REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wigilia 2023. W tym roku chcemy by na wieczerzę składały się potrawy z ekologicznych produktów bo kupujemy odpowiedzialnie

Chcemy jeść odpowiedzialnie wobec natury i z korzyścią dla zdrowia włąsnego i bliskich - te zasady w tym roku dotyczą także wigilijnego stołu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy z coraz większą uwagą myślą o tym, co i w jakiej ilości przygotować, ponieważ chcą żyć bardziej świadomie. Dbają m.in. o przemyślany wybór produktów rybnych, co umożliwia zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko, ale i własne zdrowie.

Da się to zaobserwować na wigilijnym stole, zwłaszcza na przykładzie dań rybnych, które poza smażonym tradycyjnie karpiem, królują w ten dzień na stołach w różnych odsłonach.

REKLAMA

Teraz przywiązujemy większą wagę do pochodzenia ryb, które jemy

REKLAMA

Wigilia Bożego Narodzenia dla większości Polaków nie może odbyć się bez ryb. Jednak nie bez znaczenia jest ich pochodzenie.
Badania przeprowadzone przez agencję badawczą GlobeScan w 2022 roku na zlecenie organizacji pozarządowej Marine Stewardship Council (MSC) rzucają światło na świadomość konsumentów ryb i owoców morza w Polsce.

Zgodnie z wynikami, aż 88 proc. badanych wyraziło zaniepokojenie kondycją mórz i oceanów. W rezultacie, 7 na 10 respondentów podkreśliło, że istotnym krokiem dla ochrony wód, jest wybór certyfikowanych ryb i owoców morza. Co więcej, już co 5 konsument deklaruje, że bierze to pod uwagę, podejmując decyzje zakupowe.

Jakie produkty rybne wybierają polscy konsumenci

Badanie MSC pokazało także, jakie produkty rybne wybierają polscy konsumenci. Na ryby mrożone decyduje się 56 proc. Polaków. Natomiast paluszki rybne wybiera 48 proc. badanych, a ryby przyrządzone, gotowe do spożycia 36 proc. 

REKLAMA

Dla przykłądu popularna w Polsce marka FRoSTA wybierając ryby z certyfikowanych łowisk, angażuje się w działania na rzecz poprawy kondycji mórz i oceanów.  Firma doskonale rozumie potrzeby świadomych konsumentów i konieczność dostarczania im dobrej jakości ryb, które pochodzą ze zrównoważonych źródeł. Wśród produktów, które oferuje FRoSTA, znajdują się filety naturalne i panierowane ryby mrożone oraz gotowe dania rybne – w grudniu konsumenci wybierają chętnie produkty z wszystkich tych kategorii. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Wszystkie ryby, które wykorzystujemy w swoich produktach, pochodzą z certyfikowanych łowisk MSC – stabilnych, legalnych i dobrze zarządzanych. Produkty te odpowiadają więc na potrzeby świadomych konsumentów pod względem certyfikacji, dobrej jakości, smaku i łatwości przygotowania– mówi Aleksandra Wysocka, Dyrektor FRoSTY na Polskę i Europę Centralno-Wschodnią.

Ekocertyfikat na opakowaniu – pilnie poszukiwany

Teraz wybierając ryby na świąteczny stół, konsumenci nie tylko troszczą się o środowisko, ale także zapewniają sobie i bliskim zdrową żywność – białko, które jest w najmniejszym z możliwych sposobów zanieczyszczone metalami ciężkimi, co staje si oceanach.ę zmorą produktów z ryb i owoców morza łowionych w morzach i

Dane raportu potwierdzają, że dla konsumentów ekocertyfikaty na produktach rybnych mają znaczenie – aż 60 proc. badanych potwierdza, że produkty z takim oznaczeniem wzbudzają znacznie większe zaufanie wobec marki, nawet jeśli wiąże się to z wyższą ceną produktu.

Oznaczenie produktu niebieskim certyfikatem MSC potwierdza, że ryby i owoce morza pochodzą ze zrównoważonych połowów, które spełniają najbardziej rygorystyczne światowe normy środowiskowe. Ich niewielki wpływ na morski ekosystem pozwala zachować jego równowagę i nie stanowi zagrożenia dla pozostałych zwierząt morskich.

Jak dowodzi badanie, rozpoznawalność certyfikatu MSC rośnie – 32 proc. konsumentów w Polsce jest świadomych jego istnienia. Natomiast wśród 78 proc. osób, które spotkały z oznaczeniem MSC na produktach, aż 68 proc. poleciłoby je jako zaufany wybór swojej rodzinie i znajomym. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dodatek za pracę w nocy w styczniu 2025 roku

Jaka jest wysokość dodatku za pracę w nocy w styczniu 2025 roku. Dodatek jest wyższy niż w grudniu 2024 roku za sprawą podwyżki minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jak liczy się wynagrodzenie za pracę w porze nocnej? W jakich godzinach jest pora nocna?

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Po 10 latach masz 31 dni 100% płatnego urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Czy w 2025 r. będzie dla każdego dodatkowy urlop?

Aktualnie pracownikom przy 10 letnim stażu pracy przysługuje 26 dni urlopu. Jednak czy w KP nie powinny nastąpić zmiany w zakresie urlopu, jak proponuje wielu, np. po 10 latach masz 31 dni urlopu; po 15 latach – 35 dni; po 20 latach – 39 dni. Można zaczerpnąć ten pomysł z innych polskich ustaw. W niektórych zawodach pracownicy mają prawo do takich dodatkowych urlopów, które są uzależnione od stażu pracy, wieku czy pracy w szczególnych warunkach.

Faktura korygująca - do kiedy można wystawić (termin graniczny)

Na przedawnienie zobowiązania podatkowego nie wpływa wystawienie przez podatnika faktury korygującej, również zwiększającej. Korekta faktury nie kreuje bowiem obowiązku podatkowego, gdyż odnosi się do faktury pierwotnej, która odzwierciedla zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego. Nie ma więc żadnych podstaw prawnych, by w przypadku korekty faktury początek 5-letniego terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego wiązać z datą korekty faktury, a nie ze zdarzeniem powodującym powstanie obowiązku podatkowego. Dlatego po upływie 5-letniego terminu przedawnienia nie istnieje możliwość wystawiania przez podatników faktur korygujących.

REKLAMA

Fałszowanie faktur: jakie skutki w VAT dla kupującego i sprzedawcy. Faktury puste, wystawione przez osoby nieuprawnione, bez wiedzy i zgody podatnika

Odpowiedzialność podatników VAT za „puste” lub nierzetelne faktury wywołuje od dłuższego czasu spore kontrowersje, szczególnie gdy wystawcą był pracownik. Po korzystnym wyroku TSUE pracodawca może uwolnić się od obowiązku zapłaty VAT wynikającego z faktur wystawionych przez nieuczciwych pracowników. Wymaga to jednak od niego dochowania należytej staranności przy kontrolowaniu poczynań pracowników. NSA w wyroku z 3 września 2024 r. (sygn. akt I FSK 1212/18) uznał, że pracodawca nie dochował staranności, skoro proceder trwał przez dłuższy okres (ponad 3 lata).

Jak często dziadkowie mogą widywać wnuki?

Przepisy wprost nie odpowiadają na tak zadane pytanie. Wszystko zależy od konkretnej sytuacji. Decydujące znaczenie w tego typu sprawach powinno mieć dobro dziecka.

Średnia krajowa 2025 [NETTO] Ile przeciętnie zarabiamy na rękę?

Ile wynosi przeciętne prognozowane wynagrodzenie w 2025 roku? W 2024 roku prognozowana średnia krajowa wynosiła 7824 zł brutto. Podwyżka średniej krajowej oznacza wyższe składki ZUS za pracowników delegowanych i przedsiębiorców. Ile prognozowana średnia krajowa 2025 wynosi netto?

Pensje nauczycieli za luty 28-ego a nie 1-ego. Nie płaci się za gotowość pracy [Propozycja]

Propozycja, aby wypłata pensji nauczyciela była na końcu miesiąca. Dziś jest na początku. Czyli pensja z luty byłaby wypłacana 28 lutego (albo 29 lutego).

REKLAMA

Renta wdowia z KRUS: co koniecznie trzeba wiedzieć. Warunki, limity, terminy, wniosek (wydrukuj, wypełnij i złóż)

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego udzieliła licznych wyjaśnień odnośnie zasad przyznawania i wypłaty tzw. renty wdowiej. Czym jest renta wdowia? Kto może ją otrzymać? Gdzie złożyć wniosek? Ile wyniesie renta wdowia? Odpowiedzi na te i inne pytania poniżej w naszym opracowaniu przygotowanym na podstawie informacji z KRUS.

Jakie będą konsekwencje wagarów? Kolejne zmiany w szkołach. MEN analizuje frekwencję uczniów i zasady usprawiedliwiania nieobecności

Zasady usprawiedliwiania nieobecności uczniów w szkole budzą kontrowersje i już od dłuższego czasu są przedmiotem uwagi nauczycieli i MEN. Okazuje się, że prowadzone są w tym zakresie prace nad zmianami. Czego powinni spodziewać się uczniowie?

REKLAMA