REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dziś 1.04.2024 są otwarte sklepy? Gdzie można zrobić zakupy w wielkanocny poniedziałek

Wielkanocny poniedziałek to dzień, w który obowiązują przepisy o zakazie handlu w niedziele
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

To nie będzie Prima Aprilis, choć dziś dzień wyjątkowy – bo i Śmigus-Dyngus i dzień „…bo się pomylisz!”, to jednak wyjątków nie ma. Poniedziałkowy drugi dzień świąt to dzień ustawowo wolny od pracy. A w zakresie handlu traktowany jest jak niedziela z zakazem handlu. Co to oznacza dla potencjalnych klientów sklepów?

Co do zasady dziś w poniedziałek 1.04.2024 roku obowiązuje zakaz handlu i sklepy muszą być zamknięte, ale poza wyjątkami. W przeciwieństwie do wczorajszej niedzieli są więc duże szanse na pilne zakupy, łącznie ze świeżym pieczywem.

REKLAMA

Poniedziałek 1.04.2024 r. z zakazem handlu

Skoro obowiązują dziś takie same zasady jak w niedzielę z zakazem handlu, to wiadomo, że zakupów nie zrobi się w żadnym dużym sklepie – od dyskontów w rodzaju Lidl, Biedronka, Stokrotka czy Kaufland albo Dino, po duże sklepu pozasieciowe, które zatrudniają pracowników.

Otwarte mogą być sklepy na stacjach benzynowych, cukiernie, kwiaciarnie – oczywiście wszystkie kawiarnie czy restauracje.

Ze sklepów spożywczych co do zasady wolno prowadzić handel tylko ich właścicielom – z ewentualnym wsparciem członków najbliższej rodziny.

REKLAMA

Dlatego nie powinno dziwić, że otwarte są mniejsze sklepy sieci Żabka czy Carrefour Express albo występujące pod szyldem Lewiatana. One działają na zasadzie franczyzy czyli są własnością osoby prowadzącej handel, a sieci użyczają tylko marki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Bywa, że czynne są i większe. Jak to możliwe? Jeśli sklep jest prowadzony przez dwóch lub kilku wspólników spółki cywilnej, to wystarczy że właścicieli-wspólników wesprą rodziny i można handlować mając obsadę zarówno przy kasie jak i przy stoiskach wymagających wsparcia obsługi.

Co ważne, nawet małe sklepy Żabka mają swoją technologię wypieku pieczywa, a to oznacza, że do poniedziałkowego wielkanocnego śniadania czy kolacji można sobie zapewnić nawet ciepłe bułki czy bagietki.

Zakupy w poniedziałek 1.04.2024: co z VAT na podstawowe produkty spożywcze

Niestety, duża część sklepów, które mogłyby dziś prowadzić sprzedaż nie będzie czynna ze względów formalnych. Właśnie od dziś przywrócony został VAT 5% na podstawowe artykuły spożywcze: owoce, warzywa, nabiał, mięso, ryby itd. A to wymaga przeprowadzenia poważnej operacji na kasach fiskalnych – bez tego nie wolno ich stosować, a bez rejestracji w nich obrotu nie można sprzedawać.

To dotyczy także sklepów, które dziś objęte są zakazem handlu, ale jutro od 2 kwietnia gdy wtorek jest normalnym dniem pracy też pozostaną zamknięte – właśnie z racji niemożności legalnego rejestrowania obrotów.

Na pewno wielu klientów zastanawiać się też będzie – w kontekście przywrócenia podstawowej stawki VAT na żywność – czy za zakupy w poniedziałek, wtorek i kolejne dni kwietnia przyjdzie im zapłacić drożej.

Nie wiadomo jak będzie w małych sklepach – pewnie ich właścicieli nie stać na to, by VAT pokryć we własnym zakresie z marży, będą więc go doliczać klientom do ceny detalicznej.

Duże sieci, w tym Kaufland czy Lidl zadeklarowały jednak, że przynajmniej w kwietniu cen podstawowych artykułów o VAT nie podwyższą. W Lidlu np. dotyczy to aż 1,6 tys. takich produktów.

Handel w niedziele 2024: które niedziele są handlowe, ile ich jest

Politycy zapowiadają zmiany w przepisach zakazujących handlu w niedziele. Być może wkrótce będzie więcej niż siedem niedziel handlowych w roku, jak jest zgodnie  aktualnym stanem prawnym.

Przypomnijmy, że przedświąteczna niedziela 24 marca 2024 roku była dopiero drugą niedzielą handlową w tym roku, choć nie będziemy musieli na kolejną, trzecią czekać tak długo jak na tę w Niedzielę Palmową, bo handlowa będzie niedziela w kwietniu - ostatnia, 28.04.2024.
Oto lista niedziel, w które mogą być otwarte wszystkie sklepu bez ograniczeń:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

Wśród partii tworzących koalicję mającą większość w Sejmie, Senacie i w rządzie nie ma zgodności co do zakresu zmian w niedzielach handlowych i z zakazem handlu. Od niedziel handlowych odzwyczaili się też sami Polacy, nie ma więc już tak mocnej presji na zmiany jaka była jeszcze niedawno.
Tym niemniej można oczekiwać jeszcze w tym roku kompromisowych rozwiązań, które zliberalizują obecne restrykcyjne przepisy. Może zwiększy się liczba niedziel, w które handel będzie dozwolony – przypomnijmy, że w okresie przejściowym handlowa była przynajmniej jednak niedziela w miesiącu – albo lista podmiotów, których zakaz handlu nie obowiązuje, np. do sklepów osiedlowych i na stacjach benzynowych dołączą wszystkie sklepy działające w galeriach i centrach handlowych.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy ZUS przyznaje tzw. rentę alkoholową? Niezdolność do pracy musi być spowodowana czymś więcej niż chorobą alkoholową

W orzecznictwie lekarskim nie istnieje pojęcie tzw. renty alkoholowej. Jak podkreśla Wojciech Dąbrówka, rzecznik prasowy ZUS-u, sam fakt istnienia choroby alkoholowej nie jest wystarczający do uzyskania świadczenia rentowego z tytułu niezdolności do pracy. Istotne jest stwierdzenie, że choroba alkoholowa może spowodować dodatkowe schorzenia będące powikłaniami uzależnienia, które znacznie ograniczają zdolność do pracy. Przykładami takich powikłań mogą być marskość wątroby, przewlekłe zapalenie trzustki, uszkodzenie układu nerwowego, uszkodzenie układu krążenia, a także zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania.

KGP: 109 332 interwencji, 291 wypadków drogowych, 12 ofiar śmiertelnych. [Podsumowanie tygodnia]

Oto najświeższe dane dotyczące interwencji policjantów za weekend opublikowane przez Komendę Główną Policji. Policjanci podsumowali także zdarzenia z minionego tygodnia.

Prof. W. Modzelewski: VAT unijny to największe zagrożenie dla uczciwych podatników. Trzeba zrezygnować z pozornych działań uszczelniających i napisać od nowa ustawę o VAT

Powoli ale skutecznie przebija się do świadomości podatników diagnoza, że VAT unijny, wprowadzony w Polsce w 2004 r., był od początku nieznaną w historii pułapką zastawioną nie tylko na nasze państwo, lecz również na dziesiątki tysięcy naiwnych i uczciwych podatników, którzy mieli być (i są nadal) ofiarami tego eksperymentu – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. dla wybranych pracowników. Jest zarządzenie premiera

Prezes Rady Ministrów wydał zarządzenie w sprawie czasu pracy i dni wolnych. Wiadomo już kto zgodnie z nowymi przepisami ma wolne 2 maja i 10 listopada 2025 r. Dwa dodatkowe dni wolne są jednak tylko dla niektórych pracowników.

REKLAMA

Plagiat w mediach – konsekwencje prawne i możliwości dochodzenia roszczeń

Plagiat jest poważnym naruszeniem zarówno zasad etyki dziennikarskiej, jak i obowiązujących przepisów prawa autorskiego. Współczesna era cyfryzacji oraz dynamiczny przepływ informacji sprzyjają przypadkom wykorzystywania cudzych treści bez odpowiedniego przypisania autorstwa. Warto przeanalizować, jakie regulacje prawne chronią twórców przed plagiatem w kontekście informacji prasowych oraz jakie działania mogą podjąć osoby poszkodowane w sytuacji, gdy ich teksty zostaną skopiowane bezprawnie.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Sejm na żywo 31 marca 2025 r.: Komisja śledcza ds. Pegasusa

Przesłuchanie Mai Rodwald, prokurator, wezwanej w celu złożenia zeznań w toczącym się postępowaniu zmierzającym do zbadania legalności, prawidłowości oraz celowości czynności operacyjno-rozpoznawczych podejmowanych m.in. z wykorzystaniem oprogramowania Pegasus przez członków Rady Ministrów, służby specjalne, Policję, organy kontroli skarbowej oraz celno-skarbowej, organy powołane do ścigania przestępstw i prokuraturę w okresie od dnia 16 listopada 2015 r. do dnia 20 listopada 2023 r.

REKLAMA

Tajemnicza prawda o rencie alkoholowej i decyzjach ZUS. Czy renta może motywować do unikania leczenia?

Czy ZUS rzeczywiście wypłaca tzw. rentę alkoholową? Jak wygląda procedura przyznawania świadczeń i czy problem alkoholizmu w Polsce jest marginalny? Sprawdzamy najnowsze dane i opinie ekspertów.

Pierwsze trzynaste emerytury ZUS wypłaci 1 kwietnia. Jaka będzie wysokość dodatkowej emerytury?

1 kwietnia pierwsze trzynastki wpłyną na konta emerytów i rencistów. Nie każdy dostanie dodatkową trzynastą emeryturę w takiej samej kwocie. Kwota, która wpłynie na konta seniorów jest uzależniona od tego jak wysoka jest ich comiesięczna wypłata z ZUS, ponieważ trzynastka będzie opodatkowana i oskładkowana.

REKLAMA