REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy 19.05.2024 roku to niedziela handlowa, zakupy w galeriach i centrach handlowych, jakie zmiany w zakazie handlu

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Galeria handlowa w niedzielę 19 maja - tak, ale w celach rozrywkowych a nie na poważne zakupy
Galeria handlowa w niedzielę 19 maja - tak, ale w celach rozrywkowych a nie na poważne zakupy
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Niedziela handlowa czy z zakazem handlu. W miastach w niedziele chętnie składa się wizytę w galerii handlowej - całą rodziną - lub w centrum handlowym. Zazwyczaj gdy pogoda gorsza, ale nie tylko. Zakupy można połączyć z obiadem i zajęciami rekreacyjnymi.

REKLAMA

Takich dodatkowych funkcji w galeriach i centrach jest realizowanych coraz więcej - w takich placówkach z nazwy handlowych propozycji relaksu, wypoczynku a nawet uprawiania sportu jest coraz więcej. Pierwszą z kolei - zakupy, jednak pod warunkiem, że jest to niedziela handlowa a nie z zakazem handlu. Czy więc dziś w niedzielę 19.05.2024 roku mamy niedzielę handlową czy niedzielę z zakazem handlu?

REKLAMA

Choć zapowiedzi ze strony polityków, a nawet deklaracji konkretnych rozwiązań było wiele, od strony prawnej nic w zasadach handlu w niedziele nic się nie zmieniło. Mamy więc 19.05.2024 roku niedzielę z zakazem handlu i w czynnych co prawda centrach i galeriach handlowych znajdziemy sporo otwartych placówek: cukierni, restauracji, kwiaciarni, ale na pewno nie będą to duże sklepy Carrefoura, Lidla, Biedronki, Stokrotki i im podobnych tańszych lub droższych sieci handlowych.
Owszem, tu i ówdzie czynne będą sklepy Żabki albo formatu Carrefour Express, ale raczej nie są to miejsca przyjazne tanim i dużym zakupom.
Jak więc zdefiniujemy pod względem handlowej lub z zakazem handlu niedzieli tę dzisiejszą, 12 maja 2024 roku?

Niedziela 19.05.2024 roku: niedziela handlowa, niedziela z zakazem handlu - gdzie można zrobić zakupy

Niestety, dziś jest niedziela objęta zakazem handlu. W grę wchodzi więc drugi wariant: jeśli duże zakupy, to z największych sklepów czynne są te działające w ramach stacji benzynowej czy niektóre duże Żabki.

REKLAMA

Do Lidla, Biedronki, Stokrotki, Aldi, Kaufland czy Dino a także działającego w najbliższej galerii handlowej Carrefoura nie ma co się wybierać, bo są zamknięte, podobnie jak w zdecydowaną większość niedziel w roku – 45 lub 46. Kolejny rok z rządu mamy bowiem tylko siedem niedziel, w które handel odbywa się bez zakazu.
W tym względzie, mimo zapowiedzi polityków, nic się nie zmieniło. Owszem, ma się zmienić, ale konkretnego projektu zmian w ustawie o zakazie handlu w niedzielę lub wręcz całkowitego usunięcia tej ustawy z porządku prawnego nie ma.
Owszem, w kwietniu mamy niedzielę handlową – to niedziela poprzedzająca pierwszą tegoroczną majówkę – 28 kwietnia.

Niedziela dzisiejsza, 19 maja jest niedzielą, w którą obowiązuje zakaz handlu. Oznacza on, że nie mogą prowadzić sprzedaży i umożliwiać tym samy robienie zakupów te sklepy, które zatrudniają pracowników. Wyjątkiem są sklepy na stacjach benzynowych, cukiernie, kwiaciarnie i inne placówki handlowe zwolnione z zakazu handlu w niedzielę, a wyszczególnione w ustawie z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni.
Na tej liście są wszelkie sklepy, włącznie ze spożywczymi, które pracowników nie zatrudniają – są obsługiwane przez właściciela, wspieranego ewentualnie przez członków jego najbliższej rodziny.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zakupy w niedzielę 19 maja 2024 roku: Biedronka, Lidl, Stokrotka, Aldi, Kaufland, Dino, Żabka

Dlatego dziś 19 maja, jak w większość niedziel w roku (46 lub 47 w sumie) w ten dzień tygodnia obowiązuje ścisły zakaz otwierania sklepów, które zatrudniają pracowników.
Z nielicznymi wyjątkami takimi jak na przykład sklepy na stacjach benzynowych. Jednak tam trudno robić duże zakupy, bo asortyment towarów jest dużo mniejszy niż chociażby w sklepach dyskontowych takich sieci jak Biedronka, Lidl, Dino czy nawet Stokrotka, a poza tym ceny też nie zachęcają do dużych zakupów.

Z sieci można w niedzielę 19 maja, jak w każdą inną – niezależnie od tego czy jest na objęta zakazem handlu czy też nie – liczyć na otwarte w bliższej i dalszej okolicy sklepy sieci Żabka. Jak to możliwe? Nie łamią one przepisów ustawy o zakazie handlu w niedzielę – nie zatrudniają pracowników a sprzedaż prowadzi właściciel lub właściciele, bo wiele z nich działa na zasadzie spółki cywilnej. Przepisy dla takich sklepów robią wyjątek w zakazie handlu w niedzielę – mogą one być czynne bez ograniczeń. Dodatkowo właścicieli w sprzedaży mogą w niedziele z zakazem handlu wspierać członkowie najbliższej rodziny.
Nie zrobimy zakupów natomiast w galerii handlowej, choć te w większości są czynne, bo znajdują się w nich restauracje, cukiernie, kwiaciarnie, kina a także różne punkty usługowe.

Niedziela 19 maja 2024 roku: czy warto wybrać się do galerii handlowej

W niedzielę 19 maja, która jest niedzielą z zakazem handlu a nie niedzielą handlową, możemy wybrać się do galerii handlowej czy centrum handlowego w miejscowościach, w których to ono pełni taką rolę jak galeria w metropolii – jednak zjemy tak posiłek, kupimy kwiaty, wypijemy kawę, zrobimy zakupy w cukierni, pozwolimy się bawić dzieciom w klubiku dziecięcym – a sami możemy w tym czasie skorzystać z fitness – jednak nie kupimy nic ani w butikach z ubraniami czy obuwiem, ani tym bardziej nie zrobimy zakupów w supermarketach. Carrefoury czy inne – mają bowiem 12.05.2024 roku zakaz handlu.

Tymczasem gdy dwie dekady temu galerie handlowe zaczęły się pojawiać we wszystkich dużych Polskich miastach – od Warszawy po Białystok i Opole – możliwość połączenia dużych tygodniowych zakupów czy kupna np. elektroniki albo prezentów, z korzystaniem z takich dodatkowych usług, które teraz w niedziele z zakazem handlu są ich jedynym zakresem aktywności, budowała sens bywania w galeriach.
Gdy taka możliwość została ograniczona tylko do siedmiu niedziel w roku, rozwój galerii i centrów handlowych wyhamował i mimo powolnego odbudowywania biznesu po pandemii, nie są już one już w stanie powrócić do takiego poziomu odwiedzających je w niedziele klientów jak było to jeszcze dekadę temu.

Niedziele handlowe, niedziele z zakazem handlu 2024 [lista]

Sięgając po przepisy prawne i oceniając obecny stan prawny musimy stwierdzić, że kolejny rok z rzędu bez zakazu handlu w kalendarzu jest siedem niedziel:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Na próżno więc na tej liście szukać dzisiejszej niedzieli,  19.05.2024 roku.

Aktualnie, choć to już środek drugiego kwartału 2024 roku handel był dozwolony tylko trzy razy – 28 stycznia, 24 marca i 30 kwietnia. Według obecnie obowiązującego prawa niedziel handlowych w 2024 roku zostały jeszcze cztery, z czego jedna w obecnym kwartale na dobry początek wakacji, natomiast aż dwie niedziele handlowe będą w grudniu, przed Bożym Narodzeniem.

Zapisz się na newsletter
Najlepsze artykuły, najpoczytniejsze tematy, zmiany w prawie i porady. Skoncentrowana dawka wiadomości z różnych kategorii: prawo, księgowość, kadry, biznes, nieruchomości, pieniądze, edukacja. Zapisz się na nasz newsletter i bądź zawsze na czasie.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna w dół! Senat zatwierdził zmiany. Co to oznacza?

Co dalej ze składką zdrowotną? Dzisiaj Senat nie wniósł poprawek do ustawy obniżającej składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r. Nowelizacja wiąże się z ubytkiem wpływów ze składki do NFZ w kwocie ok. 4,6 mld zł, co rząd deklaruje pokryć z budżetu państwa. Wiceszef MF Jarosław Neneman zapewnił, że zmiana uwzględniona jest w konstrukcji budżetu na kolejne lata.

Zdrowie kosztuje coraz więcej, a planu wciąż brak

Senat rozpatruje projekt ustawy obniżającej składki zdrowotne dla przedsiębiorców, co uszczupli wpływy do NFZ o 4,6 mld zł. Tymczasem plan finansowy Funduszu na 2025 r. wciąż nie został zatwierdzony przez ministra finansów. Między resortami zdrowia i finansów trwają przeciągające się rozmowy, a konkretów brak.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Będą kary za niezapłacony podatek od sprzedaży ubrań i zabawek w internecie? Fiskus analizuje informacje o 300 tys. osób i podmiotów handlujących na platformach internetowych w 2023 r. i 2024 r.

Operatorzy platform, za pośrednictwem których dokonywane są transakcje w internecie, przekazali MF dane ponad 177 tys. osób fizycznych i 115 tys. podmiotów – poinformowała PAP rzeczniczka szefa KAS Justyna Pasieczyńska. Dane te są teraz analizowane.

REKLAMA

Czy będzie katastrofa fakturowa w 2026 roku? Kto odważy się wdrożyć obowiązek stosowania KSeF i faktur ustrukturyzowanych?

Niedawno opublikowano kolejną wersję projektu „nowelizacji nowelizacji” ustaw na temat faktur ustrukturyzowanych i KSeF, które mają być niezwłocznie uchwalone. Ich jakość woła o pomstę do nieba. Co prawda zaproponowane zmiany świadczą o tym, że twórcy przepisów chcą pozostawić tym, którzy połapią się w tych zawiłościach, jakieś możliwości unikania tej katastrofy, zachowując fakturowanie w dotychczasowej formie przynajmniej do końca 2026 r. Pytanie, tylko po co to całe zamieszanie i dezorganizacja obrotu gospodarczego – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Egzamin ósmoklasisty 2025 r. CKE: harmonogram, czas trwania, wyniki

Egzamin ósmoklasisty 2025 r.: Kiedy będą odbywały się egzaminy ósmoklasistów? Jaki jest harmonogram? Kiedy zostaną opublikowane wyniki egzaminów ósmoklasisty? Czy można nie zdać egzaminu ósmoklasisty?

W krakowskich przedszkolach jest prawie 2 tys. wolnych miejsc

Zakończyła się rekrutacja na rok szkolny 2025/2026 w przedszkolach samorządowych i niesamorządowych w Krakowie. Z 20 tys. przygotowanych miejsc prawie 2 tys. pozostaje wolnych.

Darmowe przelewy natychmiastowe? Jest rewolucja w systemie płatności

Czy wkrótce w Polsce przelewy natychmiastowe będą całkowicie darmowe? Ministerstwo Finansów zapowiada zmiany, które mogą zrewolucjonizować sposób, w jaki przesyłamy pieniądze online. Nowe przepisy, wynikające z wdrażania rozporządzenia przepisów unijnych, mają na celu zwiększenie dostępności i atrakcyjności przelewów natychmiastowych w euro.

REKLAMA

Jak nie zbankrutować na IT: inteligentne monitorowanie i optymalizacja kosztowa środowiska informatycznego. Praktyczny przewodnik po narzędziach i strategiach monitorowania

W dzisiejszej erze cyfrowej, środowisko IT stało się krwiobiegiem każdej nowoczesnej organizacji. Od prostych sieci biurowych po rozbudowane infrastruktury chmurowe, złożoność systemów informatycznych stale rośnie. Zarządzanie tak rozległym i dynamicznym ekosystemem to nie lada wyzwanie, wymagające nie tylko dogłębnej wiedzy technicznej, ale przede wszystkim strategicznego podejścia i dostępu do odpowiednich narzędzi. Wyobraźcie sobie ciągłą potrzebę monitorowania wydajności kluczowych aplikacji, dbałości o bezpieczeństwo wrażliwych danych, sprawnego rozwiązywania problemów zgłaszanych przez użytkowników, a jednocześnie planowania przyszłych inwestycji i optymalizacji kosztów. To tylko wierzchołek góry lodowej codziennych obowiązków zespołów IT i kadry managerskiej. W obliczu tej złożoności, poleganie wyłącznie na intuicji czy reaktywnym podejściu do problemów staje się niewystarczające. Kluczem do sukcesu jest proaktywne zarządzanie, oparte na solidnych danych i inteligentnych systemach, które nie tylko informują o bieżącym stanie, ale również pomagają przewidywać przyszłe wyzwania i podejmować mądre decyzje.

Proszę mi wytłumaczyć, czym się różni Emerytka mająca np. najniższą emeryturę która w chwili śmierci męża miała skończone 55 od emerytki mającej tak samo niską emeryturę tylko że w chwili śmierci współmałżonka miała np. 54 lata?

Takie pytania stale trafiają do dziennikarzy Infor.pl. Pomimo tego, że już od pół roku wszyscy wiedzą jak ostatecznie wyglądają zasady przyznawania renty wdowiej. Wydawało się, że wraz z upływem czasu temat wygaśnie. Z listów do redakcji wynika, że tak się nie dzieje. I wszyscy dalej i konsekwentnie krytykują limity wieku dla wdów i wdowców - renta przyznana jest tylko wtedy, gdy śmierć małżonka nastąpiła wtedy, gdy żona miała 55 lat (i więcej) a mąż 60 lat (i więcej). Nie wiemy, co odpowiadać na pytania czytelników. Nie ma bowiem żadnego uzasadnienia dla tej zasady i tych limitów wieku.

REKLAMA