REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Teraz ważna zmiana dla wybierających się na święta pociągiem PKP Intercity lub TLK. Teraz ulgowy bilet musisz kupić wcześniej

Przykra niespodzianka przed świętami dla podróżujących rodzinnie PKP Intercity lub TLK
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Kupowaliście tańsze bilety ruszając w podróż z bliską osobą pociągiem PKP w ramach taryfy Taniej z Bliskimi? Zwłaszcza was może spotkać przykra niespodzianka - teraz tańszych biletów nie da się już kupić w przeddzień, trzeba to uczynić co najmniej trzy dni przed podróżą. Niewiedza będzie kosztować 30 proc. ceny taryfowej biletu razy dwie-sześć osób.

REKLAMA

PKP Intercity od 12 grudnia 2023 r. zmienia warunki korzystania z najpopularniejszej obecnie ulgi – Taniej z Bliskimi. By zapłacić za bilety 30 proc. mniej teraz trzeba je kupić najpóźniej trzy dni przed wyjazdem. To znaczące pogorszenie warunków, bo do tej pory praktycznie tylko o konduktora nie można było kupić biletów na ulgowych zasadach.

REKLAMA

PKP Intercity poinformowały, że po półtora roku działania wprowadza zmiany w zasadach funkcjonowania oferty Taniej z Bliskimi. Od 12 grudnia bilety w ramach oferty będzie można kupić najpóźniej na trzy dni przed odjazdem. Przewoźnik tłumaczy że zmiana ta wynika z konieczności zwiększenia efektywności wykorzystania taboru i zachęcenia do wcześniejszego planowania podróży. Wszystkie pozostałe zasady oferty pozostają bez zmian.

Dwie bliskie osoby w podróży koleją: jaka ulga się należy

Oferta Taniej z bliskimi została wprowadzona 1 lipca 2022 roku i od razu wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród podróżnych. W zaledwie 10 dni po uruchomieniu promocji skorzystało z niej 280 tys. osób. Popularność oferty utrzymała się całe półtora roku – do tej pory skorzystało z niej blisko 15 milionów pasażerów.

Aby skorzystać z Taniej z bliskimi wystarczy podróżować w grupe od 2 do 6 osób; wszyscy jej członkowie otrzymują wtedy 30% zniżki od bazowych cen biletów. Taniej z Bliskimi obowiązuje w pociągach kategorii TLK oraz IC w relacjach krajowych.
Żeby skorzystać z promocji, bilety należało kupić najpóźniej jeden dzień przed wyjazdem, z tego powodu w ramach oferty nie można nabyć ich u konduktora. Teraz, przypomnijmy, ten okres został wydłużony do trzech dni. Bilety są dostępne na 30 dni przed odjazdem pociągu w kasach biletowych i kanałach online.

Jeśli biletów nie kupimy na trzy dni przed podróżą, z ulgi nie można skorzystać i za bilety trzeba zapłacić 100 proc. ceny taryfowej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

PKP Intercity bije rekordy przewozów i nie potrzebuje promocji?

REKLAMA

Od lipca 2022 r. do początku grudnia br. z oferty Taniej z Bliskimi skorzystało 14,5 mln pasażerów. Jednocześnie PKP Intercity przewiozło w tym roku rekordową liczbę pasażerów. Do końca listopada z oferty przewoźnika skorzystało już 62 mln podróżnych. To najlepszy wynik przewozowy w historii spółki, osiągnięty jeszcze przed końcem roku.
Wraz z rozwojem oferty przewozowej PKP Intercity realizuje strategię modernizacji obecnego taboru i zakupu nowego. Jednak zainteresowanie podróżnych przejazdami koleją znacznie wyprzedza możliwości przewoźnika związane właśnie z brakiem wagonów i lokomotyw.

Widać to zwłaszcza w takie okresy jak przedświąteczne, ale nie tylko.
Sam przewoźnik przyznaje, że tempo wzrostu liczby pasażerów w okresach wyższego zainteresowania podróżami dalekobieżnymi, jak długie weekendy, wakacje i ferie, było wyższe niż możliwości  standardowo podstawianych składów. Wymagało to uruchamiania dodatkowych pociągów i wzmacniania składów dodatkowymi wagonami.

PKP Intercity nadal będzie to robić, jednak mając informacje z wyprzedzeniem o zainteresowaniu połączeniami, decyzje o wzmocnieniach i dodatkowych pociągach będą mogły być podejmowane z większym wyprzedzeniem – tłumaczy PKP Intercity wprowadzone na niekorzyść podróżnych zmiany w taryfie Taniej z Bliskimi.

Przypomnijmy, że w ramach oferty Taniej z Bliskimi na jednym bilecie może podróżować nawet sześć osób. Wcześniejsze planowanie podróży ma ułatwić im dostęp do miejsc i wybór odpowiedniej konfiguracji przejazdu. Co ważne, wszystkie pozostałe zasady funkcjonowania oferty pozostają bez zmian.

Nagroda pocieszenia dla podróżnych pozbawionych ulgi: graficzna rezerwacja miejsc

Przewoźnik obiecuje, że wraz z rozwojem oferty w niedługim czasie pasażerowie PKP Intercity będą mogli skorzystać z graficznej rezerwacji miejsc w kolejnych pociągach przewoźnika. To efekt prac rozwojowych nad rozwiązaniem wdrożonym pilotażowo przez przewoźnika w połowie lutego br. i duże udogodnienie w planowaniu wyjazdu w grupie.
Od 10 grudnia PKP Intercity ma systematycznie liczbę połączeń, w których podróżni będą mogli wybrać miejsce ze schematu graficznego. Do 174 już udostępnionych połączeń obsługiwanych składami wagonowymi z tą funkcją dołączy kolejnych ponad 50.

Graficzna rezerwacja miejsc pozwala wybrać konkretne miejsce w wagonie czy sprawdzić frekwencję w danym pociągu. Do niedawna funkcja ta była dostępna jedynie w spalinowych i elektrycznych zespołach trakcyjnych, które mają stałą liczbę miejsc siedzących.
W 2023 roku przewoźnik zaczął wdrażać to rozwiązanie również dla połączeń obsługiwanych składami wagonowymi. Docelowo opcja wyboru miejsca ma być dostępna dla wszystkich połączeń krajowych przewoźnika.

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Infor.pl
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: dłuższe urlopy dla pięciu milionów zatrudnionych, wyższe dodatki do wynagrodzenia i nagrody. Rewolucja w stażu pracy gwarantowana przez rząd

Rzadko kiedy zmiany przepisów kodeksu pracy mają znaczenie dla osób na umowach cywilnych lub zarobkujących w każdy innym sposób niż umowa o pracę. Tym razem jest inaczej. Rewolucja w sposobie ustalania stażu pracy da korzyści zarówno samozatrudnionym, jak pracownikom etatowym. Rząd już o niej zdecydował a nawet ustalił termin wejścia w życie zmian korzystnych dla 5 mln zarobkujących Polaków.

Oni renty wdowiej nie dostaną. Tak ich załatwili prawnym kruczkiem. "To jakieś żarty, śmiech przez łzy"

Jak wyżyć tylko z jednej, zazwyczaj nędznej emerytury po śmierci męża czy żony? Kołem ratunkowym dla tego wiązania końca z końcem ma być renta wdowia. Składanie wniosków ruszyło z początkiem stycznia, ale okazuje się, że nie wszystkim nowe świadczenie przysługuje. Ci, którzy zostali przez współmałżonka porzuceni, ale formalnie się nie rozwiedli, pieniędzy nie dostaną. 

Stypendium rektora dla studenta. Jak je otrzymać na I roku studiów

Stypendium rektora może otrzymać student, który uzyskał wyróżniające wyniki w nauce, osiągnięcia naukowe lub artystyczne, lub osiągnięcia sportowe we współzawodnictwie co najmniej na poziomie krajowym.

Stypendia dla studentów będących osobami niepełnosprawnymi

Stypendium dla osób niepełnosprawnych może otrzymać student posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie, o którym mowa w art. 5 oraz art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych

REKLAMA

Czy można w szkole wprowadzić strefy rodzica na podstawie regulaminu?

To kontrowersyjna sprawa. Dyrektor szkoły podejmuje decyzję o wprowadzeniu "Strefy rodziców" - rodzice tylko w tej strefie (najczęściej na korytarzu za wejściem do szkoły) mogą przebywać w szkole. Tam czekają na wyjście syna albo córki z klasy. Rodzic nie może poruszać się po szkole poza "Strefą". Dlaczego to jest kontrowersyjne? Nie ma przepisu rangi ustawowej, który pozwalałby na wprowadzanie takich ograniczeń praw rodziców do np. szybkiego odnalezienia syna albo córki w klasie (np. wynika to z nagłej choroby w rodzinie albo innej sytuacji kryzysowej).

Negatywnie o podwyżkach dla pracowników samorządowych. Prowadzą do spłaszczenia płac

Związek Powiatów Polskich wydał negatywną opinię do projektu nowelizacji rozporządzenia w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych. Według samorządowców propozycja MRPiPS prowadzi m.in. do spłaszczenia wynagrodzeń pomiędzy pracownikami o najniższych i najwyższych kwalifikacjach.

Kwoty emerytur i rent wolne od egzekucji i potrąceń w 2025 roku – zmiany od 1 marca

Po każdej waloryzacji emerytur i rent rosną też kwoty tych świadczeń wolne od potrąceń i egzekucji. Nie inaczej będzie w 2025 roku. Prezes ZUS wydał już 18 lutego 2025 r. komunikat w sprawie kwoty najniższej emerytury i renty, dodatku pielęgnacyjnego i dodatku dla sierot zupełnych, kwot maksymalnych zmniejszeń emerytur i rent oraz kwot emerytur i rent wolnych od egzekucji i potrąceń.

Zasiłek losowy w 2025, 2026 i 2027 r. [1000 zł, ZMIANY]

Pomoc w formie zasiłków losowych i inne działania interwencyjne będą kontynuowane w latach 2025-2027. Pojawi się jednak kilka zmian. Tak wynika z założeń projektów uchwały i rozporządzenia, które zostały opublikowane wykazie prac legislacyjnych rządu . Czy będzie łatwiej uzyskać pomoc?

REKLAMA

Studia: Urlop zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Do jakich urlopów ma prawo student?

Student ma prawo do urlopów od zajęć oraz urlopów od zajęć z możliwością przystąpienia do weryfikacji uzyskanych efektów uczenia się określonych w programie studiów. Do wymienionych urlopów zalicza się urlopy: zdrowotny, okolicznościowy, nieuwarunkowany. Podział tych urlopów przedstawimy na przykładzie Politechniki Warszawskiej (Wydział Administracji i Nauk Społecznych15-lecie Wydziału Administracji i Nauk Społecznych).

Poradnik NFZ dla studentów: Ubezpieczenie, gdy studiujesz w Polsce i za granicą

Student możesz korzystać z bezpłatnych świadczeń zdrowotnych, jeśli zgłosi go do ubezpieczenia zdrowotnego rodzina albo uczelnia. Po podjęciu pracy na podstawie umowy o pracę, to do ubezpieczenia zdrowotnego zgłasza studenta pracodawca.

REKLAMA