Czy dziś 1.04.2024 są otwarte sklepy? Gdzie można zrobić zakupy w wielkanocny poniedziałek

Zbigniew Biskupski
rozwiń więcej
Wielkanocny poniedziałek to dzień, w który obowiązują przepisy o zakazie handlu w niedziele / Infor.pl

To nie będzie Prima Aprilis, choć dziś dzień wyjątkowy – bo i Śmigus-Dyngus i dzień „…bo się pomylisz!”, to jednak wyjątków nie ma. Poniedziałkowy drugi dzień świąt to dzień ustawowo wolny od pracy. A w zakresie handlu traktowany jest jak niedziela z zakazem handlu. Co to oznacza dla potencjalnych klientów sklepów?

Co do zasady dziś w poniedziałek 1.04.2024 roku obowiązuje zakaz handlu i sklepy muszą być zamknięte, ale poza wyjątkami. W przeciwieństwie do wczorajszej niedzieli są więc duże szanse na pilne zakupy, łącznie ze świeżym pieczywem.

Poniedziałek 1.04.2024 r. z zakazem handlu

Skoro obowiązują dziś takie same zasady jak w niedzielę z zakazem handlu, to wiadomo, że zakupów nie zrobi się w żadnym dużym sklepie – od dyskontów w rodzaju Lidl, Biedronka, Stokrotka czy Kaufland albo Dino, po duże sklepu pozasieciowe, które zatrudniają pracowników.

Otwarte mogą być sklepy na stacjach benzynowych, cukiernie, kwiaciarnie – oczywiście wszystkie kawiarnie czy restauracje.

Ze sklepów spożywczych co do zasady wolno prowadzić handel tylko ich właścicielom – z ewentualnym wsparciem członków najbliższej rodziny.

Dlatego nie powinno dziwić, że otwarte są mniejsze sklepy sieci Żabka czy Carrefour Express albo występujące pod szyldem Lewiatana. One działają na zasadzie franczyzy czyli są własnością osoby prowadzącej handel, a sieci użyczają tylko marki.

Bywa, że czynne są i większe. Jak to możliwe? Jeśli sklep jest prowadzony przez dwóch lub kilku wspólników spółki cywilnej, to wystarczy że właścicieli-wspólników wesprą rodziny i można handlować mając obsadę zarówno przy kasie jak i przy stoiskach wymagających wsparcia obsługi.

Co ważne, nawet małe sklepy Żabka mają swoją technologię wypieku pieczywa, a to oznacza, że do poniedziałkowego wielkanocnego śniadania czy kolacji można sobie zapewnić nawet ciepłe bułki czy bagietki.

Zakupy w poniedziałek 1.04.2024: co z VAT na podstawowe produkty spożywcze

Niestety, duża część sklepów, które mogłyby dziś prowadzić sprzedaż nie będzie czynna ze względów formalnych. Właśnie od dziś przywrócony został VAT 5% na podstawowe artykuły spożywcze: owoce, warzywa, nabiał, mięso, ryby itd. A to wymaga przeprowadzenia poważnej operacji na kasach fiskalnych – bez tego nie wolno ich stosować, a bez rejestracji w nich obrotu nie można sprzedawać.

To dotyczy także sklepów, które dziś objęte są zakazem handlu, ale jutro od 2 kwietnia gdy wtorek jest normalnym dniem pracy też pozostaną zamknięte – właśnie z racji niemożności legalnego rejestrowania obrotów.

Na pewno wielu klientów zastanawiać się też będzie – w kontekście przywrócenia podstawowej stawki VAT na żywność – czy za zakupy w poniedziałek, wtorek i kolejne dni kwietnia przyjdzie im zapłacić drożej.

Nie wiadomo jak będzie w małych sklepach – pewnie ich właścicieli nie stać na to, by VAT pokryć we własnym zakresie z marży, będą więc go doliczać klientom do ceny detalicznej.

Duże sieci, w tym Kaufland czy Lidl zadeklarowały jednak, że przynajmniej w kwietniu cen podstawowych artykułów o VAT nie podwyższą. W Lidlu np. dotyczy to aż 1,6 tys. takich produktów.

Handel w niedziele 2024: które niedziele są handlowe, ile ich jest

Politycy zapowiadają zmiany w przepisach zakazujących handlu w niedziele. Być może wkrótce będzie więcej niż siedem niedziel handlowych w roku, jak jest zgodnie  aktualnym stanem prawnym.

Przypomnijmy, że przedświąteczna niedziela 24 marca 2024 roku była dopiero drugą niedzielą handlową w tym roku, choć nie będziemy musieli na kolejną, trzecią czekać tak długo jak na tę w Niedzielę Palmową, bo handlowa będzie niedziela w kwietniu - ostatnia, 28.04.2024.
Oto lista niedziel, w które mogą być otwarte wszystkie sklepu bez ograniczeń:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Wśród partii tworzących koalicję mającą większość w Sejmie, Senacie i w rządzie nie ma zgodności co do zakresu zmian w niedzielach handlowych i z zakazem handlu. Od niedziel handlowych odzwyczaili się też sami Polacy, nie ma więc już tak mocnej presji na zmiany jaka była jeszcze niedawno.
Tym niemniej można oczekiwać jeszcze w tym roku kompromisowych rozwiązań, które zliberalizują obecne restrykcyjne przepisy. Może zwiększy się liczba niedziel, w które handel będzie dozwolony – przypomnijmy, że w okresie przejściowym handlowa była przynajmniej jednak niedziela w miesiącu – albo lista podmiotów, których zakaz handlu nie obowiązuje, np. do sklepów osiedlowych i na stacjach benzynowych dołączą wszystkie sklepy działające w galeriach i centrach handlowych.

Infor.pl
Średnia krajowa w 2024 roku szybko rośnie, jeszcze szybciej rosną wynagrodzenia freelancerów – w jednej grupie nawet o 50 procent, kto zarabia najwięcej
16 lip 2024

Kto poza programistami podbija stawki za zlecenia i umowy o dzieło, przebijając w tym względzie wynagrodzenia najlepiej zarabiających specjalistów na etacie? Choć zarobki freelancerów rosną szybko, to jednak nie we wszystkich kategoriach. Na dodatek pojawiło się zagrożenie oskładowania ZUS wszystkich umów, co znacznie je ograniczy.

Teraz materiały budowlane znów zaczną drożeć, skoro popyt na nie wciąż rośnie, podobnie jak koszty związane z uwolnieniem cen energii
16 lip 2024

Głównym impulsem do podwyżki cen materiałów budowlanych miało być uruchomienie programu dopłat do mieszkań – #naStart. Wiadomo już, że zostało ono przesunięte o co najmniej pół roku. Czy to oznacza, że korekta w dół  cen materiałów budowlanych jeszcze potrwa?

Dla kogo kredyt mieszkaniowy o stopie 0%, 0,5%, czy 1% od 2025 roku? Kredyt #naStart - nowy program dopłat do rat
16 lip 2024

W dniu 16 lipca 2024 r. opublikowana została nowa wersja projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym #naStart. Ten nowy program dopłat do kredytów mieszkaniowych ma zastąpić od przyszłego roku bezpieczne kredyty 2% i rodzinne kredyty mieszkaniowe. Większa pomoc ma być zaadresowana do wieloosobowych gospodarstw domowych, w szczególności rodzin z dziećmi. Minister Rozwoju i Technologii (autor projektu) i rząd planują, że ta ustawa wejdzie w życie z dniem 15 stycznia 2025 r. Zasady udzielania kredytu #naStart a zwłaszcza przepisy określające wysokość dopłat są niezwykle skomplikowane. Przewidziane jest m.in. kryterium dochodowe i powierzchniowe.

Program #naStart odłożony na 2025 rok, czy teraz o mieszkanie będzie łatwiej lub trudniej. Co z cenami
16 lip 2024

Deweloperzy ze spokojem przyjęli informację, iż nowy rządowy program wsparcia dla nabywców mieszkań nie ruszy w lipcu. Przesunięcie dopłat na 2025 rok w ocenie większości nie zmieni planów firm deweloperskich. A czy wpłynie na podaż mieszkań i ich ceny?

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą
16 lip 2024

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Często korzystasz z paczkomatów i automatów paczkowych, załóż rękawice przed dotknięciem urządzenia. Jakie zagrożenia dla zdrowia
16 lip 2024

Przy niektórych przyciskach i ekranach dotykowych automatów paczkowych, nazywanych popularnie paczkomatami – choć to nazwa zastrzeżona tylko dla jednej firmy – wykryto między innymi gronkowce i bakterie oportunistyczne. Te drugie mogą wywołać zakażenia przy osłabionym układzie odpornościowym oraz zatrucia pokarmowe.

Renta wdowia. Kiedy wejdzie w życie? Ministra podała termin, jest zmiana
16 lip 2024

Projekt wprowadzający rentę wdowią wróci już niedługo pod obrady Sejmu. Ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk przekazała, że ma się to wydarzyć jeszcze w lipcu. Podała też termin, kiedy w związku z tym ustawa o rencie wdowiej może ostatecznie wejść w życie.

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu
16 lip 2024

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Lewiatan: Minimalne wynagrodzenie powiązane z sytuacją gospodarczą? Przedsiębiorcy postulują wyższy wzrost wynagrodzeń w budżetówce
16 lip 2024

W 2025 r. wzrośnie wynagrodzenie minimalne, a płace w budżetówce mogą być podwyższone więcej niż wynika to ze wstępnego stanowiska rządu – komentuje rezultaty ostatniego posiedzenia Rady Dialogu Społecznego prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan.

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? W 2024 r. zrób te trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie
16 lip 2024

Jak przekazać darowiznę swojemu dziecku i uniknąć podatku? Zrób trzy rzeczy, a będziesz mógł spać spokojnie. Darowizny w najbliższej rodzinie są co do zasady zwolnione od podatku, jednak czasami trzeba złożyć druk SD-Z2.

pokaż więcej
Proszę czekać...