REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wigilia 2023. W tym roku chcemy by na wieczerzę składały się potrawy z ekologicznych produktów bo kupujemy odpowiedzialnie

Chcemy jeść odpowiedzialnie wobec natury i z korzyścią dla zdrowia włąsnego i bliskich - te zasady w tym roku dotyczą także wigilijnego stołu
ShutterStock

REKLAMA

REKLAMA

Polacy z coraz większą uwagą myślą o tym, co i w jakiej ilości przygotować, ponieważ chcą żyć bardziej świadomie. Dbają m.in. o przemyślany wybór produktów rybnych, co umożliwia zminimalizowanie negatywnego wpływu na środowisko, ale i własne zdrowie.

Da się to zaobserwować na wigilijnym stole, zwłaszcza na przykładzie dań rybnych, które poza smażonym tradycyjnie karpiem, królują w ten dzień na stołach w różnych odsłonach.

REKLAMA

Teraz przywiązujemy większą wagę do pochodzenia ryb, które jemy

REKLAMA

Wigilia Bożego Narodzenia dla większości Polaków nie może odbyć się bez ryb. Jednak nie bez znaczenia jest ich pochodzenie.
Badania przeprowadzone przez agencję badawczą GlobeScan w 2022 roku na zlecenie organizacji pozarządowej Marine Stewardship Council (MSC) rzucają światło na świadomość konsumentów ryb i owoców morza w Polsce.

Zgodnie z wynikami, aż 88 proc. badanych wyraziło zaniepokojenie kondycją mórz i oceanów. W rezultacie, 7 na 10 respondentów podkreśliło, że istotnym krokiem dla ochrony wód, jest wybór certyfikowanych ryb i owoców morza. Co więcej, już co 5 konsument deklaruje, że bierze to pod uwagę, podejmując decyzje zakupowe.

Jakie produkty rybne wybierają polscy konsumenci

Badanie MSC pokazało także, jakie produkty rybne wybierają polscy konsumenci. Na ryby mrożone decyduje się 56 proc. Polaków. Natomiast paluszki rybne wybiera 48 proc. badanych, a ryby przyrządzone, gotowe do spożycia 36 proc. 

REKLAMA

Dla przykłądu popularna w Polsce marka FRoSTA wybierając ryby z certyfikowanych łowisk, angażuje się w działania na rzecz poprawy kondycji mórz i oceanów.  Firma doskonale rozumie potrzeby świadomych konsumentów i konieczność dostarczania im dobrej jakości ryb, które pochodzą ze zrównoważonych źródeł. Wśród produktów, które oferuje FRoSTA, znajdują się filety naturalne i panierowane ryby mrożone oraz gotowe dania rybne – w grudniu konsumenci wybierają chętnie produkty z wszystkich tych kategorii. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Wszystkie ryby, które wykorzystujemy w swoich produktach, pochodzą z certyfikowanych łowisk MSC – stabilnych, legalnych i dobrze zarządzanych. Produkty te odpowiadają więc na potrzeby świadomych konsumentów pod względem certyfikacji, dobrej jakości, smaku i łatwości przygotowania– mówi Aleksandra Wysocka, Dyrektor FRoSTY na Polskę i Europę Centralno-Wschodnią.

Ekocertyfikat na opakowaniu – pilnie poszukiwany

Teraz wybierając ryby na świąteczny stół, konsumenci nie tylko troszczą się o środowisko, ale także zapewniają sobie i bliskim zdrową żywność – białko, które jest w najmniejszym z możliwych sposobów zanieczyszczone metalami ciężkimi, co staje si oceanach.ę zmorą produktów z ryb i owoców morza łowionych w morzach i

Dane raportu potwierdzają, że dla konsumentów ekocertyfikaty na produktach rybnych mają znaczenie – aż 60 proc. badanych potwierdza, że produkty z takim oznaczeniem wzbudzają znacznie większe zaufanie wobec marki, nawet jeśli wiąże się to z wyższą ceną produktu.

Oznaczenie produktu niebieskim certyfikatem MSC potwierdza, że ryby i owoce morza pochodzą ze zrównoważonych połowów, które spełniają najbardziej rygorystyczne światowe normy środowiskowe. Ich niewielki wpływ na morski ekosystem pozwala zachować jego równowagę i nie stanowi zagrożenia dla pozostałych zwierząt morskich.

Jak dowodzi badanie, rozpoznawalność certyfikatu MSC rośnie – 32 proc. konsumentów w Polsce jest świadomych jego istnienia. Natomiast wśród 78 proc. osób, które spotkały z oznaczeniem MSC na produktach, aż 68 proc. poleciłoby je jako zaufany wybór swojej rodzinie i znajomym. 

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KE: prawo nie pozwala na zwolnienie Polski z wdrażania paktu migracyjnego UE. Duża liczba uchodźców z Ukrainy może zmniejszyć składki solidarnościowe

Po przyjęciu w maju 2024 r. przepisów składających się na pakt o migracji i azylu premier Polski Donald Tusk i Komisarz Unii Europejskiej do Spraw Wewnętrznych Ylva Johansson zapowiedzieli, że biorąc pod uwagę, że Polska przyjęła miliony Ukraińców w związku z wojną na Ukrainie, będzie zwolniona częściowo lub całkowicie z udziału w pakcie. W dniu 17 stycznia 2025 r. komisarz Magnusa Brunnera w imieniu Komisji Europejskiej odpowiedział polskiemu europosłowi, że zgodnie z prawem UE nie ma prawnych możliwości zwolnienia Polski z wdrażania jakichkolwiek części paktu. Jednak wskazał też, że jednym z czynników decydujących o tym, czy państwo członkowskie znajduje się pod presją migracyjną, czy też zmaga się z trudną sytuacją migracyjną, jest liczba osób korzystających z tymczasowej ochrony w danym państwie członkowskim. Pozwala to na całkowite lub częściowe zmniejszenie składek solidarnościowych.

Czym jest pakt migracyjny UE? Jakie nowe przepisy uchwalono i od kiedy będą stosowane? Na czym polega obowiązkowy mechanizm solidarności?

Pakt o migracji i azylu to nowe przepisy unijne dotyczące migracji i ustanawiające wspólny system azylowy na szczeblu Unii Europejskiej. Przepisy te zostały uchwalone w maju 2024 r., będą stosowane od czerwca i lipca 2026 r. i znajdują się w poniżej wskazanych i omówionych unijnych aktach prawnych.

100% płatny urlop na głosowanie w wyborach i 250+ dla każdego za udział w wyborach. Czy będzie w 2025 r. i czy dzięki temu mogłaby być większa frekwencja?

Wybory to ważny moment w życiu każdego społeczeństwa. W Polsce jednak wciąż mogłaby być większa frekwencja. Rozwiązaniem tego problemu jest pomysł urlopu na głosowanie w wyborach. Taki urlop miałby być 100% płatny. Inny pomysł na zwiększenie frekwencji to 250+ dla każdego, za udział w wyborach.

Drzemka w pracy. Jakie konsekwencje w 2025 r.?

Drzemka w pracy. Czy grożą za to jakieś konsekwencje prawne? Ciekawe przykłady i orzeczenia Sądu Najwyższego.

REKLAMA

Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Koniec ferii. Uczniowie wracają do szkół. Kiedy następna przerwa w nauce?

Kończy się pierwsza tura ferii i od 3 lutego część uczniów wraca do szkół. Pozostali uczniowie z niecierpliwością czekają na czas wolny od nauki. Szczęśliwcy zaczynają ferie już 2 lutego. Po feriach młodzież najbliższą przerwę w nauce będzie miała dopiero w kwietniu.

Weszły w życie nowe przepisy. Ta rewolucyjna zmiana dotyczy milionów Polaków

To prawdziwa, wyczekiwana przez miliony Polaków prawna rewolucja. Z początkiem lutego wchodzą w życie nowe przepisy, o które pod koniec roku toczyła się prawdziwa batalia. Jaka zmiana przyszła do obowiązujących dotychczas regulacji?  Wigilia ustawowo staje się dniem wolnym od pracy. Zmieniają się też zasady handlu w niedzielę.

To już pewne: oskładkowania wszystkich umów nie będzie: rząd zmienia Krajowy Plan Odbudowy i będzie inaczej reformował rynek pracy

Ostatecznie upadł projekt ozusowania wszystkich umów. Byłby to cios, zwłaszcza dla najbardziej mobilnych pracowników, którzy nie zadowalają się podstawową pensją lecz starają się dorobić. Jednym ruchem rząd zabrałby im nawet 40 procent tych dorobionych pieniędzy, które teraz otrzymują na rękę.

REKLAMA

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Zasiłek wyrównawczy 2025 i 2026 r. [komu przysługuje, w jakiej wysokości, jak uzyskać]

Zasiłek wyrównawczy przysługuje wyłącznie ubezpieczonemu będącemu pracownikiem. Świadczenie stanowi różnicę między przeciętnym miesięcznym wynagrodzeniem pracownika, a jego miesięcznym wynagrodzeniem osiągniętym za pracę w warunkach rehabilitacji zawodowej.

REKLAMA