bez tracenia czasu. Gdy niedziele są z zakazem handlu czynne są bowiem tylko wybrane sklepy. To samo - co z galeriami handlowymi, czy można się tam wybrać tylko w celach rozrywkowych, bo sklepy - duże i małe, tej objete zakazem handlu - są zamknięte?

Pierwsza niedziela wakacji upłynęła u handlowców w miarę spokojnie – być może zmobilizowali się wyłącznie na samym handlu bo to przecież byłą jednak z tylko siedmiu niedziel handlowych w roku. Akcje wakacyjne zaczynają się dopiero teraz, pierwsze w sobotę-niedzielę 6-7 lipca. W sobotę aktywne były nie tylko galerie, ale i sieci dyskontowe np. Lidl, przygotowując wiele atrakcji dla dzieci odwiedzających sklepy z rodzicami.
Dziś, w niedzielę 7 lipca z kolei aktywne są galerie, gdzie poza stałymi zajęciami sportowymi, kinami czy czynnymi lokalami gastronomicznymi można liczyć na atrakcje wakacyjne. To dodatkowy argyment przemawiający za tym, by galerie w niedzielę 7 lipca 2024 roku odwiedzić.

REKLAMA

Wracają niedziele handlowe – pod tym hasłem upływał cały czerwiec. Realne stały się zmiany w ustawie o zakazie handlu, bo Sejm podjął nad nimi pracę. Na razie nie nad całkowitym przywróceniem wszystkich niedziel, ale zwiększeniem liczy niedziel handlowych w roku z siedmiu do trzydziestu.
Gdyby te przepisy już obowiązywały, dziś nadal byłaby niedziela z zakazem handlu, jako że to pierwsza niedziela w miesiącu – lipcu, a w pierwsze poza wyjątkami ma obowiązywać zakaz handlu.
Niemal na 100 procent najbliższa niedziela, która będzie zwolniona z rygorów zakazu handlu to ostatnia niedziela – jednak nie lipca, ale sierpnia - dokładnie 25 sierpnia 2024 r.
Po zmianie niehandlowe (obowiązuje bowiem w te dni zakaz handlu) mają być pierwsza i trzecia niedziela każdego miesiąca.

Niedziele handlowe, niedziele z zakazem handlu 2024: jakie zmiany

REKLAMA

Czy dziś 7 lipca 2024 roku już jest po zmianach i mamy niedzilę handlową? Niestety, na nowe przepisy, którymi już na serio zajmuje się Sejm przyjdzie jeszcze poczekać, Dziś obowiązuje ustawa z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni (Dz. U. z 2023 r. poz. 158 i 2626), zgodnie z którą w niedzielę 23 czerwca 2024 roku handel jest zabroniony – nie jest to niedziela handlowa bo nie ma jej na liście niedziel, w które handel jest dozwolony.
Nie oznacza to oczywiście, że zakupów nie zrobimy w ogóle – przepisy pozwalają na handel w sklepach, w których nie są zatrudniani pracownicy. W związku z tym bez trudu znajdziemy mały sklep osiedlowy czy nawet sieciowy – Żabka, Carrefour Express itd., które są dziś, 7.07.2024 r. czynne.
Jak to możliwe, że nawet sklepy dyskontowe? Sieci dyskontowe często zawierają umowy franczyzowe z kupcami – udostępniają im markę oraz know-how, a kupcy prowadzą biznes sami lub ze wsparciem członków rodziny. W takim przypadku nie obowiązuje ich zakaz handlu w niedziele i mogą mieć otwarte sklepy kiedy tyko zechcą.

Mało tego, jeśli chcą handlować w każdą niedzielę w placówce o średnim formacie, mogą prowadzić biznes jako wspólnicy spółki cywilnej; jeśli jest ich np. trzech i do tego otrzymają wsparcie członków rodziny, to zgodnie z przepisami mogą dziś zapraszać klientów do sklepu o nawet sporym formacie.
Ponadto jak zwykle czynne są sklepy na stacjach benzynowych. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje też m.in. cukierni, kwiaciarni i oczywiście punktów gastronomicznych. Zamówienia mogą ponadto realizować sklepy internetowe, a są takie, które zakupy spożywcze dostarczą nawet tego samego dnia czyli można w praktyce zrobić w nich zakupy także dziś, w niedzielę 23 czerwca 2024 roku.

Inne specyficzne miejsce niedzielnych zakupów - stacje benzynowe. Współczesne stacje benzynowe to mini centra handlowe, w których można skorzystać z różnych usług i zrobić zakupy – nie tylko przy okazji tankowania samochodu, ale specjalnie przyjeżdżając po nie. Tak postępuje wiele osób właśnie w weekendy gdy nagle pojawić się mają niespodziewani goście lub sami wybierają się z wizytą, np. na grilla do znajomych mających pod miastem domek.
Niestety, w najbliższym czasie te funkcje zostaną znacznie ograniczone, bo coraz bardziej realny staje się zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach na stacjach benzynowych. A grill z samą coca colą czy nawet napojami energetyzującymi to nie to samo. Eksperci przewidują więc upadek sklepów na stacjach, a w to miejsce rozkwitną przydrożne małe sklepy, zwłaszcza na wsiach, które poza kiełbasą oferują piwo i wszelkie inne trunki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Handel w niedzielę 7.07.2024 roku: czy warto wybrać się do galerii lub centrum handlowego

REKLAMA

Do galerii handlowej czy centrum, które są obecne w wielu mniejszych polskich miastach, można dziś 7.07.2024 r. oczywiście się wybrać i nie będzie to wyprawa na próżno. W związku z działaniem ustawy o zakazie handlu, która kilka lat temu zaskoczyła zwłaszcza inwestorów, którzy zaangażowali się w galerie i centra handlowe, sukcesywnie zmieniają one swój modeli biznesowy – kolejne sklepy zastępują punkty usługowe, które zakazem handlu nie są objęte.

Choć więc nie zrobimy tam dziś zakupów w dużym sklepie – spożywczych w Carrefour czy ekskluzywnych w modnych butikach, to z pewnością miło spędzimy czas na zajęciach sportowych czy w salonach gier – dzieci, by potem na koniec zjeść obiad czy kolację w jednej z rozlicznych restauracji, barów czy pubów.
Galerie i centra handlowe wykorzystują też wszelkie możliwe okazje, w tym te przypadające w niedziele z zakazem handlu, by przyciągnąć do siebie klientów. Dziś więc niemal w ciemno można tam się udać – Dzień Ojca to okazja do wielu atrakcji, które czekają tam na klientów.

Zakaz handlu w niedzielę 2024: ile niedziel handlowych w tym roku, w jakich terminach [wykaz]

Sięgając po przepisy prawne i oceniając obecny stan prawny musimy stwierdzić, że kolejny rok z rzędu bez zakazu handlu w kalendarzu jest siedem niedziel:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Na próżno więc na tej liście szukać dzisiejszej niedzieli,  23.06.2024 roku.
Aktualnie, choć to już początek drugiej połowy roku 2024 roku handel był dozwolony tylko cztery razy – 28 stycznia, 24 marca, 30 kwietnia i 30 czerwca. Według obecnie obowiązującego prawa niedziel handlowych w 2024 roku zostały jeszcze trzy, z czego jedna w obecnym kwartale na koniec wakacji i przed rozpoczęciem roku szkolnego, natomiast aż dwie niedziele handlowe będą w grudniu, przed Bożym Narodzeniem.

Zakaz handlu w niedzielę 2024: kiedy powrót niedziel handlowych

Odpowiedz jest prosta: gdy Sejm uchwali ustawę i zostanie ona opublikowana w Dzienniku Ustaw. Wtedy od kolejnego miesiąca zakaz obejmował będzie tylko pierwszą i trzecią niedzielę miesiąca. W pozostałe handel będzie dozwolony na dowolnych zasadach.
Ponadto więcej niedziel handlowych będzie tradycyjnie w miesiące świąteczne: marzec lub kwiecień (Wielkanoc) i grudzień (Boże Narodzenie).

Pracownicy Lidla, Biedronki, Stokrotki, Auchan, Kaufland, Aldi, Dino – czy innych sieci, którzy teraz korzystają z prawie wszystkich wolnych niedziel w związku z obowiązywaniem przepisów o zakazie handlu w niedziele w obecnym kształcie, zyskają ochronę – za pracę w niedziele dostaną podwójne wynagrodzenie oraz inny dzień wolny, a poza wszystkim gwarancję co najmniej dwóch niedziel w miesiącu bez pracy.
Takie są zapisy w krótkiej i treściowej ustawie nowelizacyjnej, która z komisji sejmowych trafić ma lada moment do pierwszego czytania na forum całego Sejmu.

 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy ZUS przyznaje tzw. rentę alkoholową? Niezdolność do pracy musi być spowodowana czymś więcej niż chorobą alkoholową

W orzecznictwie lekarskim nie istnieje pojęcie tzw. renty alkoholowej. Jak podkreśla Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS-u, sam fakt istnienia choroby alkoholowej nie jest wystarczający do uzyskania świadczenia rentowego z tytułu niezdolności do pracy. Istotne jest stwierdzenie, że choroba alkoholowa może spowodować dodatkowe schorzenia będące powikłaniami uzależnienia, które znacznie ograniczają zdolność do pracy. Przykładami takich powikłań mogą być marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, uszkodzenie układu nerwowego, uszkodzenie układu krążenia, a także zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

REKLAMA

Plagiat w mediach – konsekwencje prawne i możliwości dochodzenia roszczeń

Plagiat jest poważnym naruszeniem zarówno zasad etyki dziennikarskiej, jak i obowiązujących przepisów prawa autorskiego. Współczesna era cyfryzacji oraz dynamiczny przepływ informacji sprzyjają przypadkom wykorzystywania cudzych treści bez odpowiedniego przypisania autorstwa. Warto przeanalizować, jakie regulacje prawne chronią twórców przed plagiatem w kontekście informacji prasowych oraz jakie działania mogą podjąć osoby poszkodowane w sytuacji, gdy ich teksty zostaną skopiowane bezprawnie.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Sejm na żywo 31 marca 2025 r.: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Mai Rodwald, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

REKLAMA

Tajemnicza prawda o rencie alkoholowej i decyzjach ZUS. Czy renta może motywować do unikania leczenia?

Czy ZUS rzeczywiście wypłaca tzw. rentę alkoholową? Jak wygląda procedura przyznawania świadczeń i czy problem alkoholizmu w Polsce jest marginalny? Sprawdzamy najnowsze dane i opinie ekspertów.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA