REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przymiarka do czterodniowego tygodnia pracy – urządzenia samoobsługowe pierwszym wyborem wielu klientów

Dzięki samoobsługowym automatom klient może zrealizować płatność za produkt czy usługę bez udziału obsługi, np. kasjera
Dzięki samoobsługowym automatom klient może zrealizować płatność za produkt czy usługę bez udziału obsługi, np. kasjera
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Parkingi, stacje paliw, urzędy, hotele czy restauracje – to miejsca, w których coraz częściej można spotkać nowoczesne urządzenia samoobsługowe. Są one dobrym rozwiązaniem, gdy np. przedsiębiorcy zależy na zmniejszeniu kolejek lub zoptymalizowaniu procesu sprzedaży całodobowej. Zastępują pracowników, a to dobry kierunek w związku z trendem na skrócenie ustawowego czasu pracy.

Trafność trendu potwierdzają też preferencje klientów, którzy polubili już urządzenia samoobsługowe, podobnie jak niewiele wcześniej zaprzyjaźnili się z urządzeniami do płatności bezgotówkowych.

REKLAMA

Parkomaty i samoobsługowe kasy to zaledwie wstęp

Samoobsługowe urządzenia płatnicze znajdują one zastosowania na coraz szerszą skalę.

REKLAMA

Jak wynika z raportu PolCard from Fiserv „Preferencje płatnicze Polaków 2024”, prawie połowa respondentów chciałaby skorzystać z innowacyjnych metod płatności. Natomiast co szósty uczestnik badania z tej grupy wymienił właśnie możliwość rozliczania się za pomocą nowoczesnych urządzeń samoobsługowych.

– To pokazuje, że Polacy są ciekawi nowinek technologicznych i chcą z nich korzystać – mówi Elżbieta Burliga, Dyrektorka ds. Rozwoju Biznesu w Fiserv Polska S.A., właściciela marki PolCard from Fiserv.

Dzięki samoobsługowym automatom klient może zrealizować płatność za produkt czy usługę bez udziału obsługi, np. kasjera. Obecnie mają one coraz więcej zastosowań i możemy je spotkać niemal w każdej branży m.in. w urzędach, transporcie publicznym, sklepach, hotelach czy stacjach paliw. W sektorze handlowym czy usługowym są to np. parkomaty, automaty paczkowe czy kasy samoobsługowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Parkingi, komunikacja miejska

REKLAMA

Sporo automatów samoobsługowych różnego rodzaju możemy zauważyć również na stacjach paliw, są to np. stacje ładowania pojazdów elektrycznych, myjnie automatyczne czy samoobsługowe dystrybutory paliwa.
Na przykładzie PolCard from Fiserv, starającej się łączyć funkcje użytkowe urządzeń samoobsługowych z płatnościami bezgotówkowymi widać jak szeroką falą takie urządzenia wchodzą w nasze życie i jak powszechnie są akceptowane. Rozszerzają przy tym zakres dostępnych funkcjonalności.

Na przykład firma ta wdrożyła rozwiązanie, które umożliwia płatności bezgotówkowe w automatach do samodzielnego tankowania. Wprowadzono integracje dystrybutora z terminalem, dzięki czemu możliwa jest płatność za paliwo bezpośrednio przy stanowisku przez 24 godziny na dobę, bez konieczności angażowania pracownika stacji i na z góry predefiniowaną kwotę.

Elżbieta Burliga zwraca uwagę, iż prefrencje klientów w zakresie automatyzacji i płatności bezgotówkowych w jeszcze większym zakresie powinny brać pod uwagę samorządy. Powinny one wdrażać rozwiązania, które poprawią życie mieszkańców.

Duży wpływ na to mogą mieć automaty samoobsługowe, takie jak biletomaty, w których można zakupić bilety na przystankach lub w pojazdach, o każdej porze dnia i nocy.

– Do tej pory PolCard from Fiserv uruchomił wraz z partnerami ponad 7 200 biletomatów mobilnych, stacjonarnych oraz kasowników na terenie całej Polski – informuje Elżbieta Burliga.

Zmieniają się także same parkometry. Dzięki tym nowoczesnym automatom kierowcy nie muszą drukować biletu i wkładać go za szybę samochodu. To pozwala zaoszczędzić czas i papier. Dzięki wyposażeniu parkometru w czytnik z PINpadem wyświetlanym na ekranie można wnieść opłatę za parkowanie z góry na kilka dni. W ostatnich miesiącach 120 takich nowoczesnych, zasilanych energią słoneczną parkometrów stanęło na Starym Mieście w Gdańsku. 

Opłatomat i datkomat a nawet robot baristyczny

Nowym ciekawym narzędziem, które usprawnia obsługę w urzędach publicznych jest tzw. opłatomat. Dzięki niemu możliwe jest załatwienie wielu spraw, od pozyskania dokumentów aż do płatności, bez konieczności stania w kolejkach.

Samoobsługowe urządzenia płatnicze znalazły również swoje zastosowanie w sektorze organizacji pożytku publicznego. Datkomaty to urządzenia, za pomocą których można wesprzeć dowolną kwotą wybraną przez siebie fundację lub organizację.

Datkomaty możemy obecnie spotkać w kościołach, organizacjach pożytku publicznego, jak również na dworcach i w centrach handlowych.

– Do tej pory wdrożyliśmy ich już ponad 100 w całej Polsce. Polacy coraz częściej wspierają organizacje charytatywne, a ponieważ karta płatnicza czy smartfon stają się dla ludzi naturalną formą płacenia, to zmienia się forma przekazywania pomocy. Datkomaty pozwalają na wpłaty w dowolnym czasie i w bezpieczny sposób – informuje Elżbieta Burliga.

Tego typu rozwiązania są wykorzystywane także w urządzeniach, które dopiero wchodzą na rynek. Ciekawym rozwiązaniem jest np. robot baristyczny, który realizuje cały proces parzenia kawy wykonywany przez baristę w kawiarni. Robot sam bierze pasujący do wybranego napoju kubek, miele kawę oraz wsypuje do kolby/holdera. Następnie gotuje ją w ciśnieniowym ekspresie do kawy oraz np. dodaje mleko i syrop według życzenia klienta. Takie urządzenie można spotkać w Porcie Łódź, a za cały proces płatności na nim odpowiada PolCard from Fiserv.

Jak więc widać, samoobsługowe urządzenia świetnie sprawdzają się w przeróżnych obszarach. Pozwalają na optymalizację kosztów, zmniejszenie kolejek oraz możliwość sprzedaży produktów i usług 24 godziny na dobę. To pozytywnie wpływa na komfort klientów i rentowość biznesu.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy w czasie zwolnienia można wyjechać na urlop? Co wolno na L4, w czasie którego można chodzić? Czy znasz swoje prawa?

Czy na zwolnieniu można wyjechać na urlop? Co wolno na L4, w czasie którego wolno chodzić? Rozpoczął się sezon urlopowy, a ZUS zgodnie z zapowiedziami intensyfikuje prowadzone kontrole. Co powinien więc zrobić pracownik, któremu w czasie zaplanowanego urlopu przydarzy się choroba?

Czy 30.06.2024 r. to niedziela handlowa, dziś handel bez zakazu we wszystkich sklepach, zakupy w galeriach i centrach handlowych, czynne: Lidl, Biedronka i inne

Niedziela 30.06.2024 - czy jest handlowa? Pogoda nie zachęca do wyjścia z domu choć jeśli niedziela jest handlowa to sklepy wszystkich dużych sieci handlowych - od Biedronki i Lidla po Carrefour są klimatyzowane. Podobnie jak galerie handlowe, przy zakupach w niedzielę można więc odetchnąć od upału. Warto więc dziś w ostatnią niedzielę czerwca wybrać się na zakupy?

W 2025 r. świadczenie pielęgnacyjne podwyższone o 9,05% a nie 7,6%. Dlaczego więc 0% podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego 251,84 zł?

Dobra wiadomość dla opiekunów osób niepełnosprawnych (w znaczeniu lepsza niż wiadomości dla budżetówki o 4,1% podwyżki). Świadczenie pielęgnacyjne wzrośnie w 2025 r. nie o 7,6%, a przeszło 9%. W artykule przyjmujemy do obliczeń korzystniejszą wykładnię przepisów, że podwyżkę świadczenia pielęgnacyjnego na 2025 r. obliczamy na podstawie minimalnego wynagrodzenia 4242 zł brutto (na 1 stycznia 2024 r.), a nie 4300 zł brutto (na 1 lipca 2024 r.). 

Socjolog: dla autysty pobyt w DPS-ie, jak dla osoby na wózku dom ze schodami bez windy. Nowe przepisy o mieszkalnictwie wspomaganym dla niepełnosprawnych

Powstaje obywatelski projekt ustawy dotyczący mieszkalnictwa wspomaganego z rozwiązaniami adekwatnymi dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Dr hab. Agnieszka Dudzińska, socjolog z UW, powiedziała PAP, że dla autysty pobyt w DPS-ie jest tym samym, czym dla osób na wózkach dom ze schodami bez windy.

REKLAMA

Będą zmiany w 800 plus. Nie na wszystkie dzieci, kryterium dochodowe na pierwsze dziecko, zasiłek tylko dla pracujących rodziców

Zmiany w 800 plus, zasiłku dla rodziny na dziecko. Jeszcze nie teraz i zapewne nie w pierwszej połowie 2025 roku, ale po wyborach prezydenckich 800 plus może czekać poważna reforma. Już teraz Ryszard Petru z Trzeciej Drogi sugeruje, że wdrożenie procedury nadmiernego deficytu wymaga wprowadzenia do programu 800 plus kryterium dochodowego.

Świadczenie pielęgnacyjne w 2024 (2988 zł) i 2025 r. (podwyżka o 9%). (Stare) i (nowe) świadczenie

Ile wynosi świadczenie pielęgnacyjne w 2024 r.? Komu przysługuje po zmianach? Co z waloryzacją w 2025 r.? Oto przepisy, o których warto pamiętać!

Emerytura dla nauczycieli

Wreszcie! Nauczyciele się doczekali. Od 1 września 2024 r. będą wcześniejsze emerytury dla nauczycieli, ale uwaga, nie dla wszystkich i wcale nie będzie to takie opłacalne. ZNP ostrzega: stracicie 20%. To może wybrać świadczenie kompensacyjne? Nauczyciele mają nie mały orzech do zgryzienia.

Od 1 lipca 2024 r. tego nie zabierze komornik. Zmieniają się kwoty wolne od potrąceń. Co z alimentami?

Tego komornik nie zabierze dłużnikowi. Od lipca zmieniają się kwoty wolne od potrąceń, których wysokość jest uzależniona od wysokości minimalnego wynagrodzenia. A co z alimentami? Sprawdź, kto ma powody do obaw.

REKLAMA

Szybki paszport tymczasowy dostępny od lipca w trzech nowych lokalizacjach! Sprawdź odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Od lipca szybki paszport tymczasowy dostępny będzie także na lotniskach w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. 

Lokata nie zagwarantuje takiego zysku, ale PPK już tak [zysk statystycznego uczestnika PPK oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r. wyniósł od 128% do 170%]

Wpływ wzrostu minimalnego wynagrodzenia na uprawnienia uczestnika PPK a obowiązek sprawdzenia partycypacji w PPE na dzień 1 lipca 2024 r. To teraz bolączka pracodawców. Pracownicy się cieszą, bo lokata nie zagwarantuje takiego zysku, ale PPK już tak. Z danych wynika, że zysk statystycznego uczestnika PPK oszczędzającego w PPK od grudnia 2019 r. wyniósł od 128% do 170%.

REKLAMA