REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dziś 10 marca jest niedziela handlowa, zakupy w galeriach i centrach handlowych, kiedy koniec zakazu handlu i zmiany w przepisach

dziś
Czy niedziela 10 marca jest niedzielą handlową dla wszystkich czy tylko dla wybranych sklepów?
Infor.pl

REKLAMA

REKLAMA

Kolejna niedziela marca – 10 to dzień, w którym coraz więcej osób chciałoby zrobić zakupy już pod kątem świąt Wielkanocnych. Tym bardziej, że w galeriach i centrach handlowych, sieciach dyskontowych, a nawet mniejszych sklepach osiedlowych nie brakuje już promocji i specjalnych ofert handlowych przygotowywanych pod tym kontem.

Czy więc niedziela 10 marca jest niedzielą handlową czy też niedzielą z zakazem handlu. Gdzie dziś zrobimy duże zakupy ze specjalnymi promocjami i rabatami cenowymi, a gdzie tylko takie pilne gdy w lodówce lub domowej spiżarni zabrakło jakichś konkretnych produktów?

REKLAMA

Niedziela handlowa 10 marca: nie dziś, ale jak będzie po zmianach w przepisach

REKLAMA

Niestety, dziś w niedzielę 10 marca zakupów w tanich sklepach dyskontowych, supermarketach czy tym bardziej galeriach handlowych i centrach handlowych – nie zrobimy. Mimo zapowiedzi wyborczych podtrzymywanych wciąż także teraz przez polityków tworzących obecny rząd koalicyjny, zmian w przepisach wciąż nie ma i poza siedmioma ściśle wymienionymi niedzielami, w ten dzień tygodnia obowiązuje ścisły zakaz otwierania sklepów, które zatrudniają pracowników.
Z nielicznymi wyjątkami takimi jak na przykład sklepy na stacjach benzynowych. Jednak tam trudno robić duże zakupy, bo asortyment towarów jest dużo mniejszy niż chociażby w sklepach dyskontowych takich sieci jak Biedronka, Lidl, Dino czy nawet Stokrotka, a poza tym ceny też nie zachęcają do dużych zakupów.

Z sieci można w niedzielę 10 marca, jak w każdą inną – niezależnie od tego czy jest na objęta zakazem handlu czy też nie – liczyć na otwarte w bliższej i dalszej okolicy sklepy sieci Żabka. Jak to możliwe? Nie łamią one przepisów ustawy o zakazie handlu w niedzielę – nie zatrudniają pracowników a sprzedaż prowadzi właściciel lub właściciele, bo wiele z nich działa na zasadzie spółki cywilnej. Przepisy dla takich sklepów robią wyjątek w zakazie handlu w niedzielę – mogą one być czynne bez ograniczeń. Dodatkowo właścicieli w sprzedaży mogą w niedziele z zakazem handlu wspierać członkowie najbliższej rodziny.

Niedziela 10 marca: handlowa dla wybranych sklepów, jakich

REKLAMA

W niedzielę 10 marca, która jest niedzielą z zakazem handlu a nie niedzielą handlową, możemy wybrać się do galerii handlowej czy centrum handlowego w miejscowościach, w których to ono pełni taką rolę jak galeria w metropolii – jednak zjemy tak posiłek, kupimy kwiaty, wypijemy kawę, zrobimy zakupy w cukierni, pozwolimy się bawić dzieciom w klubiku dziecięcym – a sami możemy w tym czasie skorzystać z fitness – jednak nie kupimy nic ani w butikach z ubraniami czy obuwiem, ani tym bardziej nie zrobimy zakupów w supermarketach. Carrefoury czy inne – mają bowiem 10 marca zakaz handlu.

Tymczasem gdy dwie dekady temu galerie handlowe zaczęły się pojawiać we wszystkich dużych Polskich miastach – od Warszawy po Białystok i Opole – możliwość połączenia dużych tygodniowych zakupów czy kupna np. elektroniki albo prezentów, z korzystaniem z takich dodatkowych usług, które teraz w niedziele z zakazem handlu są ich jedynym zakresem aktywności, budowała sens bywania w galeriach.
Gdy taka możliwość została ograniczona tylko do siedmiu niedziel w roku, rozwój galerii i centrów handlowych wyhamował i mimo powolnego odbudowywania biznesu po pandemii, nie są już one już w stanie powrócić do takiego poziomu odwiedzających je w niedziele klientów jak było to jeszcze dekadę temu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wszystkie niedziele handlowe, ale tylko dla galerii?

Właśnie otwarcia galerii i centrów handlowych we wszystkie niedziele w pełnym zakresie funkcjonujących tak placów, łącznie z typowo handlowymi teraz wyłącznymi ze względu na przepisy ustawy o zakazie handlu w niedzielę, oczekują od rządzących ci Polacy, którzy wciąż jeszcze chcą wszystkich niedziel handlowych.

Trzeba bowiem pamiętać, że o ile stanowili oni zdecydowaną większość jeszcze nawet dwa-trzy lata temu, to jednak obecnie grupy zwolenników zlikwidowania zakazu handlu w niedzielę oraz utrzymania przepisów o handlu w niedzielę z aktualnie obowiązującymi ograniczeniami stają się niemal równe.

Jednak dalej za wszystkimi niedzielami opowiadają się mieszkańcu dużych miast – chociażby właśnie na możliwość korzystania z galerii handlowych w pełnym zakresie – oraz grupy najbardziej aktywne zawodowo, dla których wyłączenie jednego dnia tygodnia z grafiku planowanych pilnych zajęć i obowiązków domowych, komplikuje łączenie ich z pracą.

Jeśli więc politycy różnych ugrupowań tworzących obecnie koalicyjny rząd nie dogadają się w sprawie całkowitego przywrócenia zasada handlu w niedziele obowiązującego osiem lat temu, to może chociaż znowelizują przepisy o zakazie handlu w niedzielę w ten sposób, że do listy podmiotów nie objętych zakazem – na wzór sklepów działających na stacjach benzynowych – dopiszą właśnie galerie handlowe w dużych miastach i centra handlowe w mniejszych.

Niedziele handlowe 2024: wykaz wszystkich niedziel bez zakazu handlu

Niedziela handlowa 10 marca z zakazem handlu, a jakie będą niedziele handlowe

W konsekwencji obowiązujących wciąż przepisów o zakazie handlu w niedzielę, kolejny rok z rzędu mamy sytuację, że tylko co siódma-ósma niedziela jest handlowa. Konkretnie są to niedziele:

  • 28 stycznia,
  • 24 marca,
  • 28 kwietnia,
  • 30 czerwca,
  • 25 sierpnia,
  • 15 grudnia,
  • 22 grudnia.

W sumie siedem.

Na razie więc, mimo że to już połowa trzeciego miesiąca roku handel był dozwolony tylko raz – 28 stycznia.
Na kolejną niedzielę handlową musimy czekać jeszcze dwa tygodnie, aż do niedzieli 24 marca poprzedzającej Wielkanoc.

Jak widać rządzący samą treścią przepisów skłaniają wielu Polaków do tego, by pozostawali wciąż w tradycji robienia wszystkiego na ostatnią chwilę – także świątecznych zakupów przed każdymi kolejnymi świętami.

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Krótszy tydzień pracy w Polsce do 2027 roku? Za granicą już testowali i efekty są pozytywne

W oczekiwaniu na zapowiadane przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej  skrócenie tygodniowego czasu pracy w Polsce, warto przyjrzeć się przykładom z innych państw. Dotąd w programach pilotażowych 4-dniowego tygodnia pracy zaobserwowano np. spadek rotacji zatrudnienia o 40 proc., polepszenie dobrostanu pracowników w 82 proc. firm oraz oszczędności dla pracodawców na poziomie niemal 2 mln zł w skali roku. Krótszy tydzień pracy najlepiej przyjął się na Islandii, gdzie 86 proc. pracowników korzysta z niego lub ma taką możliwość. Ale polscy pracodawcy nie są entuzjastami tego rozwiązania. Aż 51 proc. firm uważa, że w ich branży jest ono niemożliwe. Jeżeli nie uda się skrócić tygodnia pracy, to dobrą alternatywą dla 54 proc. Polaków mogłaby być częstsza praca zdalna lub hybrydowa. 

Raz na 5-10 tys. lat: Asteroida bliżej Ziemi niż satelity geostacjonarne 13 kwietnia 2029 roku. ESA przyśpiesza misję Ramses

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przyspiesza realizację nowej misji o nazwie Ramses, która ma na celu dotarcie do asteroidy Apophis – podał portal Space.com. W 2029 r. obiekt będzie bardzo blisko Ziemi, bliżej niż satelity geostacjonarne. Asteroida nie zagraża jednak naszej planecie.

Opieka nad chorym rodzicem: Zwolnienie od pracy i zasiłek

Jeżeli pojawi się konieczność sprawowania opieki nad chorym członkiem rodziny, pracownik może skorzystać ze zwolnienia od pracy, a przy tym skorzystać z zasiłku opiekuńczego. Kiedy będzie to możliwe oraz jakie formalności są niezbędne?

Szybka ścieżka do tytułu CGMA. Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ - jedyne w Polsce z akredytacją AICPA & CIMA

Studia MBA na Wydziale Zarządzania UŁ od lipca 2024 roku zyskują nową, prestiżową międzynarodową akredytację z zakresu biznesu, rachunkowości i finansów. Program studiów MBA jako pierwszy w Polsce został uznany za zgodny z wymaganiami AICPA & CIMA światowego lidera w dziedzinie rachunkowości publicznej i zarządczej. Są to pierwsze studia MBA w Polsce, które uzyskały tę akredytację. 

REKLAMA

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami

5 dni urlopu, których pracodawca musi ci udzielić. We wskazanym przez ciebie terminie. Dopilnuj złożenia wniosku zgodnie z zasadami. Można łatwo zyskać dni wolne od pracy, bo pracodawca nie może odmówić.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku

100 tys. złotych na budowę płotu? Tak. Ale musi mieć określoną wysokość, Termin składania wniosków upłynie 2 sierpnia 2024 roku. Inwestycje mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się ASF. Wnioski trzeba składać elektronicznie.

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

REKLAMA

Świadczenie wspierające dla osób z niepełnosprawnościami. Ile wynosi, dla kogo, kiedy, jak wystąpić?

Świadczenie wspierające jest formą pomocy dla dorosłych osób z niepełnosprawnościami. Jego przyznanie nie jest zależne od kryterium dochodowego, a od określonego poziomu potrzeby wsparcia. Jak uzyskać świadczenie wspierające? Ile ono wynosi?

Waloryzacja emerytur i rent w 2025 roku. Wskaźnik 6,78%

W dniu 17 lipca 2024 r. w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów opublikowano założenia projektu rozporządzenia w sprawie wysokości zwiększenia wskaźnika waloryzacji emerytur i rent w 2025 r. Rząd zaproponował, by wskaźnik ten pozostał na poziomie ustawowego minimum.

REKLAMA