Ceny masła, nabiału i warzyw spadły. Czy możemy się spodziewać kolejnych obniżek?
REKLAMA
REKLAMA
- Ceny masła spadły
- Kiedy czekają nas podwyżki cen w sklepach?
- Warzywa tańsze o ponad 8%
- Niskie ceny nabiału
Raport przygotowany przez platformę analityczno-badawczą UCE Research i Uniwersytet WSB Merito wskazuje, że z 17 kategorii najczęściej kupowanych produktów, pięć z nich potaniało w ujęciu rocznym. W marcu br. tańsze były produkty dziewięciu kategorii, a w lutym pięciu, a w styczniu czterech.
REKLAMA
Dr inż. Anna Motylska-Kuźma z Uniwersytetu Dolnośląskiego DSW wyjaśnia, że zmniejszenie liczby spadków cen w kwietniu wynikało z powrotu stawki VAT na podstawowe produkty. Dodatkowo, po rekordowej inflacji w marcu ubiegłego roku, kolejne miesiące przyniosły znaczny spadek dynamiki inflacji. To efekt bazy.
Ceny masła spadły
REKLAMA
W kwietniu artykuły tłuszczowe potaniały o 10,4% rdr, podczas gdy w marcu spadek wynosił 22,1%, w lutym 16,7%, a w styczniu 21,7%. Dr Robert Orpych z Uniwersytetu WSB Merito komentuje, że obserwowany trend spadkowy w ciągu kilku miesięcy jest efektem stabilizacji sytuacji na rynku. Artykuły tłuszczowe stały się elementem konkurencji cenowej między sieciami handlowymi, a wpływ na poziom cen szczególnie widoczny jest w przypadku masła.
Spadek cen artykułów tłuszczowych był możliwy dzięki obfitym zapasom rzepaku i słonecznika. Rodzime zbiory były bardzo dobre w 2023 roku, a na rynek napłynęły tańsze surowce zza wschodniej granicy. Jednak zasoby te powoli się kurczą, a ostatnie przymrozki mogą wpłynąć na jakość tegorocznych zbiorów - komentuje Motylska-Kuźma.
Kiedy czekają nas podwyżki cen w sklepach?
Ekspertka spodziewa się odwrócenia trendu i powrotu podwyżek w drugiej połowie roku. Wiele zależy od rozmiaru strat poniesionych z powodu ostatnich warunków atmosferycznych oraz ograniczenia przepływu zagranicznych surowców.
Warzywa tańsze o ponad 8%
Drugie pod względem poziomu spadku cen w kwietniu były warzywa, które potaniały o 8,3% rdr. W marcu ich ceny obniżyły się o 3,1% rdr, w lutym zdrożały o 4,4%, a w styczniu o 10,5%. Eksperci tłumaczą obecną sytuację obecnością importowanych warzyw na rynku, które są niższe o kilkanaście procent niż w ubiegłym roku. Pierwsze zbiory warzyw z upraw tunelowych również wpłynęły na spadki cen. Ciepły luty i marzec przyczyniły się do zwiększonej podaży i niższych cen, jednak kwietniowe przymrozki zakłóciły ten stan.
Na trzecim miejscu wśród taniejących produktów autorzy raportu wymienili towary sypkie, które potaniały o 7,5% rdr. W marcu segment odnotował spadek cen o 6,6% rdr, w lutym 4,4%,
Niskie ceny nabiału
REKLAMA
W raporcie dotyczącym cen nabiału w sklepach, dwie główne determinanty kształtowania się cen to: niskie ceny mleka w skupach. Dla producentów nie jest to optymistyczna wiadomość, ale dla konsumentów może oznaczać obniżki cen ulubionych produktów nabiałowych w kolejnych miesiącach. Ograniczenie popytu przez Chiny również wpływa na stabilizację cen. Najmniejsze spadki cen zanotowano w przypadku karmy dla zwierząt, która odnotowała średni spadek na poziomie 2,1% rdr. W marcu ceny karmy spadły o 1,5% rdr, w lutym wzrosły o 2,9% rdr, a w styczniu spadły o 9,4%.
Rok temu ceny karmy dla pupili biły rekordy wzrostu, a obecnie widzimy wyhamowanie wzrostu w porównaniu z ostatnim rokiem. Jednak tę względną stabilność mogą zachwiać już w lipcu zmiany cen energii.
Badanie obejmowało blisko 66 tys. cen detalicznych z ponad 30,5 tys. sklepów 54 sieci handlowych, w tym dyskonty, hipermarkety, supermarkety, sieci convenience oraz cash&carry. Autorzy raportu zastrzegają, że analiza nie jest pomiarem ogólnego poziomu inflacji, ale stanowi istotny punkt odniesienia dla cen nabiału na rynku. : Źródło: Raport “Indeks cen w sklepach detalicznych” przygotowany przez UCE Research i Uniwersytet WSB Merito.
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA