Nowe podejście do nauki online. Coraz więcej Polaków uczy się dla własnej wiedzy a nie dla dyplomów naukowych

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Nauka jest ważna także dla dorosłych Polaków, uczą się on-line nie dla dyplomów, ale dla własnej wiedzy / ShutterStock

Nauka on-line to nowy styl życia Polaków. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości i Uniwersytet Jagielloński, 71% dorosłych Polek i Polaków kontynuuje naukę po zakończeniu etapów obowiązkowej edukacji w sposób nieformalny.

Nauka online to codzienność dla milionów osób – i to od wielu lat. Wystarczy tylko dostęp do Internetu, a ogromne zasoby wiedzy stoją otworem. 

Nauka on-line: korzysta z niej coraz więcej osób

Platformy e-learningowe otworzyły drzwi do nowych możliwości rozwoju – zarówno zawodowego, jak i osobistego – szczególnie zyskując na popularności w okresie pandemii, kiedy tradycyjne modele edukacji zostały wystawione na próbę.
W 2021 roku aż 50% dorosłych Polaków uczyło się z wykorzystaniem internetowych materiałów – jest jasne, że z roku na rok ten odsetek będzie wzrastał. Jakie inne zmiany czekają edukację online?

Ponad połowa tej grupy korzysta przy tym z zasobów internetowych. To dominujący sposób uczenia się szczególnie wśród młodszych osób – w 2021 r. z e-learningu korzystało 65% osób w wieku 18–24 lat i 62% osób w wieku 25–34 lat.
Z każdym rokiem zwiększa się również odsetek osób starszych, które uczą się online – obecnie 21% osób w wieku powyżej 65 lat zdobywa edukację w Internecie. Dodatkowo, szkolenia stacjonarne czy zajęcia z nauczycielem/lektorem coraz częściej są zastępowane przez kursy online.

Nauka on-line: kto wybiera kursy związane z zainteresowaniami

Na popularności zyskuje nowe podejście do nauki online – co je charakteryzuje? Coraz częściej użytkownicy Internetu sięgają po kursy online, które są związane z ich osobistymi zainteresowaniami – spora grupa osób wybiera e-learning dla własnej satysfakcji i przyjemności czy w ramach nowego hobby.
Aż 24% badanych edukuje się w dziedzinach, które nie są związane z ich rozwojem zawodowym.
– Można przypuszczać, że te zachowania są odpowiedzią na szybkie tempo życia i presję na ciągłe podnoszenie własnych kwalifikacji – obecnie istotniejszy staje się samorozwój i poczucie spełnienia - komentuje Agata Kołodyńska, wiceprezeska Nowych Motywacji.
– Jako Nowe Motywacje, współtwórcy kursów online z dziedziny rozwoju osobistego, psychologii i komunikacji czy przywództwa na platformie New Heroes Academy, staramy się, by materiały do nauki online odpowiadały na nowe potrzeby użytkowników. Zależy nam na dopasowaniu oferty do intencji osób podejmujących naukę. 

Nauka on-line: jak chęć do zdobywania wiedzy wykorzystują platformy

Jak na nowe e-learningowe trendy reagują platformy oferujące kursy online?
–. Nauka online nie opiera się już tylko na podnoszeniu kwalifikacji; uczymy się, by dalej się rozwijać. Motywacja do nauki to efekt potrzeby samodoskonalenia, a edukacja jest drogą do spełnienia – komentuje Ronald de Vries, SUAS, Grupa Schouten & Nelissen.

Prekursorem polskiego rynku edukacji zdalnej jest ESKK. Marka już ponad 30 lat temu pomagała Polkom i Polakom w pokonywaniu ograniczeń wynikających z braku czasu, dostępu do odpowiednich szkół czy pomocy naukowych. Jako pierwsza w Polsce oferowała m.in. kursy językowe w ramach kształcenia na odległość. Dzięki tym doświadczeniom New Heroes Academy będzie w stanie jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby i bolączki polskiego użytkownika. 

Na jej doświadczeniach bazuje New Heroes Academy.
– Nasze wieloletnie doświadczenie w tworzeniu ESKK w połączeniu z nowatorskim, świeżym podejściem New Heroes Academy pozwoli nam sprostać nowym wyzwaniom edukacji online. To nowy rozdział, w którym będziemy kontynuować naszą misję edukacyjną, umożliwiając Polkom i Polakom znalezienie optymalnych rozwiązań na drodze samorozwoju. Nie przez przypadek hasłem New Heroes Academy jest Zostań bohaterem własnej drogi rozwoju – mówi Magdalena Szajbe, Dyrektor Zarządzająca ESKK.
– Zależy nam na tym, by New Heroes Academy udowodniło, że nauka może być pozbawiona presji, elastyczna i dopasowana do indywidualnych potrzeb każdej osoby. Nowoczesność cechuje się zdrowym i zrównoważonym podejściem – chcemy pokazać, że to jest prawdziwa przyszłość edukacji.

Infor.pl
Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?
17 lip 2024

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne
17 lip 2024

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses
17 lip 2024

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?
17 lip 2024

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?
17 lip 2024

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

pokaż więcej
Proszę czekać...