REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dziś 1.04.2024 są otwarte sklepy? Gdzie można zrobić zakupy w wielkanocny poniedziałek

Wielkanocny poniedziałek to dzień, w który obowiązują przepisy o zakazie handlu w niedziele
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

To nie będzie Prima Aprilis, choć dziś dzień wyjątkowy – bo i Śmigus-Dyngus i dzień „…bo się pomylisz!”, to jednak wyjątków nie ma. Poniedziałkowy drugi dzień świąt to dzień ustawowo wolny od pracy. A w zakresie handlu traktowany jest jak niedziela z zakazem handlu. Co to oznacza dla potencjalnych klientów sklepów?

Co do zasady dziś w poniedziałek 1.04.2024 roku obowiązuje zakaz handlu i sklepy muszą być zamknięte, ale poza wyjątkami. W przeciwieństwie do wczorajszej niedzieli są więc duże szanse na pilne zakupy, łącznie ze świeżym pieczywem.

REKLAMA

Poniedziałek 1.04.2024 r. z zakazem handlu

Skoro obowiązują dziś takie same zasady jak w niedzielę z zakazem handlu, to wiadomo, że zakupów nie zrobi się w żadnym dużym sklepie – od dyskontów w rodzaju Lidl, Biedronka, Stokrotka czy Kaufland albo Dino, po duże sklepu pozasieciowe, które zatrudniają pracowników.

Otwarte mogą być sklepy na stacjach benzynowych, cukiernie, kwiaciarnie – oczywiście wszystkie kawiarnie czy restauracje.

Ze sklepów spożywczych co do zasady wolno prowadzić handel tylko ich właścicielom – z ewentualnym wsparciem członków najbliższej rodziny.

REKLAMA

Dlatego nie powinno dziwić, że otwarte są mniejsze sklepy sieci Żabka czy Carrefour Express albo występujące pod szyldem Lewiatana. One działają na zasadzie franczyzy czyli są własnością osoby prowadzącej handel, a sieci użyczają tylko marki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bywa, że czynne są i większe. Jak to możliwe? Jeśli sklep jest prowadzony przez dwóch lub kilku wspólników spółki cywilnej, to wystarczy że właścicieli-wspólników wesprą rodziny i można handlować mając obsadę zarówno przy kasie jak i przy stoiskach wymagających wsparcia obsługi.

Co ważne, nawet małe sklepy Żabka mają swoją technologię wypieku pieczywa, a to oznacza, że do poniedziałkowego wielkanocnego śniadania czy kolacji można sobie zapewnić nawet ciepłe bułki czy bagietki.

Zakupy w poniedziałek 1.04.2024: co z VAT na podstawowe produkty spożywcze

Niestety, duża część sklepów, które mogłyby dziś prowadzić sprzedaż nie będzie czynna ze względów formalnych. Właśnie od dziś przywrócony został VAT 5% na podstawowe artykuły spożywcze: owoce, warzywa, nabiał, mięso, ryby itd. A to wymaga przeprowadzenia poważnej operacji na kasach fiskalnych – bez tego nie wolno ich stosować, a bez rejestracji w nich obrotu nie można sprzedawać.

To dotyczy także sklepów, które dziś objęte są zakazem handlu, ale jutro od 2 kwietnia gdy wtorek jest normalnym dniem pracy też pozostaną zamknięte – właśnie z racji niemożności legalnego rejestrowania obrotów.

Na pewno wielu klientów zastanawiać się też będzie – w kontekście przywrócenia podstawowej stawki VAT na żywność – czy za zakupy w poniedziałek, wtorek i kolejne dni kwietnia przyjdzie im zapłacić drożej.

Nie wiadomo jak będzie w małych sklepach – pewnie ich właścicieli nie stać na to, by VAT pokryć we własnym zakresie z marży, będą więc go doliczać klientom do ceny detalicznej.

Duże sieci, w tym Kaufland czy Lidl zadeklarowały jednak, że przynajmniej w kwietniu cen podstawowych artykułów o VAT nie podwyższą. W Lidlu np. dotyczy to aż 1,6 tys. takich produktów.

Handel w niedziele 2024: które niedziele są handlowe, ile ich jest

Politycy zapowiadają zmiany w przepisach zakazujących handlu w niedziele. Być może wkrótce będzie więcej niż siedem niedziel handlowych w roku, jak jest zgodnie  aktualnym stanem prawnym.

Przypomnijmy, że przedświąteczna niedziela 24 marca 2024 roku była dopiero drugą niedzielą handlową w tym roku, choć nie będziemy musieli na kolejną, trzecią czekać tak długo jak na tę w Niedzielę Palmową, bo handlowa będzie niedziela w kwietniu - ostatnia, 28.04.2024.
Oto lista niedziel, w które mogą być otwarte wszystkie sklepu bez ograniczeń:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Wśród partii tworzących koalicję mającą większość w Sejmie, Senacie i w rządzie nie ma zgodności co do zakresu zmian w niedzielach handlowych i z zakazem handlu. Od niedziel handlowych odzwyczaili się też sami Polacy, nie ma więc już tak mocnej presji na zmiany jaka była jeszcze niedawno.
Tym niemniej można oczekiwać jeszcze w tym roku kompromisowych rozwiązań, które zliberalizują obecne restrykcyjne przepisy. Może zwiększy się liczba niedziel, w które handel będzie dozwolony – przypomnijmy, że w okresie przejściowym handlowa była przynajmniej jednak niedziela w miesiącu – albo lista podmiotów, których zakaz handlu nie obowiązuje, np. do sklepów osiedlowych i na stacjach benzynowych dołączą wszystkie sklepy działające w galeriach i centrach handlowych.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co zrobić, żeby dostać rentę wdowią? ZUS: musisz mieć prawo do obu świadczeń

ZUS wyjaśnia co należy zrobić, aby otrzymać rentę wdowią. Przede wszystkim ZUS musi najpierw ustalić prawo do świadczenia. W może się okazać konieczne złożenie odpowiedniego wniosku.

Kasowy PIT od 1 stycznia 2025 r.

1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw. Nowela wprowadza tzw. kasowy PIT. Kto będzie mógł skorzystać z nowych rozwiązań? 

Rachunkowość 2025. Nowy limit dla ksiąg rachunkowych, progi do badania sprawozdań, definicje jednostek i przychodów netto ze sprzedaży, raportowanie ESG

1 stycznia 2025 r. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o rachunkowości, ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wprowadza obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju przez określoną grupę przedsiębiorstw i poddania jej atestacji przez biegłych rewidentów. A ponadto wprowadza: nowy próg obowiązujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych, nowe progi do badania sprawozdań finansowych, nowe definicje jednostek (mikro, małej, średniej, dużej), ujednolicone pojęcie przychodów netto ze sprzedaży i szereg innych zmian.

Nie będzie podwyżek dla pracowników samorządowych? Rozmowy w sprawie wynagrodzeń zostały odroczone

Prace nad zmianą przepisów w zakresie wynagradzania pracowników samorządowych zostały odroczone. Nowelizacja ustawy o pracownikach samorządowych jest poza właściwością Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

REKLAMA

Często chorujesz? Uważaj, bo możesz z tego powodu stracić pracę. Zgodnie z prawem. Sprawdź, w jakich sytuacjach nie możesz czuć się bezpiecznie

Pracownik nieobecny w pracy z powodu choroby ma określone prawa. W szczególności, w czasie nieobecności jest chroniony przed wypowiedzeniem umowy. Jednak jeśli choruje często i dezorganizuje pracę w zakładzie, może stracić pracę.

Tradycyjne zakupy świąteczne? Oczywiście na ostatnią chwilę

Sklepy już teraz przeżywają oblężenie, ale apogeum będzie tuż przed świętami. Tradycyjnie Polacy zakupy spożywcze zostawiają na ostatnią chwilę. Często prezentowe też. Można się szykować na spore kolejki.

Fundusze UE na innowacje 2025: platforma STEP zmienia strategię rozwoju technologii w Europie. Jakie korzyści dla firm w Polsce?

Platforma technologii strategicznych STEP to nowa inicjatywa unijna mająca na celu wzmocnienie konkurencyjności przemysłu UE poprzez wspieranie inwestycji w kluczowe technologie. Jej głównym celem jest mobilizacja środków finansowych na rozwój i produkcję technologii cyfrowych, deep-tech, czystych technologii oraz biotechnologii, co ma przyczynić się do zwiększenia suwerenności technologicznej wspólnoty. To ważny krok na drodze pobudzania innowacyjności, co również wpisuje się w główne tematy polskiej prezydencji w Radzie UE.

Ochrona zdrowia: podsumowanie 2024 r.

Ochrona zdrowia: podsumowanie 2024 r. Co zmieniło się w przeciągu ostatniego roku w ochronie zdrowia? Czy były jakieś pozytywne zmiany? Co z wynagrodzeniami w ochronie zdrowia? Zdaniem ekspertki BCC ds. systemu ochrony zdrowia Anny Janczewskiej, ochrona zdrowia w dalszym ciągu nie jest priorytetem rządu.

REKLAMA

Nowy podatek od stycznia 2025 r.: Próg to 15 proc.

Nowy podatek, który wejdzie w życie od 1 stycznia 2025 roku, ma objąć około 7 tys. firm. W przypadku gdy efektywna stawka okaże się mniejsza niż próg 15 proc., firma będzie musiała zapłacić podatek wyrównawczy.

Służebność drogi – komfort czy wyzwanie?

W dobie rosnącej urbanizacji i intensywnego rozwoju budownictwa coraz częściej spotykamy się z problemami prawnymi dotyczącymi użytkowania nieruchomości. Jednym z kluczowych zagadnień jest służebność drogi, która może być zarówno ułatwieniem dla właścicieli posesji, jak i źródłem konfliktów i komplikacji prawnych.

REKLAMA