Ceny masła, nabiału i warzyw spadły. Czy możemy się spodziewać kolejnych obniżek?

oprac. Olga Papiernik
rozwiń więcej
Co potaniało w sklepach w kwietniu? / Co potaniało w sklepach w kwietniu? / ShutterStock

W kwietniu bieżącego roku ceny artykułów tłuszczowych, w tym masła, obniżyły się o 10,4% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jest to największy spadek cen spośród najczęściej kupowanych produktów, wynika z raportu “Indeks cen w sklepach detalicznych”. Spośród 17 badanych kategorii towarów, pięć z nich zanotowało spadki cen.

Raport przygotowany przez platformę analityczno-badawczą UCE Research i Uniwersytet WSB Merito wskazuje, że z 17 kategorii najczęściej kupowanych produktów, pięć z nich potaniało w ujęciu rocznym. W marcu br. tańsze były produkty dziewięciu kategorii, a w lutym pięciu, a w styczniu czterech.

Dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW wyjaśnia, że zmniejszenie liczby spadków cen w kwietniu wynikało z powrotu stawki VAT na podstawowe produkty. Dodatkowo, po rekordowej inflacji w marcu ubiegłego roku, kolejne miesiące przyniosły znaczny spadek dynamiki inflacji. To efekt bazy.

Ceny masła spadły

W kwietniu artykuły tłuszczowe potaniały o 10,4% rdr, podczas gdy w marcu spadek wynosił 22,1%, w lutym 16,7%, a w styczniu 21,7%. Dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito komentuje, że obserwowany trend spadkowy w ciągu kilku miesięcy jest efektem stabilizacji sytuacji na rynku. Artykuły tłuszczowe stały się elementem konkurencji cenowej między sieciami handlowymi, a wpływ na poziom cen szczególnie widoczny jest w przypadku masła.

Spadek cen artykułów tłuszczowych był możliwy dzięki obfitym zapasom rzepaku i słonecznika. Rodzime zbiory były bardzo dobre w 2023 roku, a na rynek napłynęły tańsze surowce zza wschodniej granicy. Jednak zasoby te powoli się kurczą, a ostatnie przymrozki mogą wpłynąć na jakość tegorocznych zbiorów - komentuje Motylska-Kuźma.

Kiedy czekają nas podwyżki cen w sklepach?

Ekspertka spodziewa się odwrócenia trendu i powrotu podwyżek w drugiej połowie roku. Wiele zależy od rozmiaru strat poniesionych z powodu ostatnich warunków atmosferycznych oraz ograniczenia przepływu zagranicznych surowców.

Warzywa tańsze o ponad 8%

Drugie pod względem poziomu spadku cen w kwietniu były warzywa, które potaniały o 8,3% rdr. W marcu ich ceny obniżyły się o 3,1% rdr, w lutym zdrożały o 4,4%, a w styczniu o 10,5%. Eksperci tłumaczą obecną sytuację obecnością importowanych warzyw na rynku, które są niższe o kilkanaście procent niż w ubiegłym roku. Pierwsze zbiory warzyw z upraw tunelowych również wpłynęły na spadki cen. Ciepły luty i marzec przyczyniły się do zwiększonej podaży i niższych cen, jednak kwietniowe przymrozki zakłóciły ten stan.

Na trzecim miejscu wśród taniejących produktów autorzy raportu wymienili towary sypkie, które potaniały o 7,5% rdr. W marcu segment odnotował spadek cen o 6,6% rdr, w lutym 4,4%,

Niskie ceny nabiału

W raporcie dotyczącym cen nabiału w sklepach, dwie główne determinanty kształtowania się cen to: niskie ceny mleka w skupach. Dla producentów nie jest to optymistyczna wiadomość, ale dla konsumentów może oznaczać obniżki cen ulubionych produktów nabiałowych w kolejnych miesiącach. Ograniczenie popytu przez Chiny również wpływa na stabilizację cen. Najmniejsze spadki cen zanotowano w przypadku karmy dla zwierząt, która odnotowała średni spadek na poziomie 2,1% rdr. W marcu ceny karmy spadły o 1,5% rdr, w lutym wzrosły o 2,9% rdr, a w styczniu spadły o 9,4%.

Rok temu ceny karmy dla pupili biły rekordy wzrostu, a obecnie widzimy  wyhamowanie wzrostu w porównaniu z ostatnim rokiem. Jednak tę względną stabilność mogą zachwiać już w lipcu zmiany cen energii.

Badanie obejmowało blisko 66 tys. cen detalicznych z ponad 30,5 tys. sklepów 54 sieci handlowych, w tym dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry. Autorzy raportu zastrzegają, że analiza nie jest pomiarem ogólnego poziomu inflacji, ale stanowi istotny punkt odniesienia dla cen nabiału na rynku. : Źródło: Raport “Indeks cen w sklepach detalicznych” przygotowany przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito.

Infor.pl
Czy pracodawca może zmusić do 14-dniowego urlopu?
17 lip 2024

Według Kodeksu pracy wymiar urlopu wypoczynkowego wynosi 20 lub 26 dni – w zależności od stażu pracy pracownika. Urlop może być podzielony na części, z których co najmniej jedna powinna trwać nie mniej niż 14 kolejnych dni kalendarzowych. Czy 14-dniowy urlop jest obowiązkowy?

Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne
17 lip 2024

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses
17 lip 2024

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek
17 lip 2024

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA
17 lip 2024

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami
17 lip 2024

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?
17 lip 2024

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku
17 lip 2024

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?
17 lip 2024

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?
17 lip 2024

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

pokaż więcej
Proszę czekać...